Lokaty bankowe – Czym są? Jakie rodzaje?

5 /5
(Ocen: 6)
Lokata bankowa jest to obecnie najpopularniejszy produkt oszczędnościowy. Konsument zawiera z bankiem umowę dotyczącą zdeponowania środków finansowych. Bank zobowiązuje się naliczyć nam odsetki zgodnie z umową po upływie określonego terminu. Wybór najlepszej lokaty nie jest oczywisty – ilość produktów może przyprawić o zawrót głowy. Jeśli chcecie znaleźć najlepszą propozycję, to zapoznajcie się z informacjami w tym artykule.

Lokata bankowa co to właściwie jest?

Lokata bankowa jest produktem oszczędnościowym, jaki oferują banki. Polega na złożeniu depozytu w określonej kwocie na pewien czas, po którym bank zwróci nam zainwestowane pieniądze łącznie z naliczonymi odsetkami. Jest to sytuacja odwrotna do pożyczki. To my pożyczamy pieniądze bankowi, a on po określonym w umowie czasie musi zwrócić zdeponowaną przez nas kwotę z zyskiem. Jest to obecnie najpopularniejszy i najbezpieczniejszy sposób oszczędzania pieniędzy. Oprocentowanie lokat jest zależne od instytucji finansowych, dlatego tak ważne jest, aby porównać dostępne na rynku oferty.

Jakie są rodzaje lokat?

Lokata terminowa – najpopularniejsza z lokat bankowych, oferta standardowa banków. Zawarta na określony z góry okres, po którym bank zwróci nam nasz wkład wraz z należnymi odsetkami. Dostępne są lokaty terminowe odnawialne i jednorazowe (nieodnawialne).

Lokata progresywna – daje nam możliwość uzyskania większego oprocentowania wraz z upływem czasu. W pierwszym miesiącu otrzymujemy najniższą, a w ostatnim najwyższą stawkę oferowaną przez bank. Przykładem takiej lokaty może być e-lokata progresywna Getin Banku. Oprocentowanie w pierwszym miesiącu wynosi zaledwie 0,1 %, a w dwunastym 3,5%. Daje nam to średnią 1,9% w skali roku. Lokaty progresywne to ciekawe rozwiązanie dla osób długo oszczędzających.

Lokata jednodniowa – lokata bankowa, której kapitalizacji odbywa się codziennie. Przez jakiś czas niezwykle popularne, dzisiaj rzadko oferowane przez banki.

Lokata rentierska – lokata długoterminowa, w której kapitalizacja nie następuje na koniec okresu umowy, a w stałych, ustalonych odstępach czasu. Warunkiem jest dokonanie sporego wkładu. Skierowana do osób dysponujących pokaźną kwotą.

Lokata strukturyzowana – dla osób, które pragną osiągnąć większy zysk. Lokujemy pieniądze w dwóch częściach – bezpiecznej np. obligacje skarbu państwa i obarczone ryzykiem, jak np. indeksy giełdowe. Zawsze mamy pewność zwrotu przynajmniej części zdeponowanych środków finansowych.

Lokata nocna – Lokata overnight – oferta dla przedsiębiorców. Jest to dyspozycja, że wolne środki na koncie firmowym zostają przeniesione na lokatę pod koniec dnia, a rano bank zwraca pieniądze wraz z odsetkami.

Lokata Call – lokata, którą zakładamy na minimalny okres np. dwóch dni, ale trwa bezterminowo. Kończy się w chwili gdy klient zechce zakończyć umowę i odzyskać swoje środki finansowe wraz z odsetkami. Lokata kierowana do przedsiębiorców.

Lokaty bankowe o czym należy pamiętać?

  • Przed zerwaniem umowy przed czasem bank nie naliczy nam należnych odsetek za okres, w którym nasze oszczędności były zdeponowane na lokacie lub naliczy tylko część tej kwoty. Wypłaty środków bez konsekwencji utraty środków możemy dokonać po okresie umownym np. jeśli lokata 3-miesięczna to po upływie 3 miesięcy odsetki zostaną naliczone, a my możemy wypłacić pieniądze lub przedłużyć lokatę. Wyjątek stanowią lokaty oferowane przez BGŻ BNP Paribas, w których to zerwanie lokaty przed czasem nie grozi konsekwencją utraty odsetek.
  • Pamiętajmy, że oprocentowanie lokat jest wyższe im dłuższy okres wybierzemy i większą kwotę zdeponujemy.
  • Proponowane przez banki lokaty, a zaprezentowane w naszym rankingu lokat bankowych to bardzo często produkty, które dają możliwość wyboru wielu okresów lokowania oszczędności. Są to lokaty jednocześnie krotko i długoterminowe, to my decydujemy, na jaki okres ostatecznie się zdecydujemy.

Jakie są typy lokat bankowych?

Lokaty krótkoterminowe – są to lokaty zakładane na 1 bądź kilka miesięcy, maksymalnie do roku czasu.

Lokaty długoterminowe – to lokaty powyżej roku. Obecnie banki proponują lokaty najczęściej maksymalnie do 5 lat.

Lokaty odnawialne – czyli takie, które po skończonym okresie umownym odnawiają się automatycznie na kolejny okres określony w umowie.

Lokaty nieodnawialne – po skończonym okresie zawartym w umowie lokata zostaje zakończona, a środki wraz z odsetkami przelane na konto klienta banku.

Gdzie szukać najlepszych lokat bankowych?

Najlepszych ofert lokat bankowych oczywiście należy poszukać w bankach komercyjnych. Każdy bank w Polsce posiada w ofercie co najmniej kilka różnych ofert lokat. Różnią się one okresem oszczędzania, oprocentowaniem, minimalnym i maksymalnym wkładem oraz zasadami dotyczącymi wypłaty zgromadzonych środków. Najważniejsze to dokonać najbardziej trafnego wyboru, aby to się udało należałoby prześledzić wszystkie dostępne na rynku usług finansowych oferty lokat i wybrać dla siebie tą najwyżej oprocentowaną, o krótkim okresie kapitalizacji odsetek. Wymaga to oczywiście sporego nakładu czasu, dlatego przygotowaliśmy dla Was powyższy ranking, aby uprościć i przyspieszyć poszukiwania.

Co powinniśmy brać pod uwagę wybierając lokatę?

Kwotę, jaką zamierzamy zdeponować na lokacie – banki oferują kwoty minimalne i maksymalne naszych wkładów oszczędnościowych. Najczęściej minimum to 1.000 zł. Kwoty maksymalne w lokatach krótkoterminowych to 10.000 – 1.000.000 zł. Lokaty długoterminowe bardzo często nie mają ograniczeń co do maksymalnej kwoty, jaką możemy wpłacić na lokatę.

Na jaki cel oszczędzamy i jaka kwotę chcemy zaoszczędzić – czy jest to wyjazd na wakacje za kilka miesięcy, czy odkładanie na studia dzieci za 10 lat.

Czy jesteśmy pewni, że przez długi okres czasu nie zajdzie potrzeba wypłaty zgromadzonych środków finansowych.

Oprocentowanie lokat bankowych

Jak już wspominaliśmy oprocentowanie lokat bankowych to najważniejszy czynnik, jaki bierzemy pod uwagę przy wyborze najlepszego produktu. Jest to wyrażony w procentach zysk z depozytu, jaki składamy w banku. Od tego ile wynosi oprocentowanie danej lokaty zależy, jak dużo uda nam się na niej zarobić. Jeśli założymy lokatę na trzy miesiące oznacza to w praktyce, że pożyczamy bankowi pieniądze, a on musi nam je zwrócić po tym okresie płacąc nam za to procentowy zysk od kwoty naszego wkładu.

Zalety lokat bankowych

Bezpieczeństwo ulokowanych środków.

Lokaty bankowe odnawiają się automatycznie bez żadnych formalności.

Łatwe i szybkie zakładanie lokat przez Internet bez wizyty w oddziale banku.

Większy zysk przy dłuższych okresach oszczędzania.

Dostępność atrakcyjnie oprocentowanych lokat także bez potrzeby zakładania konta w danym banku.

Jakie są wady lokat bankowych?

Najważniejszą wadą jest oczywiście wysokość zysku, jaki możemy osiągnąć przy zakładaniu lokat, ponieważ jest on stosunkowo niewielki. Gdy porównany go do zysków z gry na giełdzie wynik wydaje się być znacznie gorszy.

Fakt, że najwyżej oprocentowane lokaty to zazwyczaj produkty dla nowych klientów, a banki wymagają najczęściej założenia rachunku bankowego, aby uzyskać taki wysoki zysk.

Lokaty najczęściej są odnawialne, jednak banki zastrzegają sobie, że po okresie określonym w umowie oprocentowanie spada do kwoty standardowej lokaty. Oznacza to, że nawet jeśli uda nam się założyć lokatę na 5 % to po okresie umownym spadnie ona do kwoty lokaty standardowej, która nierzadko wynosi mniej niż 2 %.

Wadą lokat jest ustawienie przez bank limitów kwotowych na wpłaty. Mamy możliwość ładnego zysku na lokacie 4 %, jednak maksymalnie możemy wpłacić do 10.000 zł.

Jeżeli dokonamy wypłaty środków przed terminem określonym w umowie stracimy całość lub część naliczonych odsetek.

Lokaty – to warto wiedzieć!

Dla każdego kto zakłada lub myśli o założeniu lokaty, ważne jest, że bank daje mu pewność zarobku. Pieniądze leżą i namnażają dla nas odsetki. Im dłużej pozostawimy nasze oszczędności na lokacie, tym większy osiągniemy zysk. Jednak musimy pamiętać, że każda wypłacona wcześniej kwota z lokaty skutkuje utratą należnych nam odsetek. Jeśli zakładamy lokatę terminową sprawdźmy zawsze czy odnawia się ona automatycznie i dzień, w którym możemy dokonać wypłaty naszych środków mając pewność, że odsetki zostaną naliczone.

Lokata krótkoterminowa czy długoterminowa?

To już zależy tylko od naszych potrzeb. Najważniejszym kryterium, jakie powinniśmy brać pod uwagę przy wyborze terminu lokaty jest nasz cel oszczędzania. Jeżeli bierzemy pod uwagę zakup sprzętu RTV lub roweru dla dziecka, bądź odkładamy pieniądze na wczasy rodzinne za granicą, to lokaty krótkoterminowe w takim wypadku będą najlepszym rozwiązaniem.

Lokaty długoterminowe są korzystne dla osób oszczędzających na realizację dalekosiężnych planów takich, jak studia dla dzieci czy zakup nieruchomości. Kwota, jaką planujemy odłożyć też ma ogromne znaczenie. Jeśli naszym celem jest uskładanie kilku tysięcy złotych i założymy, że sumiennie będziemy oszczędzać po kilkaset złotych miesięcznie, to wystarczy nam lokata krótkoterminowa, którą odnowimy kilkukrotnie. Na większe wydatki, na które przewidujemy kilka lub kilkanaście lat oszczędzania najlepsza będzie lokata długoterminowa.

Czy lokata jest bezpieczna?

Na rynku usług finansowych znajduje się wiele produktów, które mają na celu pomóc konsumentom w pomnażaniu zarobionej gotówki. Fundusze inwestycyjne, akcje, obligacje, gra na giełdzie no i interesująca nas lokata. Dlaczego najwięcej osób w Polsce nadal wybiera właśnie lokatę, mimo, że uzyskany zysk jest stosunkowo niewielki? Ponieważ daje nam ona gwarancję bezpieczeństwa. Wszystkie ulokowane środki na lokatach objęte są obowiązkową gwarancją Bankowego Funduszu Gwarancyjnego. Fundusz ten zapewnia nam wypłatę środków przez nas zgromadzonych, aż do kwoty 1.000.000 euro. Fundusz zapewnia nam 100% gwarancji, że odzyskamy nasz depozyt. Mamy również zapewnione bezpieczeństwo w razie śmierci osób, które złożyły taki depozyt w banku. Każdy z nas kto zakłada lokatę bez względu na to czy krótko czy długoterminową może złożyć w banku specjalną dyspozycję. Dzięki, której mamy możliwość rozdysponować nasze oszczędności wśród członków naszej rodziny.

Co oznacza kapitalizacja odsetek?

Najprościej rzecz ujmując jest to naliczanie należnych nam odsetek po okresie umownym. Od tego, jaką kapitalizację wybierzemy zależy także kwota naszego zysku. Wydaje się, że jeśli wybierzemy ofertę lokaty 4 procentowej to osiągniemy taki sam zysk bez względu na to czy kapitalizacja będzie roczna czy kwartalna, jednak nic bardziej mylnego. Wybierając lokatę miesięczną zyskamy więcej niż w przypadku kwartalnej, 6-miesięcznej czy rocznej. Po zakończonym okresie oszczędzania odsetki, które zostaną nam naliczone powiększą kwotę naszego kapitału i po kolejnym okresie kolejne odsetki będą już naliczane od większej kwoty dając nam dzięki temu większy zysk. Wniosek jest taki, że im częstszą wybierzemy kapitalizację odsetek tym wyższy zysk z lokaty uda nam się osiągnąć.

Lokata bankowa czy konto oszczędnościowe – co wybrać?

Konta oszczędnościowe cieszą się ogromną popularnością wśród Polaków. Obok lokat bankowych są najbezpieczniejszą formą oszczędzania pieniędzy. Oprocentowanie standardowych kont oszczędnościowych nie przekracza 2 %. W porównaniu do lokat dają nam mniejszy zysk, ale i tak wiele osób wybiera konto oszczędnościowe zamiast lokat. Konto gwarantuje nam naliczenie odsetek bez względu na to czy dokonamy wypłaty środków czy nie. Jest to najważniejszy powód, dlaczego wybieramy ten produkt zamiast lokaty. Jeżeli jednak dysponujemy wolną kwotą środków, która standardowo pozostaje nam na koncie i nie mamy potrzeby korzystania z niej, warto odłożyć te pieniądze na lokacie i zyskać dwukrotnie więcej. Jedyne o czym musimy pamiętać to termin przed jakim, nie powinniśmy dokonywać wypłaty środków by nie stracić naliczonych odsetek.

Lokata o oprocentowaniu stałym czy zmiennym?

Lokaty o stałym oprocentowaniu gwarantują nam określony zysk. Z góry wiemy ile otrzymamy od banku pieniędzy za złożony przez nas depozyt. Jeśli dana oferta proponuje oprocentowanie stałe 4 %, a my złożymy na lokacie 3 miesięcznej 5.000 zł to nasz zysk wyniesie po opodatkowaniu 40,39 zł. Lokaty o oprocentowaniu zmiennym to produkt oszczędnościowy, w którym wysokość odsetek może ulec zmianie w trakcie trwania umowy. Może dojść do zmiany stóp procentowych przez co możemy sporo stracić. Może się wydawać, że równie dobrze możemy stracić na lokacie o stałym oprocentowaniu gdy dojdzie do podwyżki stóp procentowych w trakcie trwania umowy. Ostatnie zmiany oprocentowania lokat bankowych nie wyglądały optymistycznie. Dochodziło bardzo często do obniżek, a klienci odkładający swoje środki finansowe na lokatach o zmiennej stopie procentowej tracili na tym. Dlatego obecnie bardziej popularne stały się lokaty o stałym oprocentowaniu, którym żadne zawirowania nie grożą.

Lokaty a podatek Belki

Podatki to coś co towarzyszy nam na co dzień, a co niekoniecznie wydaje się nam być przyjemne. Pomniejszają kwotę naszego wynagrodzenia i powodują wyższe ceny towarów i usług. W przypadku lokat bankowych także płacimy podatek. Został on wprowadzony w 2001 r. i jest to podatek od zysków kapitałowych, czyli tak zwany podatek Belki i wynosi 19 %. Po okresie umownym dochodzi do wyliczenia należnych nam odsetek i od nich naliczany jest podatek w kwocie 19 % zaokrąglany do pełnego grosza w górę. Chociaż dawniej banki próbowały go omijać (lokaty jednodniowe) to obecnie ordynacja podatkowa wprowadziła zasady, które spowodowały fakt, że opodatkowania lokat nie można już uniknąć. W przypadku lokat, podatek wylicza i opłaca bank, dzięki czemu nie musimy rozliczać się z Urzędem Skarbowym. Otrzymujemy po prostu po okresie określonym w umowie zysk pomniejszony o podatek 19 %.

Informacje o autorze

enerad.pl

enerad.pl to pierwsza porównywarka cen prądu w Internecie. Dzisiaj nie tylko porównujemy koszty kWh energii elektrycznej oraz gazu, ale również tworzymy dla Was rankingi, recenzje oraz eksperckie artykuły z innych branż energetycznych, takich jak fotowoltaika, pompy ciepła czy magazyny energii.

Dodaj komentarz
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments