Magazyny energii Soluna – opinie i recenzja

Rynek magazynów energii w Polsce znajduje się w początkowej fazie rozwoju, jednak coraz więcej producentów dostrzega ogromny potencjał w tego typu urządzeniach i przygotowuje swoje propozycje w tym zakresie. Magazyn energii pozwala bowiem zabezpieczyć dostawy energii elektrycznej w domu lub w firmie w wypadku awarii sieci, a także w regularnym użytkowaniu znacznie zwiększa autokonsumpcję prądu wytworzonego w instalacji fotowoltaicznej. Z korzyści tych zdaje sobie sprawę firma Soluna, która opracowała swój pakiet rozwiązań w zakresie magazynowania energii. Warto się nimi zainteresować?

Bezpłatne Porównanie Ofert Magazynów Energii

Soluna – moc zaprojektowana dla taniej, czystej energii

Autorem powyższego hasła zachęcającego do zapoznania się z ofertą marki Soluna, jest prezes i założyciel firmy – George Guo. W Polsce partnerem marki oraz wyłącznym dystrybutorem jej urządzeń jest natomiast pochodząca z Gorlic firma Afore Polska Sp. z o.o. Soluna reklamuje się jako przedsiębiorstwo skupiające się na dobrostanie środowiska poprzez propagowanie dostępu do bezpiecznej, niezależnej i niezawodnej energii elektrycznej. Logo marki Soluna ma symbolizować fakt, że oferowane przez producenta urządzenia pozwalają magazynować i użytkować pozyskaną energię zarówno w dzień, jak i w nocy. Znak firmowy ma bowiem zwracać uwagę na naturalne cykle Słońca i Księżyca. Zarówno urządzenia, jak i specjaliści marki Soluna według zapewnień producenta pracują 24 godziny na dobę, aby móc zaoferować konsumentom tanie i dobrze zaprojektowane rozwiązania akumulatorowe. Jakie jednak produkty posiada w swoim portfolio firma Soluna?

Oprócz wspomnianych magazynów energii, a właściwie banków energii i modułów baterii Soluna proponuje także rozwiązania w zakresie inwerterów opatrzonych marką Sermatec. Są to inwertery hybrydowe, które doskonale współpracują z fotowoltaiką i magazynami energii. Producent oferuje falowniki jednofazowe i trójfazowe o różnych zakresach mocy. Dodatkowo w ofercie marki Soluna znajduje się urządzenie o nazwie HV Pack Parallel Box, które umożliwia podłączenie do 4 sztuk baterii pod jeden falownik hybrydowy Soluna. Rozwiązanie to gwarantuje większą elastyczność w budowaniu systemu magazynowania energii, co pozwala na jeszcze większą optymalizację jej autokonsumpcji w gospodarstwie domowym lub firmie. Przedstawiciele firmy Soluna zapewniają, że współpracują jedynie z najlepszymi dostawcami surowców i komponentów, a ambicją marki jest osiągnięcie takiego poziomu jakości magazynów domowych i komercyjnych, który będzie przekraczał standardy w tym obszarze.

Bezpłatne Porównanie Ofert Magazynów Energii

Dla kogo przeznaczone są magazyny energii Soluna?

Magazynowanie energii wytworzonej przez fotowoltaikę lub inne urządzenie bazujące na odnawialnym źródle powinno wspierać odciążenie i uelastycznienie krajowej infrastruktury sieci elektroenergetycznych, zwiększać uniezależnienie się od dostaw energii z sieci, a także maksymalizować autokonsumpcję prądu wyprodukowanego przez instalacje OZE. Realizacja tych celów będzie możliwa jedynie wówczas, kiedy zarówno rynek domowych, jak i komercyjnych magazynów energii osiągnie wysoką dynamikę rozwoju. Firma Soluna, zdając sobie zapewne sprawę z tych zależności przygotowała ofertę rozwiązań akumulatorowych z uwzględnieniem następujących podmiotów:

 • klienci indywidualni – systemy magazynowania energii Soluna doskonale sprawdzą się we współpracy z domowymi instalacjami fotowoltaicznymi w szczególności dzięki hybrydowym inwerterom. Modułowość systemu i możliwość elastycznego dopasowania go do zapotrzebowania gospodarstwa domowego na energię elektryczną stanowią tu dodatkową zaletę. Nie bez znaczenia jest również estetyka urządzeń marki Soluna, która pozwala na zainstalowanie ich nie tylko w pomieszczeniach gospodarczych czy garażu, ale nawet w bardziej eksponowanych miejscach. Trzeba w tym miejscu wspomnieć także o aplikacjach Sermatec, które pozwalają monitorować pracę systemu;
 • klienci instytucjonalni – magazyny energii Soluna oferujące większą pojemność mogą być efektywnie wykorzystywane w firmach i przedsiębiorstwach pozyskujących energię z odnawialnych źródeł lub takich, którym zależy na posiadaniu wydajnego i ekologicznego systemu zasilania awaryjnego, który podtrzyma pracę urządzeń podczas braku dostaw prądu z sieci. Dodatkowo optymalny wybór inwerterów hybrydowych i urządzenie HV Pack Parallel Box pozwalające wygodnie zwiększać pojemność systemu przy wykorzystaniu jednego falownika, powinny skutecznie skłonić przedsiębiorców do zainetersowania się ofertą firmy Soluna.

Aspektem wartym docenienia w ofercie marki Soluna jest z pewnością fakt, że proponuje ona swoim klientom rozwiązania kompleksowe. Jeżeli zatem inwestorowi zależy na zakupie systemu akumulatorowego, dzieki któremu będzie mógł sprawnie czerpać korzyści z połączenia fotowoltaiki i magazynu energii, a dodatkowo kontrolować pracę całej instalacji za pomocą intuicyjnych aplikacji, to być może oferta recenzowanego producenta znajdzie się w polu jego zainteresowania. Wsparcie dla rozwoju ekologicznych rozwiązań to oczywiście dodatkowy plus.

Jakie rodzaje magazynów energii posiada Soluna?

Producenci systemów magazynowania energii wciąż dopracowywują swoje urządzenia tak, aby zaoferować klientom jak najlepsze parametry akumulatorów. Oczywiście liczą się takie cechy jak wydajność, sprawność, czy standardy bezpieczeństwa, jednak coraz częściej brane są pod uwagę także względy ekologiczne. Do najbardziej wydajnych oraz mniej ingerujących w środowisko naturalne niż ich poprzednicy należą baterie litowo-żelazowo-fosforanowe (LiFePO4) i to właśnie takie ogniwa stosuje w swoich urządzeniach firma Soluna. Charakteryzują się one dodatkowo dużą głębokością rozładowania, większą ilością cykli ładowania niż ma to miejsce w przypadku choćby kwasowo-ołowiowych akumulatorów oraz oczywiście mniejszą podatnością na przegrzewanie się urządzenia. Ta ostatnia cecha wspierana jest dodatkowo w bankach energii Soluna przez zainstalowanie w nich wymuszonego przepływu powietrza.

Pojemność i cechy magazynów energii Soluna

Zarówno w gospodarstwie domowym, jak i przedsiębiorstwie zapotrzebowanie energetyczne może się z czasem zmieniać. W dobie nowych technologii najczęściej rośnie, gdyż do systemu elektroenergetycznego dołączane są kolejne urządzenia potrzebujące zasilania. Jeżeli właściciel domu lub firmy chce korzystać z systemu magazynującego energię, to najlepszym rozwiązaniem będzie wybór urządzenia o konstrukcji modułowej. Co to oznacza? W przypadku większego zapotrzebowania na energię, a więc także miejsca na jej przechowywanie inwestor może nabyć dodatkowe moduły bateryjne, które rozbudują jego system magazynowania energii do pożądanej pojemności. Właśnie takie rozwiązanie zostało zastosowane w przypadku magazynów energii firmy Soluna. W ofercie firmy znajdują się urządzenia o następujących pojemnościach:

 • Bateria EOS 5K o pojemności nominalnej 5 kWh i użytkowej 4,6 kWh;
 • Bank energii S4 o pojemności 3,84 kWh wraz z wbudowanym inwerterem o mocy 3.6 kW;
 • Bank energii S8 o pojemności 7,68 kWh wraz z wbudowanym inwerterem o mocy do wyboru 3.6 kW, 5 kW lub 8 kW;
 • Bank energii S12 o pojemności 11,52 kWh wraz z wbudowanym inwerterem o mocy do wyboru 3.6 kW, 5 kW lub 8 kW.

Dodatkowo producent oferuje moduły bateryjne o następujących parametrach:

 • Bateria 6K Pack LFP wysokonapięciowa o energii całkowitej 6,0 kWh;
 • Bateria 10K Pack LFP wysokonapięciowa o energii całkowitej 10 kWh;
 • Bateria 15K Pack LFP wysokonapięciowa o energii całkowitej 15 kWh.

Do najważniejszych cech magazynów energii Soluna należą przede wszystkim:

 • wydajna i żywotna technologia litowo-żelazowo-fosforanowa (LiFePO4);
 • wbudowane inwertery hybrydowe o mocy dobranej do preferencji nabywcy;
 • 7-calowe ekrany LCD zapewniające łatwą konfigurację i monitoring stanu urządzenia;
 • możliwość rozbudowy systemu o dodatkowe moduły bateryjne;
 • możliwość podpięcia 4 modułów bateryjnych do jednego inwertera;
 • zakres napięcia 45-58 V;
 • gwarancja minimum 6000 cykli ładowania;
 • estetyczna obudowa o optymalnych wymiarach (różnią się w zależności od pojemności magazynu);
 • poziom rozładowania 80%;
 • standardowy tryb komunikacji WiFi, CAN;
 • stopień ochrony IP20;
 • certyfikaty IEC 62109, AS/NZS60950.1, EN61000-6-1:2007, EN61000-6-3:2007/+A1, CE-LVD EN62477-1:2012+ALL:2014.

Magazyn energii Soluna – cena

Na cenę magazynu energii wpływa wiele czynników i wybierając konkretne urządzenie trzeba zastanowić się nad tym, które z nich będą w danej sytuacji kluczowe. Czynniki te to z pewnością pojemność urządzenia, jakość zastosowanych w nich komponentów, wydajność, standard bezpieczeństwa, estetyka magazynu, dodatkowe funkcje, marka oraz wiele innych aspektów. Czy cena powinna być czynnikiem decydującym o zakupie konkretnego urządzenia? Oczywiście nie. Trzeba pamiętać, że zakup systemu magazynowania energii to spora inwestycja, która musi się zwrócić jak najszybciej. Nabycie urządzenia wątpliwej jakości i o niskiej wydajności, ale w atrakcyjnej cenie niekoniecznie będzie najlepszym wyborem. Ceny magazynów energii Soluna dostępne są po kontakcie z doradcami firmy. Zależą one między innymi od wyboru mocy inwertera i innych konfiguracji, które mogą wpływać na ostateczny koszt urządzenia.

Bezpłatne Porównanie Ofert Magazynów Energii

Magazyn energii Soluna – jakie zalety?

Zalety magazynów energii Soluna:

duży wybór urządzeń wyprodukowanych z najlepszych komponentów;
10 lat gwarancji producenta;
urządzenia typu all-in-one;
łatwa konfiguracja magazynu;
aplikacje Sermatec pozwalające monitorować i zarządzać systemem;
najwyższe standardy bezpieczeństwa;
infolinia wsparcia technicznego i dedykowani przedstawiciele dla wszystkich województw;
możliwość zakupu wielu elementów systemu w jednym miejscu;
wysoka estetyka urządzeń;
komponenty najwyższej jakości.

Podsumowanie recenzji i nasza opinia
Ocena producenta
Stosunek jakości do ceny
Parametry i funkcjonalność
Design
Serwisowanie
Firma Soluna / Sermatec z pewnością oferuje systemy magazynowania energii, które zasługują na zainteresowanie ze strony potencjalnych nabywców. Najwyższa jakość stosowanych komponentów, innowacyjne rozwiązania, bogata oferta w zakresie pojemności urządzeń to cechy, które pozwalają budować zaufanie do marki. Jedna z najważniejszych cech rozwiązań proponowanych przez firmę Soluna to bez wątpienia ich kompleksowość. Urządzenia typu all-in-one oraz możliwość nabycia niezbędnych akcesoriów do systemu w jednym miejscu wychodzi naprzeciw potrzebom i oczekiwaniom klientów. Za pewną niedogodność należy uznać brak cen magazynów energii w serwisie dystrybutora, lecz sprawna komunikacja z przedstawicielem marki powinna to wynagrodzić.
4.6
Nasza ocena
Informacje o autorze

Marta Kazimierska

Zainteresowana rynkiem nowych technologii i rozwiązań wspierających wdrożenia odnawialnych źródeł energii. Śledząca trendy w gospodarce i kulturze Dalekiego Wschodu. W szczególności skoncentrowana na badaniu perspektyw rozwoju magazynowania energii elektrycznej i elektromobilności w Polsce. Ciekawi ją także tematyka poziomu samoświadomości ekonomicznej konsumentów. Entuzjastka turystyki motocyklowej i książek każdego gatunku.

Dodaj komentarz
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments