Kredyt na fotowoltaikę – gdzie go szukać?

5 /5
(Ocen: 4)
Przykładowa instalacja sfinansowana przez kredyt na fotowoltaikę.

Fotowoltaika to obecnie najszybciej rozwijający się sektor OZE w Polsce i na całym świecie. Zgodnie z informacjami URE, liczba prosumentów pod koniec 2019 roku wyniosła blisko 150 tys., podczas gdy w 2018 roku było ich trzykrotnie mniej. Wpływ na tę dynamikę ma zarówno większa świadomość korzyści wynikających z fotowoltaiki, ale i również coraz mniejsza bariera w postaci kosztów. Na rynku bankowym i nie tylko, coraz łatwiej bowiem znaleźć korzystny kredyt na fotowoltaikę. Czy warto skorzystać z tego rozwiązania? Jakie są dostępne opcje pożyczki na panele fotowoltaiczne?

Kredyt na fotowoltaikę – nie czekaj na korzyści

Główny Urząd Statystyczny podaje, że w latach 1999-2014 ceny prądu wzrosły o ponad 130%. Wszystko wskazuje na to, że przyszłe lata również nie będą wyglądać kolorowo pod tym względem. Polska energetyka w głównej mierze opiera się bowiem na węglu – w mixie energetycznym stanowi on ok. 78%. Rosnące ceny tego surowca oraz coraz większe koszty uprawnień do emisji CO2 sprawiają, że odbiorcy energii muszą przygotować się na wyższe rachunki lub muszą sięgnąć po alternatywy. Takie właśnie jak fotowoltaika.

Właściwie skonfigurowana instalacja fotowoltaiczna jest w stanie zmniejszyć rachunki za prąd o około 90%. Inwestycja, w zależności od ilości konsumowanej energii i rodzaju instalacji, zwraca się natomiast przeciętnie w ciągu 6-8 lat. Rozwiązanie to ma również swój wymiar ekologiczny. Dla przykładu, instalacja, która wytworzy 3200 kWh prądu ze słońca, ograniczy emisję CO2 o 2,6 tony w ciągu roku.

Do tej pory dla wielu problemem był stosunkowo wysoki wstępny koszt inwestycji, wynoszący około 10.000 zł za każde 1 kW instalacji. Obecnie, ceny paneli fotowoltaicznych spadły do poziomu +/- 5.000 zł za 1kW. Co więcej, część kosztów można pokryć z licznych rządowych programów dofinansowania do fotowoltaiki. Resztę muszą sfinansować już Wasze własne środki lub (jeśli nie chcecie czekać), kredyt na fotowoltaikę.


Prąd ze słońca? Niższe rachunki za energię elektryczną? Nawet 5.000 zł dopłaty do fotowoltaiki z programu Mój Prąd?

W enerad.pl przygotowaliśmy dla Ciebie kompleksową usługę fotowoltaiczną. Skontaktuj się z naszym Specjalistą, który przeprowadzi Cię przez cały proces!

Sprawdź ofertę fotowoltaiki

Kto może liczyć na kredyt na panele fotowoltaiczne?

Z fotowoltaiki mogą skorzystać niemal wszyscy – osoby fizyczne, rolnicy, firmy, a nawet spółdzielnie mieszkaniowe czy jednostki samorządu terytorialnego. W związku z tym, również kredyt na fotowoltaikę jest dostępny dla wielu klientów. Różne są jedynie źródła, skąd można uzyskać finansowanie.

Najwięcej możliwości mają osoby fizyczne, rolnicy oraz przedsiębiorstwa. Dla nich zwykle dostępny jest bowiem zarówno komercyjny kredyt na panele fotowoltaiczne, jak i rządowa pożyczka na fotowoltaikę. Pozostałe podmioty, zwykle muszą się zadowolić tą ostatnią opcją. Jakie konkretnie są możliwości?

Gdzie po kredyt na fotowoltaikę? Osoby fizyczne

Widząc ogromne zainteresowanie energetyką słoneczną wśród klientów detalicznych, już teraz kilka banków komercyjnych zdecydowało się przygotować ofertę dedykowaną fotowoltaice. Oto kilka przykładów, gdzie znajdziecie środki na sfinansowanie inwestycji we własną elektrownię słoneczną.

BOŚ – kredyt na fotowoltaikę

Produkt BOŚ Banku to kredyt na zakup i montaż fabrycznie nowej instalacji fotowoltaicznej, który może pokryć do 100% wszystkich kosztów – również koszt prowizji przygotowawczej czy składki na ubezpieczenie instalacji lub domu.

EKOkredyt PV “Energia ze słońca” jest skierowany do osób, które:

posiadają pełną zdolność do czynności prawnych (m.in. ukończyły 18 lat);
posiadają już rachunek rozliczeniowo-oszczędnościowy w BOŚ Banku bądź będą skłonne założyć go podczas zawierania umowy kredytu;
będą otrzymywały wpływy na wspomniany rachunek, w wysokości co najmniej raty kredytu (powiększonej o prowizję za prowadzenie rachunku);
posiadają zdolność kredytową, potwierdzoną pozytywną decyzją ze strony banku.

Na jakie warunki możemy liczyć? W skrócie w BOŚ kredyt na fotowoltaikę wygląda następująco:

Okres kredytowania: od 1 do 120 miesięcy;
Kwota: od 1.000 do 75.000 zł;
Koszty: prowizja przygotowawcza – 1% kwoty kredytu, oprocentowanie – WIBOR 12M + marża 3,11 p.p.

RRSO dla przykładu reprezentatywnego wynosi 5,29% – czyli co najmniej 5 p.p. mniej niż dla przeciętnego kredytu gotówkowego. Dodatkowo, bank przewidział karencję w spłacie kapitału – jednak tylko dla rat malejących.

Uwaga! Promocja trwa od 03.02.2020 roku do 30.06.2020 roku. Warunkiem otrzymania preferencyjnych warunków jest dostarczenie w ciągu 3 miesięcy od uruchomienia kredytu, faktur za fotowoltaikę w wysokości przynajmniej 90% kwoty kredytu oraz protokołu odbioru technicznego instalacji.

PKO BP – kredyt na fotowoltaikę

Kolejna propozycja to pożyczka na fotowoltaikę od PKO BP. Środki z kredytu można spożytkować wyłącznie na zakup instalacji fotowoltaicznej.

Oferta skierowana jest zarówno do nowych, jak i stałych klientów banku. Kwota kredytu jest tu jednak niższa niż w BOŚ i wynosi od 500 zł do 50.000 zł. Okres spłaty to z kolei minimum 2 a maksymalnie 120 miesięcy (10 lat).

Ekopożyczka PKO oprócz tego zawiera oprocentowanie (zmienne) w wysokości 4,99% i prowizję 0,99%. Przy czym, aby zachować warunki oferty, w ciągu 3 miesięcy od otrzymania pożyczki należy dostarczyć faktury za zakup fotowoltaiki, w kwocie minimum 85% wartości kredytu.

Kredyt na fotowoltaikę – ING

Pewnym rozwiązaniem jest też “eko” pożyczka od ING , która może zostać spożytkowana na zakup szeroko pojętych towarów i materiałów ekologicznych. Oprócz fotowoltaiki, możesz zatem sfinansować nią m.in. materiały do termomodernizacji domu, pompy ciepła, przydomowe wiatraki, oczyszczalnie ścieków, a nawet pojazdy z napędem elektrycznych lub hybrydowym i wiele innych.

Istnieje jednak dość duże ograniczenie – skorzystać z niej mogą tylko aktualni klienci banku, posiadający specjalny kod promocyjny, generowany podczas składania wniosku przez system Moje ING. Konieczne jest również posiadanie ubezpieczenia kredytu gotówkowego.

Kredyt może być zawarty na kwotę od 1.000 do 60.000 zł, przy okresie spłaty od 3 do 120 miesięcy. Korzyścią w tym przypadku jest zwrot całej prowizji pobranej przez bank, która może wynieść nawet 8,99% kredytu.

Kredyt na fotowoltaikę dla firm

Również przedsiębiorstwa zainteresowane kredytowaniem fotowoltaiki mają kilka opcji.

BGŻ – kredyt na fotowoltaikę

Oferta banku BNP Paribas (dawnego BGŻ BNP Paribas) to jedna z niewielu opcji kredytu na fotowoltaikę, skierowanego do firm, które na produkcji czystej energii chcą oprzeć całą swoją działalność.

W związku z tym, jednym z głównych warunków współpracy z BNP Paribas jest posiadanie koncesji na wytwarzanie takiej energii (o ile oczywiście model działalności tego wymaga).

W zamian firmy zainteresowane w BGŻ kredytem na fotowoltaikę mogą liczyć na:

indywidualnie opracowany plan spłaty;
kredytowanie do 15 lat;
karencję w spłacie kapitału – nawet na 2 lata;
kredyt w PLN, ewentualnie w EUR lub USD;
wygodne formy zabezpieczenia kredytu;
możliwość wcześniejszej spłaty z nadwyżek wygenerowanych przez OZE.

Kredyt na fotowoltaikę – PEKAO SA

Nieco inaczej wygląda kredyt na fotowoltaikę od PEKAO SA. To oferta dla firm, które chcą produkować energię wyłącznie na potrzeby własne. Ze środków można pokryć koszty zakupu, montażu i uruchomienia mikroinstalacji fotowoltaicznej (o mocy do 50kW).

Wysokość kredytu dopasowywana jest do potrzeb klienta, jednak nie może przekroczyć 300 tys. zł. Jakie korzyści płyną z tej oferty?

Minimum formalności, gwarantujące szybką decyzję kredytową.
Możliwość uzyskania zwrotu kosztów odsetek za pierwsze 3 lata kredytu – nie więcej niż 5% kwoty kapitału.
Zabezpieczenie spłaty gwarancją BiznesMax.

Kredyt na fotowoltaikę – Czyste powietrze i inne programy rządowe

Nie każdy wie, że kredyt na panele fotowoltaiczne można otrzymać również z funduszy publicznych. Obecnie funkcjonuje kilka programów ogólnokrajowych i regionalnych, skierowanych do różnych beneficjentów (osób fizycznych, firm, rolników, a nawet spółdzielni), oferujących pożyczki na fotowoltaikę na korzystnych warunkach.

Program Czyste powietrze – kredyt na fotowoltaikę dla domu

Przykładem projektu wspieranego przez rząd jest program Czyste powietrze, który przewiduje pomoc dla osób fizycznych, w formie dotacji oraz właśnie pożyczki. Pozyskane środki, można przeznaczyć m.in. na fotowoltaikę, ale nie tylko – również na wymianę starych źródeł ciepła czy ocieplenie budynku.

Pożyczka na fotowoltaikę w tym programie udzielana jest na maksymalnie 180 miesięcy. Oprocentowanie zmienne pożyczki wynosi WIBOR 12M + 70 pkt. bazowych – nie mniej niż 2%. Jej wielkość uzależniona jest od dochodu wnioskodawcy i stanowi uzupełnienie dla dotacji.

Dla przykładu, jeśli średni miesięczny dochód na osobę w domu mieści się w przedziale od 1.401 do 1.600 zł, wnioskujący może otrzymać do 30% kosztów kwalifikowanych dotacji, którą uzupełni pożyczka w wysokości 70% kosztów kwalifikowanych.

Energia Plus – fotowoltaika na kredyt dla firm

To rozwiązanie skierowane jest wyłącznie do przedsiębiorców, których zużycie energii przekracza 2 GWh na rok. Pożyczka na fotowoltaikę Energia Plus udzielana jest na zakup i instalację zestawu fotowoltaicznego, na okres nie dłuższy niż 20 lat. Dostępna kwota wsparcia wynosi od 1 do 300 mln zł.

Środki mogą pokryć do 85% kosztów kwalifikowanych inwestycji. Oprocentowanie, w przypadku warunków preferencyjnych wynosi WIBOR 3M + 50 pkt. bazowych (nie mniej niż 2%). Dla warunków rynkowych, oprocentowanie ustalane jest na poziomie stopy referencyjnej ogłaszanej przez Komisję Europejską.

Warto wiedzieć, że pożyczka preferencyjna może zostać częściowo umorzona (do 10% wypłaconej kwoty pożyczki). Dopuszczalna jest również karencja w spłacie.

Słoneczne dachy – kredyt na fotowoltaikę dla spółdzielni mieszkaniowych

Program “Słoneczne dachy” to pilotażowy projekt promujący fotowoltaikę dla spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych. Zainteresowane podmioty (na razie wyłącznie z obszaru wielkopolski), mogą ubiegać się o pożyczkę na zakup i montaż m.in. instalacji fotowoltaicznej. Środki mogą pokryć nawet 100% przedsięwzięcia, z opcją umorzenia części zobowiązania (do 15%, jednak nie więcej niż 800 tys. zł.)

Oprocentowanie w tym przypadku również jest zmienne i wynosi WIBOR 12M (nie mniej niż 2% rocznie). Odsetki naliczane są od niespłaconej kwoty kapitału.

Program Agroenergia i pożyczka na panele fotowoltaiczne dla rolników

Jeśli chodzi o środki na fotowoltaikę, również rolnicy nie są zostawieni sami sobie. W większości przypadków mogą oni korzystać z programów dedykowanych osobom fizycznym. Oprócz tego dostępny jest również program Agroenergia, skierowany do rolników indywidualnych, dysponujących użytkami rolnymi do 300 ha.

Pomoc w tym przypadku dostępna jest w kwocie od 100 tys. do 2 mln zł i może pokryć 100% kosztów kwalifikowanych inwestycji. Oprocentowanie na warunkach preferencyjnych wynosi WIBOR 3M + 50 pkt. bazowych (nie mniej niż 2%) w skali roku. Na warunkach rynkowych, oprocentowanie zależne jest od stopy referencyjnej ogłaszanej przez Komisję Europejską. Okres spłaty nie może być natomiast dłuższy niż 15 lat.

Powyżej przedstawione formy wsparcia to jedynie część dostępnych opcji. Wiele regionalnych Funduszy Ochrony Środowiska opracowało własne projekty, oferujące kredyt na fotowoltaikę dla różnych grup docelowych. Stale też pojawiają się nowe. Co więcej, niektóre firmy fotowoltaiczne we współpracy z wiodącymi bankami, opracowują własne rozwiązania finansowe dla zainteresowanych fotowoltaiką. Listę takich przedsiębiorstw zawiera nasz ranking firm fotowoltaicznych.

Kredyt czy pożyczka na panele fotowoltaiczne to rozwiązanie oferowane przez różne instytucje, zwykle na warunkach o wiele korzystniejszych niż przeciętny kredyt gotówkowy. Biorąc pod uwagę korzyści dla portfela i środowiska naturalnego wynikające z fotowoltaiki, warto wziąć go pod uwagę przy planowaniu inwestycji.

Informacje o autorze

Emila Biernaciak

Ukończyła Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu. Interesuje się energetyką i finansami. Niespokojny duch, wciąż szukający nowej wiedzy i doświadczeń. Kobieta pracująca, która żadnej pracy się nie boi. Ogromna fanka motoryzacji, nowych technologii i Stephena Kinga.

Dodaj komentarz
guest
1 Komentarz
Najnowsze
Najstarsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
View all comments
Oudi
Oudi
3 lipca 2020 15:02

akurat kredyt na fotowoltaikę to obecnie jedyny kredyt który nie kosztuje milionów monet.. wiem, bo sprawdzałam. chciałam wziąć zwykly gotówkowy, żeby mi starczyło na instalację i kilka drobnych remontów ale koszty są straszne. więc ostatecznie stanęło na dedykowanym kredycie na instalację fotowoltaiczną, z którego część po prostu wydamy na remonty. Przeliczyłam i wychodzę do przodu o kilka tysiecy