Kredyt na fotowoltaikę – gdzie go szukać?

5 /5
(Ocen: 6)
Fotowoltaika to obecnie najszybciej rozwijający się sektor OZE w Polsce i na całym świecie. Jak wynika z danych, liczba prosumentów pod koniec 2021 roku wrosła o około 300 tys. Wpływ na tę dynamikę ma zarówno większa świadomość korzyści wynikających z fotowoltaiki, ale i również coraz mniejsza bariera w postaci kosztów. Na rynku bankowym i nie tylko, coraz łatwiej bowiem znaleźć korzystny kredyt na fotowoltaikę. Czy warto skorzystać z tego rozwiązania? Jakie są dostępne opcje pożyczki na panele fotowoltaiczne?

Fotowoltaika – Bezpłatne Porównanie Ofert

Kredyt na fotowoltaikę – nie czekaj na korzyści

Główny Urząd Statystyczny podaje, że w latach 1999-2014 ceny prądu wzrosły o ponad 130%. Wszystko wskazuje na to, że przyszłe lata również nie będą wyglądać kolorowo pod tym względem. Polska energetyka w głównej mierze opiera się bowiem na węglu – w mixie energetycznym stanowi on ok. 78%. Rosnące ceny tego surowca oraz coraz większe koszty uprawnień do emisji CO2 sprawiają, że odbiorcy energii muszą przygotować się na wyższe rachunki lub muszą sięgnąć po alternatywy. Takie właśnie jak fotowoltaika.

Właściwie skonfigurowana instalacja fotowoltaiczna jest w stanie zmniejszyć rachunki za prąd o około 90%. Inwestycja, w zależności od ilości konsumowanej energii i rodzaju instalacji, zwraca się natomiast przeciętnie w ciągu 6-8 lat. Rozwiązanie to ma również swój wymiar ekologiczny. Dla przykładu, instalacja, która wytworzy 3200 kWh prądu ze słońca, ograniczy emisję CO2 o 2,6 tony w ciągu roku.

Do tej pory dla wielu problemem był stosunkowo wysoki wstępny koszt inwestycji, wynoszący około 10.000 zł za każde 1 kW instalacji. Obecnie, ceny paneli fotowoltaicznych spadły do poziomu +/- 5.000 zł za 1kW. Co więcej, część kosztów można pokryć z licznych rządowych programów dofinansowania do fotowoltaiki. Resztę muszą sfinansować już Wasze własne środki lub (jeśli nie chcecie czekać), pożyczka na fotowoltaikę.


Prąd ze słońca? Niższe rachunki za energię elektryczną? Nawet 3.000 zł dopłaty do fotowoltaiki z programu Mój Prąd?

W enerad.pl przygotowaliśmy dla Ciebie kompleksową usługę fotowoltaiczną. Skontaktuj się z naszym Specjalistą, który przeprowadzi Cię przez cały proces!

Sprawdź ofertę fotowoltaiki

Kto może liczyć na kredyt na panele fotowoltaiczne?

Z fotowoltaiki mogą skorzystać niemal wszyscy – osoby fizyczne, rolnicy, firmy, a nawet spółdzielnie mieszkaniowe czy jednostki samorządu terytorialnego. W związku z tym, również kredyt lub pożyczka na fotowoltaikę są dostępne dla wielu klientów. Różne są jedynie źródła, skąd można uzyskać finansowanie.

Najwięcej możliwości mają osoby fizyczne, rolnicy oraz przedsiębiorstwa. Dla nich zwykle dostępny jest bowiem zarówno komercyjny kredyt na panele fotowoltaiczne, jak i rządowa pożyczka na fotowoltaikę. Pozostałe podmioty, zwykle muszą się zadowolić tą ostatnią opcją. Jakie konkretnie są możliwości?

Gdzie po kredyt na fotowoltaikę? Osoby fizyczne

Widząc ogromne zainteresowanie energetyką słoneczną wśród klientów detalicznych, już teraz kilka banków komercyjnych zdecydowało się przygotować ofertę dedykowaną fotowoltaice. Oto kilka przykładów, gdzie znajdziecie środki na sfinansowanie inwestycji we własną elektrownię słoneczną.

Kredyty na fotowoltaikę – przykładowe oferty

Bank Kwota Czas spłaty RRSO
BOŚ Bank 1.000 – 75.000 zł 1 – 120 msc 6,21%
PKO BP 1.500 – 50.000 zł 2 – 120 msc 5,62%
ING 1.000 – 100.000 zł do 120 msc 12,50%
PEKAO SA 5.000 – 50.000 zł 12 – 120 msc 7,46%
Plus Bank 5.000 – 50.000 zł 36 – 240 msc 7,41%
BPS 1.000 – 80.000 zł do 96 msc od 8,36%

BOŚ – kredyt na fotowoltaikę

Produkt BOŚ Banku to kredyt m.in. na zakup i montaż fabrycznie nowej instalacji fotowoltaicznej, który może pokryć do 100% wszystkich kosztów – również koszt prowizji przygotowawczej czy składki na ubezpieczenie instalacji lub domu. Co istotne, środki można przeznaczyć również na inne ekologiczne przedsięwzięcia – np. zakup magazynu energii, przydomowej stacji ładowania lub refinansowanie wszystkich tych przedsięwzięć.

EKOkredyt PV “Energia ze słońca” jest skierowany do osób, które:

posiadają pełną zdolność do czynności prawnych (m.in. ukończyły 18 lat);
posiadają już rachunek rozliczeniowo-oszczędnościowy w BOŚ Banku bądź będą skłonne założyć go podczas zawierania umowy kredytu;
będą otrzymywały wpływy na wspomniany rachunek, w wysokości co najmniej raty kredytu (powiększonej o prowizję za prowadzenie rachunku);
posiadają zdolność kredytową, potwierdzoną pozytywną decyzją ze strony banku.

Na jakie warunki możemy liczyć? W skrócie w BOŚ kredyt na fotowoltaikę wygląda następująco:

Okres kredytowania: od 1 do 120 miesięcy;
Kwota: od 1.000 do 75.000 zł;
Koszty: prowizja przygotowawcza – 2,5% kwoty kredytu, oprocentowanie – WIBOR 6M + marża 5,25 p.p.

RRSO dla przykładu reprezentatywnego (119 rat, pożyczka 22.000 zł) wynosi 6,21% – czyli sporo mniej niż w przypadku przeciętnego kredytu gotówkowego. Dodatkowo, bank przewidział 3 miesięczną karencję w spłacie kapitału.

Uwaga! Oferta kredytu na fotowoltaikę w BOŚ Bank obowiązuje od 03.02.2021 roku do 30.06.2021 roku. Warunkiem otrzymania preferencyjnych warunków jest dostarczenie w ciągu 3 miesięcy od uruchomienia kredytu, faktur za fotowoltaikę w wysokości przynajmniej 90% kwoty kredytu oraz protokołu odbioru technicznego instalacji.

PKO BP – kredyt na fotowoltaikę

Kolejna propozycja to pożyczka na fotowoltaikę od PKO BP. W tym przypadku, środki z kredytu można spożytkować nie tylko na zakup paneli PV, ale również na inwestycje w inne ekologiczne rozwiązania – pojazdy z napędem elektrycznym lub hybrydowym (auta, motocykle), pompy ciepła czy kolektory słoneczne.

Oferta skierowana jest zarówno do nowych, jak i stałych klientów banku. Co ważne, PKO nie nakłada na wnioskującego obowiązku posiadania lub otwarcia konta w tymże banku, co jest dużym plusem.

Pożyczka na fotowoltaikę PKO udzielana jest w kwocie od 1.500 zł do 50.000 zł. Okres spłaty to z kolei minimum 2 a maksymalnie 120 miesięcy (10 lat). Opcją jest ubezpieczenie pożyczki, co jednak, oczywiście, podnosi jej koszt.

Ekopożyczka PKO opiera się na oprocentowaniu zmiennym, które w dniu podpisania umowy wynosi 7,20%. Przy czym, zostanie ono obniżone do 2,99%, jeśli w ciągu 3 miesięcy od otrzymania pożyczki dostarczymy faktury za zakup fotowoltaiki, w kwocie minimum 85% wartości kredytu.

Według kalkulatora na stronie banku, RRSO w przypadku pożyczki bez ubezpieczenia, wyniesie 5,62% dla zobowiązania w wysokości 22.000 zł, zaciągniętego na 10 lat.

Kredyt na fotowoltaikę – ING

Pewnym rozwiązaniem jest też ekopożyczka od ING, która może zostać spożytkowana na zakup szeroko pojętych towarów i materiałów ekologicznych. Oprócz fotowoltaiki, możesz zatem sfinansować nią m.in. materiały do termomodernizacji domu, pompy ciepła, przydomowe wiatraki, oczyszczanie wody, a nawet pojazdy z napędem elektrycznych lub hybrydowym i wiele innych.

Istnieje jednak dość duże ograniczenie – skorzystać z niej mogą tylko aktualni klienci banku, posiadający specjalny kod promocyjny, generowany podczas składania wniosku przez system Moje ING. Konieczne jest również posiadanie ubezpieczenia kredytu gotówkowego.

Kredyt może być zawarty na kwotę od 1.000 do 100.000 zł. Korzyścią w tym przypadku jest zwrot całej prowizji pobranej przez bank, która może wynieść nawet 8,99% kredytu.

Kredyt na fotowoltaikę – PEKAO SA

Ofertę podobną do ING przygotował również bank PEKAO SA. W tym przypadku pożyczka może zostać udzielona na zakup lub instalację:

  • OZE – np. kolektorów słonecznych, fotowoltaiki,
  • ekologicznych kotłów ogrzewania centralnego – w tym m.in. pomp ciepła,
  • materiałów termomodernizacyjnych – np. stolarki, ocieplenia,
  • ekologicznych pojazdów.

Kredyt na fotowoltaikę PEKAO SA jest udzielany na kwotę od 5.000 do 50.000 zł. Okres spłaty to z kolei od 12 do 120 miesięcy. RRSO dla reprezentatywnego przykładu (23.821 zł zaciągnięte na 55 miesięcy) wyniesie 7,46%, pod warunkiem, że minimum 80% pożyczki zostanie przeznaczone na eko cele. W takim wypadku, bank nie pobierze prowizji.

Uwaga! Promocja przewidziana jest do 30.06.2021 roku.

Kredyt na fotowoltaikę w Plus Bank – tylko przy ofercie ESOLEO

Wyjątkową ofertę kredytu, połączoną od razu z usługą montażu fotowoltaiki, można znaleźć na stronie Plus Banku.

W tym przypadku, możecie liczyć na kredyt w wysokości od 5.000 do 50.000 zł, udzielany na okres od 36 do 240 miesięcy. Oprocentowanie jest zmienne wynosi 7,17%. Co istotne, bank nie pobierze prowizji, dzięki czemu RRSO dla reprezentatywnego przykładu wyniesie 7,41% (23.000 zł, 120 rat).

Warunkiem otrzymania kredytu na fotowoltaikę od Plus Bank jest skorzystanie z usług ESOLEO w zakresie doboru i montażu instalacji fotowoltaicznej.

Kredyt ekologiczny – Bank Spółdzielczy

Swoją ofertę na ekologiczne przedsięwzięcia przygotował takżę BPS. W ramach kredytu ekologicznego, możliwe jest sfinansowanie różnego rodzaju inwestycji ekologicznych – m.in. przedsięwzięć termomodernizacyjnych, systemów uzdatniania wody czy zakupu pojazdów eko.

Pożyczyć można od 1.000 do 80.000 zł, na okres nie dłuższy niż 96 miesięcy. Na cele środowiskowe, należy przeznaczyć przynajmniej 60% pożyczki, czyli mniej niż przeciętnie. Pozostałe 40% można wydać na dowolny cel.

Jeśli chodzi o koszty, to oprocentowanie jest stałe i wynosi 6,5%. Wysokość prowizji różni się w zależności od dodatkowych warunków:

  • 1,8% z ubezpieczeniem na życie, majątkowym i ROR,
  • 2% z ubezpieczeniem na życie i ROR,
  • 2,5% przy ubezpieczeniu majątkowym i ROR,
  • 3% bez dodatkowych warunków.

Warto jeszcze wspomnieć o promocji kredytu ekologicznego, pod nazwą EKO Prąd. W jej ramach, Bank Spółdzielczy oferuje finansowanie lub refinansowanie zakupu mikroinstalacji fotowoltaicznej. Warunkiem jest dotowanie inwestycji przez program “Mój prąd” oraz posiadanie konta w banku (Wygodne Konto lub VIPKonto z kartą debetową i/lub ubezpieczeniem instalacji).

Spełniając powyższe wymagania możecie liczyć na oprocentowanie stałe w wysokości 4,25% oraz prowizję od 2,5%. RRSO dla kredytu w wysokosci 25.000 zł udzielonego na 36 rat wyniesie 8,36%.

Kredyt na fotowoltaikę dla firm

Również przedsiębiorstwa zainteresowane kredytowaniem fotowoltaiki mają kilka opcji.

BGŻ – kredyt na fotowoltaikę

Oferta banku “Kredyt Zielona Energia” BNP Paribas (dawnego BGŻ BNP Paribas) to jedna z niewielu opcji kredytu na fotowoltaikę dla firm, które na produkcji czystej energii chcą oprzeć całą swoją działalność. W związku z tym, jednym z głównych warunków współpracy z BNP Paribas jest posiadanie koncesji na wytwarzanie takiej energii (o ile oczywiście model działalności tego wymaga).

W zamian firmy zainteresowane w BGŻ kredytem na fotowoltaikę mogą liczyć na:

indywidualnie opracowany plan spłaty;
kredytowanie do 15 lat;
karencję w spłacie kapitału – nawet na 2 lata;
kredyt w PLN, ewentualnie w EUR lub USD;
wygodne formy zabezpieczenia kredytu;
możliwość wcześniejszej spłaty z nadwyżek wygenerowanych przez OZE.

Kredyt na fotowoltaikę – PEKAO SA

Nieco inaczej wygląda kredyt na fotowoltaikę od PEKAO SA. To oferta dla firm, które chcą produkować energię wyłącznie na potrzeby własne. Ze środków można pokryć koszty zakupu, montażu i uruchomienia mikroinstalacji fotowoltaicznej (o mocy do 50kW).

Wysokość kredytu dopasowywana jest do potrzeb klienta, jednak nie może przekroczyć 300 tys. zł. Jakie korzyści płyną z tej oferty?

Minimum formalności, gwarantujące szybką decyzję kredytową.
Możliwość uzyskania zwrotu kosztów odsetek za pierwsze 3 lata kredytu – nie więcej niż 5% kwoty kapitału.
Zabezpieczenie spłaty gwarancją BiznesMax.

Kredyt na fotowoltaikę – Czyste powietrze i inne programy rządowe

Nie każdy wie, że kredyt na panele fotowoltaiczne można otrzymać również z funduszy publicznych. Obecnie funkcjonuje kilka programów ogólnokrajowych i regionalnych, skierowanych do różnych beneficjentów (osób fizycznych, firm, rolników, a nawet spółdzielni), oferujących pożyczki na fotowoltaikę na korzystnych warunkach.

Energia Plus – fotowoltaika na kredyt dla firm

To rozwiązanie skierowane jest wyłącznie do przedsiębiorców, których zużycie energii przekracza 2 GWh na rok. Pożyczka na fotowoltaikę Energia Plus udzielana jest na zakup i instalację zestawu fotowoltaicznego, na okres nie dłuższy niż 20 lat. Dostępna kwota wsparcia wynosi od 1 do 300 mln zł.

Środki mogą pokryć do 85% kosztów kwalifikowanych inwestycji. Oprocentowanie, w przypadku warunków preferencyjnych wynosi WIBOR 3M + 50 pkt. bazowych (nie mniej niż 2%). Dla warunków rynkowych, oprocentowanie ustalane jest na poziomie stopy referencyjnej ogłaszanej przez Komisję Europejską.

Warto wiedzieć, że pożyczka preferencyjna może zostać częściowo umorzona (do 10% wypłaconej kwoty pożyczki). Dopuszczalna jest również karencja w spłacie.

Słoneczne dachy – kredyt preferencyjny na fotowoltaikę dla spółdzielni mieszkaniowych

Programy wsparcia, polegające na udzielaniu pożyczek bardzo często realizują również lokalne samorządy, w ramach funduszy unijnych lub rządowych. Przykładem może być program “Słoneczne dachy”, czyli projekt promujący fotowoltaikę dla spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych. Zainteresowane podmioty (na razie wyłącznie z obszaru wielkopolski), mogą ubiegać się o pożyczkę na zakup i montaż m.in. instalacji fotowoltaicznej. Środki mogą pokryć nawet 100% przedsięwzięcia, z opcją umorzenia części zobowiązania (do 15%, jednak nie więcej niż 800 tys. zł.)

Oprocentowanie w tym przypadku również jest zmienne i wynosi WIBOR 12M (nie mniej niż 2% rocznie). Odsetki naliczane są od niespłaconej kwoty kapitału.

Program Agroenergia i pożyczka na panele fotowoltaiczne dla rolników

Jeśli chodzi o środki na fotowoltaikę, również rolnicy nie są zostawieni sami sobie. W większości przypadków mogą oni korzystać z programów dedykowanych osobom fizycznym. Oprócz tego dostępny jest również program Agroenergia, skierowany do rolników indywidualnych, dysponujących użytkami rolnymi do 300 ha.

Pomoc w tym przypadku dostępna jest w kwocie od 100 tys. do 2 mln zł i może pokryć 100% kosztów kwalifikowanych inwestycji. Oprocentowanie na warunkach preferencyjnych wynosi WIBOR 3M + 50 pkt. bazowych (nie mniej niż 2%) w skali roku. Na warunkach rynkowych, oprocentowanie zależne jest od stopy referencyjnej ogłaszanej przez Komisję Europejską. Okres spłaty nie może być natomiast dłuższy niż 15 lat.

Powyżej przedstawione formy wsparcia to jedynie część dostępnych opcji. Wiele regionalnych Funduszy Ochrony Środowiska opracowało własne projekty, oferujące kredyt na fotowoltaikę dla różnych grup docelowych. Stale też pojawiają się nowe. Co więcej, niektóre firmy fotowoltaiczne we współpracy z wiodącymi bankami, opracowują własne rozwiązania finansowe dla zainteresowanych fotowoltaiką. Listę takich przedsiębiorstw zawiera nasz ranking firm fotowoltaicznych.

Fotowoltaika – Bezpłatne Porównanie Ofert

Darmowy kredyt na fotowoltaikę – czy to możliwe?

Choć powyższe rozwiązania są korzystniejsze od kredytów gotówkowych w standardowej ofercie, wciąż jednak wiążą się z kosztami. Czy jednak kredyt 0% na fotowoltaikę jest możliwy?

Tu mamy dla Was dobrą i złą wiadomość. Dobra jest taka, że w istocie, na darmowy kredyt na fotowoltaikę można niekiedy trafić – np. w ofercie firm instalacyjnych. Zła wiadomość jest natomiast taka, że na rynku jest on bardzo rzadko spotykany, a skorzystać z niego mogą najczęściej jedynie osoby fizyczne.

Kredyt 0% na fotowoltaikę na chwile obecną oferuje jedynie jeden z gigantów energetycznych – firma Tauron. Przy czym darmowy kredyt na fotowoltaikę w tym przypadku przyjmuje tak naprawdę formę fotowoltaiki na raty. RRSO 0% otrzymacie, tylko wtedy, gdy skorzystacie z oferty na fotowoltaikę w Tauronie. Inaczej niż w przypadku standardowego kredytu na panele fotowoltaiczne, tu 100% środków musi zostać przeznaczone na sfinansowanie instalacji.

Kredytodawcą jest Alior Bank. Zainteresowani darmowym kredytem na fotowoltaikę nie muszą jednak udawać się do siedziby instytucji. Wszystkie formalności można załatwić z Tauronem, który pełni rolę pośrednika finansowego.

Kredyt czy pożyczka na panele fotowoltaiczne to rozwiązanie oferowane przez różne instytucje, zwykle na warunkach o wiele korzystniejszych niż przeciętny kredyt gotówkowy. Biorąc pod uwagę korzyści dla portfela i środowiska naturalnego wynikające z fotowoltaiki, warto wziąć go pod uwagę przy planowaniu inwestycji.

 

Informacje o autorze

Emila Biernaciak

Ukończyła Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu. Ekspertka w zakresie fotowoltaiki. Zapalona badaczka zagadnień związanych z finansami, energetyką oraz marketingiem w sieci. Szczera fanka i propagatorka ekologicznych rozwiązań, które mogą zmienić świat na lepsze. Niespokojny duch, wciąż szukający nowej wiedzy i doświadczeń. W wolnym czasie czyta powieści Stephena Kinga i śledzi trendy motoryzacyjne.

Dodaj komentarz
guest
1 Komentarz
Najnowsze
Najstarsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
View all comments
Oudi
Oudi
3 lipca 2020 15:02

akurat kredyt na fotowoltaikę to obecnie jedyny kredyt który nie kosztuje milionów monet.. wiem, bo sprawdzałam. chciałam wziąć zwykly gotówkowy, żeby mi starczyło na instalację i kilka drobnych remontów ale koszty są straszne. więc ostatecznie stanęło na dedykowanym kredycie na instalację fotowoltaiczną, z którego część po prostu wydamy na remonty. Przeliczyłam i wychodzę do przodu o kilka tysiecy