Kredyty hipoteczne trudno dostępne

5 /5
(Ocen: 1)

Zmiany na rynku kredytów hipotecznych nie wpływają korzystnie na sytuacje potencjalnych kredytobiorców. Według najnowszych informacji obecnie o udzielenie kredytu jest najtrudniej od 44 miesięcy. Powodem tego jest między innymi nowo wprowadzony podatek bankowy.

Znaczny spadek zdolności kredytowej

Według danych przedstawionych przez Lion`s Bank trzyosobowa rodzina posiadająca miesięczny dochód na poziomie 5 tysięcy złotych netto może zadłużyć się na 357 tysięcy złotych (mediana) w formie 30-letniego kredytu. Jak łatwo zauważyć możliwości pożyczkowe bardzo szybko topnieją, gdyż jeszcze rok temu zdolność kredytowa, takiej rodziny była wyższa o niecałe 103 tysiące złotych.

Jakie to ma skutki w praktyce? Prostymi słowami, jeżeli rok temu było nas stać na 3 pokojowe mieszkanie w Warszawie, dziś możemy pozwolić sobie już tylko na dwupokojowe. Potencjalna wielkość mieszkania, które możemy zakupić zmniejszyła się bowiem o 14,5 m kw. Jeszcze bardziej zmianę tę odczują mieszkańcy miast, gdzie nieruchomości są w niższych cenach niż w stolicy. Najbardziej ucierpią mieszkańcy Zielonej Góry, gdyż będą mogli oni kupić o ponad 30 m kw. mniejsze lokum niż roku temu. W Krakowie, Gdańsku, Poznaniu czy Olsztynie wartość ta wynosi odpowiednio około
17, 19, 20 i 25 m kw.

Obecny odczyt zdolności kredytowej według statystyk jest najniższy od 44 miesięcy. Sytuacja prezentuje się jeszcze gorzej jeżeli zdamy sobie sprawę, iż jesteśmy tylko o krok od spadku do poziomu z 2009 roku (spadek zdolności o dokładnie 413 zł), a więc okresu po wielkim kryzysie kiedy to sytuacja na rynku kredytów hipotecznych była fatalna.

Rosnące wymagania

Należy zdać sobie sprawę, iż głównym winowajcą spadającej zdolności kredytowej są nakładane na banki nowe obowiązki, jak podatek bankowy. Można się domyślać, że część instytucji ogranicza udzielanie kredytów w obawie przed przymusem przewalutowania kredytów walutowych
czy pogorszenia sytuacji na rynku nieruchomości w Polsce. Wszystko to przekłada się na znaczący wzrost marż. Według Lion`s Bank przeciętna marża w grudniu 2015 roku wynosiła około 1,75%, dziś już 2,09%.

Wszystko to ma swoje konsekwencje. Większa marża oznacza wyższe oprocentowanie długu, a więc i wyższe miesięczne raty. Stąd rodzina, której dochody się zmieniły może pożyczyć na mieszkanie znacznie mniej niż jeszcze rok temu. Wzrost marż nie powinien jednak przełożyć się na aż taki spadek zdolności kredytowej. Świadczy to o wyraźnym zaostrzeniu polityki kredytowej.

Informacje o autorze

Mateusz Gwardecki

Absolwent Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Zwolennik biznesu odpowiedzialnego społecznie. Zainteresowany nowoczesną bankowością i znaczeniem pieniądza. W wolnych chwilach lubi czytać fantastykę naukową i przeszukiwać rynek idei.

Dodaj komentarz
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments