Kredyt na garaż – hipoteczny czy gotówkowy?

5 /5
(Ocen: 5)

Coraz trudniej o znalezienie wolnego i darmowego miejsca postojowego? Garaż to duża wygoda dla posiadaczy samochodu. Wiele osób zauważyło, że jest to też dobry sposób na inwestycję. Ale po kolei – w artykule wyjaśnimy wszystko, co trzeba wiedzieć o kredycie na garaż. Czy będzie to budowa, a może zakup garażu z mieszkaniem od dewelopera? Czy lepszy będzie kredyt gotówkowy czy hipoteczny? Wyjaśniamy to poniżej!

Kredyt hipoteczny na garaż – czy jest możliwy?

Banki podchodzą inaczej do naszego wniosku o kredyt, gdy chcemy kupić garaż, wybudować go lub szukamy finansowania na zakup mieszkania z garażem. Największe szanse na pozytywną decyzję mamy, w ostatnim przypadku. Dlaczego? Dla instytucji finansowej kluczowe jest zabezpieczenie kredytu.

Częstym problemem jest to, że garaż ma wspólną księgę wieczystą z mieszkaniem. Bank wykluczy w takiej sytuacji udzielenie kredytu hipotecznego. Chyba, że kupimy garaż “w pakiecie” z mieszkaniem.

Czasem deweloperzy wyodrębniają garaż podziemny jako samodzielny lokal użytkowy a następnie sprzedają oddzielnie jako współwłasność. Taka forma prawna też nie zadowoli instytucji finansowej. Chyba, że zamiast kredytu hipotecznego wybierzemy kredyt gotówkowy na garaż.

Garaż jako lokal użytkowy, który często nie posiada wydzielonej księgi wieczystej nie będzie wystarczającym zabezpieczeniem dla banku. Poza problemem ustalenia hipoteki na bank, instytucja finansowa posiada też limit na minimalny kredyt hipoteczny. Formalności związane z kredytem hipotecznym mogą przekreślić szansę na uzyskanie finansowania zakupu/budowy garażu.

Kredyt na mieszkanie z garażem

Kupując wspólnie mieszkanie z garażem, mamy największe szanse na otrzymanie kredytu hipotecznego. Bank uzyska wpis na hipotekę mieszkania. Innym sposobem na zakup garażu jest jeszcze pożyczka hipoteczna. Warunek? Musimy mieć nieruchomość i zgodzić się, aby stała się ona zabezpieczeniem pożyczki, którą możemy przeznaczyć na wybudowanie lub zakup garażu.

Kredyt na budowę budowę garażu

W przypadku kredytu hipoteczno-budowlanego pojawiają się już poważniejsze problemy. Jeśli w kosztorysie budowy domu uwzględnimy garaż, a bank zaakceptuje koszt inwestycji budowlanej, możemy uzyskać wymagane finansowanie. Wszystko zależy od tego, czy nasz kosztorys znajdzie akceptację banku. Jeśli instytucja finansowa uzna, że murowany garaż nie zwiększy wartości nieruchomości, może odrzucić nasz wniosek.

Kredyt hipoteczny na zakup garażu

Możliwość zakupu samego garażu na kredyt hipoteczny jest marginalna. Bank widzi tu głównie kłopoty: problemy prawne, większe kłopoty z ewentualną sprzedażą garażu. To mieszkanie jest najlepszym zabezpieczeniem zobowiązania, a nie garaż.

Jaki kredyt na zakup garażu? Tylko gotówkowy?

Kredyt na garaż (w przypadku jego samodzielnego zakupu), możemy uzyskać przede wszystkim dzięki kredytowi gotówkowemu lub pożyczce hipotecznej. Obie formy finansowania dają więcej swobody. Mogą być przeznaczone na dowolny cel: nie musi to być murowany garaż, może to być np. miejsce postojowe. Różnic jest jednak więcej, dlatego warto poznać je wszystkie.

Kredyt na garaż – porównanie

Kredyt hipoteczny Pożyczka hipoteczna Kredyt gotówkowy
ograniczony cel finansowania dowolny cel finansowania dowolny cel finansowania
przeciętnie najniższe oprocentowanie kredytu taniej niż przy kredycie gotówkowym, ale drożej od hipotecznego przeciętnie najwyższe oprocentowanie w porównaniu
dużo formalności (m.in. wkład własny) sporo formalności (np. wpis na hipotekę banku) najmniej formalności
bank jest właścicielem finansowanej nieruchomości bank jest właścicielem nieruchomości stanowiącej zabezpieczenie pożyczki tylko my jesteśmy właścicielem nieruchomości

Teraz jasno widać, że najtańszym sposobem na zakup garażu jest kredyt hipoteczny, ale wiąże się to z wieloma formalnościami i ograniczeniami. Kompromisem między kredytem hipotecznym a gotówkowym jest pożyczka hipoteczna. Nie każdy jednak chciałby lub może pozwolić sobie na wpisanie banku na hipotekę własnego domu/mieszkania.

Kredyt gotówkowy może być jedynym wyjściem dla osoby poszukującej środków na zakup garażu. Na szczęście oferta banków potrafi miło zaskoczyć. Czasem można znaleźć kredyt gotówkowy w bardzo atrakcyjnej cenie – sprawdź np. nasz ranking kredytów gotówkowych.

Koszty związane z utrzymaniem garażu

Cena za garaż lub miejsce postojowe waha się od 10 tys. zł do 50 tys. zł lub więcej. Ale po zakupie musimy liczyć się jeszcze z innymi opłatami. Jest to czynsz (często wysoki) i podatek od nieruchomości.

W związku z tym, że garaż może posiadać różna formę prawną – w dodatku może być wykorzystywany w działalności gospodarczej -, to rozliczenie odpowiedniej stawki podatku może być problemem. W najlepszej sytuacji jest właściciel garażu, który jest częścią budynku mieszkalnego.

Czy opłaca się inwestycja w garaż na wynajem?

Garaż to często udana inwestycja, ale mało kto zdaje sobie sprawę z ryzyka jakie się z tym wiąże. Zaletą inwestycji w garaż jest niski próg wejścia. Wystarczy kilkanaście tysięcy złotych. Poza tym unikamy problemów z lokatorami. Po prostu zarządzanie garażem jest łatwiejsze niż np. wynajmowaną kawalerką. A druga strona medalu?

Garaż jest kosztowny w utrzymaniu. Czynsz i podatek od nieruchomości zjadają duży kawałek najmu. W dodatku charakterystyka prawna garaży/miejsc postojowych sprawia, że rozliczenie podatku wcale nie jest jasne, a czasem bezpieczne. Np. przy współwłasności hali garażowej wszyscy właściciele tak samo odpowiadają za uregulowanie opłaty.

Zatem zakup garażu za pożyczone środki z kredytu, dodatkowo obniża rentowność inwestycji. Taki sposób lokowania kapitału najlepiej się sprawdza w sytuacji, gdy posiadamy własny kapitał. Nie wolno nam zapomnieć, że nie każdy jest skłonny płacić wysoki czynsz za najem garażu. Problemem może być znalezienie samego najemcy.

Kredyt na garaż – co warto wiedzieć?

Własna przestrzeń dla swojego auta to wygoda, w którą warto zainwestować. W najbardziej komfortowej sytuacji są osoby, które chcą sfinansować zakup mieszkania z garażem. Wtedy najlepszym jest kredyt hipoteczny.

Dla osób, które nie szukają najtańszego finansowania wybór zawęża się do pożyczki hipotecznej lub kredytu gotówkowego. A jeśli nie jesteśmy właścicielem nieruchomości, która stanie się zabezpieczeniem pożyczki, pozostaje najpewniej tylko kredyt gotówkowy.

Przy wyborze garażu pamiętajmy o sprawdzeniu jego formy prawnej i opłatach jakie będziemy musieli za niego uiścić. Może się okazać, że lepiej będzie wstrzymać się z zakupem, dopóki nie znajdziemy właściwiej oferty.

Informacje o autorze

Mateusz Gwardecki

Absolwent Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Zwolennik biznesu odpowiedzialnego społecznie. Zainteresowany nowoczesną bankowością i znaczeniem pieniądza. W wolnych chwilach lubi czytać fantastykę naukową i przeszukiwać rynek idei.

Dodaj komentarz
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments