Kupno działki ROD – krok po kroku

4.3 /5
(Ocen: 10)

Epidemia koronawirusa sprawiła, że zainteresowanie ogródkami działkowymi znacznie wzrosło. Izolacja w małym mieszkaniu pokazała, jaką wygodą jest posiadanie własnej działki rekreacyjnej. Domek letniskowy to luksus na który nie każdy może sobie pozwolić. Ale inaczej może być z Rodzinnymi Ogrodami Działkowymi. Popyt na działki ROD spowodował, że znacznie zdrożały, ale warto się im przyjrzeć. Uwielbiasz zieleń i prace ogrodnicze, a może szukasz miejsca do odpoczynku? Zobacz jak nabyć działkę ROD – krok po kroku!

Co to działka ROD?

Działka ROD, czyli rodzinny ogród działkowy. W tych trzech słowach mieści się całe znaczenie tego terminu. Można też zajrzeć do ustawy z 13 grudnia 2013 roku. Znajdziemy tam taką oto definicję ROD:

“to (…) wydzielony obszar lub obszary przeznaczone na cele rodzinnych ogrodów działkowych, składające się z działek i terenu ogólnego, służące do wspólnego korzystania przez działkowców, wyposażone w infrastrukturę ogrodową.”

Najważniejsze, co trzeba wiedzieć o działce ROD, można sprowadzić do następujących punktów:

ogródek ROD to teren od ok. 300-600 m2
działkowiec nie posiada prawa własności do działki ROD, tylko dzierżawi teren od stowarzyszenia (np. PZD),
działkowiec ograniczony jest ustawą i regulaminem ROD (np. zabudowa na takiej działce nie może zajmować większej powierzchni niż 35 m2, brak możliwości prowadzenia działalności gospodarczej/zarobkowej na terenie ROD):

art. 13.1 ustawy ROD

“Na terenie działki nie może znajdować się: (…) ; 2) obiekt gospodarczy o powierzchni zabudowy przekraczającej 35 m2 oraz o wysokości przekraczającej 5 m przy dachach stromych i 4 m przy dachach płaskich.”

Kredyt na działkę ROD

Żaden bank nie udzieli nam kredytu hipotecznego na ogródek działkowy, którego jesteśmy tylko dzierżawcą. Inaczej wygląda sytuacja przy kredycie na zakup działki rekreacyjnej. Tu możemy otrzymać wpis do hipoteki, który staje się zabezpieczeniem dla banku.

W celu uzyskania finansowania na zakup działki ROD możemy np. skierować się do banku po pożyczkę hipoteczną – jeżeli posiadamy inną nieruchomość nieobciążoną wierzytelnością, która stanie się zabezpieczeniem pożyczki dla banku. Albo po prostu wybrać kredyt gotówkowy. W ten sposób otrzymane środki możemy wydać na dowolny cel.

Co sprawdzić przed zakupem działki ROD

Podobnie jak przy zakupie działki budowlanej, należy dokładnie sprawdzić, czy działka ROD spełnia wymagania określone w prawie (np. wymiary altany mieszczą się w ustawowym limicie) i czy znajduje się w dobrej lokalizacji (np. nie stoi na terenie zalewowym).

Przed zakupem działki ROD sprawdzamy:

czy domek wybudowany na działce ROD to nie efekt samowoli budowlanej,

czy zabudowa spełnia ustawowe normy wymiarów (powierzchnia do 35 m2, wysokość do 5 metrów przy stromym dachu, do 4 metrów przy płaskim),

czy działka posiada media, jest podłączona do sieci elektrycznej, posiada ujęcie wody pitnej, czy posiada certyfikowany zbiornik bezodpływowy na nieczystości (szambo),

jakie koszty ponosimy w związku z dzierżawą działki ROD (jaka jest wysokość opłaty wpisowej, inwestycyjnej i ogrodowej),

w jakim stanie technicznym jest infrastruktura znajdująca się na terenie działki ROD,

czy teren działki nie ma ukrytych wad (np. jest zalewany na wiosnę – warto wcześniej zapytać o to innych działkowiczów).

Formalności przy zakupie działki ROD

Tylko w sensie potocznym kupujemy ogródek działkowy. W rzeczywistości przenosimy na siebie prawo do dzierżawy ROD wraz z nabyciem znajdującej się na niej infrastruktury (altany, kwiatów, drzew i innych urządzeń).

Wraz z właścicielem działki musimy w obecności notariusza podpisać umowę przeniesienia praw do działki. Następnie należy złożyć wniosek o zatwierdzenie powyższej umowy do zarządu ROD, który ma 2 miesiące na przekazanie nam odpowiedzi.

Jeżeli po dwóch miesiącach od złożenia wniosku o zatwierdzenie umowy, zarząd ogrodu nie prześle nam odpowiedzi, wniosek jest automatycznie uznany jako rozpatrzony pozytywnie. W przypadku, gdy zarząd odrzuci nasz wniosek z “ważnych powodów”, możemy taką decyzję zaskarżyć w ramach powództwa sądowego.

Jeśli wszystko pójdzie po naszej myśli i staniemy się dzierżawcą działki ROD nie zapomnijmy odprowadzić podatku od zbycia prawa do ogródka działkowego.

Zamiast działki ROD, domek letniskowy?

Bliskość przyrody i możliwość stworzenia własnego ogródka to zrozumiała motywacja dla osób chcących kupić działkę ROD. Epidemia COVID-19 pokazała, jak wygodnie jest posiadać takie miejsce do wypoczynku. Koronawirus sprawił też niestety, że ogródki działkowe znacznie podrożały. Kredyt gotówkowy może nie wystarczyć, a kredytu hipotecznego na działkę ROD nie otrzymamy. Co wtedy?

Rozwiązaniem może być kredyt na działkę rekreacyjną z domkiem letniskowym. Najlepiej, aby zabudowa na takiej działce była całoroczna – wtedy łatwiej będzie o uzyskanie finansowania. Oczywiście – jak to przy kredycie hipotecznym – będzie wymagany wkład własny (najlepiej minimum 20%) i musimy posiadać odpowiednią zdolność kredytową.

Domek letniskowy czy działka ROD?

Aby ułatwić wybór i podjąć właściwą decyzję o swojej działce wypoczynkowej, zestawiliśmy ze sobą najważniejsze obu:

Działka rekreacyjna

działka ROD

można otrzymać kredyt hipoteczny na zakup działki rekreacyjnej, nie otrzymamy kredytu hipotecznego na działkę ROD, pozostaje kredyt gotówkowy,
powierzchnia do 3000 m2 powierzchnia do ok. 600 m2
domek letniskowy na działce w zależności od warunków;w zabudowy lub MPZP (zazwyczaj można wybudować do 2 kondygnacji, powierzchnia do 150 m2) domek nie większy niż 35 m2 o wysokości nie przekraczającej 5 m (przy dachach stromych) i 4 m (przy dachach płaskich)
mamy prawo własności do nieruchomości dzierżawa działki (praw praw do własności)
wyższa cena niż przy działce ROD tańsze niż działki rekreacyjne
możliwość wynajęcia domku letniskowego (działka rekreacyjna może na siebie zarabiać). użytkowanie działki ROD ściśle określa regulamin stowarzyszenia (np. brak możliwości wynajmu).
Informacje o autorze

Mateusz Gwardecki

Absolwent Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Zwolennik biznesu odpowiedzialnego społecznie. Zainteresowany nowoczesną bankowością i znaczeniem pieniądza. W wolnych chwilach lubi czytać fantastykę naukową i przeszukiwać rynek idei.

Dodaj komentarz
guest
5 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
View all comments
oLo
oLo
4 kwietnia 2022 22:47

“nie zapomnijmy odprowadzić podatku od zbycia prawa do ogródka działkowego.” a co z nabywcą praw?

Anita
Anita
11 stycznia 2022 12:21

Witam. Kupiłam działkę ROD. Wszystko przez notariusza. Czy muszę odprowadzić podatek od takiego zakupu?

olka
olka
11 stycznia 2022 13:45
Odpowiedz do:  Anita

witam, mozna wiedzieć ile mniej wiecej wynosila oplata u notariusza ?zastanawiam sie nad kupnem i nie wiem na jaka kwote sie nastawiac 🙂

Krusz
Krusz
1 lutego 2022 18:25
Odpowiedz do:  olka

Ja płaciłem po 25 pln za podpis w jednym egzemplarzu. Co wynioslo mnie 50 bo ja i babcia.

Ewelina
Ewelina
25 lutego 2021 21:16

Super pomocny artykuł!