Lokaty w 2012 prognoza

0 /5
(Ocen: 0)

Rok 2012 na rynku lokat bankowych zapowiada się bardzo ciekawie. Najważniejszą zmianą jaka czeka nas w tym okresie jest nowelizacja ustawy podatkowej. Nowe przepisy zaczną obowiązywać od 31 marca.

Celem zmian jest zablokowanie możliwości omijania podatku przez lokaty z dzienną kapitalizacją. Nowe przepisy przygotowane przez rząd już teraz wywierają istotny wpływ na instytucje bankowe i proponowane przez nie oferty. W ostatnich tygodniach coraz częściej pojawiają się promocje, które pozwalają wydłużyć okres osiągania wysokich zysków. Popularne stały się oferty, gdzie oprocentowanie jest rozdzielone na 2 okresy. W pierwszym zyski są bardzo wysokie po to, aby naliczenie wszystkich odsetek odbyło się przed końcem marca, kiedy zapisy ordynacji podatkowej pozwalają uniknąć zapłacenia podatku Belki.

Natomiast począwszy od 31 marca oprocentowanie wynosi 0,1%. Lokaty 2012 wykorzystujące rozdzielność okresów oprocentowania i z naliczeniem zysków w czasie korzystnych zapisów w ordynacji podatkowej dostępne są między innymi w Getin Banku i Idea Banku. Getin Bank proponuje promocje o nazwie Lokata Magiczna Dwunastka, Lokata Magiczna Piątka, Lokata Turbo. Idea Bank przygotował depozyt o nazwie Lokata Tax Free. Innym sposobem pozwalającym na ochronę przed niekorzystnymi zmianami są tak zwane lokaty z gwarancją. W przypadku tego typu ofert to bank bierze na siebie zapewnienie stałego poziomu zysków. Gwarantowana lokata jest tak skonstruowana, że z chwilą wejścia w życie nowych przepisów instytucje finansowe deklarują się podwyższyć oprocentowanie do takiego poziomu, aby od momentu odliczania podatku od zysków, odsetki jakie otrzyma klient były takie jak przed nowelizacją ustawy podatkowej. Przykładem oferty o takiej konstrukcji jest Lokata Gwarantowany Zysk w FM Banku. Możemy ją założyć na 6 lub 12 miesięcy. Kapitalizacja występuje każdego dnia. Oprocentowanie wynosi 6,08% netto przy okresie półrocznym i 5,68% netto w przypadku depozytu na rok.

Od 31 marca oprocentowanie zostanie podwyższone do 7,51% brutto – 6 miesięcy i 7,01% brutto – 12 miesięcy. Na jedną lokatę wpłacimy do 10000 zł. Możemy założyć dowolną ilość depozytów. Dodatkowo na plus zasługuje fakt, że nie musimy zakładać konta osobistego w FM Banku. Wymienione rozwiązania dobrze spełniają soją rolę i pozwalają na skorzystanie z inwestycji, która zapewnia wysokie zyski, a zafundowane przez ministerstwo finansów rozwiązania nie będą miały żadnego wpływu na osiągane odsetki. Przygotowane przez rząd zmiany w roku 2012 będą czynnikiem mającym największy wpływ na wysokość oprocentowania lokat bankowych. Ostanie dni pokazują, że zniknięcie depozytów antybelkowych wcale nie musi oznaczać drastycznie niższych zysków osiąganych z lokat. Część instytucji już przymierza się do zaistnienia w nowej rzeczywistości, gdzie lokaty z dzienną kapitalizacją nie ochronią odsetek przed odliczeniem od nich podatku. Na rynku pojawia się coraz więcej ofert o tradycyjnej budowie, od których pobieranych jest podatek Belki, ale zapewniających tylko nieznacznie niższy zysk od depozytów antypodatkowych.

Informacje o autorze

Mateusz Gwardecki

Absolwent Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Zwolennik biznesu odpowiedzialnego społecznie. Zainteresowany nowoczesną bankowością i znaczeniem pieniądza. W wolnych chwilach lubi czytać fantastykę naukową i przeszukiwać rynek idei.

Dodaj komentarz
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments