Kredyty hipoteczne czekają zmiany?

5 /5
(Ocen: 2)

Rząd planuje nową ustawę, mającą uregulować rynek kredytów hipotecznych w Polsce. Dotychczas Komisja Nadzoru Finansowego wydawała rekomendacje, jednak nie miały one rangi ustawy. Projekt zakłada kompleksowe rozwiązania mające na celu zabezpieczenie interesów potencjalnych kredytobiorców.

Co zakłada ustawa o kredycie hipotecznym?

Nowe prawodawstwo wynika również z zobowiązań unijnych. Dyrektywa 2014/17/UE z 4.02.2014 r. nakłada na państwa członkowskie obowiązek wprowadzenia ustawy tylko i wyłącznie dotyczącej kredytów hipotecznych. Obecnie kilka aktów prawnych reguluje sektor. Nowe pomysły zakładają:

  • szansę na odstąpienie od kredytu hipotecznego, w ciągu 14 dni od podpisania umowy, co ważne – bez podawania przyczyny. Taki wniosek będzie składany na specjalnym formularzu załączonym do umowy. Kredytobiorca będzie zobowiązany jedynie do spłaty odsetek za czas w którym obowiązywała umowa.
  • zakaz cross sellingu – dołączania innych, oferowanych przez bank produktów razem z kredytem hipotecznym. Możliwe jest jedynie dodanie bezpłatnego konta do obsługi zobowiązania.
  • bank nie będzie mógł pobrać prowizji za wcześniejszą spłatę kredytu już po 36 miesiącach od zaciągnięcia zobowiązania ze zmienną stopą procentową.
  • Zmniejszenie wysokości prowizji od wcześniejszej spłaty do poziomu kosztów uwzględnionych przez bank, spowodowanych wcześniejszą spłatą. W tym wypadku regulacja dotyczy wszystkich rodzajów stóp procentowych kredytu.
  • obowiązek otrzymania zezwolenia Komisji Nadzoru Finansowego przez pośredników kredytów hipotecznych. Takie ograniczenie ma podnieść jakość i profesjonalizm. W interesie kredytobiorcy, przed taką osobą będą postawione wymagania, np. wykształcenie i niekaralność.
  • podtrzymanie zalecenia Rekomendacji S, mówiącej o tym, że kredyt hipoteczny może być zaciągnięty w walucie w której się zarabia.
  • zostanie stworzony specjalny wzór matematyczny, który obliczy maksymalny poziom prowizji za wcześniejszą spłatę zobowiązania. Oczywiście jak i dla stałej i zmiennej stopy procentowej.
  • obowiązywanie spisu – rejestru pośredników kredytowych. Prowadzony będzie przez KNF i ogólnodostępny.

Wszystkie oferty banków i kalkulator kredytu hipotecznego są dostępne bez wychodzenia z domu. Uwzględnia czas spłaty, rodzaj rat kredytu, cenę nieruchomości oraz wiele więcej najważniejszych danych. Sprawdź jak będą wyglądały raty przez cały okres kredytowania!

Najwięcej kontrowersji budzi zakaz łączenia ofert przez banki. To na dodatkowych ubezpieczeniach zarabiały najwięcej. Ciężko przewidzieć skutki takiej regulacji. Czekamy również z niecierpliwością na wynik konsultacji w sprawie stałych rat kredytu hipotecznego, o czym pisaliśmy przy okazji kredytu hipotecznego z niezmiennym oprocentowaniem. Ustawa da większe prawa konsumentom, czekamy na ostateczną wersję projektu.

Informacje o autorze

Mateusz Gwardecki

Absolwent Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Zwolennik biznesu odpowiedzialnego społecznie. Zainteresowany nowoczesną bankowością i znaczeniem pieniądza. W wolnych chwilach lubi czytać fantastykę naukową i przeszukiwać rynek idei.

Dodaj komentarz
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments