Magazyny energii Alpha ESS – opinie i recenzja

Producenci magazynów energii zazwyczaj dążą do opracowania najbardziej wydajnej, efektywnej, trwałej i bezpiecznej technologii, którą mogliby zaproponować swoim klientom. Niektórym z nich przyświeca jednak dodatkowa idea wspierania transformacji energetycznej, odchodzenia w gospodarce od paliw kopalnych oraz propagowania zrównoważonego korzystania z zasobów energetycznych. Jedną z takich firm jest niemiecki producent Alpha ESS Europe GmbH. Jakim klientom swoje magazyny energii oferuje firma? Jakie najważniejsze cechy i parametry posiadają akumulatory recenzowanego producenta? Ile kosztują magazyny energii Alpha ESS i czy są dostępne na polskim rynku?

Bezpłatne Porównanie Ofert Magazynów Energii

Alpha ESS – przyszłość z czystą i zrównoważoną energią

Przedsiębiorstwo Alpha ESS Europe GmbH zostało założone w 2012 roku w Niemczech. Obecnie firma jest jednym z wiodących dostawców rozwiązań i usług w zakresie magazynowania energii na świecie. Producent posiada ponad 10 lokalnie funkcjonujących filii, a także ponad 60 tysięcy aktywnie działających systemów magazynowania w energii w ponad 60 krajach, co sprawia, że z rozwiązań Alpha ESS, a tym samym z uniezależnienia od zewnętrznych dostaw energii korzystają już miliony ludzi na całym świecie. Rocznie instalacje recenzowanego producenta przechowują ponad 1 GWh energii elektrycznej wyprodukowanej przez odnawialne źródła energii. W 2020 roku IHS Markit umieścił spółkę Alpha ESS w pierwszej piątce największych dostawców rozwiązań z zakresu magazynowania energii obok takich gigantów, jak na przykład Tesla czy LG Energy Solution.

Alpha ESS Europe specjalizuje się w projektowaniu systemów magazynujących energię zarówno dla użytkowników indywidualnych i gospodarstw domowych, jak i dla celów komercyjnych do obsługi firm i przedsiębiorstw. Głównym założeniem rozwoju Alpha ESS jest przekonanie, że magazynowanie energii stanowi niezbędny element na drodze do powodzenia transformacji energetycznej. Producent zapewnia, że stara się być nie tyle biernym obserwatorem tych przemian, ale intensywnie w nich uczestniczyć poprzez innowacyjność opracowywanych przez firmę rozwiązań.

Bezpłatne Porównanie Ofert Magazynów Energii

Dla kogo przeznaczone są magazyny energii Alpha ESS?

Niemiecki producent Alpha ESS skupił się na opracowaniu najbardziej efektywnych systemach magazynowania energii, dostosowanych do specyficznych potrzeb takich grup odbiorców, jak właściciele domów jednorodzinnych, czy przedsiębiorcy prowadzący mniejsze lub większe firmy. Według informacji zawartych w serwisie internetowym Alpha ESS zajmuje się dostawą usług z zakresu magazynowania i optymalizacji zużycia energii dla takich podmiotów jak:

 • odbiorcy prywatni – wielu właścicieli gospodarstw domowych szuka w ostatnim czasie najlepszych rozwiązań w zakresie czerpania korzyści z połączenia fotowoltaiki i magazynu energii. Polegają one przede wszystkim na istotnym obniżeniu rachunków za energię elektryczną oraz dbałości o środowisko naturalne. Magazyn energii pozwala optymalizować autokonsumpcję pozyskanej przez instalację OZE energii elektrycznej, a jednocześnie chronić przed przerwami dostaw prądu i wahaniami taryf gwarantowanych. Alpha ESS oferuje właścicielom domów jednorodzinnych kompleksowe systemy magazynowania energii dostosowane do energetycznego zapotrzebowania i oczekiwań domowników w tym zakresie;
 • odbiorcy komercyjni – recenzowany producent przedstawia najważniejsze korzyści wynikające z użytkowania magazynów energii w obiektach handlowych i przemysłowych. Należą do nich przede wszystkim obniżenie kosztów stałych utrzymania przedsiębiorstwa, generowanie stabilnych przychodów poprzez produkcję energii odnawialnej i dedykowane dotacje, zmniejszenie śladu węglowego wynikające z funkcjonowania przedsiębiorstwa oraz zapewnienie awaryjnego źródła zasilania, a przez to nieprzerwanych dostaw energii elektrycznej. Alpha ESS oferuje rozwiązania o mocy do 550 kW i mocy pojemnościowej 2 MWh.

Niemiecki producent zaznacza, że jest w stanie przygotować także dedykowane rozwiązania dla gospodarstw rolnych. Wystarczy przesłać do doradców Alpha ESS wymagania projektowe (również w przypadku inwestorów prywatnych i komercyjnych) i poczekać na indywidualną ofertę uwzględniająca wymagane parametry projektu.

Jakie rodzaje magazynów energii posiada Alpha ESS?

Celem wypełniania głównych założeń przedsiębiorstwa, do których należą między innymi aktywizowanie wśród klientów postaw proekologicznych oraz świadome podejście do zużywania zasobów energetycznych, Alpha ESS postawił na oferowanie konsumentom najlepszej dostępnej obecnie technologii produkcji akumulatorów. Mowa o technologii litowo-żelazowo-fosforanowej, która na tle pozostałych baterii wyróżnia się przede wszystkim bezpieczeństwem użytkowania, większą wydajnością systemu magazynowania, a także wysoką trwałością ogniw. Jakie konkretnie znaczenie dla inwestorów mają te cechy akumulatorów oferowanych przez Alpha ESS? Baterie LiFePO4 charakteryzują się mniejszym ryzykiem przegrzewania, co minimalizuje możliwość wystąpienia niebezpiecznych sytuacji. Dodatkowo posiadają one dużą głębokość rozładowywania (96%), a łączna ilość cykli ładowania i rozładowywania w ich przypadku sięga nawet ponad 10 000.

Pojemność i cechy magazynów energii Alpha ESS

Jednym z najważniejszych parametrów magazynów energii, kluczowym przy dostosowywaniu urządzenia do instalacji fotowoltaicznej oraz zapotrzebowania energetycznego budynku, jest moc pojemnościowa akumulatora. W związku powyższym firma Alpha ESS opracowała kilka serii magazynów energii do wykorzystania zarówno w warunkach gospodarstwa domowego, jak i dużych przedsiębiorstwach czy obiektach handlowych. Odpowiednie dobranie magazynu do istniejącej bądź planowanej na etapie budowy instalacji wymaga specjalistycznej wiedzy i doświadczenia. Warto wówczas skorzystać z oferty producenta, który zapewnia, że dobierze odpowiednie urządzenie magazynujące do wszelkich parametrów projektowych. Na etapie wyboru pomocnym może się okazać także ranking magazynów energii, który zestawia najważniejsze cechy i specyfikacje tych urządzeń. Do magazynów energii oferowanych przez Alpha ESS należą natomiast:

 • Bateria M4856-P – magazyn energii o pojemności nominalnej 2.9 kWh i pojemności użytkowej 2.75 kWh (maksymalna ilość modułów w systemie – 6);
 • Bateria M4856-S – magazyn energii o pojemności nominalnej 2.9 kWh i pojemności użytkowej 2.6 kWH (maksymalna ilość modułów w systemie – 8);
 • Bateria M48112-S – magazyn energii o pojemności nominalnej 5.7 kWh i pojemności użytkowej 5.2 kWh (maksymalna ilość modułów w klastrze – 15);
 • Bateria SMILE – B3 – magazyn energii o pojemności użytkowej 2.75 kWh (możliwość rozbudowy pojemności do 16.5 kWh);
 • Bateria SMILE5-BAT – magazyn energii o pojemności nominalnej 5.7 kWh i pojemności użytkowej 5.5 kWh (możliwość rozbudowy pojemności do 33 kWh);
 • Bateria SMILE – T10 – magazyn energii o pojemności użytkowej 10.4 kWh (możliwość rozbudowy pojemności do 20.8 kWh);
 • Bateria przemysłowa STORION T-30 – pojemność magazynowa od 26 kWh do 62.4 kWh plus zintegrowany EMS;
 • Bateria przemysłowa STORION T50/T100 – pojemność magazynowa od 26 kWh do 936 kWh plus zintegrowany EMS i połączenie PV.

Najważniejsze cechy magazynów energii Alpha ESS to:

 • litowo-żelazowo-fosforanowa technologia wykonania;
 • modułowa konstrukcja umożliwiająca rozbudowę pojemności;
 • magazyny jednofazowe i trójfazowe do wyboru;
 • instalacja Plug&Play;
 • gwarancja 5 lat na urządzenie i 10 lat na wydajność baterii;
 • 20 lat szacowanej żywotności;
 • certyfikaty TUV, CE i IEC;
 • głębokość rozładowania do 96%;
 • ogniwa akumulatorowe z metalową obudową;
 • UPS – zdolność do zasilania awaryjnego;
 • estetyczny design.

Magazyn energii Alpha ESS – cena

Na cenę magazynu energii wpływa cały szereg czynników, a cena samego urządzenia nigdy nie jest ostateczną. Trzeba bowiem pamiętać, że decydując się na instalację systemu magazynującego energię potrzebne będą specjalne komponenty, przewody, a także ekipa monterska, która fachowo przeprowadzi instalację. Zważywszy na fakt, że oferta Alpha ESS jest bardzo szeroka i znajdują się w niej urządzenia o różnej mocy pojemnościowej, należy przygotować się na dużą rozpiętość cen magazynów, które ze względu na wysokie zaawansowanie technologiczne z pewnością nie będą należały do niskich. Celem poznania dokładnych kosztów produktów recenzowanej firmy należy skontaktować się bezpośrednio z oficjalnymi dystrybutorami.

Magazyn energii Alpha ESS – jakie zalety?

Zalety magazynów energii Alpha ESS:

producent z wieloletnim doświadczeniem na globalnym rynku;
gwarancja niemieckiej jakości i niezawodność;
bardzo szeroka oferta magazynów dla różnych typów klientów;
możliwość przedłużenia gwarancji na urządzenie i jego wydajność;
bezpłatny portal i aplikacja do kontrolowania systemu;
udostępniony program do projektowania instalacji;
możliwość skorzystania z wiedzy doradców przy projektowaniu systemu;
dostawa obejmuje falownik, baterię, skrzynkę kablową, BMS i EMS;
producent zaangażowany w postęp transformacji energetycznej;
innowacyjność i ciągły rozwój technologii.

Podsumowanie recenzji i nasza opinia
Ocena producenta
Stosunek jakości do ceny
Parametry i funkcjonalność
Design
Serwisowanie
Wybierając wydajny, trwały i bezpieczny magazyn energii warto postawić na najnowszą technologię i innowacyjne podejście gwarantujące długą żywotność baterii. Takie cechy posiadają akumulatory niemieckiego producenta Alpha ESS. Na szczególną pochwałę zasługuje z pewnością bardzo bogata oferta urządzeń i kompleksowe podejście do projektowania systemu dla klientów. Inwestycja w magazyn energii producenta, który ma na uwadze dobrostan środowiska naturalnego i promuje proekologiczne postawy, z pewnością będzie należała do jednych z najlepszych w tym obszarze. Możliwość przedłużenia gwarancji, niemiecka jakość wykonania oraz imponujące doświadczenie Alpha ESS powinno skłonić do skrupulatnego zapoznania się z ofertą producenta.
4.8
Nasza ocena
Informacje o autorze

Marta Kazimierska

Specjalistka digital marketingu i zagadnień z dziedziny UX oraz SXO, znajdująca się na liście TOP 100 kobiet polskiej branży SEO. Zaangażowana w analizowanie wiedzy przedsiębiorców na temat znaczenia poszczególnych narzędzi marketingowych w osiąganiu sukcesu biznesowego. Szczególnie zainteresowana badaniem poziomu samoświadomości ekonomicznej Polaków. Entuzjastka propagowania rozwiązań z dziedziny energii odnawialnej i dbałości o środowisko naturalne.

Dodaj komentarz
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments