Lokaty walutowe – co warto o nich wiedzieć

0 /5
(Ocen: 0)

Zasada “funkcjonowania” lokaty dewizowe nie odbiega od lokaty terminowej w złotówkach z tą różnicą, że nasze oszczędności przechowujemy w walucie innej niż polski złoty. Jeśli przyjrzymy się bliżej ofertom banków w zakresie lokat walutowych, szybko dojdziemy do wniosku, że są one mało opłacalne.

Zazwyczaj ich procentowanie nie przekracza 3%, a w większości wynosi poniżej 2,5% w skali roku. Przy uwzględnieniu poziomu inflacji przechowując oszczędności na takim depozycje w skali roku możemy nawet stracić.

Dlaczego więc lokaty walutowe są w ofertach banków? Największą rolę odgrywa tutaj kurs waluty, a nie oprocentowanie. W relatywnie krótkim okresie czasu zmiana kursu waluty może sięgać 7%. W ciągu miesiąca możemy zarobić 7% a porównując ten wynik do najwyżej oprocentowanych lokat gdzie mamy ok 7% w skali roku można dostrzec szansę szybkiego zarobku. Ale pamiętajmy, że w tym samym czasie kurs waluty zamiast wzrosnąć wręcz przeciwnie może zmaleć i wtedy poniesiemy stratę.

Lokaty walutowe najbezpieczniej zakładać na krótki okres czasu do 3 miesięcy. Skoro oszczędzanie w obcej walucie daje tak niewielkie zyski (poniżej 3%) w porównaniu do lokat złotówkowych to w jakim celu z nich korzystać? Odpowiedzią na to pytanie może być to, że mamy sentyment do niektórych walut, a zwłaszcza do dolara amerykańskiego. Inną przyczyną może być przechowywanie pewnej kwoty w obcej walucie z myślą o zagranicznych wyjazdach.

Podsumowując warto zainteresować się lokatą walutową w okresie gdy złoty jest wyjątkowo mocny. Wystarczy trochę wiedzy oraz obserwowanie aktualnej sytuacji polityczno – gospodarczej. Pamiętajmy, że kursy walut zawsze się zmieniają na co nie mamy wpływu. Lokatę dewizową można polecić osobą osiągającym dochody w walucie obcej lub posiadającym rodzinę pracującą poza granicami kraju.

Informacje o autorze

Mateusz Gwardecki

Absolwent Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Zwolennik biznesu odpowiedzialnego społecznie. Zainteresowany nowoczesną bankowością i znaczeniem pieniądza. W wolnych chwilach lubi czytać fantastykę naukową i przeszukiwać rynek idei.

Dodaj komentarz
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments