Kredyt na Boże Narodzenie w 2019 roku – pożyczka świąteczna

5 /5
(Ocen: 1)

Święta Bożego Narodzenia to magiczny czas, który spędzamy w gronie rodziny. Pysze łakocie, zapach choinki i wymarzone prezenty – wielu z nas czeka na ten moment cały rok. Szczególnie dzieci. Dla ich rodziców jednak często trudnym orzechem do zgryzienia jest sfinansowanie całego przedsięwzięcia, zwłaszcza, że przełom grudnia i stycznia obfituje w wydatki: przedłużanie polis ubezpieczeniowych, opłata podatku od nieruchomości itp. Jak pogodzić chęć świętowania ze zdrowym rozsądkiem? Jak stworzyć atmosferę magii, a jednocześnie mieć gotówkę na inne wydatki? Naturalnym rozwiązaniem wydaje się całoroczne budowanie oszczędności pod tym kątem. Nie dla każdego jest jednak ono osiągalne. Można jednak ten proces odwrócić – pożyczyć pieniądze, a później oddawać je w niewielkich ratach. Jak zrobić to mądrze i tanio? Zapraszamy do lektury.

Ile kosztuje wyprawienie Bożego Narodzenia w Polsce?

Trudno udzielić jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, gdyż wiele zależy od tradycji, jakie panują w danej rodzinie, wielkości organizowanej wieczerzy czy uroczystego obiadu, tego, czy dania się zamawia czy robi samodzielnie.

Choinka, dekoracje, kartki itp.

Pierwsze wydatki pod kątem Bożego Narodzenia często mają miejsce już na początku grudnia. Kupujemy elementy dekoracyjne: lampki, stroiki oraz różnego rodzaju akcesoria. Wysyłamy też paczki z prezentami lub kartki pocztowe. Co bardziej zapobiegliwi świąteczne zakupy zaczynają od listopada, a nawet jeszcze szybciej, powoli kompletując potrzebne produkty.
Przedstawiamy zakres wydatków w tym temacie:

 • choinka – w zależności od wybranej opcji możemy zapłacić od 0 (korzystając z wieloletniego, sztucznego drzewka) do 150 złotych za jodłę lub dekoracyjny świerk o wysokości 2-2,5 metra. Średnia cena za świerk pospolity w punkcie to ok. 25-30 złotych za metr, istnieje też możliwość kupna drzewka w doniczce – tu wydamy od 30 do 100 złotych,
 • dekoracje choinkowe – większość ma w domach komplety z poprzednich lat. Często jednak okazuje się, że trzeba coś dokupić. W zależności od opcji na komplet bombek wydać można od 10 do 50 złotych, choć są też modele ręcznie malowane w cenie 100 złotych za sztukę. Za komplet światełek wewnętrznych wydamy od 20 do 100 złotych. Łańcuch to koszt od 5 do 30 złotych,
 • stroiki, świece – sklepy kuszą nas bożonarodzeniowymi dekoracjami, aż trudno przejść obojętnie wobec wesołych poduszek z reniferami lub świeczek w kształcie Świętego Mikołaja. Nic więc dziwnego, że czasami takie towary trafiają do naszego koszyka. W zależności od rodzaju produktu zapłacić możemy od kilku do kilkuset złotych,
 • kartki świąteczne – zakup kartki i jej wysyłka to koszt ok. 4 złotych. Im więcej kartek planujemy posłać w świat, tym więcej wydamy,
 • papier pakowy, serwetki i akcesoria papiernicze – to kolejny wydatek. Prezenty trzeba przecież zapakować w papier lub torebki. Tu wydać możemy od 2 złotych za rolkę papieru pakowego po kilkanaście złotych za ozdobne pudełeczko. Wstążka to wydatek 4-10 złotych, ok. 2 złote przeznaczyć musimy na prezentowe adresatki. Możemy także kupić ozdobne wizytówki na stół oraz świąteczne serwetki. To także pochłonie z naszego budżetu od 10 do 50 złotych.

Oszczędnie gospodarując pieniędzmi w tym temacie zamkniemy się zapewne w kwocie 100 złotych, częściej jednak wydajemy ok. 200-300 złotych.

Prezenty dla najbliższych i tych dalszych

Średnia kwota, jaką przeznacza się w Polsce na prezent gwiazdkowy dla bliskiej rodziny, to 100 złotych. Można założyć rodzinny limit wydatków na prezent dla jednej rodziny i się go trzymać. W zależności od wielkości rodziny średnio wydajemy na prezenty od 200 do 1000 złotych.

O ile podarki dla rodziny zwykle uwzględniamy w budżecie, o tyle rzadko pamiętamy o tych, które także drenują nasz budżet – prezenty dla dalszych znajomych. Często składamy się na nie w pracy, dzieci robią sobie prezenty w szkole, wręczamy też drobne upominki sąsiadom i dalszym znajomym. Koszty w tym temacie mogą sięgnąć nawet 500 złotych, warto więc o nich pamiętać. Jeśli mamy napięty kosztorys – warto właśnie tu nieco przyhamować i podarować pomysłowe i oryginalne, ale niezbyt drogie prezenciki.

Jedzenie, alkohol, przysmaki i słodycze

W tym temacie można wydać zarówno bardzo mało, jak i bardzo dużo. Podstawowe produkty, potrzebne do przygotowania dań na Wigilię i Święta to około 200 złotych. Uwzględnić tu należy ryby, warzywa, suszone grzyby, mięso. Około 30-50 złotych wydamy na półprodukty do ciast, za gotowe zapłacimy ok. 50-200 złotych. Sporo osób zakupuje na święta także alkohol, tu należy przeznaczyć minimum 50-100 złotych.

Święta to także doskonała okazja do łasuchowania – słodycze często potrafią pochłonąć sporą część świątecznego budżetu. Wiele osób zakupuje także sporo owoców – dla tych, którzy pamiętają czasy komunizmu zapach pomarańczy nadal ma swój urok. Warto więc pamiętać o takich wydatkach i przeznaczyć na nie minimum 100 złotych.

Koszty jedzenia, w zależności od ilości osób i przyjętego sposobu budżetowania, mogą wynieść od 300 do 1000 złotych.

Ile więc kosztuje wyprawienie Świąt?

Podsumowując – na Święta można wydać bardzo dużo lub bardzo mało. Nawet jednak w bardzo oszczędnej wersji liczyć trzeba na wydatki rzędu około 1000 złotych. Im bardziej wystawne świętowanie planujemy, tym bardziej budżet będzie puchł, a ostateczne rachunki mogą wynieść nawet kilka tysięcy.

Jak sfinansować Święta Bożego Narodzenia w 2019 roku?

Najlepszą opcją byłoby oszczędzenie odpowiedniej kwoty przez pozostałe miesiące roku. Nie zawsze jednak mamy taką możliwość. Wtedy trzeba skorzystać z kilku prostych sposobów. Należy do nich planowanie, konsekwencja oraz zasilenie domowego budżetu dodatkowymi środkami.

Przede wszystkim – pamiętajmy, że Święta to zaledwie kilka dni w roku, a magiczna atmosfera bardziej zależy od naszych starań i nastawienia, niż wydanych pieniędzy. Skromniejszą oprawę można wynagrodzić sobie miłym towarzystwem i rozrywkami, na które nie mamy czasu w codziennym zamieszaniu.

Jak w kilku krokach zorganizować finanse na Boże Narodzenie:

 • zaplanuj dokładnie wydatki, to bardzo ważne. Na liście umieść rzeczy obowiązkowe, ale też pamiętaj, by zostawić ze 100 złotych na nieprzewidziane wydatki w zapasie,
 • robiąc zakupy, trzymaj się listy, nie ulegaj pokusom i promocjom, zwłaszcza na ostatnim etapie przygotowań,
 • do budżetu dolicz premie świąteczne, bony zakupowe oraz dodatki – wiele firm oferuje swoim pracownikom bonusy z tej okazji,
 • jeśli potrzebujesz gotówki, zastanów się, skąd możesz ją pożyczyć: od banku, znajomych, a może skorzystasz z pożyczek społecznościowych?

Jak wybrać kredyt świąteczny?

Jeśli zdecydujesz się na kredyt świąteczny, przeczytaj koniecznie ten ustęp. Pozwoli Ci on wybrać pożyczkę na Boże Narodzenie bez narażania się na nadmierne koszty.

Czym kierować się w wyborze taniego kredytu na Boże Narodzenie?

Banki już zaczęły reklamować swoje usługi, a parabanki od dawna epatują choinkami i reniferami, kusząc ratami 0%. Co zrobić, by wybrać pożyczkę, której nie będzie spłacać do przyszłego Bożego Narodzenia i która niepotrzebnie nie wydrenuje nam kieszeni? Oto najważniejsze porady:

 • patrz na RRSO – to najważniejszy parametr kredytu, określający według jakiej dokładnie wartości będą naliczane odsetki. RRSO, w przeciwieństwie do oprocentowania nominalnego, uwzględnia inne koszty,
 • sprawdź, ile będziesz musiał oddać. Pomoże Ci w tym nasz symulator kredytu gotówkowego. Oddawanie niemal dwa razy tyle ile się pożyczyło to słabe posunięcie, które będzie Ci ciążyło potem przez kilka miesięcy,
 • zobacz, jakie są dodatkowe warunki – czy kredyt gotówkowy można spłacić szybciej? Czy bank wymaga założenia np płatnego konta bankowego, by móc skorzystać z promocji?
 • uwzględnij wszystkie koszty – często banki obniżają oprocentowanie, by lwią część zysku ukryć w prowizji,
 • nie pożyczaj za dużo – wylicz, jaka kwota będzie Ci potrzebna, nie pożyczaj więcej, bo “może się przyda”.

Ranking kredytów na Boże Narodzenie 2019

Poniżej przygotowaliśmy ranking kredytów bankowych na Boże Narodzenie na kwotę 1600 tysięcy złotych na 9 miesięcy. Dzięki temu uzyskamy ratę, której spłata nie będzie obciążała nadmiernie budżetu. Zestawienie przygotowane jest dla rat równych.

Jeśli chcemy, by pożyczka była jeszcze tańsza – możemy skorzystać z rat malejących. Dzięki nim, choć początkowa rata będzie wyższa, uzyskamy niższy koszt całkowity kredytu. W przypadku kredytu na 1600 tysiące złotych zaoszczędzić możemy około 150 złotych na dodatkowych kosztach pożyczki.

Informacje o autorze

Mateusz Gwardecki

Absolwent Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Zwolennik biznesu odpowiedzialnego społecznie. Zainteresowany nowoczesną bankowością i znaczeniem pieniądza. W wolnych chwilach lubi czytać fantastykę naukową i przeszukiwać rynek idei.

Dodaj komentarz
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments