Magazyny energii BYD – opinie i recenzja

Instalacja fotowoltaiczna lub inne źródło odnawialnej energii zastosowane w gospodarstwie domowym bądź przedsiębiorstwie, to doskonały sposób na oszczędności przy jednoczesnym wsparciu środowiska naturalnego. Czy istnieje jednak rozwiązanie pozwalające na optymalizację wykorzystania pozyskanej takimi metodami energii? Są nimi niewątpliwie magazyny energii, których rynek intensywnie się rozwija. Jednym z producentów akumulatorów jest firma BYD. Co ma do zaoferowania chiński gigant? Czym charakteryzują się produkowane przez niego magazyny energii? Dla kogo przeznaczona jest oferta firmy BYD?

Bezpłatne Porównanie Ofert Magazynów Energii

BYD – nagradzany lider technologicznych innowacji

Firma BYD została założona w Shenzhen, Guangdong w lutym 1995 roku, a od 2002 roku notowana jest na Giełdzie Papierów Wartościowych w Hongkongu. Dwoma głównymi obszarami działalności przedsiębiorstwa są BYD Automobile oraz BYD Electronic. Firma z Chin została wielokrotnie doceniona w prestiżowych rankingach innowacyjności. Do najważniejszych wyróżnień producenta należy zaliczenie w poczet najbardziej innowacyjnych firm na świecie przez BusinessWeek oraz Fast Company w 2010 roku. Dodatkowo, w 2017 roku PV Magazine przyznał firmie BYD najwyższą z możliwych kategorię innowacyjności za opracowany przez producenta system magazynowania akumulatorów. Czym BYD zasłużył sobie na takie wyróżnienie? Wprowadzone przez nich rozwiązania pozwoliły zastymulować rozwój w kategorii modułowości, ładowania i rozładowywania oraz wydajności akumulatorów.

Obecnie firma BYD posiada cały szereg podspółek zajmujących się różnymi obszarami z dziedziny nowoczesnych technologii. BYD (HK) Co Ltd, która dystrybuuje akumulatory niklowo-kadmowe, niklowo-wodorkowe oraz litowo-jonowe, jest spółką zależną od BYD Co Ltd będąca w posiadaniu Golden Link Worldwide Limited. Warto podkreślić, że obecnie jedną z najważniejszych cech magazynów energii od BYD, jest możliwość nabycia ich w gotowych zestawach, np. z inwerterami Kostal Plenticore, co pozwala uzyskać maksimum wydajności i osiągnąć dużą elastyczność na etapie planowania instalacji fotowoltaicznej, jako źródła energii odnawialnej do użytku prywatnego lub przemysłowego. Dzięki temu połączenie magazynu energii i fotowoltaiki gwarantuje jeszcze większy poziom oszczędności.

Bezpłatne Porównanie Ofert Magazynów Energii

Dla kogo przeznaczone są magazyny energii BYD?

Ciągłe poszerzanie asortymentu w zakresie akumulatorów i doskonalenie technologii ich wytwarzania pozwala obecnie firmie BYD proponować swoje rozwiązania magazynujące energię zarówno dla użytkowników prywatnych, biznesowych, a nawet farm fotowoltaicznych. Wszystko to dzięki korzystaniu z najnowszych technologii, pozwalających osiągać najwyższą efektywność, trwałość, jak również bezpieczeństwo magazynów energii. Urządzenia projektowane i produkowane przez recenzowaną firmą, często dedykowane są użytkownikom, którzy:

 • planują założenie instalacji fotowoltaicznej,
 • chcą korzystać z możliwości jakie daje integracja magazynu energii z systemami typu Smart Home,
 • oczekują lepszego wykorzystania pozyskanej energii na własne potrzeby,
 • są narażeni na przerwy w dostawie prądu poprzez jego zaniki w sieci,
 • posiadają instalację fotowoltaiczną, którą przesłaniają obiekty naturalne lub konstrukcyjne, bądź panele zainstalowane są w różnych kierunkach świata, co ogranicza efektywność systemu,
 • chcą korzystać z własnego prądu do ładowania samochodów elektrycznych.

Nowoczesna technologia, w jakiej wykonywane są magazyny energii BYD pozwala na maksymalizację oszczędności, optymalizację kosztów wykorzystania energii elektrycznej w gospodarstwie domowym lub firmie, elastyczność dopasowania pojemności magazynu do mocy instalacji, a także możliwość dostosowania pracy magazynu do dni i pór dnia pozwalających na redukcję kosztów energii elektrycznej.

Jakie rodzaje magazynów energii posiada BYD?

Na przestrzeni lat firma BYD opracowywała akumulatory opierające swoje działanie na różnych technologiach. Obecnie producent korzysta z jednego z najbardziej efektywnych rozwiązań, jakim jest bateria litowo-żelazowo-fosforanowa (LiFePO4). Do niewątpliwych zalet tej technologii należy efektywność i trwałość ogniw, stosunkowo niski koszt produkcji, bezpieczeństwo i niewielka toksyczność, a także – co niezwykle istotne – długoterminowa stabilność. Technologia litowo-żelazowo-fosforanowa wykorzystywana jest obecnie we wszystkich magazynach energii, od których oczekuje się najlepszej wydajności w standardowych dostawach skumulowanego prądu, a także w przypadku systemów awaryjnego zasilania, które są szczególnie istotne w przypadku firm produkcyjnych.

Pojemność i cechy magazynów energii BYD

Zakres oferty urządzeń firmy BYD w obszarze magazynowania energii jest niezwykle szeroki. Wynika to z faktu ciągłego ulepszania samych urządzeń oraz rozwiązań, jakie producent chciałby zaproponować swoim klientom, ukazując jednocześnie korzyści wiążące się z inwestycją w magazyn energii. Jedną z kluczowych wartości w specyfikacji akumulatora, na którą zwracają uwagę rozważający jego zakup użytkownicy, jest pojemność urządzenia. Określa ona, w odniesieniu do rzeczywistej pojemności użytkowej, jak duży zasób energii będzie można magazynować w urządzeniu. W przypadku magazynów energii BYD wyróżniane są dwie podstawowe serie HVS oraz HVM, które różnią się właśnie zakresami pojemności, co najczęściej kwalifikuje je do zastosowań domowych (HVS) lub firmowych (HVM). Do najpopularniejszych urządzeń w tych systemach należą:

 • BYD Battery-Box HVS 2.56 o pojemności użytkowej 2.56 kWh – podstawowy moduł;
 • BYD Battery-Box HVS 5.1 o pojemności użytkowej 5.12 kWh;
 • BYD Battery-Box HVS 7.7 o pojemności użytkowej 7.68 kWh;
 • BYD Battery-Box HVS 10.2 o pojemności użytkowej 10.24 kWh;
 • BYD Battery-Box HVS 12.8 o pojemności użytkowej 12.8 kWh;
 • BYD Battery-Box HVM 2.76 o pojemności użytkowej 2.76 kWh – podstawowy moduł;
 • BYD Battery-Box HVM 8.3 o pojemności użytkowej 8.28 kWh;
 • BYD Battery-Box HVM 11.0 o pojemności użytkowej 11.04 kWh;
 • BYD Battery-Box HVM 13.8 o pojemności użytkowej 13.80 kWh;
 • BYD Battery-Box HVM 16.6 o pojemności użytkowej 16.56 kWh;
 • BYD Battery-Box HVM 19.3 o pojemności użytkowej 19.32 kWh;
 • BYD Battery-Box HVM 22.1 o pojemności użytkowej 22.08 kWh;

Firma BYD ma w swojej ofercie także magazyny niskonapięciowe – LVS, których pojemność można skalować od 4 kWh aż do 256 kWh w zależności od ilości zastosowanych modułów. Do najważniejszych cech magazynów energii od BYD należą natomiast:

 • trwała i wydajna technologia litowo-żelazowo-fosforanowa;
 • elastyczna konstrukcja modułowa pozwalająca na efektywne dopasowanie magazynu do instalacji;
 • praca w zakresie temperatur od -10 do +50 stopni Celsjusza;
 • odporność na wilgoć IP55;
 • możliwość działania w systemach On-Grid, On-Grid plus moduł Backup oraz Off-Grid;
 • estetyczny design i niewielkie wymiary podstawowych modułów;
 • certyfikaty VDE2510-50, IEC62619, CEC, CE, UN38.3;
 • duża głębokość rozładowania na poziomie do nawet 96%;
 • szybkie ładowanie magazynu;
 • kompatybilność z wieloma zewnętrznymi inwerterami dostępnymi na rynku;
 • technologia eliminująca kobalt z produkcji ogniw;
 • komunikacja dzięki CAN/RS485.

Magazyn energii BYD – cena

Magazyn energii jako zaawansowane urządzenie, które ma zapewniać spore oszczędności w długiej perspektywie, oznacza zazwyczaj konieczność zainwestowania dużej kwoty w zakup akumulatora. Ceny magazynów energii uzależnione są oczywiście od technologii, w jakiej wykonane jest urządzenie, jego pojemności, możliwości rozbudowy, łatwości instalacji, trwałości i wydajności magazynu. W przypadku akumulatorów BYD, ich ceny nie należą do najniższych, jednak trzeba mieć na uwadze nowoczesne rozwiązania, jakie oferuje w tym zakresie producent. Na popularnych serwisach aukcyjnych magazyny energii BYD można nabyć w przedziale cenowym od około 20 tys. zł do nawet 70 tys. zł w zależności od tego, do której serii należy urządzenie i czy jest sprzedawane na przykład w zestawie z inwerterem, co może okazać się bardzo opłacalne.

Magazyn energii BYD – jakie zalety?

Zalety magazynów energii BYD:

najnowsza i najbardziej wydajna technologia wykonania LiFePO4
wieloletnie technologiczne doświadczenie producenta
bardzo szeroka oferta magazynów skierowana zarówno do użytku domowego, jak i firmowego
możliwość wyboru urządzeń niskonapięciowych lub wysokonapięciowych
10 lat gwarancji producenta
bezpieczeństwo i niska toksyczność zastosowanej technologii
łatwy montaż i zarządzanie funkcjami urządzenia
współpraca z wieloma inwerterami różnych producentów
ciągłe doskonalenie i poszerzanie oferty przez producenta
duża dostępność magazynów energii
głębokość rozładowania osiągająca niewiele poniżej 100%
możliwość zaprogramowania urządzenia do specyfikacji instalacji

Podsumowanie recenzji i nasza opinia
Ocena producenta
Stosunek jakości do ceny
Parametry i funkcjonalność
Design
Serwisowanie
Długoletnie doświadczenie, ciągły rozwój w wielu technologicznych obszarach oraz ciągłe doskonalenie rozwiązań sprawia, że oferta magazynów energii BYD jest niewątpliwie warta rozważenia. Dostępność urządzeń, szeroka gama mocy pojemnościowych oraz możliwość modułowego rozbudowywania systemu magazynującego energię pozwalają użytkownikom uzyskać zakładane oszczędności i usprawnić efektywność posiadanej przez nich instalacji. Firma BYD z pewnością należy do ścisłej czołówki producentów akumulatorów, których urządzenia charakteryzują się najwyższą jakością adekwatną do ceny, jaką trzeba za nie zapłacić.
4.6
Nasza ocena
Informacje o autorze

Marta Kazimierska

Zainteresowana rynkiem nowych technologii i rozwiązań wspierających wdrożenia odnawialnych źródeł energii. Śledząca trendy w gospodarce i kulturze Dalekiego Wschodu. W szczególności skoncentrowana na badaniu perspektyw rozwoju magazynowania energii elektrycznej i elektromobilności w Polsce. Ciekawi ją także tematyka poziomu samoświadomości ekonomicznej konsumentów. Entuzjastka turystyki motocyklowej i książek każdego gatunku.

Dodaj komentarz
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments