LOKATY Z DZIENNĄ KAPITALIZACJĄ

0 /5
(Ocen: 0)
Od lutego bieżącego roku temat lokat bankowych z dzienną kapitalizacją jest często poruszany. Przyczyną takiego stanu rzeczy są rządowe plany zmiany ordynacji podatkowej w taki sposób aby raz na zawsze ukrócić wykorzystywanie codziennie kapitalizowanych lokat do omijania płacenia podatku.

Rada Ministrów, która miała podjąć dyskusję na temat wprowadzenia zmian póki co tego nie zrobi. Przyczyną tego są opóźnienia prac sejmowych, a dama kadencja sejmu dobiega końca. Dlatego najprawdopodobniej obecny skład sejmowy nie zdąży podjąć odpowiednich ustaleń i przegłosowania wymaganych modyfikacji.

Dla osób przechowujących swoje oszczędności na lokatach bankowych jest to bardzo dobra wiadomość, ponieważ czas zarobków z lokat bez podatku ulegnie wydłużeniu. Także po wyborach będzie zbyt mało czasu na przygotowanie zmian w ten sposób aby zaczęły obowiązywać od początku 2012 roku. Możemy jeszcze mieć nadzieję, że w przypadku dojścia do władzy innych sił politycznych projekt zmian w ustawie podatkowej zostanie porzucony. Obecnie opracowany projekt zmian przewiduje zmianę metody zaokrąglania podstawy opodatkowania, a także podatku z całych złotych do pełnych groszy.

Celem takiej modyfikacji jest całkowite zatrzymanie procederu omijania tak zwanego podatku Belki, czyli 19% podatku od dochodów z rynków kapitałowych. Pojawiły się nawet symulacje i wyliczenia mówiące o dodatkowych dochodach państwa w wysokości około 400 mln zł po wprowadzeniu powyższych zmian do ordynacji podatkowej. Aktualnie wykorzystywane sposoby zaokrąglania przy wylizaniu kwoty należnego podatku dają otwartą furtkę w przypadku, kiedy suma dziennych odsetek nie jest wyższa niż 2,49 zł. Przechodząc przez kolejne fazy obliczania wartości podatku po zaokrąglaniu otrzymujemy całe 2 zł. Następnie wyliczając z tej kwoty 19% podatku Belki, otrzymamy w wyniku 0,38 zł.

Po kolejnym etapie, czyli po następnym zaokrągleniu otrzymujemy 0 zł. I to jest suma daniny dla fiskusa jaką mamy zapłacić. Na pomysł wykorzystania lokat posiadających dzienną kapitalizację banki wpadły wraz z końcem 2008 roku. Z pełnym sukcesem mechanizm ten jest stosowany po dziś dzień, a dzięki temu banki mogą zaproponować wyższe odsetki dla swoich klientów. Popularność i rozmach lokat kapitalizowanych codziennie nastąpił w 2009 roku. W tym czasie już niemal każdy bank posiadał taką konstrukcję depozytu w swojej ofercie. Aby lokaty bankowe dawały dzienne odsetki niższe niż 2,50 zł konieczne stało się ograniczanie górnej granicy pojedynczego depozytu. Ten problem także został szybko rozwiązany w wyniku umożliwienia każdemu klientowi otwierania większej liczby lokat.

Takie działanie spowodowało, że niemal dowolna kwota wpłacona na lokaty bankowe z dziennym dodawaniem zysków, pozwala na czerpanie nieopodatkowanych odsetek. W chwili obecnej każda instytucja finansowa zdaje sobie sprawę z tego, że aby liczyć się w rankingu lokat niezbędne jest wystawienie oferty spełniającej warunek dziennej kapitalizacji. Najbardziej opornie wprowadzono dzienną kapitalizację w największych bankach, jednak i te mimo, że zrobiły to na końcu to i tak dołączyły do grona instytucji bankowych posiadających w swojej ofercie lokaty antybelkowe. Pamiętajmy, że los lokat bez podatku nie jest jeszcze przesądzony. Dlatego warto zachować szczególną ostrożność w przypadku zakładania lokat na długi termin. Obecnie najlepszym wyjściem jest wybranie lokaty na przeczekanie i w ciągu kilku najbliższych miesięcy śledzenie poczynań rządu w zakresie nowelizacji ustawy podatkowej. Można też skorzystać z modnych w ostatnich tygodniach promocji, które gwarantują utrzymanie tego samego poziomu zysków nawet w przypadku wprowadzenia zmian do ordynacji podatkowej.

Informacje o autorze

Emila Biernaciak

Ukończyła Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu. Ekspertka w zakresie fotowoltaiki. Zapalona badaczka zagadnień związanych z finansami, energetyką oraz marketingiem w sieci. Szczera fanka i propagatorka ekologicznych rozwiązań, które mogą zmienić świat na lepsze. Niespokojny duch, wciąż szukający nowej wiedzy i doświadczeń. W wolnym czasie czyta powieści Stephena Kinga i śledzi trendy motoryzacyjne.

Dodaj komentarz
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments