Magazyny energii Fronius – opinie i recenzja

Polacy coraz częściej inwestują w urządzenia umożliwiające korzystanie z odnawialnych źródeł energii w swoim domu, takich jak chociażby instalacje fotowoltaiczne. Jednak dużym wyzwaniem okazuje się przechowywanie uzyskanej w ten sposób energii. Z problemem tym można poradzić sobie decydując się na montaż magazynu energii, dzięki któremu nie tylko można zwiększyć autokonsumpcję w instalacjach PV, ale i zapewnić bezpieczeństwo zasilania na wypadek awarii. Dużym zainteresowaniem cieszą się magazyny energii Fronius, które zostały zaprojektowane z myślą o zaspokojeniu wszystkich potrzeb klientów firmy. Jakie zalety posiadają i gdzie sprawdzą się najlepiej?

Bezpłatne Porównanie Ofert Magazynów Energii

Fronius to zawsze bezpieczny i dobry wybór

Fronius jest austriacką firmą, którą w 1945 roku, wraz z żoną założył Günter Fronius. Od tego czasu, urządzenia tej rodzinnej firmy z 75-letnim doświadczeniem, charakteryzują się najwyższą jakością i są produkowane zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju. Obecnie Fronius zrzesza ponad 5.400 specjalistów i posiada nie tylko 36 oddziałów na pięciu kontynentach, ale i partnerów handlowych i serwisowych w ponad 60 krajach na całym świecie. Ten austriacki koncern ma również swoje oficjalne przedstawicielstwo w Gliwicach, na ulicy Gustawa Eiffel’a 8. Firma Fronius swoją działalność prowadzi w zakresie:

 • perfekcyjnego spawania – jednostka biznesowa Perfect Welding dostarcza produkty, kompletne systemy oraz usługi w zakresie technologii spawalniczej;
 • idealnego ładowania – Fronius Perfect Charging jest najstarszą jednostką biznesową tej firmy zajmującą się optymalizacją kosztów związanych z ładowaniem akumulatorów rozruchowych i napędowych (Fronius tworzy zindywidualizowane, kompleksowe rozwiązania dla intralogistyki i wyposażenia warsztatów samochodowych);
 • energii słonecznej – jednostka Fronius Solar Energy, która od 1992 roku jest zaangażowana w fotowoltaikę, z powodzeniem wprowadzają na światowy rynek kolejne falowniki do systemów PV. Ponadto asortyment ten uzupełniają komponenty (w postaci samodzielnych dodatków) do monitorowania systemu, wizualizacji danych i analizy.

Dla firmy Fronius, będącej liderem w dziedzinie technologii (posiadającej łącznie 1.264 patenty) na pierwszym planie nie jest sam produkt, lecz kompleksowe rozwiązania, które spełniają najróżniejsze wymagania klientów. Należy tu jednak podkreślić, że Fronius Solar Energy zajmuje się nie tylko sprzedażą podłączonych do sieci falowników, ale i szukaniem, projektowaniem oraz realizacją innowacyjnych metod ładowania akumulatorów do instalacji fotowoltaicznych.

Bezpłatne Porównanie Ofert Magazynów Energii

Dla kogo przeznaczone są magazyny energii Fronius?

Coraz więcej osób decyduje się na montaż paneli fotowoltaicznych, dzięki którym mogą uniezależnić się od wzrastających cen prądu w Polsce. Niekiedy jednak ilość wyprodukowanej w ten sposób energii znacząco przewyższa zapotrzebowanie gospodarstwa. Wówczas to, niezbędnym rozwiązaniem może okazać się magazyn energii, z którym wiążą się następujące korzyści:

 • niższe koszty energii elektrycznej – w przeciwieństwie do net-meteringu, pozwala on na wykorzystanie całkowitej nadwyżki, czyli 100 proc. wyprodukowanej przez instalację PV energii, a nie tylko 70, czy 80 proc.;
 • większa niezależność nie tylko od rosnących kosztów energii elektrycznej, ale i od wszelkiego rodzaju anomalii pogodowych czy awarii sieci energetycznej;
 • możliwość wykorzystania go do ładowania samochodów elektrycznych w domu, bez konieczności szukania stacji komercyjnych;
 • dbałość o środowisko naturalne, energia wytworzona przez instalację PV, a następnie przechowywana w ten sposób jest całkowicie ekologiczna.

Magazyn energii opłaca się więc wszystkim, ponieważ każde gospodarstwo domowe ma określone zapotrzebowanie na energię elektryczną, szczególnie wtedy, gdy instalacja fotowoltaiczna wytwarza jej najmniej (czyli rano i wieczorem). Fronius Solar Energy oferuje obecnie szereg niestandardowych rozwiązań z zakresu gromadzenia energii, które zostały zaprojektowane z myślą o zaspokojeniu potrzeb nawet najbardziej wymagających klientów. Rozwiązania magazynowania energii skierowane są dla trzech grup docelowych:

 • „Domy prywatne”;
 • „Instalacje komercyjne”;
 • „Duże elektrownie”.

Jaki rodzaj magazynów energii posiada Fronius?

Firma Fronius posiada w swojej ofercie magazyny energii Fronius Solar Battery, których konstrukcja oparta jest na wydajnej technologii litowo-żelazowo-fosforanowej (Li-FePO4), która posiada gwarancję zachowania wysokiej efektywności do 8.000 cykli ładowania. Warto tu zaznaczyć, że technologia LiFePO4 jest żywotniejszym oraz najbezpieczniejszym wariantem technologii litowo-jonowej (Li-ion).

Pojemność i cechy magazynów energii Fronius

Decydując się na magazyn energii współpracujący z panelami fotowoltaicznymi należy wziąć pod uwagę wiele czynników technicznych, tak aby współpraca ta była, jak najbardziej optymalna. Jednym z nich jest pojemność baterii (inaczej moc pojemnościowa), bowiem zbyt duże urządzenie będzie nie tylko droższe, dłużej będzie trzeba czekać również na zwrot kosztów takiej inwestycji. Dlatego też, pojemność akumulatora, obliczana jest indywidualnie na podstawie zapotrzebowania na energię elektryczną (nie zawsze magazyn, który dobrze sprawdza się u sąsiada będzie działał równie wydajnie i u nas). Najczęściej jednak w instalacjach domowych sprawdzają się magazyny energii o wielkości 3 – 10 kWh. Firma Fronius oferuje magazyny energii dostosowane do różnych potrzeb użytkowników, takich jak:

 • Fronius Solar Battery 4,5 kWh;
 • Fronius Solar Battery 6,0 kWh;
 • Fronius Solar Battery 7,5 kWh;
 • Fronius Solar Battery 9,0 kWh;
 • Fronius Solar Battery 10,5 kWh;
 • Fronius Solar Battery 12.0 kWh.

Natomiast najważniejsze cechy magazynów energii Fronius to:

 • wydajna technologia litowo-żelazowo-fosforanowa (LiFePO4);
 • dużą głębokość rozładowania;
 • krótkie czasy ładowania;
 • dostosowanie pojemności akumulatora i możliwość jej rozszerzenia w późniejszym czasie;
 • żywotność (80% DoD) – 8000 cykli;
 • certyfikaty: IEC/EN 62133; EN 61000-6-2:2005, EN 61000-6-3:2007 + A1:2011, EN 62311:2008, FCC Part 15 Subpart B:2012 ClassB, UN 38.3;
 • możliwość dostosowania pojemności akumulatora do indywidualnych potrzeb klienta i rozszerzenie jej w późniejszym czasie;
 • najwyższym poziomem jakości, podobnie zresztą, jak w przypadku wszystkich pozostałych urządzeń tej austriackiej marki, również magazyny energii charakteryzują się najwyższym poziomem jakości, ponieważ przechodzą liczne testy pogłębione dla najbardziej wymagających warunków;
 • dwuletnia gwarancja, jaką objęte są produkty Fronius (z możliwością jej przedłużenia nawet do siedmiu lat)
 • polecany jest osobom zainteresowanym montażem instalacji fotowoltaicznej off-grid.

Magazyn energii Fronius – cena

Jak pokazuje raport SolarPower Europe, ceny magazynów energii zaczynają spadać, podobnie jak miało to miejsce w ostatnich latach z ceną fotowoltaiki. Przy czym to, ile zapłacimy za magazyn energii zależy m.in. od jego pojemności, mocy, użytej technologii, czy skomplikowania montażu i podłączenia. Dla przykładu, cena magazynu energii Fronius Fronius Solar Battery 9.0 kWh to ok. 42.806,20 zł netto (+VAT 23 proc.). Z pewnością wiele na polskim rynku akumulatorów zmieni wdrożenie dofinansowania do magazynów energii.

Magazyn energii Fronius – jakie zalety?

Zalety magazynów energii Fronius:

wysoka jakość produktu i jego niezawodność
podniesienie wartości nieruchomości przy sprzedaży
krótkie czasy ładowania i duża głębokość rozładowania
ochrona gwarancyjna nawet do 7 lat
konkurencyjna cena
75 lat doświadczenia producenta
możliwość wykorzystania tego urządzenia tam, gdzie nie ma dostępu do sieci elektrycznej
brak przerw w dostawie prądu
długa żywotność
możliwość wyboru pojemności, w zależności od potrzeb
maksymalne wykorzystanie wyprodukowanej energii
możliwość wykorzystania magazynu energii do ładowania samochodów elektrycznych
fachowe doradztwo
profesjonalna obsługa serwisowa

Podsumowanie recenzji i nasza opinia
Ocena producenta
Stosunek jakości do ceny
Parametry i funkcjonalność
Design
Serwisowanie
Firma Fronius będąca jednym z wiodących dostawców w branży fotowoltaicznej, w swojej ofercie posiada również magazyny energii, których pojemność pamięci można dostosować do indywidualnych potrzeb każdego klienta. Ponadto Fronius Solar Battery są doskonałym przykładem wysokowydajnej technologii litowej, która gwarantuje długą żywotność, krótkie czasy ładowania i dużą głębokość rozładowania, rezultatem czego jest maksymalne zużycie własne i niezależność.
4.9
Nasza ocena
Informacje o autorze

Marta Kazimierska

Zainteresowana rynkiem nowych technologii i rozwiązań wspierających wdrożenia odnawialnych źródeł energii. Śledząca trendy w gospodarce i kulturze Dalekiego Wschodu. W szczególności skoncentrowana na badaniu perspektyw rozwoju magazynowania energii elektrycznej i elektromobilności w Polsce. Ciekawi ją także tematyka poziomu samoświadomości ekonomicznej konsumentów. Entuzjastka turystyki motocyklowej i książek każdego gatunku.

Dodaj komentarz
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments