Kredyty na wakacje – czy w 2016 roku Polacy planują wakacje na kreskę?

0 /5
(Ocen: 0)

Zbliżające się wakacje czuć coraz bardziej. Nie informuje o tym jedynie termometr. Samopoczucie też jakby mamy lepsze. A jeśli czeka nas urlopowy wyjazd, śmiało ten czas można określić najlepszym w roku.

Gdzie wyjeżdżamy?

Czy większość Polaków wykorzystuje ten czas na wycieczki? Okazuje się, że w dużym stopniu tak, choć zmienia się nieco kierunek naszych wakacyjnych wypraw. O wiele częściej jeździmy po Polsce, rzadziej wybieramy wczasy za granicą. Aż 73% ankietowanych w badaniu IPSOS zadeklarowało, że na miejsce wypoczynku wybiera nasz kraj.

Coraz więcej krajowych wycieczek to zasługa zagrożenia terrorystycznego, które można spotkać zagranicą i środków z programu Rodzina 500 plus. Potwierdzają to dane zebrane przez CBOS. W 2015 r. aż jedną trzecią opiekunów nie było stać na zabranie żadnego ze swoich dzieci na wakacyjny wyjazd.

Nic w tym dziwnego. Tygodniowy wyjazd w polskie góry dla trzyosobowej rodziny kosztuje około 1 500 zł. Wyjazd zagraniczny kosztuje średnio prawie 3 tys. zł. Skąd na to bierzemy pieniądze? W sporej części – z kredytów.

Jak zgromadzić gotówkę na wyjazd wakacyjny?

O naszym wyjeździe lub jego braku decyduje oczywiście aktualna sytuacja zarobkowa. Duże znaczenie ma jednak to, kiedy zaczniemy na tegoroczne wakacje oszczędzać. Wystarczy, żebyśmy przez pół roku odkładali 300 zł. Nie tylko odłożymy wtedy konieczną sumę na wyjazd, ale i na drobne wakacyjne przyjemności.

By tak się stało, musimy o wyjeździe wakacyjnym pomyśleć już w lutym. Powiedzmy sobie wprost: niewielu z nas w obliczu codziennych trosk myśli o tym, co będzie się działo w wakacje. Dlatego pożyczamy pieniądze, na szczęście na coraz bardziej atrakcyjnych warunkach.

Pożyczać czy nie?

Sposobem na bezodsetkowy dług jest skorzystanie z debetu na karcie kredytowej. Wiedząc jednak, że w ciągu miesiąca nie będziemy w stanie spłacić zadłużenia, warto rozejrzeć się za dobrymi ofertami kredytów gotówkowych. Ich oprocentowanie właśnie przed okresem wakacyjnym nieco spada. To napędza rynek, który, jak się okazuje, jest niemały. Aż 11% Polaków w badaniu firmy Lindorff zadeklarowało, że pożyczą pieniądze na wakacje.

Około 2 tys. zł kredytu gotówkowego to dość często oprocentowanie na poziomie ok. 10%, co w półrocznej skali da nam około 250 zł dodatkowych kosztów. Miesięczna rata zobowiązania wyniesie ok. 380 zł. A przecież nie musimy wydać na wakacjach całej kwoty.

Najniższe prowizje i oprocentowanie

Podobną ofertę znajdziemy bez większego problemu i to bez żadnych kruczków. Jasno zaznaczona prowizja, niezależna od dodatkowych produktów, jest niewątpliwym plusem. Tutaj wyróżnia się kredyt gotówkowy Raiffeisen Polbank (5%, jednak już oprocentowanie to 9,99%), Getin Bank (6,7% prowizji przy oprocentowaniu 7,95%) czy ING Bank Śląski (6,99% prowizji, 8,99% oprocentowania). Takie warunki są przygotowane są dla klientów zewnętrznych.

Kredytodawcy wiedzą, że osoby znajdujące się w nagłej potrzebie docenią, że zostały uczciwie potraktowane. Przez to chętniej wrócą do banku, który udzielił im kredytu gotówkowego na korzystnych warunkach. Takie proponuje eurobank (oprocentowanie nominalne – 6%), Credit Agricole (5,9%), Bank BPH (7,8%).

Jak więc widzimy, kredyt na wakacje nie musi być taki straszny. Pożyczek nie należy brać bez większej potrzeby, jednak zgodzimy się, że wakacje raz w roku bezsprzecznie się nam należą.

Informacje o autorze

Mateusz Gwardecki

Absolwent Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Zwolennik biznesu odpowiedzialnego społecznie. Zainteresowany nowoczesną bankowością i znaczeniem pieniądza. W wolnych chwilach lubi czytać fantastykę naukową i przeszukiwać rynek idei.

Dodaj komentarz
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments