Magazyny energii Sungrow – opinie i recenzja

Inwestycje w instalacje opierające swoje funkcjonowanie o odnawialne źródła energii to ważny kierunek zmian zarówno w komercyjnych, jak i prywatnych systemach elektroenergetycznych. Aby jednak rynek ten mógł się rozwijać i zachęcać coraz większą liczbę konsumentów do inwestycji, konieczne jest sukcesywne wprowadzanie innowacji, które nie tylko będą zwiększać wydajność instalacji, ale także maksymalizować autokonsumpcję wytworzonej w niej energii. Urządzeniami, które z pewnością pomagają w osiągnięciu tego celu, są magazyny energii. Producenci komponentów do instalacji PV zauważają ten trend i opracowują własne rozwiązania w tym zakresie. Jaki system magazynowania energii proponuje firma Sungrow?

Bezpłatne Porównanie Ofert Magazynów Energii

Sungrow – lider innowacyjności w energetyce słonecznej

Początki firmy Sungrow sięgają 1997 roku, w którym podwaliny pod to przedsiębiorstwo położył profesor Cao Renxian. Obecnie pełna nazwa firmy to Sungrow Power Supply Co., Ltd, która dzierży status lidera w dziedzinie badań i rozwoju falowników słonecznych, a łączna zainstalowanych przez firmę urządzeń wynosiła pod koniec 2020 roku ponad 154 GW. Ciekawostką jest z pewnością fakt, że wieloletnie doświadczenie Sungrow w branży technologii dla OZE zaowocowało unikalnymi i docenianymi na całym świecie rozwiązaniami w zakresie pływających elektrowni fotowoltaicznych. Przedsiębiorstwo może pochwalić się także największym w branży zespołem badawczo-rozwojowym, co pozwala na ciągłe doskonalenie urządzeń znajdujących się w ofercie przedsiębiorstwa. Obecnie firma Sungrow instaluje swoje systemy elektroenergetyczne w ponad 150 państwach na całym świecie.

W procesie nieustannego rozwoju marki, firma Sungrow nie mogła przejść obojętnie obok technologii magazynowania energii i obecnie dysponuje szeroką ofertą rozwiązań zarówno w kontekście systemów akumulatorowych do użytku przemysłowego, jak i komercyjnego oraz domowego. Nic więc dziwnego, że w zakresie rozwoju i innowacji Sungrow otrzymał wiele prestiżowych nagród, w tym uznanie magazynu Forbes, który uznał recenzowane przedsiębiorstwo za “Przedsiębiorstwo o największym potencjale w Chinach”. Obecnie Sungrow plasuje się na pierwszym miejscu wśród chińskich przedsiębiorstw opracowujących rozwiązania technologiczne dla nowych źródeł energii. W 2020 roku firma Sungrow dołączyła do inicjatywy RE100, której celem nadrzędnym jest stuprocentowe wykorzystywanie odnawialnych źródeł do produkcji energii do 2028 roku.

Bezpłatne Porównanie Ofert Magazynów Energii

Dla kogo przeznaczone są magazyny energii Sungrow?

Magazynowanie energii w ekologiczny, wydajny i sprawny sposób to kierunek, w którym musi zmierzać światowy sektor energetyczny. Argumentów przemawiających za dążeniem do wypełnienia tego założenia jest bardzo dużo, a do najważniejszych należy optymalizacja wykorzystania wyprodukowanej energii, sprawniejsze zarządzanie jej dystrybucją energii, uelastycznienie infrastruktury sieci elektroenergetycznych, a także zwiększenie niezależności energetycznej, co leży przede wszystkim w interesie odbiorców końcowych. Aby jednak rynek magazynów energii mógł się rozwijać w pożądanym przez wszystkich uczestników sektora energetycznego tempie, potrzebna jest współpraca pomiędzy podmiotami przemysłowymi, komercyjnymi oraz prywatnymi. Zdając sobie sprawę z tych potrzeb, Sungrow przygotował w swojej ofercie rozwiązania dla:

 • właścicieli domów jednorodzinnych – producent przygotował różne konfiguracje zestawów magazynujących energię przeznaczonych specjalnie na potrzeby budynków mieszkalnych. W skład takiego systemu wchodzi zazwyczaj falownik Sungrow oraz 1-fazowy akumulator, którego pojemność można skalować według potrzeb. Dodatkowo całość jest kontrolowana i monitorowana przez dedykowaną aplikację. Magazyn posiada wbudowany licznik energii oraz moduł WiNet, dzieki któremu dane odświeżane są co 10 sekund;

 • właścicieli firm – korzyści z połączenia fotowoltaiki i magazynu energii mogą być szczególnie odczuwalne przez właścicieli firm, którzy dzięki takiemu systemowi redukują koszty utrzymania przedsiębiorstwa. Sungrow oferuje tym podmiotom między innymi w pełni zintegrowane systemy 1500 V DC łączące panele fotowoltaiczne z akumulatorami, które tworzą w ten sposób jeden punkt kompleksowej obsługi. Zestawy te wyposażone są w systemy zabezpieczeń spełniających najwyższe standardy;
 • sektora przemysłowego – instalacje przemysłowe wymagają wysokich poziomów integracji systemów, co ma ułatwić ich obsługę, utrzymanie oraz w razie potrzeby transport. Sungrow oferuje rozwiązania magazynowania energii, które spełniają powyższe wymogi, a dodatkowo zapewniają optymalną wydajność systemu oraz niskie koszty jego utrzymania.

Jakie rodzaje magazynów energii posiada Sungrow?

Technologie, w jakich wykonywane są moduły bateryjne składające się na magazyn energii są sukcesywnie ulepszane pod kątem wydajności, żywotności, sprawności oraz wpływu ich produkcji na środowisko. Zważywszy na fakt, że akumulatory wykorzystywane do użytku domowego spełniają nieco inną rolę niż te zaangażowane na przykład w przemysłowych systemach magazynowania energii, technologia ich wykonania może się od siebie różnić. W ofercie firmy Sungrow znalazły się zatem bardzo wydajne, bezpieczne akumulatory o dużej żywotności, które wykonano w technologii litowo-żelazowo-fosforanowej (LiFePO4). Sprawdzają się one doskonale w domowych systemach. Jeżeli chodzi natomiast o kontenerowe magazyny energii wykorzystywane do użytku komercyjnego lub w przemyśle, to często należą one do kategorii ogniw litowo-jonowych o bardzo dużej gęstości i tak jest też w przypadku produktów Sungrow. Dla podwyższenia poziomu bezpieczeństwa ich użytkowania są one dodatkowo chłodzone cieczą i powietrzem.

Pojemność i cechy magazynów energii Sungrow

Jednym z kluczowych parametrów magazynu energii, który decyduje w dużym stopniu o tym, czy system będzie działał wydajnie i przynosił oczekiwane korzyści i oszczędności, jest oczywiście pojemność akumulatora. To od tej wartości zależy bowiem, jak dużo wyprodukowanej przez instalację fotowoltaiczną energii będzie można przechować i wykorzystać w okresach zwiększonego zapotrzebowania, a jaki wolumen prądu będzie musiał zostać przekazany do sieci. W przypadku magazynów energii do użytku komercyjnego lub przemysłowego, pojemność tych urządzeń może mieć jeszcze większe znaczenie, gdyż zazwyczaj oczekuje się od nich jak najdłuższego podtrzymania działania strategicznych urządzeń i maszyn w przypadku wystąpienia przerw w dostawach prądu z sieci. W zakresie domowych magazynów energii Sungrow proponuje:

 • Wysokonapięciowy magazyn energii SBR096/128/160/192/224/256 – akumulator litowo-żelazowo-fosforanowy o modułowej konstrukcji, co pozwala na skalowanie jego pojemności od 9,6 kWh (3 moduły) do nawet 25,6 kWh (8 modułów). Dodatkowym atutem urządzenia jest jego futurystyczny design przypominający nieco walizkę.

W kategorii magazynów energii do wykorzystania komercyjnego i przemysłowego znajdują się między innymi:

 • System magazynowania energii ST159KWH-50HV – system oferujący integrację urządzenia ESS z zewnętrzną szafą ochronną. Wyposażony w system klimatyzacji i regulacji temperatury. Zestaw można jednak rozbudowywać o dodatkowe moduły.
 • System magazynowania energii ST556KWH-250UD – zintegrowany zestaw złożony z modułów bateryjnych oraz wydajnego systemu chłodzenia zamknięty w szafie zewnętrznej podwyższającej stopień ochrony.

Do najważniejszych cech domowych magazynów energii Sungrow należą przede wszystkim:

 • technologia litowo-żelazowo-fosforanowa o dużej żywotności;
 • do 100% możliwej do wykorzystania energii;
 • nawet 30 A ciągłego prądu ładowania/rozładowania o wysokiej wydajności;
 • 3 do 8 modułów bateryjnych na jednostkę, maksymalnie 4 jednostki równoległe;
 • konstrukcja z zastosowaniem ochrony wieloetapowej;
 • kompaktowe wymiary ułatwiające instalację;
 • złącze Plug and Play (niepotrzebne kable pomiędzy modułami);
 • instalacja na podłożu;
 • możliwość montażu wewnątrz lub na zewnątrz budynku;
 • standardowy tryb komunikacji CAN;
 • certyfikat bezpieczeństwa o szerokim zakresie.

Magazyn energii Sungrow – cena

Aspektem, który najczęściej powstrzymuje właścicieli instalacji PV przed uzupełnienie swojego systemu energetycznego o akumulator, jest oczywiście cena magazynów energii. Nie trzeba dodawać koszty inwestycji w takie urządzenie są nadal stosunkowo wysokie i pomimo wprowadzenia systemowego dofinansowania do zakupu magazynów energii, nadal będą w wielu przypadkach czynnikiem decydującym w tym przedsięwzięciu. Tym niemniej ważne jest, aby zdawać sobie sprawę z aspektów, jakie wpływają na ostateczną cenę magazynu energii. Należy do nich przede wszystkim technologia, w jakiej zostały wykonane moduły bateryjne, pojemność oferowana przez urządzenie, systemy zabezpieczeń, gwarantowana ilość cykli ładowania i rozładowania, a także dodatkowe funkcje usprawniające korzystanie z magazynu energii i kontrolowanie jego pracy. Magazyny energii Sungrow oferują wiele konfiguracji dopasowywanych do potrzeb użytkownika, co z pewnością przyczynia się do faktu, że ceny urządzeń nie są dostępne w serwisie internetowym producenta.

Bezpłatne Porównanie Ofert Magazynów Energii

Magazyn energii Sungrow – jakie zalety?

Zalety magazynów energii Sungrow:

lider rynku rozwiązań technologicznych dla OZE;
kompleksowe rozwiązania w zakresie systemów magazynowania energii;
10 lat gwarancji producenta;
doświadczeni serwisanci;
wysoki standard obsługi klienta;
scentralizowany system zarządzania instalacją iSolar Cloud;
intuicyjna instalacja urządzenia;
ciekawy design magazynów energii;
komponenty najwyższej jakości;
rygorystyczne standardy bezpieczeństwa.

Podsumowanie recenzji i nasza opinia
Ocena producenta
Stosunek jakości do ceny
Parametry i funkcjonalność
Design
Serwisowanie
Oferta firmy Sungrow sukcesywnie się rozrasta, a produkty marki są wciąż ulepszane. To jeden z argumentów, dla którego warto się nimi zainteresować. Wielu inwestorów z pewnością doceni także fakt, że producent oferuje gotowe systemy magazynowania energii, których konfiguracja dostosowywana jest do potrzeb użytkownika i posiadanej przez niego instalacji. To, co z pewnością wyróżnia się w kartach produktowych urządzeń od Sungrow, to wielka dbałość o zabezpieczenia systemów tak, aby gwarantowały inwestorowi komfort i spokój ich użytkowania. Wieloletnie doświadczenie rynkowe, rozbudowany zespół badawczy czuwający nad jakością urządzeń, to z pewnością bardzo ważne zalety oferty firmy Sungrow.
4.7
Nasza ocena
Informacje o autorze

Marta Kazimierska

Specjalistka digital marketingu i zagadnień z dziedziny UX oraz SXO, znajdująca się na liście TOP 100 kobiet polskiej branży SEO. Zaangażowana w analizowanie wiedzy przedsiębiorców na temat znaczenia poszczególnych narzędzi marketingowych w osiąganiu sukcesu biznesowego. Szczególnie zainteresowana badaniem poziomu samoświadomości ekonomicznej Polaków. Entuzjastka propagowania rozwiązań z dziedziny energii odnawialnej i dbałości o środowisko naturalne.

Dodaj komentarz
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments