Kredyty ze stałą stopą procentową w ogniu krytyki

5 /5
(Ocen: 1)

Nowe rozwiązania proponowane przez KNF przed wejściem w życie są konsultowane. Projekt zwiększenia udziału w portfelu kredytów hipotecznych, tych, które oparte byłby o stałą stopę procentową spotkał się z krytyką. Dlaczego banki niechętnie patrzą na takie rozwiązania?

Dlaczego kredyt hipoteczny ze stałą stopą procentową zainteresował KNF?

Komisja Nadzoru Finansowego robi wszystko, by nie dopuścić do zagrożenia utraty środków przez kredytobiorców, oszczędzających czy banki. Problemy, z jakimi borykają się obecnie “frankowicze” wyostrzyły czujność instytucji. Obecnie szuka rozwiązań, które ochronią kapitał w przyszłości, nie tylko w świecie kredytów, ale też w sytuacjach takich, jak Amber Gold.

Specjaliści zakładają słusznie, że niskie stopy procentowe nie będą mogły utrzymywać się na podobnym poziomie w nieskończoność. Dlatego kredyty ze zmienną stopą procentową, mogą odbić się niekorzystnie dla kredytobiorców. Stąd pomysł przeanalizowania możliwości zwiększenia udziału w portfelu kredytowym również zobowiązań ze stałą stopą procentową. Takie rozwiązania już w Polsce istnieją, oferowane przez np. bank hipoteczny Pekao, jednakże podobne rozwiązanie nie cieszą się jeszcze dużym zainteresowaniem potencjalnych klientów.

Wysokość kredytu, jaki możesz uzyskać przy swoich dochodach, na konkretną nieruchomość możesz sprawdzić uzupełniając dane w aplikacji – kalkulator kredyty hipotecznego. Dzięki temu uzyskujemy wiedzę o własnej zdolności kredytowej i świetną podstawę negocjacyjną.

Nastawienie branży do kredytów hipotecznych ze stałym oprocentowaniem

Argumentacja przedstawiona przez KNF nie przekonała środowiska. Bankierzy dają mocny odpór proponowanym rozwiązaniom. Związek Banków Polskich przeprowadził ankietę, z której widać stanowisko zainteresowanych. Okazuje się, że aż 60% bankowców uważa, że nie ma miejsca w sektorze na kredyt hipoteczny ze stałym oprocentowaniem. 40% z nich stoi na stanowisku, że sytuacja makroekonomiczna jest na tyle niestabilna, że nie można jeszcze myśleć o takich ideach. Prawie 20% jest zdania, że pomysł jest za bardzo ryzykowny, zupełnie przeciwstawiając się podobnym kredytom. Wiąże się to bezpośrednio z charakterystyką stałego oprocentowania. Nie wszystkie banki dysponują rozwiązaniami umożliwiającymi wprowadzenie takiej pożyczki. Tylko banki hipoteczne mogą emitować listy zastawne.

Z niskiej świadomości potencjalnych kredytobiorców może wnikać ich podejście do kredytu o stałej stopie procentowej. 40% respondentów uważa, że w bankowości powinno pojawić się podobne rozwiązanie, jednak już tylko 5% sądzi, że taki pomysł powinien być standardem na ryku kredytów.

Nie jest łatwo zniechęcić KNF. Na pewno prace będą trwały dalej. Oby efekt okazał się korzystny dla kredytobiorców, w długiej, wieloletniej perspektywie. W interesie wszystkich jest odpowiednie zabezpieczenie kredytów.

Informacje o autorze

Mateusz Gwardecki

Absolwent Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Zwolennik biznesu odpowiedzialnego społecznie. Zainteresowany nowoczesną bankowością i znaczeniem pieniądza. W wolnych chwilach lubi czytać fantastykę naukową i przeszukiwać rynek idei.

Dodaj komentarz
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments