Magazyny energii Sako – opinie i recenzja

Rozwój rynku magazynów energii jest jednym z najważniejszych kierunków rozwoju branży odnawialnych źródeł energii i postępującej transformacji energetycznej. W Polsce jednak domowe, jak również firmowe magazyny energii są nadal rzadkością. Jednym z aspektów, który z pewnością będzie impulsem do zwiększenia zainteresowania tą technologią, jest wciąż rosnąca oferta akumulatorów, których zarówno parametry, jak i ceny stają się coraz bardziej konkurencyjne. Co w tym kontekście ma do zaproponowania firma Sako? Jakie magazyny energii oferuje? Co wyróżnia chińskiego producenta?

Bezpłatne Porównanie Ofert Magazynów Energii

Sako – kompleksowa oferta produktów dla instalacji PV

Pochodząca z Guangdong w Chinach firma Sako New Energy Co., Ltd rozpoczęła swoją działalność w 1993 roku, co oznacza, że jest jednym z najbardziej doświadczonych rynkowo producentów technologicznych rozwiązań dla branży odnawialnych źródeł energii z naciskiem na energię słoneczną. Wśród kolejnych strategicznych momentów w historii firmy następujących w różnych odstępach czasu wskazano etapy rozpoczynające produkcję falowników słonecznych, UPS-ów, paneli fotowoltaicznych i wreszcie litowych magazynów energii w 2019 roku. Firma Sako podkreśla, że jej działalność nie skupia się jedynie na produkcji wskazanych urządzeń, ale także na prowadzeniu szeroko zakrojonych badań i rozwój branży oraz rzetelnym serwisowaniem swoich produktów. Dodatkowo firma przykłada dużo uwagi do zdobywania potwierdzeń jakości i bezpieczeństwa urządzeń marki Sako i może pochwalić się w tym zakresie wieloma certyfikatami.

Obecnie chiński producent skupia się na rozwijaniu oferty falowników hybrydowych, paneli słonecznych, akumulatorów litowo-żelazowo-fosforanowych oraz całych systemów składających się między innymi z wymienionych komponentów. Sako zależy na takiej rozbudowie oferty, aby klienci firmy mogli dokonać kompleksowych zakupów w ramach jednej marki. Ważny jest także fakt, że aż 95% urządzeń producenta trafia na eksport, a na całym świecie, w takich regionach jak chociażby Afryka Południowa, Azja czy Bliski Wschód prężnie rozwija się wiele filii Sako. Agenci służą wsparciem technicznym i profesjonalnym serwisem. Polscy prosumenci również mogą zaopatrzyć się w magazyny energii Sako, które są dostępne między innymi online w konkurencyjnych rynkowo cenach.

Bezpłatne Porównanie Ofert Magazynów Energii

Dla kogo przeznaczone są magazyny energii Sako?

To, do jakiej grupy odbiorców producent magazynów energii będzie kierował swoją ofertę zależy po części od potrzeb samych klientów. Akumulator, który sprawdzi się bowiem w gospodarstwie domowym, równie dobrze może współpracować jako magazyn energii w połączeniu z fotowoltaiką w małym lub średnim przedsiębiorstwie, a nawet gospodarstwie rolnym. Wyróżnikiem mogą tu być natomiast kontenerowe magazyny energii dla przemysłu, które proponowane są przez wyspecjalizowanych w tym obszarze producentów. Polski rynek magazynów energii potrzebuje natomiast korzystnych ofert urządzeń dla różnych grup klientów, gdyż jedynie wówczas będzie miał on szansę na realny i dynamiczny rozwój. Magazyny energii Sako ze względu na swoje parametry i specyfikacje mogą efektywnie współpracować w instalacjach OZE takich odbiorców jak:

 • właściciele gospodarstw domowych – dla klientów indywidualnych najistotniejsze cechy magazynów energii, to ich korzystna cena, wysoka wydajność gwarantująca szybki zwrot z inwestycji, zminimalizowane ryzyko przegrzewania się ogniw bateryjnych, co mogłoby grozić pożarem, możliwość rozbudowy pojemności bez konieczności wymiany całego urządzenie, a także estetyczny design poszerzający zakres lokalizacji, w których można zainstalować akumulator. Wszystkie powyższe cechy oferują magazyny energii Sako;
 • mali i średni przedsiębiorcy – wysoka sprawność i możliwość łączenia kolejnych modułów bateryjnych w rozbudowane systemy magazynowania energii, to z pewnością parametry, które docenią właściciele firm chcący korzystać odnawialnych źródeł energii w swoich przedsiębiorstwach. Magazyny energii Sako pomagają zwiększać autokonsumpcję energii pozyskanej w instalacji PV, a tym samym obniżyć koszty stałe prowadzenia przedsiębiorstwa;
 • właściciele gospodarstw rolnych – rolnicy i właściciele gospodarstw agroturystycznych coraz częściej stawiają na ekologiczne rozwiązania, także w przypadku pozyskiwania i zarządzania energią elektryczną. Korzyści płynące z użytkowania magazynów energii w rolnictwie to oprócz wymienionych już wyżej, także bezpieczeństwo nieprzerwanego zasilania w przypadku awarii dostaw z sieci. Magazyny energii Sako doskonale sprawdzą się jako awaryjne źródła zasilania.

Jakie rodzaje magazynów energii posiada Sako?

Technologia, w jakiej wykonany został magazyn energii ma kluczowe znaczenie w kontekście najważniejszych parametrów urządzenia. Jeszcze do niedawna wiele akumulatorów wykonywanych było w technologii kwasowo-ołowiowej, która nakładała na nie spore ograniczenia. Należały do nich przede wszystkim niska wydajność baterii, jej krótka żywotność, duży ciężar, skłonność na przegrzewania się ogniw, a także negatywny wpływ produkcji i utylizacji urządzeń na środowisko naturalne w związku z zastosowaniem metali ciężkich. Jedną z najnowszych alternatyw dla tego rodzaju akumulatorów są magazyny energii wykonywane w technologii litowo-żelazowo-fosforanowej (LiFePO4). Wyróżnia je wysoka wydajność, możliwość użytkowania na częściowym rozładowaniu bez szkody dla żywotności ogniw, bezpieczeństwo użytkowania, stosunkowo niska waga urządzeń i ograniczona szkodliwość w kontekście zanieczyszczeń środowiskowych. Magazyny energii Sako wykonywane są właśnie w technologii litowo-żelazowo-fosforanowej.

Pojemność i cechy magazynów energii Sako

Pojemność magazynu energii, a więc to ile jest on w stanie przechować prądu w danym momencie, to jeden z najważniejszych parametrów systemu, który musi zostać dobrany skrupulatnie do modelu zużywania energii przez inwestora, trybu w jakim będzie użytkowany akumulator (tryb bieżący lub awaryjne źródło zasilania) oraz do zapotrzebowania energetycznego domu, firmy lub gospodarstwa rolnego. Zbyt mała pojemność magazynu nie pozwoli mu efektywnie działać na rzecz zwiększenia poziomu autokonsumpcji energii wyprodukowanej w instalacji OZE. Magazyn o mocno przeszacowanej pojemności może natomiast okazać się niepotrzebną inwestycją, szczególnie jeżeli przez lata zapotrzebowanie energetyczne użytkownika magazynu nie rośnie. Jeśli natomiast w domu lub firmie często pojawiają się nowe urządzenia wymagające zasilania, to najlepszym wyborem będzie magazyn energii o modułowej konstrukcji. Sako proponuje w tym obszarze między innymi:

 • SAKO 51.2V 50-400Ah – wysokiej jakości akumulator LiFePO4, którego pojemność można skalować układając kolejne moduły w estetycznie wyglądające stosy. Magazyn energii zapewnia wysoki stopień bezpieczeństwa. Posiada wygodny do sterowania urządzeniem wyświetlacz i co najważniejsze – wbudowany moduł BMS kontrolujący pracę akumulatora na bieżąco;
 • SAKO 48V 100Ah – bateria litowa o kompaktowych rozmiarach, która pozwala na wygodną instalację i korzystanie z systemu magazynowania energii nawet w domkach letniskowych, czy kamperach, a jednocześnie oferuje wszystkie istotne parametry urządzenia.

Do najważniejszych parametrów magazynów energii Sako w zależności od modelu należą:

 • wydajna, technologia o długiej żywotności – LiFePO4;
 • do 6000 cykli ładowania;
 • niski współczynnik samorozładowania wynoszący poniżej 3%;
 • brak zawartości toksycznych materiałów;
 • wbudowany moduł BMS;;
 • kompaktowe wymiary urządzeń;
 • brak efektu pamięci – wydajne i szybkie ładowanie;
 • duża tolerancja temperaturowa pracy;
 • kompaktowe wymiary;
 • bardzo dobra gęstość;
 • pojemność od 5,12 kWh do 20,48 kWh w ramach jednego urządzenia.

Magazyn energii Sako – cena

Trzeba przyznać, że ceny magazynów energii dla portfela polskiego prosumenta są nadal wysokie, jednak w miarę rozwoju rynku tendencja spadkowa w tym obszarze będzie z pewnością zauważalna. Czynnikami, które kształtują magazyny energii na rozwijających się już rynkach są oczywiście konkurencja oraz wysoki popyt na tego rodzaju urządzenia. Podejmując decyzję o inwestycji w magazyn energii warto również pamiętać, jakie aspekty wpływają na jego ostateczny koszt urządzenia. Należy do nich przede wszystkim technologia wykonania ogniw bateryjnych, ilość modułów, a co za tym idzie pojemność urządzenia, jakość materiałów zastosowanych do produkcji akumulatora, renoma producenta, a także obecność zintegrowanych komponentów, takich jak choćby mikroinwerter czy moduł BMS. Podstawowy moduł magazynu energii Sako o pojemności 5,12 kWh można zakupić obecnie za kwotę około 9000 zł.

Bezpłatne Porównanie Ofert Magazynów Energii

Magazyn energii Sako – jakie zalety?

Zalety magazynów energii Sako:

jeden z liderów branży technologicznych rozwiązań dla OZE;
duża dostępność produktów dla polskich prosumentów;
kompleksowa oferta rozwiązań OZE;
wsparcie technologiczne i rzetelny serwis;
dostęp do aplikacji połączonej z wbudowanym modułem BMS;
możliwość zastosowania akumulatorów również w kamperach, łodziach, przyczepach campingowych itp.;
5 lat gwarancji – 10-15 lat żywotności;
monitoring działania akumulatora może komunikować się z falownikami hybrydowymi innych marek;
ciągły rozwój oferty.

Podsumowanie recenzji i nasza opinia
Ocena producenta
Stosunek jakości do ceny
Parametry i funkcjonalność
Design
Serwisowanie
Firma Sako to jeden z bardziej rozpoznawalnych producentów falowników, paneli fotowoltaicznych i od niedawna także magazynów energii na rynku. Duże doświadczenie i innowacyjna myśl konstruktorska pozwalają marce zdobywać coraz więcej zadowolonych klientów. Akumulatory Sako wykonywane są w wydajnej technologii przy jednoczesnej dbałości o środowisko. Wysoka sprawność, żywotność i elastyczność zastosowania dzięki niewielkim wymiarom sprawia, że urządzenia cieszą się rosnącą popularnością wśród użytkowników instalacji OZE na całym świecie. Konkurencyjne ceny i wysoka dostępność magazynów energii Sako sprawia, że prawdopodobnie także polski rynek będzie dla nich łaskawy.
4.6
Nasza ocena
Informacje o autorze

Marta Kazimierska

Zainteresowana rynkiem nowych technologii i rozwiązań wspierających wdrożenia odnawialnych źródeł energii. Śledząca trendy w gospodarce i kulturze Dalekiego Wschodu. W szczególności skoncentrowana na badaniu perspektyw rozwoju magazynowania energii elektrycznej i elektromobilności w Polsce. Ciekawi ją także tematyka poziomu samoświadomości ekonomicznej konsumentów. Entuzjastka turystyki motocyklowej i książek każdego gatunku.

Dodaj komentarz
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments