Magazyny energii Kostal – opinie i recenzja

Systemy magazynowania energii składają się z określonej liczby komponentów, które przy wydajnej współpracy zapewniają optymalizację wykorzystania energii pozyskanej na przykład przez fotowoltaikę. Do takich podzespołów należą między innymi falowniki akumulatorowe, które sprawiają, że możliwe jest między innymi sterowanie ładowaniem i rozładowywaniem magazynu energii. Producentem, który oferuje systemy fotowoltaiczne z magazynowaniem, oparte na autorskich falownikach, jest firma Kostal. Dla kogo przeznaczone są rozwiązania proponowane przez firmę? Jakie dokładnie urządzenia opracował producent i ile trzeba za nie zapłacić? Czy warto zaufać systemom magazynowania energii z komponentami od Kostal?

Bezpłatne Porównanie Ofert Magazynów Energii

Kostal Solar Electric – jakość i innowacyjność w zgodzie z tradycją

W 2006 roku w Niemczech swoją działalność rozpoczęła firma Kostal, która już kilka lat później stała się wiodącym producentem falowników łańcuchowych i systemów magazynowania dla użytkowników prywatnych i niewielkich przedsiębiorstw. Co ciekawe, firma czerpie z doświadczenia, jakie Grupa Kostal zdobyła w trakcie ponad 100 lat technologicznego zaopatrzania branży motoryzacyjnej. Obecnie producent współpracuje z wieloma partnerami, także tymi z sektora “Smart Home”, co pozwala mu na sukcesywny rozwój rozwiązań w zakresie pozyskiwania czystej energii z przydomowej lub firmowej instalacji fotowoltaicznej. W swoim serwisie internetowym firma Kostal zaznacza także, że prowadzone przez nią badania i wdrażanie innowacji prowadzone jest w Niemczech, co gwarantuje klientom producenta najwyższe standardy jakości urządzeń.

Filozofią funkcjonowania firmy Kostal jest założenie “Smart connections”, co oznacza, że producent stara się spełniać oczekiwania swoich klientów i dopasowywać ofertę do ich indywidualnych potrzeb. Planowanie wydajnej instalacji według Kostal polega na kontakcie ze specjalistą, projekcie nowej lub modernizacji już istniejącej instalacji PV celem uzyskania większej wydajności oraz w konsekwencji wdrożenie perfekcyjnych rozwiązań z zakresu pozyskiwania i magazynowania energii elektrycznej z OZE. Obecnie w ofercie firmy Kostal znajdują się takie urządzenia jak falowniki hybrydowe, falowniki solarne, oprogramowanie monitorujące, akcesoria, a także falowniki akumulatorowe, które wchodzą w skład oferowanych przez Kostal systemów magazynowania energii. Idealne skomponowanie podzespołów powyższych pozwala na czerpanie wymiernych korzyści z użytkowania magazynu energii.

Dla kogo przeznaczone są magazyny energii Kostal?

Firma Kostal w swojej komunikacji podkreśla wielokrotnie zaangażowanie swoich specjalistów w sprawne i dalece kompetentne relacje z klientami. Z informacji zawartych w serwisie internetowym producenta wynika, że Kostal kieruje swoja indywidualnie projektowaną ofertę do różnych grup odbiorców. Nie inaczej jest w przypadku tworzonych przez producenta systemów magazynowania energii, które w połączeniu z fotowoltaiką skierowane są do:

 • użytkowników domowych – inwestorów prywatnych, którym zależy na pozyskiwaniu, magazynowaniu i optymalnym wykorzystywaniu czystej energii. Fotowoltaika z magazynowaniem oparta na innowacyjnych falownikach akumulatorowych Kostal jest w stanie istotnie obniżyć koszty energii dzięki elastycznemu zużyciu własnemu, które z kolei wzrasta w ciągu doby właśnie dzięki magazynowi energii. Kostal dopasowuje swoje rozwiązania do trybu życia domu, który w ciągu dnia często stoi pusty. Celem magazynowania energii elektrycznej pozyskanej z PV między innymi w tym, musi ona zostać przeniesiona z modułów fotowoltaicznych do zasobnika i tu powstaje zadanie dla falowników akumulatorowych Kostal;
 • użytkowników biznesowych – właścicieli małych i średnich przedsiębiorstw, którzy chcieliby korzystać z wytworzonej przez instalację energii niezależnie od pory dnia i zyskać tym samym maksymalną wydajność przy dużym zapotrzebowaniu przedsiębiorstwa. Dodatkowo, odpowiednio skonfigurowane magazyny energii sterowane za pomocą falowników są w stanie zapewnić stałe dostawy prądu przedsiębiorstwom działającym w systemie zmianowym, a także stanowić awaryjne źródło zasilania. Dzięki falownikom Kostal magazynowanie energii może być jeszcze bardziej efektywne.Firma Kostal proponuje swoje usługi także tym użytkownikom, którzy chcieliby zmodernizować już posiadaną instalację, na przykład o wydajny system magazynowania energii. Dodatkowo producent angażuje własne środki we wspieranie rozwoju energetyki słonecznej w krajach afrykańskich, aby ich mieszkańcy również mogli cieszyć się z darmowej energii elektrycznej. Produkty i usługi Kostal są więc przeznaczone także dla świadomych ekologicznie użytkowników, którzy chcą być częścią podobnych działań.

  Jakie rodzaje magazynów energii posiada Kostal?

  Systemy magazynowania energii oferowane przez firmę Kostal składają się urządzeń, a dokładnie zasobników takich producentów jak BYD lub BMZ, a także falowników akumulatorowych Kostal, które w inteligentny sposób dystrybuują energię zgromadzoną w magazynie za pomocą licznika energii Smart Energy Meter. Jak się więc okazuje firma oferująca magazyny energii nie musi być bezpośrednim producentem samych akumulatorów, ale na przykład falowników zarządzających całym systemem. Tak właśnie jest w przypadku oferty firmy Kostal. Oczywiście urządzenia magazynujące wchodzące w skład systemu, a będące produktami wskazanych wyżej marek, to najwyższej jakości akumulatory, wykonane w technologii litowo-jonowej lub litowo-żelazowo-fosforanowej, które w połączeniu z odpowiednim rodzajem falownika zapewniają niezwykle efektywną pracę, wysoką żywotność i bezpieczeństwo użytkowania całego systemu.

  Pojemność i cechy magazynów energii Kostal

  W odniesieniu do magazynów energii obok technologii, w jakiej zostały wykonane, najczęściej rozważa się ich dostępne pojemności, aby w optymalny sposób zaplanować instalację. Magazyny energii, które można nabyć w ramach systemów magazynowania oferowanych przez Kostal, charakteryzują się możliwością rozbudowy mocy pojemnościowej od 2.56 kWh do nawet 22.1 kWh. Dopasowuje się je oczywiście do zapotrzebowania energetycznego domu lub przedsiębiorstwa oraz do wielkości instalacji. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku falowników akumulatorowych Kostal. Wśród urządzeń sterujących systemem magazynowania energii w ofercie recenzowanego producenta znajdują się:

  • falownik akumulatorowy PIKO MP plus – falownik jednofazowy, który świetnie sprawdzi się w niewielkich przydomowych instalacjach. Celem uzyskania efektywnej pracy urządzenia powinno zostać połączone inteligentnym licznikiem energii Kostal. PIKO MP plus jako falownik jednofazowy o mocy od 1,5 do 5,0 kW może być także z powodzeniem wykorzystywany do już istniejących instalacji fotowoltaicznych tak, aby przekształcić je w systemy z funkcją magazynowania pozyskanej przez panele fotowoltaiczne energii.
  • falownik akumulatorowy PLENTICORE BI – trójfazowy falownik akumulatorowy, świetnie sprawdzający się z magazynami energii BYD, nawet tymi o dużych mocach pojemnościowych. Wykorzystywany jest przy budowie zupełnie nowej instalacji bądź celem modernizacji już istniejącej. Co ważne, nie jest wówczas konieczna wymiana lub zastąpienie istniejących komponentów systemu. Do falownika PLENTICORE BI można podłączyć urządzenie magazynujące o mocy od 5.1 do nawet 66 kWh. Oznacza to, że inwerter może być z powodzeniem stosowany w instalacjach domowych, jak i tych obsługujących przedsiębiorstwa.

  Najważniejsze cechy systemów magazynowania energii z falownikami Kostal należy podzielić ze względu na model oferowanego przez firmę urządzenia. Należy zatem wiedzieć, że falownik akumulatorowy PIKO MP plus charakteryzuje się takimi aspektami, jak:

  • falownik jednofazowy;
  • najwyższa jakość wykonania;
  • możliwość zastosowania w nowej lub modernizacji istniejącej instalacji;
  • moc od 1,5 do 5,0 kW;
  • może być stosowany zarówno jako falownik solarny, jak i akumulatorowy;
  • wraz z urządzeniem 2 MPPT może działać jako falownik hybrydowy;
  • kompatybilność z magazynami BYD Battery-Box-Premium;
  • wsparcie w magazynowaniu energii z różnych źródeł prądu przemiennego;
  • jeden lub dwa trackery MPP;
  • możliwość podłączenia liczników energii;
  • wysoka sprawność.

  Wybrane cechy falownika akumulatorowego PLENTICORE BI, to natomiast:

  • falownik trójfazowy;
  • urządzenie o bardzo wysokiej wydajności;
  • możliwość połączenia z magazynami od 5.1 do 66 kWh;
  • przy modernizacji nie wymaga wymiany innych komponentów;
  • w pełni kompatybilny z magazynami energii takimi, jak BYD;
  • wyposażony w inteligentny licznik energii;
  • kompaktowy design oszczędzający miejsce;
  • możliwość zastosowania także z turbinami wiatrowymi i innymi źródłami energii AC;
  • odpowiedni dla każdej instalacji;
  • wbudowany system kontroli ładowania akumulatorów.

  Magazyn energii Kostal – cena

  Konsumenci rozważający inwestycję w magazyn energii często biorą pod uwagę jedynie cenę samego urządzenia magazynującego zapominając o fakcie, że uruchomienie i korzystanie z efektywnego systemu akumulatorowego wymaga zdecydowanie większej ilości komponentów. Dochodzą do tego oczywiście koszty usług instalatorskich, które przy obecnym zainteresowaniu magazynami energii w Polsce mogą być dość wysokie. Aspektem, który już na samym początku wpływa na cenę magazynu energii jest wyposażenie go w odpowiedni falownik, który będzie w stanie efektywnie sterować całym systemem, a nawet optymalizować pobór i magazynowanie energii w okresach mniejszego nasłonecznienia czy zacienienia modułów. Zważywszy na fakt, że firma Kostal proponuje kompleksowe systemy magazynowania, to należy się spodziewać, że ich ceny będą należały do wysokich. Dla przykładu zestaw składający się z falownika akumulatorowego PLENTICORE BI 7.0 oraz magazynu energii BYD 16.6 kWh w popularnym serwisie aukcyjnym, to koszt rzędu 54 500 zł. Cena samego falownika akumulatorowego wynosi natomiast około 5500 zł.

  Magazyn energii Kostal – jakie zalety?

  Zalety magazynów energii Kostal:

  Liczne certyfikaty potwierdzające jakość urządzeń;
  wieloletnie doświadczenie producenta;
  kompleksowa oferta systemu magazynowania;
  zaangażowanie w rozwój globalnej energetyki odnawialnej;
  oprogramowanie rozwijane przez producenta;
  dostęp do akcesoriów zwiększających intuicyjność systemu;
  sprawny serwis dostosowany do sytuacji klienta;
  przemyślana konstrukcja urządzeń ograniczająca awaryjność;
  szerokie zastosowanie falowników akumulatorowych;
  możliwość przedłużenia gwarancji z 2 do 5 lat;
  różne grupy docelowe klientów.

Podsumowanie recenzji i nasza opinia
Ocena producenta
Stosunek jakości do ceny
Parametry i funkcjonalność
Design
Serwisowanie
Kostal oferuje kompleksowe rozwiązania w zakresie magazynowania energii pochodzącej z instalacji fotowoltaicznej. Falowniki akumulatorowe sterujące systemem zapewniają natomiast optymalizację wykorzystania zmagazynowanego w zasobnikach prądu. Kostal podchodzi indywidualnie do potrzeb każdego klienta, oferując pełne wsparcie sprzedażowe, posprzedażowe oraz serwis urządzeń. Firma posiada wieloletnie doświadczenie w branży energetyki odnawialnej i związane z nim zaufanie ze strony dotychczasowych klientów. Ciągły rozwój technologiczny, ulepszanie istniejących rozwiązań i opracowywanie nowych sprawia, że oferta firmy Kostal jest zdecydowanie warta prześledzenia. Warto także zwrócić uwagę na wszechstronność proponowanych przez producenta urządzeń, a także na jakość ich wykonania. Są to aspekty niezwykle istotne dla efektywności i niezawodności planowanego systemu magazynowania.
4.7
Nasza ocena
Informacje o autorze

Marta Kazimierska

Zainteresowana rynkiem nowych technologii i rozwiązań wspierających wdrożenia odnawialnych źródeł energii. Śledząca trendy w gospodarce i kulturze Dalekiego Wschodu. W szczególności skoncentrowana na badaniu perspektyw rozwoju magazynowania energii elektrycznej i elektromobilności w Polsce. Ciekawi ją także tematyka poziomu samoświadomości ekonomicznej konsumentów. Entuzjastka turystyki motocyklowej i książek każdego gatunku.

Dodaj komentarz
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments