Magazyny energii BMZ – opinie i recenzja

Technologia wykonania i doświadczenie branżowe producenta, to jedne z najważniejszych aspektów wpływających na efektywność magazynu energii. Celem optymalnego gospodarowania pozyskiwaną w instalacji fotowoltaicznej energią elektryczną warto skrupulatnie rozważyć zakup trwałego urządzenia i wyposażyć je w wydajne komponenty. Czy właśnie do takich akumulatorów należą magazyny energii produkowane przez firmę BMZ? Co warto wiedzieć na temat tego producenta? Komu dedykowane są baterie projektowane i wytwarzane przez BMZ? Jakie rodzaje urządzeń i o jakiej pojemności proponuje firma? Na które cechy akumulatorów od BMZ warto zwrócić uwagę?

Bezpłatne Porównanie Ofert Magazynów Energii

BMZ – producent inteligentnych systemów magazynowania

W skład niemieckiej firmy BMZ, a właściwie BMZ The Innovation Group wchodzi polski oddział zlokalizowany w Gliwicach, który od 2010 roku dynamicznie się rozwija, zatrudniając obecnie ponad 800 osób. Marka BMZ znana jest przede wszystkich z produkcji inteligentnych systemów zasilania i magazynowania w oparciu o technologię litowo-jonową. Przede wszystkim firma dostarcza baterie i akumulatory do takich urządzeń, jak elektronarzędzia, aplikacje medyczne, autobusy elektryczne, rowery i skutery z silnikami elektrycznymi, a także do wielu innych zasilanych elektrycznie przedmiotów. Co ważne, BMZ zajmuje się także pracą nad ciągłym rozwojem technologii produkowanych przez siebie ogniw i stara się udoskonalać ich projekty tak, aby były jak najbardziej wydajne. Takie podejście wraz z troską o środowisko naturalne sprawiło, że obecnie firma stała się jednym z liderów w swojej branży.

Jednak to nie tylko zaangażowanie w rozwój technologii akumulatorowej, ale przede wszystkim jakość produktów sygnowanych marką BMZ sprawia, że coraz więcej użytkowników prywatnych i biznesowych obdarza tego producenta zaufaniem w kontekście podzespołów do inteligentnego magazynowania energii. Sprawność akumulatorów od BMZ sięga nawet 99 proc., a szacowana liczba cykli przy rozładowywaniu baterii do 80 proc. pojemności to od 5000 do 6000. W odniesieniu do ogniw litowo-jonowych jest to bardzo dobry wynik i przy założeniu, że magazyn energii będzie ładowany i rozładowywany codziennie, to żywotność ogniw może wynieść nawet 15 lat pracy. Dzięki uzyskaniu takich parametrów w swoich produktach BMZ Poland zyskało silną pozycję w branży i zajmuje się propagowaniem technologii litowo-jonowej, między innymi poprzez organizację międzynarodowej konferencji o nazwie Battery Experts Forum.

Dla kogo przeznaczone są magazyny energii BMZ?

Oferta magazynów energii firmy BMZ zawiera urządzenia, za pomocą których z powodzeniem można optymalizować zużycie energii pozyskanej z instalacji o różnych mocach. Najważniejsze bowiem, aby tak dopasować akumulator do systemu, aby połączenie magazynu energii i fotowoltaiki było w stanie wygenerować oszczędności na pożądanym przez inwestora poziomie. Uniwersalność oferty BMZ Poland oznacza to, że z propozycji recenzowanego producenta mogą skorzystać między innymi takie podmioty, jak:

 • inwestorzy indywidualni – użytkownicy, którzy posiadają panele fotowoltaiczne składające się na instalacje o nieco większych mocach lub planujący w przyszłości rozbudowę systemu. Magazyn energii o mocy pojemnościowej przekraczającej zapotrzebowanie gospodarstwa domowego pozwala na większą elastyczność, a także przechowywanie energii w okresach mniejszej efektywności instalacji fotowoltaicznej. BMZ oferuje urządzenia od 5.39 kWh rzeczywistej użytkowej mocy pojemnościowej, co często wystarcza do obsłużenia zapotrzebowania na energię niewielkiego gospodarstwa domowego;
 • przedsiębiorcy – urządzenia, jakie oferuje firma BMZ świetnie sprawdzą się zarówno w małych, średnich, jak i większych przedsiębiorstwach. Co więcej urządzenia te można wykorzystywać jako akumulatory, ale także jako źródła awaryjnego zasilania w momentach przerw w dostawach prądu z sieci. Dzięki temu magazyn energii jest w stanie zapewnić nieprzerwane działanie przedsiębiorstwa, również takiego o zmianowym charakterze pracy. Moc pojemnościowa magazynów energii BMZ sięga 15 kWh przy zastosowaniu 6 modułów (w obudowie dwóch urządzeń), które można według potrzeby mnożyć, oczywiście przy konfiguracji z odpowiednią ilością wydajnych falowników.Z oferty BMZ w zakresie magazynów energii mogą także korzystać instalatorzy i firmy oferujące całe systemy magazynowania energii łączące w sobie falowniki i zasobniki. Urządzenia od BMZ świetnie sprawdzają się w połączeniu z jednofazowymi inwerterami, które często znajdują się w ofercie instalatorów obsługujących w szczególności użytkowników domowych. Zgodnie z filozofią promowaną przez BMZ The Innovation Group magazyny energii to urządzenia, które są teraźniejszością i co ważniejsze przyszłością prywatnej i komercyjnej energetyki odnawialnej.

  Jakie rodzaje magazynów energii posiada BMZ?

  Recenzowany producent promuje na rynku energetycznym technologię litowo-jonową. Dzięki zastosowaniu tego rodzaju ogniw w magazynach energii można liczyć na dużą wydajność, żywotność i bezpieczeństwo systemu. W doborze odpowiedniego rodzaju magazynu energii niezastąpiona jest pomoc specjalisty, gdyż należy go dobrać do modelu i parametrów falownika oraz oczywiście do ilości paneli fotowoltaicznych, które akumulator będzie obsługiwał. Technologia litowo-jonowa coraz częściej zastępowana jest litowo-żelazowo-fosforanową jako tą, która powinna być bardziej wydajna, trwała i bezpieczna. Okazuje się jednak, że wszystko zależy od innych komponentów systemu, które odpowiednio połączone potrafią uzyskiwać świetne wyniki także przy współpracy z akumulatorami litowo-jonowymi. Dodatkowo trzeba zaznaczyć, że firma BMZ promuje właśnie tę technologię i ma w tym zakresie wielu zwolenników.

  Pojemność i cechy magazynów energii BMZ

  Jednym z najważniejszych parametrów magazynu energii, które bierze się pod uwagę w trakcie planowania nowej instalacji lub modernizacji już istniejącej, jest moc pojemnościowa akumulatora. Dlaczego jest to tak ważne? Każde gospodarstwo domowe, a tym bardziej przedsiębiorstwo, może mieć inne zapotrzebowanie na energię elektryczną i to właśnie do tej wartości dostosowana jest fotowoltaika w danej nieruchomości. Celem osiągnięcia maksymalnej optymalizacji wykorzystania pozyskanej ze słońca energii, pojemność magazynu energii również należy do tych parametrów dostosować. Dlatego tak ważne jest, aby wybrany producent akumulatorów posiadał w ofercie kilka magazynów o różnych mocach pojemnościowych lub urządzenie o konstrukcji modułowej, pozwalającej na rozbudowę w razie potrzeb. Firma BMZ oferuje urządzenia o następujących parametrach:

  • BMZ ESS 7.0 – magazyn o pojemności nominalnej 6.74 kWh i użytkowej 5.39 kWh (urządzenie waży 95 kg);
  • BMZ ESS 9.0 – magazyn o pojemności nominalnej 8.5 kWh i użytkowej 6.8 kWh (urządzenie waży 96 kg);
  • BMZ ESS X – magazyn o pojemności nominalnej 10.06 kWh i użytkowej 8.05 kWh (urządzenie waży 97 kg);
  • BMZ HYPERION 7.5 – magazyn o konstrukcji modułowej, który może osiągać zakres mocy pojemnościowej od 7.5 kWh do 15 kWh. W jednej szafie akumulatorowej w odniesieniu do potrzeb inwestora można umieści od 3 do 6 modułów). Co ważne, urządzenia BMZ HYPERION nie wymagają zastosowania przetwornic prądu stałego, co znacznie zwiększa efektywność akumulatorów.

  Wprowadzenie systemu HYPERION było podyktowane przede wszystkim zmniejszeniem masy własnej urządzeń, które w poprzednich wersjach były niewystarczająco mobilne. Modułowa konstrukcja akumulatorów pozwala na większą elastyczność w tym zakresie, a dodatkowo oczywiście pozwala z większą precyzją dopasowywać moc pojemnościową do zapotrzebowania energetycznego inwestycji.

  Najważniejsze cechy magazynów energii BMZ ESS to:

  • temperatura ładowania i rozładowywania od 2 do 45 stopni Celsjusza;
  • optymalna temperatura pracy od 10 do 25 stopni Celsjusza;
  • wodoodporność klasy IP 21;
  • pojemność użytkowa od 5.39 kWh do 8.05 kWh;
  • certyfikaty CE oraz UN-test 38.3;
  • kompatybilność z wieloma falownikami dostępnymi na rynku;
  • możliwość częściowej cyklizacji – brak efektu pamięci;
  • funkcja szybkiego ładowania;
  • technologia zintegrowana z wielostopniową koncepcją bezpieczeństwa;
  • połączenie M10;
  • napięcie akumulatora 48V.
  • Najważniejsze cechy magazynów energii BMZ HYPERION to:
  • modułowa konstrukcja;
  • do 6 ogniw w jednej szafie akumulatorowej;
  • zakres mocy pojemnościowych nominalnych od 7.5 kWh do 15 kWh;
  • temperatura wydajnej pracy od -20 do 60 stopni Celsjusza;
  • brak konieczności zastosowania przetwornika;
  • 83 procent głębokości rozładowania;
  • wydajna litowo-jonowa technologia;
  • bezpieczeństwo użytkowania akumulatorów spełniające najwyższe standardy;
  • intuicyjne oprogramowanie;
  • sprawdza się zarówno jako źródło zasilania awaryjnego, jak i zapasowego.

  Magazyn energii BMZ – cena

  Ceny magazynów energii są dla polskiego inwestora nadal dość wysokie, a dla niektórych stanowią istotną przeszkodę na drodze do doświadczania korzyści płynących z użytkowania magazynów energii. Koszty instalacji to oczywiście nie tylko koszt samego akumulatora, ale także podzespołów, akcesoriów i usług firmy montującej magazyn energii (sprawdź nasz ranking firm montujących magazyny energii). W przypadku magazynów energii od firmy BMZ ceny kształtują się różnie w zależności od mocy pojemnościowej i serii urządzenia (magazyny ESS czy system Hyperion). W przypadku tradycyjnych urządzań ESS będzie to koszt od około 20 do 28 tys. zł. Jeżeli chodzi natomiast o BMZ Hyperion, to zazwyczaj dystrybutorzy proszą o kontakt indywidualny w sprawie ceny, gdyż urządzenia dostępne są na zamówienie. Trzeba w tym miejscu zaznaczyć, że na magazyn energii z tej serii trzeba poczekać nawet do kilku tygodni, gdyż polityka firmy nie pozwala na sprzedaż tzw. „leżaków magazynowych”, a klient musi otrzymać nowy, „świeży” akumulator. Tym niemniej magazyn BMZ Hyperion z trzema ogniwami w szafie akumulatorowej i o mocy nominalnej 9.0 kWh powinien kosztować w granicach 25 tys. zł.

  Magazyn energii BMZ – jakie zalety?

  Zalety magazynów energii BMZ:

  ponad 25 lat doświadczenia producenta w różnych branżach;
  gwarancja niemieckiej jakości wykonania;
  10 lat gwarancji na urządzenia;
  klient otrzymuje nowy, „świeży” magazyn;
  oprogramowanie rozwijane przez producenta;
  duża dostępność urządzeń;
  wykwalifikowany zespół specjalistów serwisowych;
  wszystkie najważniejsze certyfikaty jakości i bezpieczeństwa;
  wciąż rozwijana technologia;
  działania edukacyjne za pośrednictwem BMZ Training Academy;
  innowacyjne podejście do technologii magazynowania.

Podsumowanie recenzji i nasza opinia
Ocena producenta
Stosunek jakości do ceny
Parametry i funkcjonalność
Design
Serwisowanie
Magazyny energii BMZ to gwarancja niemieckiej jakości wykonania. Prężnie rozwijający się oddział w Polsce świadczy o tym, że firma inwestuje w ciągły rozwój i ulepszanie stosowanej technologii. Niezwykle ważnym jest fakt, że producent posiada w swojej ofercie zarówno magazyny energii o tradycyjnej konstrukcji, która nadal posiada wielu zwolenników, a także modułowy system Hyperion, który można dostosowywać do energetycznego zapotrzebowania domu lub przedsiębiorstwa. Firma BMZ działa aktywnie w kontekście propagowania inteligentnych systemów magazynowania energii, organizuje między narodowe konferencje i wspiera rozwój technologii usprawniających funkcjonowanie urządzeń akumulatorowych. Wielu użytkowników w Niemczech (które cieszą się ogromnym zainteresowaniem magazynowaniem energii) zaufało rozwiązaniom od firmy BMZ. Zdecydowanie warto zapoznać się z ofertą producenta.
4.6
Nasza ocena
Informacje o autorze

Marta Kazimierska

Specjalistka digital marketingu i zagadnień z dziedziny UX oraz SXO, znajdująca się na liście TOP 100 kobiet polskiej branży SEO. Zaangażowana w analizowanie wiedzy przedsiębiorców na temat znaczenia poszczególnych narzędzi marketingowych w osiąganiu sukcesu biznesowego. Szczególnie zainteresowana badaniem poziomu samoświadomości ekonomicznej Polaków. Entuzjastka propagowania rozwiązań z dziedziny energii odnawialnej i dbałości o środowisko naturalne.

Dodaj komentarz
guest
2 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
View all comments
Damian
Damian
8 lutego 2022 19:32

od kiedy to moc podajemy w kWh ???
Jak zapytam jak daleko jest z Warszawy do Krakowa to też dostane odpowiedź : 100 km/h