Letnie promocje w kredytach hipotecznych

5 /5
(Ocen: 1)

Banki nie rozpieszczają klientów w tym roku promocjami kredytów mieszkaniowych. To nie oznacza, że nie znajdziemy na rynku jakiś specjalnych ofert. Trzeba jednak pamiętać, że przez pandemię o kredyt hipoteczny jest trudniej. Choć ostatnie tygodnie przynoszą coraz lepsze informacje dla kredytobiorców. Może warto sprawdzić, czy promocje, które przyszykowały banki będą na naszą kieszeń?

Kredyty hipoteczne wracają do życia?

Po tym, co się dzieje w gospodarce przez koronawirusa, marzenia o zakupie własnego M, wydają się schodzić na dalszy plan. Ale jak długo można odwlekać moment zakupu swojego pierwszego mieszkania? A nawet jeśli kupujemy nieruchomość w innym celu, czy zaraz ceny mieszkań nie złapią ponownie wiatru w żagle? Wygląda na to, że rynek wtórny mieszkań może być źródłem dobrych okazji do zakupów.

Bardzo trudno podjąć teraz decyzję o zakupie mieszkania. Warto, to na chłodno przekalkulować. Może pomocne w podjęciu decyzji okażą się dane jakimi ostatnio podzielił się BIK.

Indeks BIK popytu na kredyt hipoteczny - czerwiec 2020

Wskaźnik popytu nadal jest pod kreską, ale linia wyraźnie odbiła się od kwietniowego dołka. Poprawa na rynku kredytów mieszkaniowych jest widoczna. Na potwierdzenie tego słychać coraz częściej o luzowaniu wcześniejszych obostrzeń przez banki.

Ma się ku lepszemu dla kredytobiorców? Tak, ale nie zapomnijmy, że nie dla wszystkich. Banki niezmiennie wymagają większego wkładu własnego. Większość ofert to zobowiązania na max 80% LTV. Zdolność kredytową utraciły całkowicie osoby zarabiające na umowach śmieciowych oraz pracujące w branżach zagrożonych (w większości banków). A tych osób indeks BIK może nie być w stanie uchwycić, jeśli banki na wczesnym etapie odrzucają ich wnioski o kredyt.

Jakie promocje na kredyt hipoteczny – lato 2020?

Z promocjami kredytów mieszkaniowych kojarzone są głównie dwa banki: ING Bank Śląski i mBank. Sporadycznie do tego duetu dołączał bank Pekao. Aktualnie ze specjalnej oferty zrezygnował ING. Pozostała tylko promocja kredytów eko na budowę energooszczędnych domów.

Za to mBank niezmordowanie posiada w swojej ofercie promocję, która zwykle zmienia swoja nazwę po kilku tygodniach – aktualnie to “Nie odkładaj marzeń”. Parametry oferty mBank podlegają zazwyczaj tylko drobnym korektom. Za najważniejszą różnicę odpowiada segment klienta, do którego przypisuje nas bank.

Promocja kredytu hipotecznego od mBanku dla segmentu Intensive:

wkład własny od 20% – marżą wynosi 1,90%
wkład własny mniejszy niż 20% – marża wynosi 2,30%

Promocja kredytu mieszkaniowego dla klientów segmentu Active mBanku:

wkład własny od 20% – marża wynosi 2,00%
wkład własny poniżej 20% – marża wynosi 2,50%

W obu wersjach prowizja nie jest pobierana.

W standardowej wersji promocji mBanku (dla osób nie będących w żadnym z segmentów), oferta wygląda następująco:

wkład własny od 20% – marża to 2,50%
wkład własny niższy niż 20% – marża wynosi 2,90%

Tu także prowizja nie jest pobierana. Warunkiem skorzystania z promocji jest to, aby kredyt hipoteczny był zaciągnięty na minimum 100 tys. złotych a kredytobiorca musi ubezpieczyć się na życie i opłacać składki przez minimum 5 lat. Koszt ubezpieczenia to comiesięczna opłata w wysokości 0,045 proc. salda zadłużenia.

Wakacyjna promocja w Pekao BH na kredyt hipoteczny

Czas na skorzystanie ze specjalnej oferty Pekao mija z końcem lipca. Warto się jej przyjrzeć, bo parametry zobowiązania wyglądają obiecująco.

marża od 1,90%,
prowizja od 0% (do maksymalnie 3%),
bez produktów dodatkowych cross-sell,
do zdolności wliczane są różne źródła dochodów.

Warunkiem jest zaciągnięcie kredytu mieszkaniowego na kwotę od 100 tys. do 600 tys. złotych i posiadanie minimum 20% wkładu własnego.

Wyjątkowo atrakcyjnie brzmi informacja na stronie Pekao, że akceptowane są różne źródła dochodów. To może być promocja, z której skorzystają osoby zarabiające na umowach cywilno-prawnych.

Ożywienie na rynku kredytów hipotecznych?

Wyniki sprzedaży kredytów mieszkaniowych nadal nie dorównują tym, sprzed pandemii. Ale widać, że sytuacja w sektorze finansów zaczyna ulegać poprawie. To dobrze, bo ryzyko credit crunch (zapaści kredytowej), jeszcze nie minęło.

Banki indywidualnie podchodzą do analizy wniosków, ale polityka kredytowa zaczyna się powoli luzować. Jeżeli szukamy mieszkania dla siebie, okazje od mBanku i Pekao BH mogą być ciekawą alternatywą dla standardowych ofert. Szczególnie, że właśnie typowy produkt mBanku, należy do jednych z najdroższych, ale przy promocji wskakuje na szczyt rankingów.

Niskie stopy procentowe sprawiają, że kredyt hipoteczny nigdy nie był jeszcze tak tani. Jeśli dobrze się zastanowić, to może się okazać, że obecna pandemia, to wcale nie taki zły moment, aby wprowadzić się do swojego pierwszego mieszkania.

Informacje o autorze

Mateusz Gwardecki

Absolwent Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Zwolennik biznesu odpowiedzialnego społecznie. Zainteresowany nowoczesną bankowością i znaczeniem pieniądza. W wolnych chwilach lubi czytać fantastykę naukową i przeszukiwać rynek idei.

Dodaj komentarz
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments