Magazyny energii Enphase – opinie i recenzja

Magazyny energii to technologia, która wciąż się rozwija, aby zapewnić użytkownikom możliwie największe oszczędności płynące z użytkowania fotowoltaiki w połączeniu z wydajnym akumulatorem. Jednym z najważniejszych aspektów, który powinien zatem charakteryzować dobrego producenta magazynów energii, jest dbanie o ciągły rozwój technologiczny, wprowadzanie ulepszeń i usprawnień, które pozwolą nie tylko na efektywne, ale także komfortowe i intuicyjne korzystanie systemu magazynującego energię. Producentem, który stawia na dbanie o systematyczny rozwój swoich technologii, jest firma Enphase. Jakie są pozostałe założenia przyświecające producentowi? Na jakich klientach skupia się oferta Enpahse? Jakie rodzaje i cechy posiadają magazyny energii od Enphase?

Bezpłatne Porównanie Ofert Magazynów Energii

Enphase Energy – rozwiązania energetyczne z Doliny Krzemowej

Firma Enphase Energy, Inc. istnieje i prężnie się rozwija już od ponad 15 lat. W 2006 roku dwóch przedsiębiorców działający w branży energii słonecznej postanowiło powołać do życia firmę, której misją będzie dostarczanie rozwiązań technologicznych pozwalających na wytwarzanie czystej energii przystępnej cenowo, niezawodnej i dostępnej dla wszystkich. Enphase Energy przez lata funkcjonowania wniosła znaczny wkład w zrewolucjonizowanie domowej energetyki słonecznej. Wszystko dzięki opracowanym przez firmę produktom oraz oprogramowaniu pozwalającemu w intuicyjny sposób zarządzać systemem, a także rozwiązaniom zwiększającym wydajność i efektywność paneli fotowoltaicznych. Takie podejście do rozwoju marki własnej i globalnego rynku energetyki słonecznej musiał zaowocować również sukcesami na polu finansowym. Pod koniec zeszłego roku firma Enphase Energy znalazła się na szczycie listy Bespoke Investment Group o wolumenie akcji wynoszącym 32 wg Russell 3000, które od 2016 roku wzrosły o ponad 1000 proc.

Produktem, któremu Enphase zawdzięcza w największym procencie swój sukces, są inwertery a właściwie mikroinwertery, na które firma udziela aż 25 lat gwarancji. Mikroinwertery Enphase są urządzeniami bezpiecznymi, wydajnymi, umożliwiającymi całodobowy monitoring systemu i jego aktualizacje. Bazując na technologicznym doświadczeniu i sukcesie opracowanych rozwiązań, Enphase wprowadziło do oferty także moduły AC, akcesoria, aplikacje, a także magazyny energii. Obecnie akumulatory recenzowanego producenta oferują najnowsze rozwiązania określane jako technologia pamięci masowej trzeciej generacji. Oznacza to, że inwestując w baterie Enphase użytkownik otrzymuje gwarancję korzystania z urządzenia najwyższej jakości i wydajności, w którym zastosowano nowoczesne systemy zabezpieczeń.

Dla kogo przeznaczone są magazyny energii Enphase?

Głównym założeniem przyświecającym działalności firmy Enphase, jest rozpowszechnienie rozwiązań pozwalających każdemu użytkownikowi czerpać korzyści płynące z energii słonecznej, poprzez jej pozyskiwanie i przechowywanie za pośrednictwem połączenia fotowoltaiki z magazynem energii. Choć Enphase w swoim serwisie internetowym skupia się przede wszystkim na rozwiązaniach dla inteligentnego i energooszczędnego domu, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby za pomocą udostępnionego przez firmę oprogramowania zaprojektować wydajny system również dla przedsiębiorstwa. Klientami docelowymi producenta są zatem takie podmioty, jak:

 • użytkownicy indywidualni, którym zależy na inwestycji w urządzenia najwyższej jakości wyposażonego w rewolucyjne rozwiązania technologiczne zapewniające bezpieczeństwo użytkowania magazynu energii w nieruchomości prywatnej;
 • użytkownicy biznesowi, którzy chcą zapewnić swojemu przedsiębiorstwu nieprzerwane dostawy energii elektrycznej, nawet w przypadku awarii sieci. Enphase proponuje indywidualną wycenę projektu systemu magazynowania energii dla każdego przedsiębiorstwa i zapewnia pełną obsługę serwisową i posprzedażową;
 • instalatorzy, którym zależy na współpracy z zaawansowanych technologicznie producentem magazynów energii i którzy chcą zaoferować swoich klientom innowacyjne w skali globalnej rozwiązania technologiczne.

Magazyny energii Enphase przeznaczone są w szczególności dla użytkowników świadomych istotności wkładu każdej jednostki w rozwój odnawialnych źródeł energii. Enphase Energy kieruje swoje systemy magazynowania do inwestorów, którzy chcą korzystać z możliwie najbardziej efektywnych zdobyczy technologicznych na drodze do osiągnięcia niezależności energetycznej. Dla wielu użytkowników magazynów energii Enphase będzie ważne także intuicyjne i komfortowe zarządzanie systemem oraz najwyższa klasa bezpieczeństwa minimalizująca ryzyko pożaru urządzenia zainstalowanego na ścianie budynku.

Jakie rodzaje magazynów energii posiada Enphase?

Na przestrzeni lat producenci akumulatorów na całym świecie prześcigali się w opracowaniu najbardziej wydajnej technologii, która będzie dodatkowo gwarantowała trwałość, dobrą głębokość rozładowania oraz bezpieczeństwo użytkowania magazynu energii. Urządzenia produkowane obecnie przez firmę Enphase Energy oparte są na technologii wykorzystującej bezkobaltowy fosfor litowo-żelazowy (LFP). Technologia ta przewyższa inne pod względem zmniejszenia ryzyka niekontrolowanych pożarów termicznych w wysokich temperaturach oraz przewidywanej ilości cykli ładowania i rozładowywania ogniw. Na poparcie tych zapewnień Enphase zamieszcza w swoim serwisie internetowym wykresy oraz raport do pobrania, który obrazuje różnice pomiędzy poszczególnymi technologiami, w których produkuje się magazyny energii. Dodatkowo, warto dodać, że urządzenia i systemy Enphase Storage posiadają liczne funkcjonalności wyróżniające je na tle innych akumulatorów litowo-żelazowo-fosforanowych (LiFePO) pozostałych producentów.

Pojemność i cechy magazynów energii Enphase

Podstawową cechą konstrukcyjną magazynów energii Enphase o nazwie Encharge jest ich modułowość oraz brak ruchomych elementów, które mogłyby z czasem ulec awarii i wymagać wymiany. Niezwykle istotny jest fakt, że producent reklamuje swoje urządzenia magazynujące jako all-in-one, co oznacza, że wyposażone są one fabrycznie dwukierunkowe mikroinwertery IQ™8, które gwarantują efektywną i niezawodną pracę przekształcając prąd stały na zmienny i odwrotnie. Jedną z najistotniejszych dla użytkownika cech magazynu energii jest jednak jego pojemność. W tym zakresie Enphase proponuje dwa podstawowe urządzenia, które w zależności od zapotrzebowania można dowolnie rozbudowywać:

 • Encharge IQ Battery 3 all-in-one – to kompleksowy system magazynowania energii ze sprzężeniem AC o pojemności 3,36 kWh i czterema wbudowanymi mikroinwerterami tworzącymi sieć o mocy znamionowej 1,28 kW. Urządzenie cechuje niezawodność i bezpieczeństwo,a także wbudowany system tworzenia kopii zapasowych. Firmy instalujące są w stanie z jego wykorzystaniem skutecznie zaprojektować wydajny system zarówno dla nowych inwestycji, jak i tych będących na etapie modernizacji.
 • Encharge IQ Battery 10 all-in-one – magazyn energii składający się z trzech podstawowych modułów Encharge 3TM i posiadający całkowitą użyteczną pojemność energetyczną na poziomie 10,08 kWh i dwanaście wbudowanych mikroinwerterów tworzących sieć o mocy znamionowej 3,84 kW. Polecany jest dla przedsiębiorstw i użytkowników indywidualnych o wysokim zapotrzebowaniu na magazynowanie energii pozyskanej przez instalację fotowoltaiczną.

Do najważniejszych cech magazynów energii Enphase należą przede wszystkim:

 • bezkobaltowa technologia fosforowo-litowo-żelazowa (LFP);
 • wysoki stopień rozładowywania akumulatorów;
 • wbudowane mikroinwertery IQ 8X-BAT;
 • bezpieczeństwo battery safe potwierdzone testami;
 • szybka i łatwa instalacja plug-and-play;
 • interkonektory ze standardowym okablowaniem AC;
 • 10 lat ograniczonej gwarancji z możliwością przedłużenia o kolejne 5 lat;
 • wyposażone w chłodzenie pasywne, a więc bez ruchomych wentylatorów;
 • zdalna aktualizacja oprogramowania, w tym oprogramowania układowego;
 • aplikacja mobilna pozwalająca na zdalne kontrolowanie i sterowanie systemem;
 • optymalizacja czasu użytkowania (TOU);
 • wbudowany system kontroli ładowania.

Magazyn energii Enphase – cena

Ceny magazynów energii dla polskich inwestorów, wciąż należą do raczej wysokich, chociaż biorąc pod uwagę wdrożenie dofinansowania do zakupu magazynów energii, można spodziewać się pozytywnych zmian cenowych. Tym niemniej wielu inwestorów zdając sobie sprawę z korzyści, jakie może przynieść im magazyn energii decyduje się mimo wszystko na instalację systemu akumulatorowego. Od czego jednak tak naprawdę zależy cena urządzenia? Oczywiście od technologii, w której zostało wykonane, od jego wydajności, niezawodności, bezpieczeństwa, jakości zastosowanych podzespołów oraz chociażby designu. Dodatkowo trzeba wziąć pod uwagę innowacje (wbudowany inwerter), poprawę komfortu użytkowania magazynu, na co zdecydowanie postawił producent Enphase. Należy się zatem spodziewać, że cena magazynów energii Enphase nie będzie niska. Niestety znalezienie aktualnych kosztów urządzeń przysparza nieco trudności i najlepiej wysłać zapytanie bezpośrednio do dystrybutora magazynów tej marki.

Magazyn energii Enphase – jakie zalety?

Zalety magazynów energii Enphase:

wydajność i bezpieczeństwo technologii;
integracja PCS dla łatwiejszej instalacji;
technologia magazynowania trzeciej generacji;
pełne wsparcie i ciągły rozwój aplikacji sterującej systemem;
10 – letnia gwarancja producenta;
dodatkowe akcesoria oferowane przez producenta;
zautomatyzowany proces reklamacyjny;
konstrukcja bez ruchomych, awaryjnych elementów;
możliwość dowolnej rozbudowy systemu przy wsparciu producenta;
wymienne mikroinwertery, które można naprawić “w terenie” bez konieczności wysyłki całego urządzenia;
system do projektowania i szacowania parametrów systemu;
wieloletnie doświadczenie producenta w energetyce odnawialnej.

Podsumowanie recenzji i nasza opinia
Ocena producenta
Stosunek jakości do ceny
Parametry i funkcjonalność
Design
Serwisowanie
Enphase Energy to firma z wieloletnim stażem w branży technologii energetycznych. Na tle innych producentów wyróżnia ją innowacyjne podejście do konstrukcji magazynów energii, które zintegrowane z mikroinwerterami pozwalają na jeszcze większą optymalizację zarówno wykorzystania energii elektrycznej, jak i kosztów. Zautomatyzowany proces reklamacyjny, pełne wsparcie klienta, udostępnienie systemu do projektowania instalacji, to kolejne aspekty funkcjonowania firmy Enphase, które sprawiają, że warto zainteresować się jej ofertą. Przy wyborze magazynu energii konkretnego producenta warto inwestować w najnowsze, a tym samym bezpieczne i najbardziej wydajne rozwiązania, a właśnie takie proponuje firma Enphase w ramach swoich urządzeń Encharge Storage System.
4.8
Nasza ocena
Informacje o autorze

Marta Kazimierska

Zainteresowana rynkiem nowych technologii i rozwiązań wspierających wdrożenia odnawialnych źródeł energii. Śledząca trendy w gospodarce i kulturze Dalekiego Wschodu. W szczególności skoncentrowana na badaniu perspektyw rozwoju magazynowania energii elektrycznej i elektromobilności w Polsce. Ciekawi ją także tematyka poziomu samoświadomości ekonomicznej konsumentów. Entuzjastka turystyki motocyklowej i książek każdego gatunku.

Dodaj komentarz
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments