Kredyt rewolwingowy – na czym polega? Gdzie go znaleźć?

5 /5
(Ocen: 2)

Prowadzisz firmę i nigdy nie słyszałeś o kredycie rewolwingowym? Warto poznać, na czym polega taki kredyt. Pozwala uzyskać finansowanie na bieżącą działalność. Swoją funkcjonalnością odzwierciedla klasyczną kartę kredytową. Zainteresowany? Więcej na temat kredytu rewolwingowego znajdziesz w naszym artykule!

Co to jest kredyt rewolwingowy?

Kredyt rewolwingowy to inaczej kredyt odnawialny albo kredyt obrotowy. Przeznaczony jest na finansowanie bieżących potrzeb firmy. Kredyt rewolwingowy jest zobowiązaniem krótkoterminowym (zazwyczaj do 3 lub 4 kwartałów), dającym możliwość wielokrotnego wykorzystania środków. Dzięki spłacie całości lub części kredytu, linia kredytowa jest odnawiana o uregulowaną kwotę.

Najprościej wyobrazić sobie, na czym polega kredyt rewolwingowy, porównując go do karty kredytowej. Tylko z tą różnicą, że wykorzystywanej w celu prowadzenia działalności gospodarczej.

Jak działa kredyt rewolwingowy?

Zasada funkcjonowania kredytu rewolwingowego jest prosta. To kredyt odnawialny, zatem w ramach jednej umowy możemy korzystać wielokrotnie z linii kredytowej na rachunku bieżącym. Jeżeli na koncie brakuje nam środków, zaciągamy w ramach kredytu rewolwingowego pożyczkę, którą spłacamy, gdy na rachunek wypływają nowe środki. Oczywiście w ramach umowy z bankiem, na koncie możemy zadłużyć się tylko do określonej kwoty.

Kredyt rewolwingowy – gdzie go znaleźć?

Kredyt odnawialny (rewolwingowy) znajdziemy w ofercie prawie każdego banku.

Bank

Warunki

kredyt rewolwingowy w BNP Paribas min. 12 miesięcy działalności gospodarczej,

okres kredytowania do 3 lat,

w PLN, EUR lub USD,

kredyt rewolwingowy w Millennium okres kredytowania do 3 lat,

w PLN, EUR, USD lub innej walucie,

kredyt rewolwingowy w BPS koszt to od 1,5% (min. 200 zł) przy rocznym trybie pobierania,

oprocentowanie zmienne WIBOR 3M + marża,

Aby otrzymać kredyt odnawialny (rewolwingowy) musimy mieć zdolność kredytową. Bank sprawdzi regularność naszych dochodów i na tej podstawie będzie mógł ustalić do jakiej kwoty, możemy skorzystać przy kredycie rewolwingowym.

Kredyt rewolwingowy a obrotowy i inne typy kredytów dla firm

Kredyt rewolwingowy, pożyczka odnawialna, kredyt obrotowy… różnice między nimi wynikają przede wszystkim z konkretnej oferty jaką znajdziemy w banku. W teorii bowiem, wszystkie służą finansowaniu bieżącej działalności, są zazwyczaj krótkoterminowe i działają podobnie jak karta kredytowa.

Dla kogo jest kredyt rewolwingowy?

Kredyt rewolwingowy jako kredyt odnawialny jest dobrym rozwiązaniem dla przedsiębiorstw, które mają problemy z utrzymaniem płynności finansowej oraz chcą odroczyć zobowiązania na później. Zaletą kredytu rewolwingowego jest jego elastyczność – spłacona kwota staje się ponownie dostępna w limicie kredytu. A środki można przeznaczyć na dowolny cel związany z działalnością: opłacenie kontrahentów, zakup materiałów i usług lub opłacenie bieżących zobowiązań.

Informacje o autorze

Mateusz Gwardecki

Absolwent Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Zwolennik biznesu odpowiedzialnego społecznie. Zainteresowany nowoczesną bankowością i znaczeniem pieniądza. W wolnych chwilach lubi czytać fantastykę naukową i przeszukiwać rynek idei.

Dodaj komentarz
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments