Magazyny energii Growatt SPH – opinie i recenzja

Rozwijający się rynek magazynowania energii sprawia, że producenci zaangażowani od lat w projektowanie i tworzenie rozwiązań technologicznych dla branży OZE, coraz częściej decydują się na opracowanie własnych propozycji w zakresie magazynów energii dla gospodarstw domowych, czy firm. Doświadczenia zdobyte w tym obszarze pozwalają im produkować takie akumulatory, które będą odpowiadały potrzebom konsumentów. Czy tak jest właśnie w przypadku magazynów energii Growatt SPH – jednej z bardziej znanych na rynku firm oferujących falowniki do instalacji PV? Co w zakresie przechowywania energii ma do zaproponowania chiński producent?

Bezpłatne Porównanie Ofert Magazynów Energii

Growatt SPH – nagradzany producent w branży PV

Założona w Chinach w 2011 roku firma Growatt u podstaw swojego funkcjonowania od samego początku położyła inwestycje w prowadzenie badań, wspieranie rozwoju branży odnawialnych źródeł energii, a także opracowywanie innowacji technologicznych w tym obszarze. Od przynajmniej kilku lat Growatt należy do najbardziej rozpoznawalnych producentów falowników w Polsce i to właśnie w tej kategorii produktowej odnosi na polskim (i nie tylko) rynku największe sukcesy. W serwisie internetowym producenta można bowiem znaleźć przekrój przez wszystkie “kroki milowe”, jakie w udoskonalaniu technologii projektowania i produkcji falowników jednofazowych, trójfazowych i hybrydowych poczynił przez ostatnie lata Growatt. Nie należy się zatem dziwić, że firma postanowiła poszerzyć swoją ofertę tak, aby była ona jeszcze bardziej kompleksowa w zakresie technologicznych rozwiązań projektowanych w odpowiedzi na oczekiwania klientów.

Growatt SPH to specjalizuje się w tworzeniu systemów magazynowania energii szytych “na miarę” dla każdego odbiorcy zainteresowanego tą technologią. W sklepie internetowym recenzowanego producenta można znaleźć zestaw wszelkich, niezbędnych, jak również opcjonalnych komponentów do wdrożenia wydajnego systemu. Zatem oprócz modułów bateryjnych, dzięki którym można skalować pojemność magazynu energii, Growatt zapewnił także na przykład dedykowany moduł BMS, który na bieżąco monitoruje funkcjonowanie akumulatora, umożliwia jego konfiguracje i informuje o wszelkich nieprawidłowościach w przypadku ich wystąpienia (na przykład przegrzewanie się magazynu energii). Na uwagę zasługuje także fakt, że producent w przystępny sposób opisuje na swoim blogu proces doboru magazynu energii odpowiadającego zapotrzebowaniu energetycznemu klienta.

Bezpłatne Porównanie Ofert Magazynów Energii

Dla kogo przeznaczone są magazyny energii Growatt?

Mając na celu propagowanie działań wspierających popularyzację korzystania z odnawialnych źródeł energii, producenci technologicznych rozwiązań dla tej branży powinni mieć na uwadze różne grupy klientów docelowych. Wymierne korzyści z użytkowania magazynów energii w instalacjach PV mogą bowiem czerpać zarówno właściciele domów jednorodzinnych, jak również małe i większe przedsiębiorstwa. Oczywiście nie każdy producent akumulatorów będzie posiadał w swojej ofercie zarówno kompaktowe domowe magazyny energii, jak i rozbudowane, kontenerowe systemy magazynowania. Uwzględnienie jednak w ofercie nie tylko odbiorców indywidualnych, ale także właścicieli niewielkich przedsiębiorstw z pewnością przyczynia się do istotnego poszerzenia grona świadomych ekologicznie konsumentów. Growatt SPH zdaje sobie sprawę z powyższych zależności i swoje produkty kieruje do:

 • użytkowników domowychmagazyny energii funkcjonujące w połączeniu z fotowoltaiką w domowych systemach energetycznych muszą charakteryzować się wysokim stopniem bezpieczeństwa, możliwością skalowania pojemności, elastycznością w odniesieniu do miejsca instalacji, a także estetycznym wyglądem. O wszystkie te aspekty zadbano w magazynach energii Growatt SPH tak, aby urządzenia spełniały oczekiwania klientów indywidualnych;
 • małych przedsiębiorstw – niewielkie firmy, których system energetyczny opiera się na instalacji PV, mogą szukać dodatkowych oszczędności decydując się na magazyn energii o odpowiedniej wydajności i pojemności. Modułowa konstrukcja magazynów energii Growatt SPH sprawia, że mogą one efektywnie odpowiadać bieżącemu zapotrzebowaniu energetycznemu małego przedsiębiorstwa, a także występować w nim w charakterze awaryjnego źródła zasilania.

Magazyny energii Growatt SPH doskonale spełnia oczekiwania inwestorów, którym zależy na ekologicznym źródle energii oraz optymalizacji jej zużycia w domu lub firmie. W zależności od oferowanych parametrów system magazynowania energii od recenzowanego producenta może być dedykowany zatem każdemu klientowi chcącemu odpowiedzialnie działać na rzecz szeroko pojętej ekologii oraz zadbać o własną niezależność energetyczną.

Jakie rodzaje magazynów energii posiada Growatt?

Magazyny energii charakteryzują się wieloma istotnymi parametrami, które należy wziąć pod uwagę wybierając odpowiednie do swoich potrzeb urządzenie. Jednym z aspektów do rozważenia jest z pewnością technologia wykonania ogniw bateryjnych, która może mieć bezpośredni wpływ na cenę magazynu energii. Jednak nie tylko koszt akumulatora kształtowany jest przez jego rodzaj, ale również tak istotne cechy, jak jego wydajność, żywotność, stopień ryzyka przegrzewania się, procent głębokości rozładowywania, a także wpływ produkcji i utylizacji ogniw na środowisko naturalne. Choć nadal najbardziej popularnymi w świecie technologii są klasyczne baterie litowo-jonowe, to producenci magazynów energii coraz chętniej sięgają po ich bardziej zaawansowaną wersję – akumulatory litowo-żelazowo-fosforanowe (LiFePO4). To właśnie tego rodzaju magazyny energii posiada w swojej ofercie firma Growatt SPH.

Pojemność i cechy magazynów energii Growatt

W kontekście najważniejszych parametrów magazynów energii zarówno tych do użytku domowego, jak i firmowego nie sposób nie wspomnieć o ich pojemności, która powinna zostać dostosowana do zapotrzebowania odbiorcy na energię elektryczną z uwzględnieniem poborów mocy za dnia i w nocy. Co jednak w przypadku, w którym w gospodarstwie domowym lub firmie pojawiają się sukcesywnie kolejne urządzenia wymagające zasilania? Wówczas z pomocą przychodzi jedna z najważniejszych cech, jaką powinien posiadać magazyn energii, a więc skalowalność jego pojemności. Magazyny energii Growatt SPH dają użytkownikowi taką możliwość, co dodatkowo zwiększa ich funkcjonalność. Rozbudowa magazynu energii o kolejne moduły bateryjne pozwala inwestorowi optymalizować zużycie energetyczne nawet w przypadku rosnącego zapotrzebowania bez konieczności wymiany całego urządzenia na takie o większej pojemności. Growatt SPH proponuje w tym zakresie:

 • System bateryjny Growatt ARK HV lub LV – modułowy magazyn energii oferujący pojemności nominalne od 7.68 kWh do 25.5 kWh (użytkowe od 6.9 kWh do 23.04 kWh). Wymaga on doposażenia w zewnętrzny moduł BMS monitorujący i analizujący pracę baterii, a chcąc instalować system na podłożu należy dokupić do niego odpowiednią podstawę. Całość prezentuje się niezwykle estetycznie i wykazuje doskonałą kompatybilność z innymi komponentami systemu PV.

Do najważniejszych parametrów magazynów energii Growatt SPH w zależności od modelu należą:

 • wydajna technologia litowo-żelazowo-fosforanowa (LiFePO4);
 • do ok. 6000 – 7000 cykli ładowania
 • DoD do 95%
 • modułowa konstrukcja umożliwiająca pracę w ramach jednego “stosu” od 3 do 10 modułów;
 • trzy tryby pracy akumulatora nastawione na maksymalizację autokonsumpcji energii z PV;
 • kompaktowe wymiary urządzeń;
 • możliwość instalacji na podłożu lub na ścianie;
 • stopień ochrony IP65;
 • zakres temperatur pracy od -10 do 50 stopni Celsjusza (poniżej 10 stopni i powyżej 50 stopni wydajność będzie ograniczona);
 • port komunikacyjny CAN;
 • certyfikaty IEC62619, CE, CEC, RCM, UN38.3.

Magazyn energii Growatt – cena

Growatt SPH to jeden z tych producentów, który posiada własny sklep online udostępniający zainteresowanym klientom ofertę magazynów energii i wszelkich niezbędnych oraz opcjonalnych akcesoriów do wdrożenia systemu. Niestety strony produktowe są mało czytelne, a opisy urządzeń mało precyzyjne. Cena magazynów energii, jaka pojawia się w sklepie odnośnie modułów bateryjnych to 7749,13 zł brutto za pojedynczy moduł 2.56 kWh. Trzeba jednak pamiętać, że systemy magazynowania muszą zostać uzupełnione o dodatkowe elementy (niektóre obligatoryjne, inne opcjonalne). W rozwiązaniach opracowanych przez Growatt SPH występują takie komponenty, jak choćby moduł BMS, podstawa do montażu na podłożu, zestawy okablowania, przełączniki ATS-S, czujniki, liczniki oraz oczywiście falowniki hybrydowe. Ostateczny koszt systemu magazynowania energii uzależniony jest zatem od wykorzystanych w nim elementów, a także ilości modułów bateryjnych składających się na całość pojemności.

Bezpłatne Porównanie Ofert Magazynów Energii

Magazyn energii Growatt – jakie zalety?

Zalety magazynów energii Growatt SPH:

doświadczony, rozpoznawalny na polskim rynku producent;
kompleksowa oferta komponentów systemu;
duża dostępność urządzeń;
polski oddział gwarantujący techniczne wsparcie i sprawny serwis;
10 lat gwarancji na urządzenia;
systemy komponowane dla różnych grup klientów;
ciągły rozwój i ulepszanie technologii;
przystępny opis procesu doboru magazynu w serwisie producenta.

Podsumowanie recenzji i nasza opinia
Ocena producenta
Stosunek jakości do ceny
Parametry i funkcjonalność
Design
Serwisowanie
Firma Growatt, która należy do najbardziej rozpoznawalnych producentów falowników w Polsce proponuje klientom indywidualnym oraz właścicielom małych przedsiębiorstw kompleksowe systemy magazynowania energii. Analizując ofertę firmy odnosi się wrażenie dopracowanych, odpowiadających potrzebom odbiorców rozwiązań technologicznych. Na plus zdecydowanie należy poczytać sklep internetowy, jednak warto byłoby zadbać o rzetelny opis produktów i ich dostępność. Tym niemniej z pewnością sklep ułatwia kontakt z doradcami. Technologia wykonania, modułowa konstrukcja magazynów energii Growatt SPH oraz ich świetne parametry zdecydowanie zasługują na bliższe zapoznanie się z ofertą producenta.
4.7
Nasza ocena
Informacje o autorze

Marta Kazimierska

Zainteresowana rynkiem nowych technologii i rozwiązań wspierających wdrożenia odnawialnych źródeł energii. Śledząca trendy w gospodarce i kulturze Dalekiego Wschodu. W szczególności skoncentrowana na badaniu perspektyw rozwoju magazynowania energii elektrycznej i elektromobilności w Polsce. Ciekawi ją także tematyka poziomu samoświadomości ekonomicznej konsumentów. Entuzjastka turystyki motocyklowej i książek każdego gatunku.

Dodaj komentarz
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments