Kredyt pozabankowy na raty – czy to dobry pomysł?

0 /5
(Ocen: 0)

W życiu każdego z nas zdarzają się nieoczekiwane problemy, takie jak zalanie nieubezpieczonego mieszkania czy większa stłuczka, a które wiążą się ze znacznymi wydatkami. W sytuacji, gdy nasza historia kredytowa nie umożliwia nam zwrócenia się do tradycyjnych banków, musimy szukać innych rozwiązań. Jednym z nich jest kredyt pozabankowy na raty. Kiedy jest to dobre rozwiązanie? Na co należy zwrócić uwagę? Podpowiadamy!

Kredyt pozabankowy czyli jaki?

Jak sama nazwa wskazuje, kredyt pozabankowy to taki, który zostaje przyznany przez firmy pożyczkowe nieposiadające statusu banku i niepodlegające Komisji Nadzoru Finansowego. Na polskim rynku można znaleźć cały wachlarz ofert kredytowych, do których zaciągnięcia potrzebne jest minimum formalności, a decyzja zostaje wydana niemal natychmiast. Firmy kuszą również wygodnymi formami spłaty czy możliwością złożenia wniosku online.

Najczęstsze formy pożyczek, to tzw. chwilówki oraz kredyty pozabankowe na raty, których okres spłaty jest zwykle dłuższy niż 60 dni. W sytuacji, gdy wiemy, że nasz budżet nie poradzi sobie ze zwróceniem całej należności w krótkim czasie, warto wziąć pod uwagę tę drugą z opcji.

Warunki kredytu pozabankowego na raty

W zależności od oferty, okresy spłat mogą wahać się od 2 do 48 miesięcy, a wnioskowana suma może sięgać nawet 25 tysięcy. Żeby nie był zbyt kolorowo, warto wspomnieć o warunkach na jakich przyznawane są tego rodzaju pożyczki.

Pierwszą z kwestii jest RRSO, czyli rzeczywista roczna stopa oprocentowania. W przypadku parabanków, stopa jest dość wysoka i może sięgać nawet kilkuset procent. Jest to spowodowane faktem, że pożyczki wiążą się ze sporym ryzykiem, a jeśli pożyczkodawca nie sprawdza historii kredytowej, musi zabezpieczyć się w inny sposób. Częstym wymaganiem jest posiadanie stałych źródeł przychodu. Kwestię tę traktuje się jednak dość elastycznie, wiele firm akceptuje bowiem m. in. umowy cywilnoprawne czy świadczenia z programu Rodzina 500+.

Zdarzają się sytuacje, w których nawet brak stałych przychodów nie wyklucza przyznania kredytu pozabankowego na raty. W takich przypadkach firmy pożyczkowe wymagają jednak przedstawienia gwaranta, który spełnia określone warunki, jak posiadanie nieruchomości czy zdolność kredytowa. Znalezienie takiej osoby może okazać się trudne. Do tego dochodzą prowizje i dodatkowe opłaty, na których zarabia firma, a które mogą sięgać nawet kilku tysięcy złoty.

Zalety i wady kredytów pozabankowych

Do zalet różnego rodzaju pożyczek pozabankowych z pewnością można zaliczyć wyrozumiałość w kwestii historii kredytowej. Znaczna część firm nie nie sprawdza popularnych rejestrów takich jak KRD, BIK czy ERIF. Dla mniej wiarygodnych pożyczkobiorców, może być to jedyne rozwiązanie. Kolejną zaletą jest ograniczenie czasu decyzji i formalności do minimum. Decyzja w 15 minut, to jedno z haseł, które najsilniej działa na decyzje potencjalnych klientów. Sporym udogodnieniem jest również możliwość składania wniosków przez Internet. Warto w tym miejscu również wspomnieć o dość wysokich sumach, o które można się ubiegać.

Nie można jednak zapominać o wadach kredytu pozabankowego na raty. Są nimi koszty spłaty, do których zalicza się wysokie RRSO i indywidualne prowizje oraz opłaty dla firm pożyczkowych. W kontekście kilkunastu lub kilkudziesięciu miesięcy może to dać bardzo bolesne kwoty. Trzeba również uważać, żeby nie przeszacować swoich możliwości finansowych. Istnieje wtedy ryzyko wpadnięcia w koło zadłużenia, choć rozłożenie kredytu pozabankowego na raty znacznie to ryzyko zmniejsza.

Odpowiedź na pytanie, czy kredyt pozabankowy na raty do dobry pomysł zależy od indywidualnej oceny. W krytycznej sytuacji warto podejść do tematu na chłodno, spokojnie ocenić nasze siły i dokładnie przejrzeć oferty pożyczek, aby nie pogorszyć swojej sytuacji.

Informacje o autorze

Mateusz Gwardecki

Absolwent Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Zwolennik biznesu odpowiedzialnego społecznie. Zainteresowany nowoczesną bankowością i znaczeniem pieniądza. W wolnych chwilach lubi czytać fantastykę naukową i przeszukiwać rynek idei.

Dodaj komentarz
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments