Kto może dostać kredyt gotówkowy?

0 /5
(Ocen: 0)

Pożyczek gotówkowych udziela wiele instytucji. Oprócz banków i SKOK-ów możemy zaciągnąć zobowiązanie w firmach pożyczkowych, czyli tak zwanych parabankach. W pierwszych z nich sposób udzielania zobowiązań regulowany jest przez prawo bankowe oraz KNF. Działalność tych ostatnich podlega kontroli przez prawo cywilne i handlowe oraz ustawy regulujące ich działalność. Kredytów gotówkowych mogą udzielać jedynie banki. Umowa kredytowa powinna być zawarta na piśmie pod rygorem nieważności.

Kredyty gotówkowe w Polsce – podstawowe przepisy

Kredyty gotówkowe w Polsce udzielane są osobom pełnoletnim. Podstawą do przyznania środków stanowi uzyskanie zdolności kredytowej. To bank na podstawie wewnętrznych regulacji ustala, który klient jest dla nich wiarygodny. Wstępnie sprawdzić można ją za pomocą porównywarek kredytów gotówkowych.

KNF nakazuje instytucjom finansowym ostrożność w przyznawaniu kredytów gotówkowych. Ma to na celu z jednej strony zabezpieczenie interesów instytucji finansowych, a z drugiej kłopotom ze spłatą rat przez kredytobiorców. Jeżeli nie wykażemy się odpowiednią zdolnością kredytową, możemy podnieść ją poprzez ubezpieczenia, wzięcie zobowiązania z innymi osobami lub pod zastaw na przykład mieszkania. Metod jest sporo, jednak bank ponosząc większe ryzyko może wynagrodzić to sobie wyższą marżą lub prowizją.

Historia kredytowa – kto ma lepszą, ten dostanie kredyt

Przed udzieleniem kredytu gotówkowego bank sprawdzi historię kredytową osoby zainteresowanej. Dane o niespłaconym zobowiązaniu i kłopotami z terminową spłatą przechowywane są przez 5 lat w BIK. Zła historia kredytowa bardzo utrudnia pozytywne rozpatrzenie wniosku. Jedynie osoby, które w opinii banku zdolne są do regularnego spłacania rat mogą uzyskać potrzebne środki. Brak historii kredytowej również może wpływać na odmowę instytucji finansowej.

Rodzaj uzyskiwanych dochodów a kredyt gotówkowy

Uzyskanie kredytu możliwe jest jedynie w sytuacji kiedy wnioskodawca posiada stałe dochody. Większość banków uznaje wiele źródeł ich uzyskiwania, takich jak umowa o pracę, zlecenie, o dzieło, renta czy emerytura. Jeżeli są one na wystarczającym poziomie i wypłacane systematycznie powinniśmy otrzymać pożyczkę. Przy wyższych kwotach konieczna może okazać się umowa o pracę na czas nieokreślony lub przedstawienie zabezpieczenia w postaci na przykład cesji praw z polisy. Znacznie jeszcze większymi restrykcjami objęte są kredyty hipoteczne.

Kredyt gotówkowy – od czego zależy jego uzyskanie

Uzyskanie kredytu gotówkowego zależne jest zatem od wielu czynników. Im większą posiadamy wiarygodność dla banku, na tym większe kwoty możemy liczyć. Może okazać się, że dla jednej instytucji finansowej będziemy mieli zdolność kredytową, druga natomiast odmówi nam udzielenia pożyczki. Przed podjęciem decyzji o wyborze danej oferty najlepiej skorzystać z naszego rankingu. Dzięki temu porównasz w szybkim czasie wiele ofert.

Informacje o autorze

Mateusz Gwardecki

Absolwent Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Zwolennik biznesu odpowiedzialnego społecznie. Zainteresowany nowoczesną bankowością i znaczeniem pieniądza. W wolnych chwilach lubi czytać fantastykę naukową i przeszukiwać rynek idei.

Dodaj komentarz
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments