Magazyny energii PIXII – opinie i recenzja

Korzystanie z odnawialnych źródeł energii odgrywa coraz większą rolę: zarówno przedsiębiorstwa, jak i prywatni właściciele domów jednorodzinnych decydują się na wykorzystywanie energii wyprodukowanej na własne potrzeby. Magazynowanie energii to kolejny krok, który pozwala na minimalizację kosztów i optymalizację zużycia prądu. Urządzeniami, które to umożliwiają, są magazyny energii — a jednym z producentów, który posiada je w swojej ofercie, jest norweska firma PIXII. Co warto wiedzieć o tym przedsiębiorstwie i jakie magazyny energii może nam ono zaproponować?

Bezpłatne Porównanie Ofert Magazynów Energii

PIXII – nowoczesne i ekologiczne rozwiązania

Pochodząca z Norwegii firma PIXII to przedsiębiorstwo, w którym doświadczeni specjaliści pracują nad tworzeniem nowoczesnych i różnorodnych rozwiązań dla wszystkich klientów, dla których możliwość magazynowania energii jest ważna. Współpracując z partnerami z wielu wielu części świata, przedsiębiorstwo dąży do tworzenia kompaktowych, dostosowanych do indywidualnych potrzeb magazynów energii, których pojemność może wynosić od 4,8 kWh do 1 MWh. Oferta skierowana jest przede wszystkim do właścicieli obiektów przemysłowych, rolników, stacji ładowania oraz operatorów systemów dystrybucji energii.

PIXII ma swoje siedziby w kilku państwach: należy do nich Norwegia, Niemcy, Słowacja oraz Australia — a w planach jest otwieranie kolejnych biur w nowych miejscach. Firma nie zajmuje się jedynie samym opracowywaniem projektów instalacji magazynujących energię: w obszarze jej działania znajdują się także intensywnie prowadzone badania, dzięki którym możliwe jest tworzenie rozwiązań skutecznie zmniejszających koszty produkcji i użytkowania energii elektrycznej.

Bezpłatne Porównanie Ofert Magazynów Energii

Dla kogo przeznaczone są magazyny energii PIXII?

Magazyny energii PIXII zapewniają stabilność, bezpieczeństwo energetyczne i wysoką jakość sieci. Są doskonałym rozwiązaniem dla wymagających, większych obiektów: zakładów przemysłowych o dużej powierzchni, placówek służby zdrowia i deweloperów. Nadają się również dla nieco mniejszych przedsiębiorców, a także gospodarstw domowych o większym zapotrzebowaniu energetycznym.

Korzyści, jakie płyną z użytkowania magazynów energii, są zróżnicowane: w zależności od konkretnej grupy klientów priorytety mogą być zupełnie inne. Postępująca na całym świecie transformacja energetyczna jest jednak koniecznością — producenci magazynów energii muszą więc brać pod uwagę indywidualne potrzeby konsumentów. Przedsiębiorcy wybierają odnawialne źródła energii coraz częściej: to nie tylko troska o środowisko, ale również duże oszczędności. Dzięki połączeniu instalacji OZE z magazynem energii możliwa jest optymalizacja zużycia prądu i jeszcze większa redukcja kosztów, a dodatkowo — energetyczna niezależność. Podobne motywacje w tym obszarze mają także odbiorcy indywidualni, którzy dążą do zwiększenia poziomu autokonsumpcji energii wyprodukowanej przez ich instalacje PV.

Jakie rodzaje magazynów energii posiada PIXII?

Firma PIXII obecnie ma w swojej ofercie jeden model magazynu energii. Magazyn energii PIXII PowerShape 2 to urządzenie o pojemności do 120 kWh i mocy do 50 kW. Dzięki temu, że jest rozwiązaniem modułowym — istnieje możliwość dostosowania jego parametrów do indywidualnych potrzeb każdego klienta. Wykorzystuje nowoczesne rodzaje akumulatorów: LFP (w magazynach o mocy 50 kW) oraz NMC (w magazynach o mocy 40 kW i 120 kW). W zależności od tego, jakie konkretnie podzespoły zostaną zastosowane — możliwości urządzenia mogą być różne. PowerShaper jest wyposażony w przetwornicę AC/DC Pixiibox 48/3300.

Instalacje oferowane przez firmę PIXII wyposażone są w system monitorujący Pixii Gateway — dzięki któremu właściciel magazynu energii może analizować dostępne dane oraz modyfikować harmonogram pracy urządzenia. Magazyn energii może również funkcjonować bez jakiejkolwiek ingerencji, jednak zmiana harmonogramu pracy na podstawie uzyskanych informacji pozwala często na optymalizację zużycia energii, obniżenie kosztów oraz bardziej efektywne wykorzystywanie możliwości urządzenia.

Pojemność i cechy magazynów energii PIXII

Magazyn energii dostępny w ofercie PIXII — PIXII PowerShaper2 — charakteryzuje się wieloma zaletami, a jedną z najważniejszych jest możliwość niezależnej wymiany modułów PixiiBox, co umożliwia zachowanie ciągłości pracy nawet w przypadku awarii. Dodatkowo mobilne przegrody pomiędzy modułami bateryjnymi pozwalają elastycznie dostosowywać pojemność systemu do własnych potrzeb. Magazyn energii PowerShaper można także bez przeszkód rozbudowywać o kolejne urządzenia tworząc tym samym akumulator, który w połączeniu z fotowoltaiką sprawdzi się nawet w przypadku najbardziej wymagających inwestorów.

Do najważniejszych cech magazynów energii PowerShaper2 należą:

  • zaawansowany system monitorujący i sterujący;
  • sygnalizacja przeciwpożarowa;
  • zabezpieczenia AC/DC;
  • układ podtrzymywania temperatury;
  • kompensacja mocy biernej;
  • izolacja galwaniczna;
  • klasa ochrony IP55;
  • baterie litowo-jonowe Polarium 4.8 kWh, 3U LFP lub Polarium 12.9 kWh, 4U NMC, z możliwością elastycznej rozbudowy;
  • szafa do magazynowania energii typu rack, z 15 modułami PixiiBox AC-DC 3,3 kW; oraz 10 modułami bateryjnymi.

Magazyn energii PIXII – cena

Magazyn energii PIXII jest nowoczesnym i wydajnym urządzeniem. Taki zakup to duża inwestycja — jednak można mieć pewność, że z pewnością zwróci się ona stosunkowo szybko. By dowiedzieć się, ile dokładnie kosztuje magazyn energii PowerShaper2, należy skontaktować się z przedstawicielem firmy PIXII (tu należy mieć na uwadze to, że firma obecnie nie posiada polskiej siedziby, trzeba więc skontaktować się z doradcą w innym państwie). Wysokie koszty niektórych odstraszają, jednak warto pamiętać o tym, że inwestorzy mogą obecnie liczyć na szereg dofinansowań, dzięki którym zakup stanie się o wiele mniej obciążający finansowo.

Obecnie dofinansowania do zakupu magazynu energii można uzyskać głównie w ramach programu Mój Prąd 2023, który skierowany jest do osób prywatnych (takich, które pozyskują energię na potrzeby własne). Pieniądze przyznawane są jako bezzwrotne dotacje i mogą wynosić do 16.000 zł. Inwestorzy mogą również skorzystać z Funduszu Modernizacyjnego lub programu Agroenergia (skierowanego do właścicieli gospodarstw rolnych). Warto wiedzieć też to, że analizując przykłady zagranicznych rynków jednoznacznie da się zauważyć spadek cen magazynów energii po wprowadzeniu dotacji na ich zakup. Można więc spodziewać się w przyszłości obniżenia kosztów i sytuacji, w której magazyny energii staną się standardowym elementem instalacji wykorzystujących odnawialne źródła energii.

Bezpłatne Porównanie Ofert Magazynów Energii

Magazyn energii PIXII – jakie zalety?

Zalety magazynów energii PIXII:

norweski producent dbający o najwyższą jakość produktów;
możliwość elastycznej rozbudowy;
zastosowanie nowoczesnych rozwiązań technologicznych;
wysokiej jakości baterie POLARIUM;
kompletny, zintegrowany system do magazynowania energii;
zaawansowany system sterowania;
bezpieczeństwo technologii oddalające ryzyko pożaru;
duże doświadczenie pracowników firmy PIXII;
nieskomplikowana obsługa urządzenia — wymagająca jedynie minimalnego przeszkolenia.

Podsumowanie recenzji i nasza opinia
Ocena producenta
Stosunek jakości do ceny
Parametry i funkcjonalność
Design
Serwisowanie
Magazyn energii oferowany przez firmę PIXII to nowoczesne urządzenie, które daje możliwość elastycznej modyfikacji instalacji tak, by spełniała ona indywidualne potrzeby każdego klienta. Należy zwrócić uwagę na zastosowanie zaawansowanych technologicznie rozwiązań, a także na profesjonalizm oraz doświadczenie producenta. Firma PIXII nie ma niestety swojej siedziby w Polsce, a na stronie internetowej brakuje informacji o możliwości usług serwisowych w naszym kraju. PIXII nie podaje także cen — zarówno urządzeń, jak i ich instalacji.
4.5
Nasza ocena
Informacje o autorze

Marta Kazimierska

Zainteresowana rynkiem nowych technologii i rozwiązań wspierających wdrożenia odnawialnych źródeł energii. Śledząca trendy w gospodarce i kulturze Dalekiego Wschodu. W szczególności skoncentrowana na badaniu perspektyw rozwoju magazynowania energii elektrycznej i elektromobilności w Polsce. Ciekawi ją także tematyka poziomu samoświadomości ekonomicznej konsumentów. Entuzjastka turystyki motocyklowej i książek każdego gatunku.

Dodaj komentarz
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments