Lokaty – jakie mieli Polacy preferencje w 2011 i 2012 roku

0 /5
(Ocen: 0)

Z analizy przeprowadzonych badań wynika, że zwiększa sie popyt Polaków na lokaty bankowe. Liczba założonych lokat, a także ich wartość wzrasta. W ostatnich miesiącach, kiedy galopująca inflacja osiągnęła poziom 5% coraz częściej pojawiały się dyskusje na temat opłacalności inwestowania w lokaty i przechowywanie pieniędzy na depozytach, które w takich warunkach pozwalają jedynie na ochronę przed stratą wartości.

Bardzo często, kiedy liczymy ile zyskamy odsetek przechowując je na bankowym depozycie, patrzymy na wysokość oferowanego oprocentowania nie wiedząc czy uzyskane w ten sposób odsetki trafią w całości do nas. Banki informują o zyskowności swoich produktów najczęściej podając oprocentowanie brutto. Przekazana w ten sposób informacja tak naprawę nie mówi jaki procent od kapitału trafi do naszej kieszeni.

Aby dokładnie obliczyć kwotę odsetek trzeba jeszcze od wartości brutto odjęć 19% podatku. Po takim wyliczeniu wiemy już dokładnie jaki zysk przyniesie inwestycja – jest to wartość netto. Nie ma problemu kiedy banki oprócz oprocentowania przed opodatkowaniem podają jeszcze wartość netto. Dodatkowo w celu uzyskania realnego poziomu zysku konieczne jest jeszcze uwzględnienie inflacji. Czasem może się to wydawać śmieszne, ale skalę wpływu wzrostu cen łatwo sobie wyobrazić na przykład w przypadku lokaty trzyletniej. Po takim czasie wartość tego samego kapitału będzie sporo niższa. Co prawda, jako pojedyncza osoba, na wskaźnik inflacji nie mamy żadnego wpływu, natomiast możemy tak pokierować swoimi decyzjami, aby wybrać najlepszą lokatę i zniwelować wpływ czynników zewnętrznych na realną opłacalność lokaty.

Najczęściej wybieramy promocje na krótki okres wynoszący do paru miesięcy. Przeważają tu lokaty na czas 1,3 oraz 6 miesięcy. Stosunkowo rzadko decydujemy się na zdeponowanie oszczędności na czas 12, 24 i 36 miesięcy. Również w bardzo małym stopniu wykorzystujemy inne, mniej standardowe terminy lokowania, jak 2, 4, 5 miesięcy i inne. Patrząc pod tym kontem można zauważyć, że królują okresy na 1, 3 i 6 miesięcy. Jeśli chodzi o wysokość sum wpłacanych na lokaty to górują raczej małe wartości. Najwięcej, bo prawie 30% wszystkich depozytów stanowią lokaty o sumie do 3 do 5 tys. zł. Około 22% wynosi udział lokat o wartości od 5 do 10 tys. zł. Jeśli chodzi o walutę to oczywiści prym wiedzie polski złoty. Powodem tego, że staramy się wybierać oferty na krótki termin jest obawa przed zamrożeniem kapitału. Boimy się także dużych i nieprzewidzianych wydatków jakie mogą nam się przytrafić podczas trwania oferty na lokatę. W naszym społeczeństwie panuje jeszcze przyzwyczajenie do posiadania pieniędzy w formie fizycznej. Zwłaszcza starsze osoby, które dodatkowo nie korzystają z usług banków, mają zamiłowanie do gromadzenia oszczędności w przysłowiowej skarpecie. Na szczęście z roku na rok liczba osób posiadających konto w banku jest coraz wyższa. Warto zwrócić uwagą na kwestię utraty wartości kapitału wraz z upływem czasu.

Przechowywanie oszczędności w domu, czy nawet na bardzo skromniej oprocentowanym rachunku bankowym wiąże się ze zmniejszeniem siły nabywczej pieniądza. Inflacja nie śpi, powodując obniżenie wartości oszczędności w czasie. Najlepszym sposobem aby temu zapobiec jest wpłacenie środków na wysoko oprocentowane lokaty. Wyjaśnieniem kwestii wybierania głównie promocji kilkumiesięcznych może być zmiana polityki sprzedażowej instytucji bankowych. Jeszcze parę lat wstecz przyglądając się ofercie lokat łatwo dało się zauważyć zależność wysokości oprocentowania od długości inwestycji. Obecnie poziom odsetek nie jest już w tak dużym stopniu zależny od czasu lokowania. Coraz częściej pojawiają się promocje kilku miesięczne pozwalające na zarobek podobny do tego jaki jest dostępny na lokacie rocznej lub nawet dłuższej.

Co prawda z takich promocji można skorzystać tylko przez krótki okres, jednak warto śledzić rynek i poczynania banków aby wypatrzyć korzystną okazję, która w krótkim okresie pozwoli na zebranie wysokich profitów. Lokaty bankowe nadal są bardzo często wybieranym sposobem na ulokowanie oszczędności. Przy wysokim poziomie inflacji pozwalają na ochronę kapitału przed spadkiem wartości, a najwyżej oprocentowane oferty zapewniają całkiem pokaźne zyski. Nie trzeba mieć dużych dochodów aby uzbierać przyzwoitą kwotę. Wiele zależy także od długości czasu przez jaki przechowujemy pieniądze na lokacie oraz od systematyczności wpłat. Spełnienie tych dwóch warunków, czyli długi okres oszczędzanie i częste dopłacanie do lokaty i podwyższanie jej salda pozwoli, nawet osobą o skromnym portfelu, zdobyć pokaźną sumę.

Informacje o autorze

Emila Biernaciak

Ukończyła Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu. Ekspertka w zakresie fotowoltaiki. Zapalona badaczka zagadnień związanych z finansami, energetyką oraz marketingiem w sieci. Szczera fanka i propagatorka ekologicznych rozwiązań, które mogą zmienić świat na lepsze. Niespokojny duch, wciąż szukający nowej wiedzy i doświadczeń. W wolnym czasie czyta powieści Stephena Kinga i śledzi trendy motoryzacyjne.

Dodaj komentarz
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments