Magazyny energii NAATU – opinie i recenzja

Rozwiązania wykorzystujące odnawialne źródła energii charakteryzują się nieprzerwanym dążeniem do zwiększania swojej wydajności, opłacalności i intuicyjności użytkowania. Wdrażane nowelizacje legislacyjne pozwalają natomiast na rozwój zainteresowania kolejnymi po na przykład fotowoltaice komponentami domowego systemu energetycznego. Już niedługo taki rozwój powinien stać się udziałem rynku magazynów energii. Czy Bateria Domowa od firmy Naatu Operator będzie przełomowym rozwiązaniem w tej branży? Czym wyróżnia się ten system?

Bezpłatne Porównanie Ofert Magazynów Energii

NAATU – nowa koncepcja domowych magazynów energii

Jeszcze kilkanaście lat temu niewiele osób w Polsce wierzyło w rozwój branży fotowoltaicznej i jeszcze mniej było zainteresowanych własna inwestycja w domową instalację pobierająca energię słoneczną. Kolejne lata zaowocowały jednak zmianami w świadomości polskich inwestorów, które wsparte przez ustawowe regulacje doprowadziły do niezwykle dynamicznego rozwoju i wzrostu zainteresowania rozwiązaniami fotowoltaicznymi na rodzimym rynku. Obecnie stoimy w przededniu wprowadzenia zmian wynikających z nowelizacji ustawy o OZE, które mogą w znaczący sposób zmienić skalę inwestycji prosumenckich w inne komponenty prywatnego systemu energetycznego – magazyny energii. Czy jednak sama zmiana sposobu rozliczania prosumentów zachęci ich do inwestowania w zakup i instalację tych kosztownych urządzeń? Czego potrzebuje rynek magazynowania energii, aby móc się sukcesywnie rozwijać?

Pan Bartłomiej Steczowicz, prezes zarządu firmy Naatu Operator zajmującej się rozwijaniem technologii bateryjnych magazynów energii i wirtualnej elektrowni ocenił, że polskim prosumentom potrzebne są silniejsze zachęty niż tylko zmiana systemu rozliczania energii pozyskiwanej z fotowoltaiki. Chodzi tu oczywiście między innymi o optymalne dofinansowania do magazynów energii, które pan Steczowicz szacuje na poziomie 800 – 1000 zł do każdej kWh oraz dodatkowo minimum 2000 zł dopłaty do systemu zarządzania energią. To jednak nie wszystko. Prosumenci powinni mieć dodatkowo możliwość zarabiania na swojej inwestycji. Przykładem niech będą rozwiązania funkcjonujące w Niemczech, Wielkiej Brytanii i Danii oferujące odpłatne usługi elastyczności energetycznej. Dzięki nim prosumenci mogą zarabiać na usługach regulacji częstotliwości i napięcia sieci, ale jedynie wówczas, kiedy ich magazyn energii podłączony jest do tzw. wirtualnej elektrowni.

Bezpłatne Porównanie Ofert Magazynów Energii

Dla kogo przeznaczone są magazyny energii NAATU?

Koncepcja wirtualnej elektrowni rozwijana przez firmę Naatu zakłada, że inwestycja w magazyn energii będzie zwracać się samodzielnie dzięki handlowej wymianie pozyskiwanej energii pomiędzy prosumentami (w kontekście wirtualnej elektrowni docelowo – fleksumentami). Założenie to opiera się na włączeniu do wirtualnej elektrowni przez współpracujących ze sobą fleksumentów wszystkich użytkowanych przez nich elementów systemu energetycznego, a więc paneli fotowoltaicznych, pomp ciepła, ładowarek EV oraz magazynów energii. Wirtualne elektrownie zarządzane są natomiast przez Agregatorów.

Firma Naatu opiera swoje założenia wirtualnej elektrowni na czterech filarach działań podejmowanych przez fleksumentów: kupowaniu energii, gdy jest najtańsza, sprzedawaniu nadwyżek energetycznych innym użytkownikom w optymalnej cenie, magazynowaniu energii wyprodukowanej przez instalację PV oraz tej korzystnie zakupionej od innych oraz docelowo zostaniu fleksumentem otrzymującym środki finansowe od pierwszego miesiąca działalności w ramach wirtualnej elektrowni.

Handel usługami elastyczności energetycznej firma Naatu realizuje przy współpracy z platformą NODES. Przyłączenie do wirtualnej elektrowni przebiega natomiast w czterech prostych krokach:

 • Zamówienie usługi;
 • Instalacja terminala MBox w domu inwestora;
 • Wgranie aplikacji mobilnej;
 • Konfiguracja konta przez specjalistów.

Jakie rodzaje magazynów energii posiada NAATU?

Mając na uwadze fakt, że bateryjne magazyny energii należą do urządzeń stosunkowo kosztownych, niezwykle istotnym jest aby spełniały wszystkie oczekiwania użytkowników i były optymalnie dobrane do zapotrzebowania energetycznego nieruchomości. Firma Naatu postawiła sobie za cel stworzenie nowego standardy na rynku magazynów energii, jaką jest Bateria Domowa. Urządzenie to ma pojemność 15,6 kWh oferując jednocześnie najmniejsze wymiary i najniższą wagę wśród wszystkich bateryjnych magazynów energii dostępnych obecnie na europejskim rynku. Dodatkowo Bateria Domowa wyposażona jest w ciekawe rozwiązania wyróżniające ją w zestawieniu z innymi podobnymi akumulatorami. Chodzi tu przede wszystkim o wbudowany inteligentny przekształtnik AC/DC, który pozwala na wydajną pracę w systemie bez i z fotowoltaiką bez konieczności inwestowania w kosztowny falownik hybrydowy.

Do innych, niezwykle istotnych cech Baterii Domowej od Naatu należy fakt, że przy opracowywaniu tego rozwiązania brali udział najwyższej klasy eksperci z dziedziny cyberbezpieczeństwa. Moduły bateryjne produkowane w polskim oddziale niemieckiej firmy BMZ są skrupulatnie testowane pod kątem żywotności i zabezpieczeń nadprądowych. Bateria Domowa wykorzystuje moduły NMC spełniające najwyższe standardy bezpieczeństwa i jakości, a jej instalacja odbywa zawsze przy wykorzystaniu jedynie nowych, certyfikowanych przewodów i zabezpieczeń prądowych. Bezpieczeństwo Baterii Domowej to najważniejszy element strategii firmy Naatu. W rozmowie z portalem gramwzielone.pl prezes zarządu, pan Bartłomiej Steczowicz zwrócił uwagę również na zbawienny wpływ użytkowania Baterii Domowej dla elastyczności sieci OSD:

Bateria Domowa to system w pełni trójfazowy z zintegrowanym falownikiem mocy 6/9 kW. Dlatego Bateria Domowa przy pracy wyspowej lub zerowym poborze z sieci OSD w godzinach szczytu może obsługiwać wszystkie odbiorniki domowe przez 10-15 godzin. Bateria Domowa odłączy dom od sieci OSD gdy napięcie sieci rośnie ze względu na lokalną nadprodukcję OZE. To zapewni ciągłość produkcji w instalacji fotowoltaicznej i będzie zbawiennie dla sieci OSD.

Pojemność i cechy magazynów energii NAATU

W efektywnej współpracy fotowoltaiki i magazynu energii, jednym z kluczowych parametrów jest pojemność akumulatora, która powinna zostać dobrana nie tylko do mocy instalacji, ale także zapotrzebowanie energetyczne nieruchomości. Prawidłowo dobrana pojemność akumulatora przyspiesza zwrot z inwestycji w system i pozwala generować realne oszczędności. Dodatkowo inwestor nie musi obawiać się wówczas sytuacji, w której energia zgromadzona w magazynie nie pokryje zapotrzebowania w przypadku awarii sieci elektroenergetycznej. Pojemność magazynów energii NAATU została zoptymalizowana w kontekście potrzeb przeciętnego gospodarstwa domowego lub niewielkiego przedsiębiorstwa.

Wśród najważniejszych parametrów Baterii Domowej od firmy Naatu należy wymienić:

 • wykorzystanie modułów NMC;
 • pojemność nominalna na poziomie 15,6 kWh;
 • żywotność około 8000 cykli;
 • zintegrowany inteligentny przekształtnik AC/DC;
 • system aktywnego chłodzenia cieczą;
 • polski system zarządzania pracą baterii (BMS);
 • dostęp do elektrowni wirtualnej;
 • wymiary: 1150 x 753 x 197 (mm);
 • waga: 108 kg;
 • niezwykle atrakcyjny design i ergonomia obudowy;
 • ochrona: IP 65 (baterie), IP 40 (kanał wentylacyjny);
 • 12 lat gwarancji na falownik i baterie;
 • 24h monitoring pracy baterii i bezpieczeństwa systemu.

Integralnym elementem Baterii Domowej od firmy Naatu Operator, jest unikalny w swojej intuicyjności i przejrzystości system zarządzania pracą baterii o nazwie Plishka. Na podstawie przeprowadzonych przez firmę badań okazało się bowiem, że 85% użytkowników z 400 przebadanych w 2020 roku przyznało, że nie używa aktywnie aplikacji do zarządzania praca instalacji. Za jeden z powodów takiej sytuacji trzeba uznać pewien rodzaj chaosu poznawczego oraz nieczytelne i trudne w odbiorze interfejsy samych aplikacji BMS. W odpowiedzi na wyniki badań firma Naatu stworzyła intuicyjny system opierający się na takich aspektach, jak przejrzystość, zrozumiałość, adekwatność (integracja z serwisami pogodowymi), kontrola nad bezpieczeństwem pracy baterii, dwustronna komunikacja, a także pełna integracja w elektrowni wirtualnej. Autorski sterownik smartgrid Plishka realizuje zadania w takich trybach pracy, jak:

 • praca wyspowa (blackout mode i high voltage mode);
 • praca w systemie Zero Grid (autokonsumpcja i magazynowanie);
 • DSR (automatyczne świadczenie odpłatnych usług elastyczności energetycznej);
 • Max Saving (umożliwia śledzenie taryf energetycznych);
 • RED II (dostosowany do unijnej dyrektywy umożliwiającej działalność prosumentów wirtualnych).

Magazyn energii NAATU – cena

Magazyn energii to urządzenie, które ma zapewnić użytkownikowi większą niezależność energetyczną, a tym samym pomagać mu w osiąganiu realnych oszczędności. Należy się zatem spodziewać, że koszty początkowe inwestycji będą stosunkowo wysokie, szczególnie dla polskich inwestorów, gdyż rynek magazynów energii dopiero się w naszym kraju rozwija. Tym niemniej koncepcja elektrowni wirtualnej, którą promuje firma NAATU może stanowić atrakcyjną alternatywę dla standardowych inwestycji w zakup akumulatora, a co najważniejsze generować zyski dla samych użytkowników. Celem poznania dokładnej oferty cenowej magazynu energii, a właściwie baterii domowej od NAATU najlepiej skontaktować się bezpośrednio z producentem.

Bezpłatne Porównanie Ofert Magazynów Energii

Magazyn energii NAATU – jakie zalety?

Zalety magazynów energii NAATU:

polski producent stawiający na innowacyjne podejście do magazynowania energii;
wysokiej klasy urządzenia o ciekawej estetyce;
bezpieczeństwo użytkowania akumulatora jako priorytet;
przejrzysta, intuicyjna aplikacja mobilna;
nastawienie na koncepcję wirtualnej elektrowni;
zorientowanie na potrzeby klienta;
długie okresy gwarancyjne;
elastyczność oferty umożliwiająca indywidualne dopasowanie.

Podsumowanie recenzji i nasza opinia
Ocena producenta
Stosunek jakości do ceny
Parametry i funkcjonalność
Design
Serwisowanie
Bateria Domowa firmy Naatu Operator to urządzenie pod wieloma względami innowacyjne i wychodzące naprzeciw potrzebom prosumentów. Za zainteresowaniem się ofertą firmy przemawia przede wszystkim uznana marka produkująca moduły do urządzeń Naatu, a więc firma BMZ. Dodatkowo bardzo dobre parametry urządzeń przy zachowaniu najwyższych standardów bezpieczeństwa z pewnością będą podwyższać komfort użytkowania Baterii Domowej. Możliwość realnego uczestniczenia w elektrowni wirtualnej i skrócenia tym samym czasu zwrotu z inwestycji, to innowacja odpowiadająca na zmieniającą się rzeczywistość prosumentów. Intuicyjny i przejrzysty system Plishka dopełnia obrazu firmy skoncentrowanej na nowoczesnych rozwiązaniach w zakresie magazynowania energii.
4.5
Nasza ocena
Informacje o autorze

Marta Kazimierska

Zainteresowana rynkiem nowych technologii i rozwiązań wspierających wdrożenia odnawialnych źródeł energii. Śledząca trendy w gospodarce i kulturze Dalekiego Wschodu. W szczególności skoncentrowana na badaniu perspektyw rozwoju magazynowania energii elektrycznej i elektromobilności w Polsce. Ciekawi ją także tematyka poziomu samoświadomości ekonomicznej konsumentów. Entuzjastka turystyki motocyklowej i książek każdego gatunku.

Dodaj komentarz
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments