Kredyty na budowę domu na działkach rolnych znów dostępne

5 /5
(Ocen: 1)

Po zmianach prawnych banki znów będą mogły udzielać kredytu pod zastaw działek rolnych. Nie wszystkich jednak, bo ograniczenia dotyczyć będą gruntów dużej wielkości.

Co w tym przypadku oznacza duże? Działki mające więcej niż 3 tys. m kw. Bankom zwyczajnie nie opłaca się udzielanie kredytów hipotecznych na takie cele. Przepisy ograniczają bardzo możliwość sprzedaży takiej nieruchomości, co mogłoby się przełożyć na trudności z uzyskaniem swoich pieniędzy w przypadku problemów ze spłatą kredytu.

Kredyty na budowę domów na działkach rolnych zostały wstrzymane na okres ponad 2 miesięcy po tym, jak weszła w życie tzw. ustawa o obrocie gruntami rolnymi. Wprowadziła ona jedno proste, ale rodzące wiele problemów rozwiązanie. Mianowicie hipoteka na działce rolnej nie mogła przekroczyć wartości nieruchomości budowanej na tego rodzaju gruncie.

Tak więc nie można było ustanowić hipoteki wysokości np. 250 tys. zł na działce wartej 60 tys. zł. Nawet pomimo tego, że po ewentualnym wybudowaniu domu działka wraz z postawioną nieruchomością byłaby warta o wiele więcej niż wspomniane 60 tys. zł. Wedle majowej ustawy kluczowy był jednak moment wyceny nieruchomości w dniu jej nabycia, co uniemożliwiło pewnej grupie klientów skuteczne wnioskowanie o kredyt hipoteczny.

Działki rolne uwolnione od problematycznej ustawy

Na szczęście, nowelizacja ustawy wchodząca w życie 16 sierpnia naprawia ten problem. Zainteresowani kredytem hipotecznym na dom budowany na działce rolnej do 3 tys. m kw. znów mają tę możliwość. Jak informuje portal House Market, nie oznacza to, że w obecnej chwili nie można zaciągnąć kredytu hipotecznego na nieruchomości większe niż owe 3 tys. m kw.. Wystarczy posiadać decyzję o warunkach zabudowy wydaną do dnia 30 kwietnia tego roku.

Jeśli takiej decyzji nie posiadamy, działka musi mieć według planu zagospodarowania przestrzennego lub ewidencji gruntów przeznaczenie inne niż rolne. Tak więc najlepiej posiadać działkę budowlaną, co spowoduje, że wszelkie zawirowania, głównie polityczne, wokół działek rolnych ominą nas szerokim łukiem  pozwolą wybrać dobry kredyt hipoteczny. W czym może pomóc nasz kredytowy ranking.

Nowelizacja ustawy najprawdopodobniej będzie miała swój skutek w zwiększeniu popytu na kredyty hipoteczne. Ostatnimi czasy zahamował on, także przez komplikacje wywołane starą wersją ustawy o działkach rolnych, jednak niedługo powinniśmy zaobserwować tendencję zwyżkową w tym segmencie rynku.

Informacje o autorze

Mateusz Gwardecki

Absolwent Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Zwolennik biznesu odpowiedzialnego społecznie. Zainteresowany nowoczesną bankowością i znaczeniem pieniądza. W wolnych chwilach lubi czytać fantastykę naukową i przeszukiwać rynek idei.

Dodaj komentarz
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments