Magazyny energii Sofar AMASS – opinie i recenzja

Magazyny energii o parametrach odpowiadających potrzebom różnych odbiorców, to podstawa rozwoju branży. Rynek, który może zaoferować prosumentom atrakcyjne warunki inwestycji w system magazynujący energię, ma szansę na dynamiczny rozwój. Dlatego tak ważne jest, aby producenci rozwiązań technologicznych dla odnawialnych źródeł energii opracowywali kolejne urządzenia o coraz lepszej wydajności, żywotności i kompatybilności pomiędzy różnymi komponentami domowych i komercyjnych systemów energetycznych. Producentem magazynów energii, który sukcesywnie rozszerza swoją ofertę jest firma Sofar Solar. Jakimi parametrami dysponują te urządzenia?

Bezpłatne Porównanie Ofert Magazynów Energii

Sofar Solar – integracja, elastyczność i wydajność

Przedsiębiorstwo Sofar Solar rozpoczęło swoją działalność w Chinach w 2013 roku. Obecnie producent posiada 10 filii partnerskich, między innymi w Polsce, Niemczech, Australii, Włoszech, czy Indiach. Firma Sofar Solar znajduje się w pierwszej piątce chińskich producentów zajmujących się opracowywaniem rozwiązań technologicznych dla branży odnawialnych źródeł energii, w szczególności inwerterów do współpracy z instalacjami typu on-grid, a także inwerterów hybrydowych pozwalających czerpać wymierne korzyści z połączenia instalacji fotowoltaicznej i magazynu energii. Sofar Solar oferuje kompleksowe rozwiązania z zakresu technologii wspierających pozyskiwanie, zarządzanie i optymalne wykorzystywanie “zielonej energii”. Wśród produktów firmy znajdują się również chociażby systemy ładowania EV dla pojazdów elektrycznych.

Sofar Solar zatrudnia obecnie ponad 800 pracowników posiadających wieloletnie doświadczenie w branży PV. Dzięki temu producent ma możliwość systematycznego rozwoju zarówno w obszarze rozwiązań z kategorii software, jak również hardware w odniesieniu do zarządzania energią z OZE. Firma sprzedaje swoje urządzenia już w ponad 80 krajach na całym świecie, zyskując zaufanie ze strony klientów i budując solidne podwaliny pod rozpoznawalność marki. Sofar Solar zdobył wiele nagród w zakresie autorskich projektów urządzeń dla branży PV. Produkty firmy, w tym również magazyny energii konstruowane są z zastosowaniem najwyższej jakości komponentów gwarantujących wysoką wydajność i bezpieczeństwo użytkowania.

Bezpłatne Porównanie Ofert Magazynów Energii

Dla kogo przeznaczone są magazyny energii Sofar?

Zwiększanie udziału odnawialnych źródeł energii w światowej gospodarce energetycznej, jest obecnie jedynym słusznym kierunkiem na drodze do odpowiedzialnego wykorzystywania zasobów Ziemi i działania z korzyścią dla ochrony środowiska naturalnego. Przeprowadzono już w tym obszarze wiele korzystnych zmian, jak choćby popularyzacja instalacji fotowoltaicznych zarówno wśród podmiotów przemysłowych, komercyjnych, jak również prywatnych odbiorców.

Takiego samego działania potrzebuje jednak branża magazynowania energii, która z wielu względów stanowi podstawę dla dalszego, racjonalnego zarządzania energią pozyskiwaną z OZE. Aby jednak akumulatory mogły zyskiwać na popularności wśród prosumentów, ważne jest aby proponowane im urządzenia oferowały parametry gwarantujące wymierne korzyści wynikające z użytkowania magazynów energii. Powinny one także skracać czas zwrotu z inwestycji, która w przypadku chociażby polskich prosumentow nie należy do najtańszych. Firma Sofar Solar zdaje sobie sprawę z tych aspektów i swoje magazyny kieruje przede wszystkim do:

 • właścicieli gospodarstw domowych – magazyny energii Sofar dedykowane są przede wszystkim prosumentom prywatnym ze względu na ich optymalne w tym kontekście pojemności, standardy zabezpieczeń, wydajność oraz estetykę wykonania i łatwość instalacji urządzenia. Dla użytkownika prywatnego ważna jest także możliwość zdalnego monitorowania i zarządzania energią gromadzoną przez magazyn energii. Takie rozwiązania również oferują akumulatory od Sofar;
 • małych i średnich przedsiębiorstw – niewielka firma, która decyduje się zainwestować w system opierający się na odnawialnym źródle energii i tym samym obniżyć koszty swojego funkcjonowania, również może zdecydować się dodatkowo na magazyn energii Sofar. Po odpowiednim dostosowaniu go do zapotrzebowania energetycznego przedsiębiorstwa, oszczędności wzrosną, a firma będzie również zabezpieczona na wypadek awarii dostaw prądu z sieci.

Jakie rodzaje magazynów energii posiada Sofar?

Najbardziej rozpowszechnionymi na świcie bateriami zasilającymi między innymi przenośne urządzenia elektroniczne, są baterie litowo-jonowe (Li-Ion). Ich popularność wynika przede wszystkim z dobrego stosunku wydajności do ceny ogniw, a także ich satysfakcjonującej wielu konsumentów żywotności. Magazyny energii Sofar Solar opierają się jednak na bardziej wydajnej technologii litowo-żelazowo-fosforanowej, co przekłada się na długi cykl życia baterii oraz bezpieczeństwo jej użytkowania. Wielu czołowych producentów domowych i komercyjnych magazynów energii zdecydowało się w ostatnich latach zmienić technologię produkcji akumulatorów na litowo-żelazowo-fosforanową, która oferuje zmniejszone ryzyko przegrzewania się ogniw bateryjnych, a także gwarantuje ograniczony, negatywny wpłych ich produkcji na środowisko naturalne. Ważne, aby nowe propozycje rynkowe w zakresie systemów magazynowania energii zmierzały własnie w tym kierunku.

Pojemność i cechy magazynów energii Sofar

W procesie dobierania odpowiedniego magazynu energii do zapotrzebowania energetycznego nieruchomości inwestora oraz instalacji fotowoltaicznej, z którą będzie współpracował, niezwykle ważnym aspektem jest odpowiednia pojemność baterii, wskazująca jaki realny wolumen energii będzie ona w stanie magazynować. Oczywiście ważny w tym kontekście będzie także tryb funkcjonowania gospodarstwa domowego czy firmy, a także charakter w jakim ma być użytkowany magazyn energii (tryb ciągły czy awaryjny). Przy wyborze urządzenia warto zatem zwrócić uwagę na możliwości rozbudowy systemu magazynującego o kolejne moduły, co może się przydać w przypadku rosnącego zapotrzebowania na prąd. Firma Sofar Solar posiada w swojej ofercie następujące magazyny energii:

 • Sofar AMASS GTX2000 – wysokiej jakość litowo-żelazowo-fosforanowy magazyn energii o pojemności całkowitej 2,4 kWh do użytku domowego. Posiada smukłą, estetyczną obudowę do zawieszenia na ścianie. Urządzenie charakteryzuje się modułową konstrukcją, która pozwala na jego rozbudowę o kolejne moduły bateryjne;
 • Sofar AMASS GTX3000HV – litowo-żelazowo-fosforanowy magazyn energii przeznaczony do pracy w trybie wysokonapięciowym. Jego pojemność jest skalowalna, co oznacza, że w ramach pojedynczej jednostki sterującej można połączyć ze sobą od czterech do 10 modułów o pojemności po 3 kWh każdy. W ramach jednego systemu mogą współpracować maksymalnie cztery jednostki;
 • Sofar AMASS GTX5000 – optymalny w przypadku wielu prosumentów litowo-żelazowo-fosforanowy magazyn energii o pojemności 5,12 kWh i modułowej konstrukcji pozwalającej na rozbudowę systemu. Charakteryzuje się estetyczną obudową i łatwą instalacją na ścianie. Sprawdzi się zarówno w domowym systemie energetycznym, jak również w małym lub średnim przedsiębiorstwie.

Do najważniejszych parametrów magazynów energii Sofar należą:

 • technologia litowo-żelazowo-fosforanowa (LiFePO4);
 • modułowa konstrukcja urządzeń;
 • możliwość łatwej instalacji na ścianie lub specjalnym stojaku;
 • w ofercie urządzenia niskonapięciowe i wysokonapięciowe;
 • wysoka kompatybilność BMS we współpracy z inwerterem;
 • wielopoziomowe zarządzanie energią wydłużające żywotność baterii;
 • wbudowane ekrany LCD do łatwej kontroli stanu urządzenia;
 • certyfikaty: CE/IEC62619/RCM/SSA;
 • żywotność do 6000 cykli ładowania.

Magazyn energii Sofar – cena

Niezwykle istotne w rozwoju branży magazynowania energii, są sukcesywne zmiany w zakresie kosztów inwestycji w te urządzenia. Ceny magazynów energii, szczególnie tych wykonywanych w innych technologiach niż LFP powinny spadać, aby uatrakcyjnić prosumentom inwestowanie w systemy magazynowania. Przykład rynku niemieckiego pokazuje, że tak właśnie powinno się to kształtować również w innych krajach, jednak nie można zapominać o obecnym stanie światowej gospodarki i aspektach zewnętrznych, które wpływają na koszty produkcji czy transportu. Tym niemniej ceny magazynów energii Sofar AMASS należą raczej do atrakcyjnej półki cenowej i w zależności od modelu oraz marży dystrybutora kształtują się w granicach od 5300 zł do 8300 zł za podstawową konfigurację.

Bezpłatne Porównanie Ofert Magazynów Energii

Magazyn energii Sofar – jakie zalety?

Zalety magazynów energii Sofar:

wiodący producent w branży;
intuicyjne systemy zarządzania pracą magazynu;
zautomatyzowana linia produkcyjna PACK Han’s Laser;
najwyższej jakości komponenty;
szeroka kompatybilność z inwerterami;
kompleksowość oferty;
dobry stosunek jakości do ceny;
łatwy proces instalacji urządzeń;
najwyższe standardy bezpieczeństwa w swojej klasie.

Podsumowanie recenzji i nasza opinia
Ocena producenta
Stosunek jakości do ceny
Parametry i funkcjonalność
Design
Serwisowanie
Firma Sofar Solar to prężnie rozwijający się dostawca rozwiązań technologicznych dla branży odnawialnych źródeł energii. Liczne dowody uznania ze strony klientów na całym świecie pozwalają pokładać zaufanie w jakości i wydajności produktów marki. Producent oferuje naprawdę dobre ceny swoich urządzeń wykorzystując jednocześnie wydajną, bezpieczną i żywotną technologię litowo-żelazowo-fosforanową. Tym bardziej dla wielu prosumentów takie połączenie cech i brak konieczności pójścia w tym zakresie na kompromis, będą bardzo atrakcyjny, a magazyny energii Sofar AMASS z pewnością spotkają się z ich zainteresowaniem. Za zaletę należy uznać także fakt dostępności urządzeń na rynku oraz ich cen, co stanowi nadal rzadkość w tej branży.
4.7
Nasza ocena
Informacje o autorze

Marta Kazimierska

Zainteresowana rynkiem nowych technologii i rozwiązań wspierających wdrożenia odnawialnych źródeł energii. Śledząca trendy w gospodarce i kulturze Dalekiego Wschodu. W szczególności skoncentrowana na badaniu perspektyw rozwoju magazynowania energii elektrycznej i elektromobilności w Polsce. Ciekawi ją także tematyka poziomu samoświadomości ekonomicznej konsumentów. Entuzjastka turystyki motocyklowej i książek każdego gatunku.

Dodaj komentarz
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Najnowsze
Najstarsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
View all comments
Tadeusz
Tadeusz
25 grudnia 2022 17:34

Sofar AMASS GTX5000 tam jest bateria litowo-jonowa… Z skąd Pani czerpie informacje że tam jest LiFePO4 ???
Bardzo proszę o odpowiedz bo chciał bym żeby tak było…