Lokata strukturyzowana – co to? Warto?

3.89 /5
(Ocen: 18)

Lokaty strukturyzowane oferują nie tylko banki, ale również inne instytucje finansowe. Czym charakteryzują się takie produkty? Czy warto zdecydować się na lokatę strukturyzowaną? O tym w naszym artykule.

Lokata strukturyzowana – co to jest?

Lokata strukturyzowana, to najprościej rzecz ujmując, produkt, który składa się z dwóch instrumentów finansowych – oszczędnościowego oraz inwestycyjnego (opcyjnego).

Bezpieczna część lokaty, czyli instrument oszczędnościowy to ok. 70-95% wpłaconego przez nas kapitału. Pieniądze inwestowane są w bezpieczne produkty finansowe np. obligacje skarbowe. Ale pamiętajmy, że mniejsze ryzyko, to mniejszy zysk. Dlatego też, w tego typu produktach druga część kapitału, czyli ta inwestycyjna (opcyjna), lokowana jest w instrumenty, które mogą nam przynieść większy zysk. Ale coś za coś. Otóż, część inwestycyjna jest również obarczona większym ryzykiem i nie zawsze możemy na niej zarobić. Ba, możemy nawet stracić, ale o tym, w dalszej części naszego artykułu.

Co warto jeszcze wiedzieć? W odróżnieniu od np. lokaty terminowej, bank nierzadko pobiera od nas prowizję (marżę), co wpływa na wysokość naszego zysku. Niestety, nie wiemy jaką część kwoty stanowi prowizja/marża, ponieważ bank nie ma obowiązku ujawniania takich informacji (brak przepisów w tej kwestii). Lokaty strukturyzowane charakteryzują się długoterminowością – przeważnie okres ich trwania wynosi od 2 lat w górę.

Na co zwrócić uwagę szukając lokaty strukturyzowanej?

Lokaty strukturyzowane dostępne są w wielu instytucjach finansowych i w związku z tym łatwo się pogubić. Wybierając tego typu produkt, zwróćmy uwagę przede wszystkim:

jaka część wpłacanego kapitału jest objęta ochroną – najczęściej banki gwarantują nam zwrot 100% kapitału, niezależnie czy część inwestycyjna wypracuje zysk, jednak na rynku są oferty, które ochroną obejmują 70% czy 80% kapitału;

okres trwania lokaty – jest to produkt długoterminowy i czasami obietnica potencjalnego, wysokiego zysku może wiązać się z zamrożeniem pieniędzy na np. 5 lat;

gdzie będą inwestowane pieniądze z części inwestycyjnej lokaty – jest tutaj wiele możliwości np. lokaty oparte są o indeksy giełdowe, waluty, czy metale szlachetne;

sposób wyliczenia zysku – tutaj będziemy musieli przysiąść nad matematyką, bo wzory nierzadko są skomplikowane, ale rozgryzienie formuł (nawet tych skróconych) pozwoli nam wyliczyć (potencjalny) zysk;

wcześniejsza likwidacja lokaty – najczęściej wiąże się ona z opłatami np. może ona wynieść kilka procent wartości kapitału.

Brzmi to wszystko skomplikowanie, ale warto poświęcić czas na przestudiowanie OWU, obliczenia, a także na konsultacje z przedstawicielem instytucji finansowej. Im większa świadomość produktu, tym mniejsze(?) rozczarowanie w przypadku, gdy lokata strukturyzowana nie wypracuje nam oszałamiającego zysku. Albo gorzej: gdy przyniesie stratę…

Lokata strukturyzowana – spory zysk i ryzyko straty

Lokaty strukturyzowane kuszą sporym zyskiem – część inwestycyjna może wypracować nawet kilkadziesiąt procent zysku. No właśnie: może. To jest tylko teoria, a ta często rozmija się z rzeczywistością. Jak wygląda to w życiu?

Nic nie jest tylko czarne, ani tylko białe. To samo dotyczy lokat strukturyzowanych, które mają swoich przeciwników oraz zwolenników. Prawda jest taka, że mogą one faktycznie przynieść spory, średni czy mały zysk. Agresywne inwestowanie kapitału inwestycyjnego może wypracować nawet kilkadziesiąt procent zysku. Gdy sobie porównamy taki zysk z np. z lokatą oprocentowaną na poziomie 3%, to chyba nikt z nas nie ma wątpliwości, który produkt wybrać. Ale jest też druga strona medalu – lokata strukturyzowana może skończyć się stratą. Jak to możliwe?

Załóżmy, że zakładamy lokatę strukturyzowaną na kwotę 10.000 zł na 5 lat z ochroną 100% kapitału. Po upływie tego czasu okazuje się, że na nasze konto wraca tylko wpłacona kwota. Z pozoru nic nie straciliśmy – wpłaciliśmy kwotę 10.000 zł, wypłacono nam kwotę 10.000 zł. W rzeczywistości jesteśmy stratni – 5 lat to bardzo długi okres czasu, już przez samą inflację pieniądze stracił na wartości. Dodajmy jeszcze do tego, że kwotę 10.000 zł przez 5 lat mogliśmy inwestować w przynoszące zysk produktu. Sytuacja wyglądałaby jeszcze gorzej, gdybyśmy wybrali produkt z ochroną kapitału na poziomie np. 80%.

Zalety i wady lokaty strukturyzowanej

Lokata strukturyzowana jest rozwiązaniem, które na pewno warto wziąć pod uwagę. Taki produkt daje nam możliwość całkiem sporego i realnego zysku. Z drugiej strony możemy również ponieść stratę. Jakie są główne zalety i wady lokaty strukturyzowanej?

Zalety lokaty strukturyzowanej:
możliwość bardzo wysokiego zysku – nawet kilkadziesiąt procent!
ochrona kapitału.

Wady lokaty strukturyzowanej:
możliwość straty – niepełna ochrona całego kapitału, brak ochrony przed inflacją;
złożoność produktu – niełatwe obliczenie zysku;
koszty – prowizja/marża dla banku, do tego nie wiemy jaką część kwoty inwestycji stanowi prowizja/marża;
długoterminowość – pieniądze możemy mieć zamrożone nawet przez 5-7 lat.

A może samodzielne stworzenie lokaty strukturyzowanej?

Jeśli nie chcemy być ograniczeni ofertami banków, które z różnych powodów mogą nam nie odpowiadać, to możemy samodzielnie stworzyć swoją lokatę strukturyzowaną. Przykładowo może się ona składać z lokaty i funduszu inwestycyjnego, czy lokaty i akcji. Wybór należy do nas.

Decydując się na samodzielne stworzenie lokaty strukturyzowanej m.in. sami ustalamy okres trwania inwestycji, wysokość części kapitałów, czy poziom ryzyka. Dodatkowym plusem takiego rozwiązania jest również to, że nie będziemy płacić bankowi prowizji/marży, a przy okazji uczymy się i zdobywamy cenną wiedzę, która w przyszłości na pewno nam się przyda.

Jaki jest minus? Musimy mieć nieco wiedzy w zakresie inwestycji oraz czas, by wybrać i ocenić odpowiednie produkty.

Czy warto zdecydować się na lokatę strukturyzowaną?

Lokata strukturyzowana jest bardziej zaawansowanym produktem finansowym niż standardowa lokata bankowa. Wymaga ona od nas większej wiedzy, a także dogłębnego poznania oferty – przede wszystkim bardzo dokładnie musimy sprawdzić to, w co będzie inwestowana część kapitałowa, a także zaznajomić się ze sposobem obliczania zysku, co może wykroczyć poza podstawową znajomość matematyki.

Dokładne zapoznanie się z daną ofertą pomoże nam poznać potencjalne zagrożenia i ocenić szansę zysku. Niestety, nawet najlepsze analizy nie wyeliminują możliwości straty – wielokrotnie zdarzało się, że absolutne “pewniaki” przynosiły straty.

Wskazówka: nie lokujmy wszystkich naszych oszczędności tylko na lokacie strukturyzowanej. Powinna być ona jednym z naszych produktów inwestycyjnych.

Generalnie lokata strukturyzowana, jak praktycznie wszystko na świecie, ma swoje zalety i wady. Przed jej założeniem dokładnie przeanalizujmy wszystkie jej warunki i na chłodno przekalkulujmy możliwość wystąpienia zdarzeń, które mogą wygenerować zysk, ale także stratę.

Jeśli natomiast nie chcemy podejmować ryzyka i chcemy bezpiecznie ulokować nasz kapitał, to lepiej zdecydujmy się na lokatę terminową.

Informacje o autorze

enerad.pl

enerad.pl to pierwsza porównywarka cen prądu w Internecie. Dzisiaj nie tylko porównujemy koszty kWh energii elektrycznej oraz gazu, ale również tworzymy dla Was rankingi, recenzje oraz eksperckie artykuły z innych branż energetycznych, takich jak fotowoltaika, pompy ciepła czy magazyny energii.

Dodaj komentarz
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments