LG zbuduje w Polsce fabrykę baterii do aut elektrycznych

5 /5
(Ocen: 1)

lg_chem_baterieW Biskupicach Podgórnych na terenie podwrocławskiej gminy Kobierzyce rozpoczęła się budowa fabryki baterii litowych do samochodów elektrycznych. Inwestorem jest wiodący producent baterii LG Chem Ltd., należący do grupy kapitałowej LG.

Inwestor do końca 2018 roku ma zainwestować w fabrykę prawie 1,3 mld zł. Będzie to pierwsza w Europie a druga na świecie fabryka masowej produkcji baterii litowych do samochodów elektrycznych. 5 października został wmurowano kamień węgielny pod jej budowę.

lg_baterie_fabryka_kamien_wegielny
Zdjęcie: PAP/ Maciej Kulczyński

W uroczystości brali udział wicepremier Mateusz Morawiecki, najważniejsi prezesi LG i LG Chem, ambasador Korei i przedstawiciele czołowych koncernów samochodowych: Audi, VW, BMW, Jaguar, Land Rover, Renault, Porsche, Daimler, a także kilku dolnośląskich samorządowców.

lg_baterie_fabryka_spotkanie
Autor: Łukasz Żołądź

Fabryka LG Chem, której uruchomienie planowane jest na II połowę 2017 roku, będzie miała powierzchnię 41 300 m2. Docelowo ma ona produkować rocznie ponad 100 tys. baterii i zatrudniać od 700 do 1000 pracowników. Inwestycja LG w Polsce wpisuje się w Plan Rozwoju Elektromobilności.

Południowokoreańskie LG na Dolnym Śląsku jest już obecny od ponad 10 lat. W znajdującej się tam podstrefie ekonomicznej zlokalizowane są aż cztery spółki koncernu: LG Display, LG Electronics, LG Innotek i LG Chem. Zajmują się one produkcją różnych urządzeń – od paneli LCD, przez sprzęt AGD, aż do elementów oświetlenia LED. Koreańczycy obecnie zatrudniają tu ponad 3,5 tys. osób! Nie dziwi więc fakt, że w Biskupicach Podgórnych istnieje nawet ulica LG.

Chcemy sprawić, by polska fabryka baterii stała się mekką produkcji baterii do samochodów elektrycznych na cały świat – powiedział UB Lee, Prezes Spółki Energy Solutions, LG Chem.
Polska fabryka baterii, jako pierwsza fabryka produkcji masowej baterii litowych do samochodów elektrycznych w Europie, odegra istotną rolę w promowaniu przemysłu samochodów elektrycznych na tym kontynencie. Dołożymy wszelkich starań, aby ta fabryka stała się główną bazą produkcyjną baterii do samochodów elektrycznych – obiecał UB Lee.

Informacje o autorze

enerad.pl

enerad.pl to pierwsza porównywarka cen prądu w Internecie. Dzisiaj nie tylko porównujemy koszty kWh energii elektrycznej oraz gazu, ale również tworzymy dla Was rankingi, recenzje oraz eksperckie artykuły z innych branż energetycznych, takich jak fotowoltaika, pompy ciepła czy magazyny energii.

Dodaj komentarz
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments