Latarnia nie świeci – gdzie zgłosić awarię oświetlenia?

Ocena: 3.6 (ilość ocen: 15)

Ocena: 3.6
(ilość ocen: 15)

latarniaPrzydrożne lub miejskie latarnie, tak jak wszystkie urządzenia, zużywają się psują. Żarówki w latarniach mają określoną żywotność i co jakiś czas trzeba je wymieniać.
Wielu mieszkańców miast i wsi ma problem do kogo zgłosić niedziałającą latarnię. Wbrew pozorom na jego rozwiązanie często nie ma prostej recepty.

W większych miastach ze względu na sporą ilość latarni awarii jest naprawdę dużo. Dla przykładu, w Lublinie lokalny oddział PGE Dystrybucja otrzymuje od mieszkańców, administracji i Zarządu Dróg i Mostów dziennie od 10 do 30 (w zależności od pory roku) telefonów w sprawie usterek oświetlenia. Zazwyczaj zwracamy się w tej sprawie do urzędu miasta lub gminy albo do zarządu dróg. W urzędach trzeba skontaktować się z odpowiednim referatem, a następnie precyzyjnie określić lokalizację latarni. Niektóre samorządy uruchomiły specjalne telefony interwencyjne, na które można zgłaszać wszelkie awarie miejskiej lub gminnej infrastruktury. W zakresie konserwacji oświetlenia urząd współpracuje z firmą wyłonioną w drodze przetargu albo ze spółką odpowiedzialną za dystrybucję energii elektrycznej na danym obszarze.

Jeżeli jednak nie znamy numeru telefonu do żadnej z wyżej wymienionych instytucji lub numeru interwencyjnego, to możemy zadzwonić na numer pogotowia energetycznego – 991. Rozwiązanie to, choć wydaje się najprostsze, ma jednak swoje wady. Pierwsza, to źle opracowane komunikaty głosowe infolinii. Po połączeniu się z numerem 991 mamy generalnie dwie możliwości – pierwsza: „jeżeli chcesz zgłosić awarię zaczekaj”, druga: „jeżeli chcesz zgłosić bezpośrednie zagrożenie życia wybierz 0”. Wybranie pierwszej opcji wiąże się często z wysłuchaniem długiej listy komunikatów o planowanych przerwach w dostawie prądu. Wybierając zaś zero blokujemy numer, który jest przewidziany dla sytuacji zagrożenia życia. Jak ustalił enerad.pl – porównywarka cen energii, pracownicy numeru alarmowego 991 już kilkakrotnie zgłaszali konieczność zmiany komunikatów.

Drugie utrudnienie wynika z faktu, że kiedy połączymy się z 991, to zazwyczaj otrzymamy tam jedynie numer telefonu do referatu w urzędzie miasta lub gminy, właściwego w tego typu sprawach. Nieraz bywa jednak i tak, że pracownik referatu poda nam kolejny numer – do dystrybutora energii elektrycznej albo firmy odpowiedzialnej za konserwację oświetlenia. Kiedy już dotrwamy do końca „procedury”, to będziemy mogli zgłosić awarię odpowiedniej osobie.

Na wymianę żarówki firmy odpowiedzialne za stan techniczny latarni mają nawet miesiąc od chwili przyjęcia zgłoszenia. Ostateczny termin określa umowa zawarta z daną jednostką samorządu terytorialnego. Zazwyczaj jednak, owoc naszej obywatelskiej postawy widzimy po upływie tygodnia.

Najnowsze aktualności / recenzje

 1. I to jest główny powód, dlaczego Polacy przestali być społeczeństwem obywatelskim. Załatwienie jakiejkolwiek sprawy trwa miesiącami, czasem nawet rok ( wycięcie uschłego drzewa ) Urzędnicy obywateli traktują jak utrapienie, odsyłają od Annasza do Kajfasza, są nieuprzejmi, aroganccy. Na dodatek nikt za nic nie odpowiada. Żadne skargi nie skutkują. Dopóki nie skruszy się tej machiny urzędniczej – nic się nie zmieni.

  • Dzień dobry,

   awaria oświetlenia powinna zostać zgłoszona do administratora oświetlenia w Pana mieście. Informację o tym, kto pełni te funkcję można uzyskać w urzędzie miasta lub dzwoniąc na pogotowie energetyczne. porównywarka enerad.pl nie ma możliwości usunięcia tej awarii.

   Pozdrawiam,
   Barbara
   zespół enerad.pl

  • Dzień dobry,

   Pani Haniu na to pytanie może odpowiedzieć jedynie zarządca drogi.

   Pozdrawiam,
   Barbara
   zespół enerad.pl

  • Dzień dobry,

   awarię oświetlenia należy zgłosić do administratora oświetlenia w Pana mieście. Informację o tym, kto pełni tę funkcję uzyska Pan w swoim urzędzie miasta lub pod numerem: 991 (Pogotowie energetyczne).

   Pozdrawiam
   Agnieszka
   enerad.pl

 2. lampy nie swieca na parkingu na ul lesne 5 darowa gornicza 4 ;lampy i sa zlodziejstwa pilnie prosze o interwencje oswietlena

 3. A w kielcach na ulicy Hożej i ulicy Młodej latarnie świecą się od wczoraj czyli od soboty 04’08 -zgłaszałem na 991 Pani powiedziała że to nie oni obsługują i tyle. A latarnie się świecą i przy okazji ogrzewają nas dodatkowo

  • Nie długo samemu będzie trzeba kupić sobie żarówkę i ją wymienić, tak będzie szybciej oczywiście jeszcze wynająć do tego osobę z uprawnieniami ,czekam już na wymianę żarówki 3- miesiąc jak nie dłużej a do tego jeszcze wpadli na pomysł oszczędności wyłączając światło w godzinach 23-24 i włączając w godzinach 4-5 rano i tylko w tej jednej wsi na cały powiat,jak ktoś wraca do domu pieszo to można nie osiągnąć zamierzonego celu ,chętnie bym to gdzieś zgłosił ale nie ma do kogo jak to w Polsce, odezwij się a najszybciej by zlikwidowali lampy, pasowało by wymienić co to za gmina ale co to da.

 4. Chciałam zgłosić że nie świecą latarnie na działkowe w Cieszynie ludzie tu mieszkają wychodzą rano do pracy i wieczorem wracają a latarnie już nie świecą że św tyg

 5. w Stargardzie od 4 Dni czyli od 8.11.2019 ulica Drzymały i Daleka panują Egipskie ciemności za Dni ktoś sie tam kręcił w dzień lampy się świeciły a teraz czubka Nosa nie widać . pogotowie 991 umywa ręce to nie do nich należy

 6. Witam ser.Chcialbym poznac przyczyne wczoranszego braku oswietlenia ulicznego w czestochowie na ulicach :oficerska,balonowa.dziejuje

Dodaj komentarz