Lokata miesiąca: Inbank i jego estońskie propozycje

0 /5
(Ocen: 0)

W marcu na polskim rynku rozpoczął działalność estoński Inbank. Jego oferta obejmuje lokaty, kredyty i pożyczki, wszystkie formalności mają być dokonywane online. Działa on na podstawie jednolitego paszportu europejskiego. Przed rozpoczęciem swej działalności Inbank poinformował KNF o zamiarze świadczenia usług w Polsce.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami pieniądze z depozytów banków funkcjonujących w oparciu o paszport gwarantowane są przez odpowiedni organ właściwy dla kraju siedziby banku. W tym przypadku gwarancję do wysokości 100 000 euro dla każdego deponenta będzie zapewniał estoński odpowiednik Bankowego Funduszu Gwarancyjnego, czyli Tagatisfond.

Instytucja objęta jest nadzorem Finantsinspektsioon (estoński odpowiednik KNF). Działalność Inbanku musi jednak opierać się o przepisy prawa bankowego obowiązującego w naszym kraju. Instytucja finansowa podlega również nadzorowi Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, a w razie problemów mamy prawo zwrócić się do Rzecznika Finansowego. Wszelkie spory kierowane na drogę sądową rozstrzygane będą przez polskie sądy na takich samych zasadach, jak sprawy dotyczące rodzimych instytucji.

Lokaty w Inbank

Bank proponuje cztery depozyty na okres 6, 12, 24 lub 36 miesięcy. Oprocentowanie zaczyna się od 2,40% dochodząc do 3,00%. Najniższa kwota lokaty wynosi 5 000 zł, najwyższa zaś 50 000 zł. Jednak jeden klient nie może ulokować więcej niż 100 000 zł. Premiowane będą osoby, które wyrażą chęć automatycznego odnawiania lokaty, mianowicie ich oprocentowanie wzrośnie o 0,1%. Uruchomienie produktu polega na internetowej rejestracji na stronie banku, wyborze lokaty, a następnie przesyłaniu pieniędzy na podany rachunek.

Długość lokat w Inbank a oprocentowanie

Oprocentowanie depozytów w Inbanku jest różne i w głównej mierze zależne od długości okresu, na jaki zdecydujemy się ulokować nasze oszczędności. Lokata na 6 miesięcy w estońskim banku to oprocentowanie rzędu 2,40%, na 12 miesięcy- 2,60%, na 24 miesiące- 2,80% a na 36 miesięcy- 3,00%. Im dłuższy okres na który złożymy nasze środki, tym wyższy zysk.

Inbank na chwilę obecną nie przewiduje możliwości zakładania kont osobistych. Wszelkie produkty opierać się będą na wnioskach online. W ofercie instytucji znajdziemy zarówno chwilówki, jak i kredyty konsumpcyjne na okres nawet do 60 miesięcy (oprocentowane na 8,85% w skali roku oraz z prowizją ustalaną indywidualnie). Pożyczki do 4 tysięcy złotych, na maksymalny okres do 4 miesięcy nie będą oprocentowane. W zamian za to co miesiąc pobierana będzie prowizja za ich udzielenie, w wysokości od 9,99%.

Estoński Inbank – nie tylko lokaty

Instytucja finansowa wywodzi się z Estonii, ale działa również w Austrii, Niemczech, na Łotwie a teraz w Polsce. Na rynku estońskim wraz ze spółkami zależnymi udziela 25% krajowych kredytów ratalnych oraz 20% kredytów gotówkowych. W skład grupy Inbank wchodzą 4 spółki zależne oraz 2 stowarzyszone. Bank obsługuje ponad 300 umów partnerskich w handlu detalicznym i ponad 160 tysięcy klientów indywidualnych. Instytucja do końca roku chce udzielić kredytów i pożyczek na kwotę przekraczającą 100 mln złotych. Jednym z jej celi jest osiągnięcie pozycji lidera w segmencie udzielania szybkich internetowych kredytów.

Informacje o autorze

Emila Biernaciak

Ukończyła Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu. Ekspertka w zakresie fotowoltaiki. Zapalona badaczka zagadnień związanych z finansami, energetyką oraz marketingiem w sieci. Szczera fanka i propagatorka ekologicznych rozwiązań, które mogą zmienić świat na lepsze. Niespokojny duch, wciąż szukający nowej wiedzy i doświadczeń. W wolnym czasie czyta powieści Stephena Kinga i śledzi trendy motoryzacyjne.

Dodaj komentarz
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments