Kredyty hipoteczne 2015 – dobre zakończenie roku

5 /5
(Ocen: 1)

Końcówka 2015 roku okazała się owocnym okresem dla podmiotów udzielających kredytów hipotecznych. Takiego popytu nie było już dawno. Ostatnie trzy miesiące przyniosły nawet dwucyfrowe wzrosty.

Raport AMRON-SARFiN podsumowujący czwarty kwartał 2015 r. przedstawia wskaźniki, które znacząco odróżniają analizowany okres od poprzednich, mniej dynamicznych. I tak porównując wzrost liczby nowych umów kredytów hipotecznych do III kwartału uzyskamy wynik na poziomie 10,74%, zaś jeżeli porównamy wartość kredytów – 9,03%. Wynik ten wypada jeszcze lepiej w porównaniu do odpowiadającego kwartału roku poprzedniego. W tym przypadku wartości wynoszą odpowiednio 13,29% oraz 15,5%.

 

Dynamiczny przyrost akcji kredytowej na koniec roku przyczynił się do uplasowania wyniku dla całego roku jako najlepszego od kilku lat. Udzielonych zostało bowiem 181 tysięcy kredytów mieszkaniowych opiewających na kwotę 39,3 miliarda złotych.

Co wpłynęło na ożywienie?

Główne aspekty skłaniające klientów do pośpiechu to perspektywa wzrostu wielkości minimalnego wkładu własnego niezbędnego przy zakupie mieszkania, rosnące marże, a przede wszystkim zachodzące zmiany w programie „Mieszkanie dla Młodych”. Zgodnie z dostępnymi danymi na zakup mieszkania z dofinansowaniem MdM w czwartym kwartale 2015 roku zdecydowało się ponad 15 tysięcy klientów, co daje wynik dwukrotnie wyższy niż w III kwartale. Najważniejszą przyczyną tego wzrostu było poszerzenie programu o rynek wtórny.

Zaoszczędziłeś – zainwestuj

Ciekawą zależność możemy zauważyć w strukturze zobowiązań analizując ją pod względem wartości długu do wartości nieruchomości – wskaźnik LTV. Niezmiennie około połowa zobowiązań udzielana była na ponad 80% wartości mieszkania. Jednakże zanotowano znaczącą zmianę w przedziale zobowiązań o wkładzie własnym powyżej 70%. Już co dziesiąty kredyt charakteryzował się udziałem środków własnych na poziomie przynajmniej 30%. Według autorów raportu może to świadczyć o aktywności klientów, którzy inwestują swoje oszczędności przechowywane dotychczas w bardziej płynnej formie. Strukturę kredytów pod względem LTV przedstawiono na poniższym wykresie.

 

Jakie prognozy na rok 2016?

Ciężko jest jednoznacznie stwierdzić w jakim kierunku zmierzał będzie rynek zobowiązań w roku 2016 jednakże może on przejść poważne przeobrażenia. Wpływ na to mogą mieć przede wszystkim:

  • nowy podatek bankowy (przekładający się na wzrost cen usług bankowych),
  • zmiana składu Rady Polityki Pieniężnej oraz Prezesa Narodowego Banku Polskiego,
  • ustalenie poziomu wkładu własnego (10% lub 15%),
  • funkcjonowanie programu Mieszkanie dla Młodych (szczególnie czy wystarczy środków przeznaczonych na rok bieżący).

Jeżeli zastanawiasz się nad zaciągnięciem kredytu już teraz zapraszamy Cię do skorzystania z naszej symulacji!

Informacje o autorze

Mateusz Gwardecki

Absolwent Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Zwolennik biznesu odpowiedzialnego społecznie. Zainteresowany nowoczesną bankowością i znaczeniem pieniądza. W wolnych chwilach lubi czytać fantastykę naukową i przeszukiwać rynek idei.

Dodaj komentarz
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments