Magazyny energii Q-Cells – opinie i recenzja

Wielu zagranicznych inwestorów rozważających instalację fotowoltaiki w swoim domu czy przedsiębiorstwie, nie wyobraża sobie już tego przedsięwzięcia bez wsparcia systemu ze strony odpowiedniego magazynu energii. W Polsce z różnych względów popularność tych urządzeń dopiero rośnie, jednak już teraz warto zwrócić uwagę na rynkowe propozycje producentów i dostawców z zakresu magazynowania energii elektrycznej. Jednym z takich przedsiębiorstw jest firma Q-Cells, która za cel postawiła sobie propagowanie rozwiązań pozwalających na konsumpcję energii słonecznej w pierwszej kolejności. Do kogo skierowana jest oferta Q-Cells? Jakie rodzaje magazynów energii proponuje firma? Na jakie cechy tych urządzeń potencjalny inwestor powinien zwrócić uwagę?

Bezpłatne Porównanie Ofert Magazynów Energii

Q-Cells – energia słoneczna pierwszym wyborem

Pełna nazwa recenzowanego producenta to Hanwha Q CELLS Co. Ltd., a jego globalna siedziba kierownicza mieści się w Seulu w Korei Południowej, podczas gdy siedziba ds. technologii i innowacji mieści się w Thalheim w Niemczech. Zakłady produkcyjne zlokalizowane w wielu miejscach na świecie pozwalają dostawcy obsługiwać wszystkie światowe rynki. Jednym z najważniejszych aspektów, które należy podkreślić w kontekście działalności firmy Q-Cells, jest jej nastawienie na najnowocześniejsze rozwiązania przy zachowaniu najwyższej jakości produktów i usług. Obecnie przedsiębiorstwo oferuje pełną gamę rozwiązań z dziedziny fotowoltaiki, od pojedynczych paneli fotowoltaicznych po systemy i wieloskalowe elektrownie słoneczne. Wychodząc naprzeciw rynkowemu zapotrzebowaniu i celem dostarczania klientom kompleksowych produktów i usług w tym obszarze, w ofercie Q-Cells znajdują się także magazyny energii.

Spółka Hanhwa Q-Cells, jest zaufanym, doświadczonym i stabilnym finansowo producentem rozwiązań fotowoltaicznych dla wszystkich klientów w skali globalnej. W drugim półroczu 2017 roku firma mogła się pochwalić mocami produkcyjnymi na poziomie 8 GW w zakresie ogniw oraz 8 GW w zakresie modułów fotowoltaicznych, co czyni ją jednym z największych producentów w branży rozwiązań dla energii słonecznej na świecie. Q-Cells posiada ocenę Bloomberg Tier 1 i jest dostawcą modułów BNEF Top Tier.

Bezpłatne Porównanie Ofert Magazynów Energii

Dla kogo przeznaczone są magazyny energii Q-Cells?

Głównym celem, jaki stawia sobie firma Q-Cells jest bycie dostawcą rozwiązań fotowoltaicznych, w tym także magazynów energii dla szerokiej gamy klientów na całym świecie. Urządzenia, które obecnie producent mogą być z powodzeniem wykorzystywane przez odbiorców o różnych zapotrzebowaniach na energię elektryczną. Wszystko zależy oczywiście od parametrów samego magazynu, jak i instalacji OZE, z której inwestor chciałby pozyskiwać energię, magazynować ją oraz optymalizować jej wykorzystanie w gospodarstwie domowym lub firmie. W związku z powyższym magazyny energii Q-Cells przeznaczone są dla:

 • użytkowników prywatnych – oferta magazynów energii Q-Cells przygotowana została przede wszystkim z uwzględnieniem zapotrzebowania energetycznego gospodarstw domowych. Producentowi zależy na wskazaniu zalet połączenia magazynu energii z fotowoltaiką, co pozwoli na uniezależnienie domu od dostaw energii z sieci. W serwisie internetowym Q-Cells można znaleźć nawet przykładowe zestawienia wielkości gospodarstwa domowego, a tym samym zapotrzebowania energetycznego z mocą instalacji fotowoltaicznej oraz procentem poboru mocy na użytek własny z systemem magazynowania i bez niego;
 • niewielkich przedsiębiorstw – to, czy z oferty magazynów energii danego producenta może skorzystać także przedsiębiorstwo, czy na przykład jednostka samorządu, bądź instytucja użyteczności publicznej, zależy przede wszystkim od pojemności urządzeń. Analizując ofertę Q-Cells pod tym kątem można stwierdzić, że magazyny energii tego producenta z powodzeniem sprawdzą się także w niewielkich przedsiębiorstwach, czy działalnościach biurowych.

Jakie rodzaje magazynów energii posiada Q-Cells?

Karty produktowe urządzeń magazynujących od Q-Cells wskazują, że producent korzysta z baterii produkowanych przez firmę Samsung. Jest to częsty zabieg producentów tworzących urządzenia składające się z wielu podzespołów. Jednym z najważniejszych parametrów magazynu energii wpływających bezpośrednio na jego wydajność, trwałość, a także bezpieczeństwo użytkowania, co ma szczególne znaczenie w przypadku domowych instalacji, jest technologia wykonania urządzenia. Firma Q-Cells zdecydowała się na współpracę z Samsungiem czy LG Chem, którzy dostarczają jej ogniw stworzonych w technologii litowo-jonowej (Li-ion). Technologia ta jest sprawdzona i doceniana przez producentów, a także użytkowników na całym świecie. Pozwala na niezawodną, długotrwałą eksploatację i wysoką wydajność, co w kontekście uzyskania maksymalnych korzyści z użytkowania magazynu energii, jest aspektem kluczowym.

Pojemność i cechy magazynów energii Q-Cells

Moc instalacji fotowoltaicznej pozyskującej energię dla gospodarstwa domowego lub firmy jest kluczowym parametrem dla właściwego doboru magazynu energii pozwalającego skutecznie zoptymalizować konsumpcję energii na użytek własny. System magazynujący będzie miał właściwą efektywność tylko w przypadku trafnego dostosowania jego pojemności do zapotrzebowania energetycznego budynku mieszkalnego lub użytkowego. W doborze urządzenia niezwykle pomocny może się okazać fakt, czy producent oferuje magazyny wykonane w konstrukcji modułowej, które pozwalają na płynne rozszerzanie pojemności akumulatora według potrzeb. Może się bowiem zdarzyć, że dodatkowe urządzenia odznaczające się dużym poborem mocy, czy rozbudowa nieruchomości, będą wymagały zwiększenia pojemności magazynu. W ofercie firmy Q-Cells znajdują się następujące systemy magazynujące:

 • Q-HOME+ ESS HYB-G3 – rozwiązanie pozwalające na skalowalne przechowywanie energii za pomocą urządzenia Q.SAVE-G3 o modułowej konstrukcji. Pojemność użytkowa akumulatorów mieści się w przedziale od 2,8 kWh do 11 kWh w zależności od ilości wykorzystanych modułów. Urządzenie wyposażone jest w zintegrowany system monitorowania i zarządzania zużyciem energii. Pozwala to na efektywne przechowywanie czystej i taniej energii, którą można wykorzystywać w nocy lub innych okresach ograniczonego poboru;
 • Q-HOME CORE – magazyn energii o pojemności 6,86 kWh (do 3 jednostek) ze zintegrowanym falownikiem fotowoltaicznym o mocy 4,6 kW do wykorzystania w instalacjach o niewielkiej mocy. Urządzenie o smukłej konstrukcji, szybkiej i łatwej instalacji, w efektywny sposób łączące system z falownikiem AC i mocnym akumulatorem litowo-jonowym. Dodatkowo magazyn wyposażony jest w zintegrowaną funkcję zasilania awaryjnego. Energię zgromadzoną w akumulatorze można wykorzystać w gnieździe zapasowym w przypadku awarii zasilania.

Do najważniejszych cech magazynów energii Q-Cells należą:

 • litowo-jonowa technologia;
 • zoptymalizowana wydajność;
 • inteligentny design i modułowa konstrukcja;
 • zintegrowany system zarządzania energią;
 • wyświetlacz LED pokazujący stan urządzenia;
 • łatwa i szybka instalacja urządzenia;
 • bezpieczna i wydajna technologia;
 • żywotność pozwalająca na zachowanie 80% baterii po 10 latach;
 • zintegrowana funkcja zasilania awaryjnego;
 • zintegrowany falownik w urządzeniu AC.

Magazyn energii Q-Cells – cena

Na cenę magazynu energii składa się sporo czynników, od kosztu samego urządzenia, poprzez dodatkowe komponenty i przewody, na usługach instalacyjnych kończąc. Dodatkowo należy pamiętać, że koszty inwestycji będą ściśle powiązane z pojemnością magazynu, sposobem jego instalacji, dodatkowymi akcesoriami, a także ewentualna koniecznością dostosowania istniejącej instalacji fotowoltaicznej do potrzeb systemu magazynującego energię. Na cenę urządzenia wpłynie również technologia, w jakiej zostały wykonane akumulatory, innowacyjne rozwiązania, zintegrowane funkcje, a także prestiż i doświadczenie producenta. Zważywszy na fakt, że Q-Cells stawia na najnowocześniejsze rozwiązania, można się spodziewać stosunkowo wysokich cen oferowanych przez nich urządzeń. Dużo zależy też w tej materii od marż narzucanych przez oficjalnych dystrybutorów, dlatego warto wysyłam do nich indywidualne zapytania o cenę.

Magazyn energii Q-Cells – jakie zalety?

Zalety magazynów energii Q-Cells:

uznany i nagradzany producent;
wsparcie w kontekście komponentów ze strony doświadczonych gigantów;
nastawienie na odpowiadanie indywidualnym potrzebom klientów;
produkcja urządzeń na całym świecie;
rzetelne wsparcie serwisowe;
innowacyjne podejście do rozwoju technologii;
systemy zoptymalizowane pod potrzeby gospodarstw domowych;
dbałość o estetyczny design urządzeń;
bezpieczeństwo i jakość jako standard.

Podsumowanie recenzji i nasza opinia
Ocena producenta
Stosunek jakości do ceny
Parametry i funkcjonalność
Design
Serwisowanie
Firma Hanwha Q-Cells posiada zakłady produkcyjne na całym świecie, co pozwala jej czerpać z doświadczeń globalnego rynku rozwiązań technologicznych dla energii odnawialnych. Magazyny energii od Q-Cells to świetnie skomponowane i kompleksowe propozycje dla użytkowników domowych, jak również niewielkich przedsiębiorców chcących zapewnić sobie niezależność energetyczna oraz związane z nią oszczędności. Najnowsza technologia wykonania akumulatorów od Q-Cells wraz z licznymi rozwiązaniami dodatkowymi ułatwiającymi zarządzanie zużyciem energii sprawiają, że rozważając zakup magazynu warto zwrócić większą uwagę na propozycje tej firmy. Rzetelne wsparcie serwisowe i współpraca z technologicznymi gigantami, tylko to potwierdzają.
4.7
Nasza ocena
Informacje o autorze

Marta Kazimierska

Zainteresowana rynkiem nowych technologii i rozwiązań wspierających wdrożenia odnawialnych źródeł energii. Śledząca trendy w gospodarce i kulturze Dalekiego Wschodu. W szczególności skoncentrowana na badaniu perspektyw rozwoju magazynowania energii elektrycznej i elektromobilności w Polsce. Ciekawi ją także tematyka poziomu samoświadomości ekonomicznej konsumentów. Entuzjastka turystyki motocyklowej i książek każdego gatunku.

Dodaj komentarz
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments