Magazyny energii Huawei – opinie i recenzja

Produkcja energii elektrycznej za pośrednictwem OZE staje się kierunkiem, w którym zmierza coraz więcej odbiorców prywatnych, jak i przedsiębiorców. O opłacalności takich inwestycji opartych np. o fotowoltaikę, decyduje optymalizacja wykorzystania pozyskanej ze słońca energii. Tu z pomocą przychodzą systemy magazynowania, których rynek rozwija się coraz prężniej. Jednym z producentów, który wprowadził do swojej oferty magazyny energii, jest dobrze znana wielbicielom nowych technologii firma Huawei. Kto może skorzystać z systemów proponowanych przez producenta? Jakie rodzaje magazynów produkuje Huawei i jakie są ich najważniejsze cechy w kontekście optymalizacji pozyskiwanej energii?

Bezpłatne Porównanie Ofert Magazynów Energii

Huawei – technologiczny gigant w służbie OZE

Niewiele osób korzystających na co dzień z osiągnięć technologicznych firmy Huawei zdaje sobie sprawę z faktu, że pierwsze kroki na rynku producent stawiał już 34 lata temu. W 1987 roku założyciel marki Ren Zhengfei wprowadził ją na rynek z kapitałem rzędu 5 tys. dolarów. Przyświecał mu cel stworzenia rodzimego, chińskiego przedsiębiorstwa odnoszącego sukcesy w branży telekomunikacyjnej, choć na początku funkcjonowania firmy opierał swoją działalność na handlu importowanymi z Hong Kongu centralami telefonicznymi. Pierwsze sukcesy na rynku globalnym firma Huawei zaczęła odnosić w 1998 roku, kiedy do sprzedaży wprowadziła przenośne produkty wspierające łączność GSM, CDMA oraz UMTS. Rok później producent zdecydował się na otwarcie centrum badawczo – rozwojowego w Indiach, które miało pracować nad projektami nowych rozwiązań telekomunikacyjnych.

Zainteresowanie technologią pozyskiwania energii słonecznej w firmie Huawei w połączeniu z ponad 30 letnim doświadczeniem w branży technologicznej zaowocowało opracowaniem systemu ICT z fotowoltaiką, integracją rozwiązań opartych o Cloud oraz sztuczną inteligencję AI. Dzięki temu systemowi fotowoltaika staje się bardziej wydajna, bezpieczna i niezawodna. Misją przyświecającą firmie Huawei jest “Optymalny koszt energii i aktywne bezpieczeństwo”, a celem zasilanie energią słoneczną milionów gospodarstw domowych i setek branż w skali globalnej. Na drodze do dalszej optymalizacji systemów solarnych, recenzowany producent opracował także nową koncepcję magazynowania energii, której głównym zadaniem ma być maksymalizacja konsumpcji lokalnej energii. Wspomniana koncepcja zakłada oczywiście, że stworzone przez Huawei magazyny energii będą współpracowały w wysoko efektywnym systemie wraz z innymi urządzeniami tego samego producenta, takimi jak panele fotowoltaiczne, czy falowniki.

Bezpłatne Porównanie Ofert Magazynów Energii

Dla kogo przeznaczone są magazyny energii Huawei?

Ambicją firmy Huawei jest dążenie do udostępnienia efektywnych technologii w zakresie energetyki solarnej jak największej ilości odbiorcom prywatnym i biznesowym na całym świecie. Opracowane przez producenta magazyny energii, ze względu na szeroki zakres mocy pojemnościowej mogą znaleźć zastosowanie zarówno w przypadku domowej instalacji fotowoltaicznej, ale także w ramach systemów solarnych stosowanych w małych i większych przedsiębiorstwach. 11 czerwca 2020 roku podczas wirtualnego forum FusionSolar Smart PV firma Huawei zaprezentowała nowe rozwiązania w zakresie optymalizacji pozyskiwania i wykorzystywania energii słonecznej: inteligentne falowniki do zastosowań komercyjnych i gospodarstw domowych, optymalizatory drugiej generacji, a także:

 • system magazynowania energii dla gospodarstw domowych – oparty na inteligentnym urządzeniu Luna2000-5/10/15-S0, które zwiększa poziom wykorzystania pozyskanej ze słońca energii;
 • FusionSolar 6.0+ Utility Smart PV Solution – dedykowany przedsiębiorstwom kompleksowy system wykorzystujący sztuczną inteligencję do zwiększania efektywności instalacji fotowoltaicznej o dużej mocy. Jest on oczywiście w pełni kompatybilny ze wszystkimi pozostałymi urządzeniami Huawei z zakresu technologii energetycznej, a więc falownikami, czy magazynami energii.

Choć urządzenie Luna2000 jest przedstawiane jako rozwiązanie przechowujące nadwyżki energetyczne w gospodarstwach domowych, to jego modułowa konstrukcja pozwala z powodzeniem wykorzystywać je także w przedsiębiorstwach. Jeżeli bowiem firma korzysta w zakresie pozyskiwania energii elektrycznej z instalacji fotowoltaicznej, której moc będzie efektywnie współpracowała z magazynem energii o pojemności od 5 do 15, czy nawet 30 kWh (w zależności od ilości modułów), to nic nie stoi na przeszkodzie, aby także w ramach działalności przedsiębiorstwa zastosować urządzenie od Huawei. W szczególności, że ma ono w swojej specyfikacji wiele zalet, mogących stać na straży nieprzerwanych dostaw prądu w przypadku wystąpienia jego awaryjnych zaników w sieci, co mogłoby narazić przedsiębiorstwo na straty.

Jakie rodzaje magazynów energii posiada Huawei?

W procesie projektowania i produkcji urządzeń mających za zadanie magazynowanie energii na przestrzeni lat wykorzystywano różne technologie. Dążono w tych działaniach do opracowania możliwie najbardziej efektywnych, stabilnych i bezpiecznych ogniw przy jednoczesnej maksymalizacji wykorzystania ich mocy pojemnościowej. Huawei w swoich magazynach energii Luna2000 zdecydowało się na wykorzystywanie technologii litowo-żelazowo-fosforanowej (LiFePO4), która spełnia wszystkie powyższe wymogi stawiane przed tego typu urządzeniami. Magazyny energii od Huawei zostały przetestowane pod względem głębokości rozładowania i żywotności ogniw w różnych warunkach temperaturowych (magazyn energii Luna2000 może być stosowany na zewnątrz budynku), co pozwoliło producentowi wypuścić na rynek urządzenie spełniające najwyższe standardy w swojej klasie.

Pojemność i cechy magazynów energii Huawei

Oprócz wspomnianej wcześniej technologii wykonania ogniw, z których zbudowany jest magazyn energii, przy wyborze urządzenia należy wziąć pod uwagę kilka dodatkowych elementów w specyfikacji urządzenia. Jednym z nich jest oczywiście jego moc pojemnościowa, która pozwoli w efektywny sposób korzystać z pozyskanej przez instalację fotowoltaiczną energii. Kluczowe jest tu odpowiednie dopasowanie pojemności oferowanej przez magazyn do mocy i wydajności zestawu fotowoltaicznego, jaki posiadamy.

Świetnym rozwiązaniem oferowanym przez magazyny energii od Huawei, jest możliwość dowolnego rozbudowania mocy pojemnościowej urządzenia w zakresie od 5 do 15 kWh (w ramach jednego urządzenia). Jeżeli jednak pojemność ta okaże się niewystarczająca, np. w przypadku instalacji magazynu energii w większym przedsiębiorstwie, to bez przeszkód można połączyć ze sobą kilka urządzeń w ich najmocniejszej konfiguracji. Sterowanie magazynem Luna2000 odbywa się za pomocą aplikacji FusionSolar, która pozwala mieć użytkownikowi pełną kontrolę nad efektywnością pracy urządzenia. W ramach magazynów energii oferowanych przez Huawei wyróżniamy:

 • magazyn energii Luna2000-5-S0 o mocy pojemnościowej 5 kWh;
 • magazyn energii Luna2000-10-S0 o mocy pojemnościowej 10 kWh;
 • magazyn energii Luna2000-15-S0 o mocy pojemnościowej 15 kWh.

Do najważniejszych cech występujących w specyfikacji magazynów energii Huawei należą:

 • wydajna i efektywna technologia litowo-żelazowo-fosforanowa (LiFePO4);
 • zakres pracy urządzenia w temperaturach od -10 do +55 stopni Celsjusza;
 • bardzo wysoka (właściwie 100-procentowa) głębokość rozładowania baterii;
 • modułowa konstrukcja pozwalająca na optymalizację kosztów inwestycji;
 • trzystopniowy system zabezpieczeń przed przegrzaniem: ochrona ogniw, ochrona modułu magazyny oraz ochrona kompletnego magazynu energii z modułem DC/DC;
 • wodoszczelność określona normą IP 66;
 • bardzo małe straty energii podczas przesyłu do falownika i przetwarzania energii prądu stałego na energię prądu przemiennego, wynikające z zastosowania technologii wysokonapięciowej (zakres pracy 350-560 V – współpraca z falownikiem jednofazowym lub 600-980 V przy współpracy magazynu z falownikiem trójfazowym);
 • możliwość wykorzystania modułu Backup Box w przypadku braku zasilania z sieci;
 • waga jednego modułu wynosząca ok. 50 kg;
 • możliwość zamontowania magazynu na ścianie budynku;
 • estetyczny i ciekawy design magazynu energii;
 • 10 lat gwarancji na moduły bateryjne i sterujące.

Magazyn energii Huawei – cena

Korzyści użytkowania magazynów energii w przypadku pozyskiwania energii elektrycznej za pomocą OZE są nie do przecenienia. Celem ich optymalizacji należy jednak odpowiednio dobrać pojemność, markę, rodzaj, sposób instalacji magazynu energii do naszych potrzeb. Wszystkie powyższe czynniki wpływają na jeszcze jeden, niezwykle ważny aspekt, którym jest cena magazynu energii. W przypadku urządzenia Luna2000 od Huawei kluczową będzie oczywiście ilość zastosowanych w nim modułów, a co za tym idzie również pojemność samego urządzenia. Choć na stronie producenta, czy też w sklepach zajmujących się dystrybucją technologii z obszaru FusionSolar od Huawei ciężko znaleźć konkretne kwoty, jakie przyjdzie zapłacić za nabycie magazynu energii recenzowanego producenta, to już na popularnym portalu aukcyjnym jest to zdecydowanie prostsze.

Według ofert, jakie można znaleźć w internecie za model Luna2000-10-S0 o mocy pojemnościowej 10 kWh trzeba zapłacić 27900 zł, natomiast magazyn oferujący pojemność 5 kWh (jeden moduł) Luna2000-5-S0 można nabyć już za kwotę 16900 zł. Jeżeli nasze zapotrzebowanie na magazynowanie energii jest wyższe, możemy zdecydować się na trójmodułowy magazyn o pojemności 15 kWh, który kosztuje 38890 zł. Jak widać są to znaczne inwestycje, które muszą być dobrze oszacowane pod kątem współpracy fotowoltaiki i magazynu energii. Tym niemniej wszystko wskazuje na to, że w najbliższych latach możemy się spodziewać znacznych optymalizacji w kosztach inwestycji, spowodowanych między innymi wdrożeniem dofinansowania do magazynów energii w Polsce. Wówczas podejmowanie działań na drodze do zwiększenia energetycznej niezalezności stanie się zdecowanie bardziej opłacalne.

Magazyn energii Huawei – jakie zalety?

Zalety magazynów energii Huawei:

wydajna technologia litowo-żelazowo-fosforanowa
trzystopniowy system zabezpieczeń przed przegrzaniem
modułowa konstrukcja pozwalająca na rozbudowę magazynu
możliwość współpracy z jednym falownikiem magazynu o mocy pojemnościowej 2×15 kWh
10 lat gwarancji producenta
łatwy montaż i instalacja urządzenia
wysokonapięciowa technologia minimalizująca straty energetyczne
współpraca magazynu energii w ramach jednego wydajnego systemu z falownikami i optymalizatorami tej samej marki
moduł Backup Box zapewniający dostawę energii zgromadzonej w magazynie w przypadku zaniku dostaw z sieci
możliwość kontrolowania parametrów działania magazynu za pomocą aplikacji FusionSolar
oferta zarówno dla gospodarstw domowych, jak i przedsiębiorstw
bardzo silna pozycja Huawei w branży technologicznej i liczne sukcesy na tym polu
ciągły rozwój, ewaluacja i poszerzania oferty producenta

Podsumowanie recenzji i nasza opinia
Ocena producenta
Stosunek jakości do ceny
Parametry i funkcjonalność
Design
Serwisowanie
Huawei to znany w skali globalnej gigant branży technologicznej z ponad 30-letnim doświadczeniem. Są to bardzo dobre podstawy dla opracowywania efektywnych i bezpiecznych rozwiązań technologicznych w zakresie pozyskiwania, wykorzystywania i magazynowania energii z OZE. Magazyny energii oferowane przez Huawei posiadają świetną specyfikację, pozwalają na elastyczne rozbudowywanie systemu i wydajną współpracę z falownikami, czy optymalizatorami tego samego producenta. Wykorzystanie najnowszych technologii w systemie FusionSolar i ciągłe udoskonalanie tego projektu sprawia, że warto przyjrzeć się bliżej propozycjom Huawei w kategorii magazynów energii.
4.8
Nasza ocena
Informacje o autorze

Marta Kazimierska

Zainteresowana rynkiem nowych technologii i rozwiązań wspierających wdrożenia odnawialnych źródeł energii. Śledząca trendy w gospodarce i kulturze Dalekiego Wschodu. W szczególności skoncentrowana na badaniu perspektyw rozwoju magazynowania energii elektrycznej i elektromobilności w Polsce. Ciekawi ją także tematyka poziomu samoświadomości ekonomicznej konsumentów. Entuzjastka turystyki motocyklowej i książek każdego gatunku.

Dodaj komentarz
guest
1 Komentarz
Najnowsze
Najstarsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
View all comments
Miki
Miki
22 listopada 2022 19:23

Przy magazynie 5 kWH max prąd to 3,5kW, a przy dwóch modolach 2x5kWh max moc to 7kW. Jak ktoś ma kilka urządzeń, klimy, piece lub pompę ciepła to może być niewystarczający