Magazyny energii Tauron – opinie i recenzja

Dlaczego tak wielu prosumentów w Niemczech, Austrii czy Wielkiej Brytanii zdecydowało się w ostatnich latach zainwestować w domowe magazyny energii? Ponieważ urządzenia te przynoszą wymierne korzyści w zakresie generowania oszczędności, podnoszenia poziomu autokonsumpcji energii wytworzonej przez instalację OZE, a także pozwalają dążyć do większej niezależności energetycznej. Choć polski rynek magazynów energii dopiero zaczyna się rozwijać, to już pojawiają się na nim urządzenia proponowane przez polskich dostawców i producentów. Jednym z nich jest energetyczny gigant – Tauron. Warto zainteresować się domowymi akumulatorami od Taurona?

Bezpłatne Porównanie Ofert Magazynów Energii

Tauron – bezpieczne gromadzenie energii z OZE

Grupy Tauron i podstawowego zakresu jej działalności nie trzeba przedstawiać nikomu, kto choć w niewielkim stopniu orientuje się w ofercie polskiego rynku energetycznego. W skład grupy wchodzi kilka spółek, do których należy między innymi Tauron Polska Energia S.A., będąca spółką dominującą. Trzeba zaznaczyć, że Grupa Tauron to obecnie jeden z największych podmiotów gospodarczych w Polsce. Może potwierdzać to choćby wysokość kapitału własnego holdingu, który opiewa na niebagatelną kwotę 19 miliardów złotych. W różnych podmiotach należących do grupy zatrudnienie znajduje obecnie ponad 25 tysięcy osób. Nie powinno zatem dziwić, że dysponując takim zapleczem firma postanowiła rozszerzyć swoją ofertę o technologiczne rozwiązania z zakresu wykorzystywania odnawialnych źródeł energii. Z fotowoltaiki od Taurona mogą już od dłuższego czasu cieszyć się prosumenci, którzy zdecydowali się na ofertę giganta w tym zakresie. Tauron realizuje zamówienia z wykorzystaniem usług outsourcingowych.

Jakiś czas temu do oferty firmy Tauron trafiły także domowe magazyny energii, które mają za zadanie bezpiecznie gromadzić energię wyprodukowaną w instalacji fotowoltaicznej, a także służyć jako źródło awaryjnego zasilania w przypadku wystąpienia przerw w dostawach prądu z sieci. Tauron jako druga największa firma energetyczna w Polsce zdaje sobie sprawę z odpowiedzialności, jaka na niej ciąży w kontekście procesu transformacji energetycznej. Dlatego też oferta fotowoltaiki i magazynów energii, jak również inwestycje Grupy w farmy wiatrowe mają wpisywać się w założenia polityki tzw. Zielonego Zwrotu. Całkowita moc zainstalowana z OZE w Grupie Tauron wynosi obecnie 659 MW i stanowi około 12 procent całkowitej mocy zainstalowanej w Grupie. Firma nie poprzestaje oczywiście na tych wartościach i między innymi dzięki kolejnym inwestycjom w zakresie energii słonecznej, wiatrowej i magazynowania energii, chce wspierać zmiany w polskiej gospodarce energetycznej.

Bezpłatne Porównanie Ofert Magazynów Energii

Dla kogo przeznaczone są magazyny energii Tauron?

Magazyny energii od firmy Tauron zostały przygotowane tak, aby spełniać oczekiwania inwestorów, którym zależy na budowaniu swojej niezależności energetycznej, zabezpieczeniu dostaw energii na wypadek awarii sieci, maksymalizacji zużycia prądu wytworzonego przez instalację OZE oraz działaniu w służbie środowiska naturalnego. Tauron postawił nie tylko na wysoką wydajność swoich urządzeń, ale także na najwyższe standardy zabezpieczeń i estetyczny design. Obecnie w ofercie firmy znajdują się magazyny energii, które dostosowane są przede wszystkim do użytku domowego, jednak w serwisie internetowym Taurona można znaleźć informację o tym, że dostawca przygotowuje nowe propozycje urządzeń kumulujących energię. Można przypuszczać, że będą to magazyny o bardziej zróżnicowanych pojemnościach lub wyposażone w dodatkowe cechy czyniące ich użytkowanie bardziej intuicyjnym. Oferta magazynów energii Tauron skierowana jest obecnie przede wszystkim do:

 • gospodarstw domowych – urządzenia oferowane przez firmę Tauron zaprojektowano tak, aby można było je instalować zarówno w pomieszczeniach gospodarczych, jak i bardziej eksponowanych miejscach w domu. Design tych magazynów pozwala na dopasowanie ich do wystroju nowoczesnego wnętrza. Pojemności i moc akumulatorów sprawdzą się doskonale w podtrzymywaniu zasilania w niewielkim gospodarstwie, gwarantując jednocześnie najwyższą jakość. Do produkcji magazynów energii od Taurona użyto komponentów spełniających wyśrubowane standardy. Należą do nich choćby zintegrowane falowniki firmy Victron;

 • małych firm – magazyny energii o niewielkiej pojemności sprawdzą się także w biurach, czy małych przedsiębiorstwach, którym zależy na niezawodnym źródle awaryjnego zasilania lub optymalizacji wykorzystania energii pochodzącej na przykład z instalacji fotowoltaicznej. Oczywiście moc i pojemność urządzenia musi zostać dopasowana do zapotrzebowania energetycznego firmy, jednak każda zmagazynowana kilowatogodzina to realna oszczędność i krok na drodze do zminimalizowania kosztów stałych utrzymania przedsiębiorstwa, a także możliwość czerpania innych korzyści z połączenia magazynu energii i fotowoltaiki. Niewielkie wymiary magazynów energii od Taurona, wysoka sprawność i funkcja UPS dodatkowo czynią je atrakcyjnym wyborem dla właścicieli małych firm.

Jakie rodzaje magazynów energii posiada Tauron?

Wśród aspektów wpływających na wydajność i sprawność magazynów energii, a także ich żywotność, co w perspektywie zwrotu ze sporej inwestycji może być kluczowe, wyróżnić należy przede wszystkim technologię, w jakiej zostały wykonane baterie. Akumulatory na przestrzeni lat wykorzystywały między innymi właściwości ogniw kwasowo-ołowiowych, litowo-niklowo-kobaltowo-manganowych, czy choćby najbardziej popularnych litowo-jonowych. Producenci magazynów energii starają się opracowywać rozwiązania, które gwarantowałyby ich klientom najwyższe bezpieczeństwo użytkowania tych urządzeń w połączeniu z wysoką szacowaną liczbą cykli ładowań i rozładowań akumulatora. Tauron zdecydował się na umieszczenie w swojej ofercie magazynów energii wykorzystujących technologię litowo-jonową, która nadal jest standardem w przypadku nowoczesnych akumulatorów domowych, choć nie oferuje tylu cykli ładowania, co choćby technologia litowo-żelazowo-fosforanowa. Być może pojawi się ona w nowej ofercie firmy.

Pojemność i cechy magazynów energii Tauron

Dobranie odpowiedniego magazynu energii do zapotrzebowania energetycznego gospodarstwa domowego lub firmy powinno się powierzyć ekspertom. Na podstawie wiedzy i dotychczasowego doświadczenia będą oni w stanie trafnie dopasować pojemność akumulatora do mocy instalacji fotowoltaicznej. Dlaczego jest to tak istotne? Ponieważ magazyn o zbyt małej pojemności nie będzie w stanie efektywnie gromadzić nadwyżek energetycznych wytworzonych przez instalację oraz zasilać domu w energię w razie potrzeby. Magazyn o zbyt dużej pojemności może się natomiast okazać niepotrzebną inwestycją, choć zdecydowanie lepiej mieć więcej miejsca do kumulowania energii niż za mało. Doskonałym rozwiązaniem w przypadku nowoczesnego gospodarstwa domowego, które ciągle się rozwija i pojawiają się w nim nowe urządzenia, jest inwestycja w magazyn energii z możliwością rozbudowy pojemności. Takie akumulatory oferuje właśnie Tauron:

 • magazyn energii MET 7,0/5,6 kWh
 • magazyn energii MET 3,5/2,8 kWh

Do najważniejszych cech domowych magazynów energii Tauron należą przede wszystkim:

 • technologia litowo-jonowa;
 • 3000 cykli ładowania;
 • sprawność maksymalna 95 procent;
 • zakres temperatur pracy od +5 do +50 stopni Celsjusza;
 • stopnień ochrony IP22;
 • kolorowa listwa LED sygnalizująca stopień naładowania;
 • funkcja UPS;
 • komunikacja: WiFi, Ethernet, CAN, Modbus TCP;
 • wymienny moduł bateryjny;
 • zabezpieczenia przed przeciążeniami, zwarciami;
 • możliwość pracy w układzie wyspowym.

Magazyn energii Tauron – cena

W serwisie internetowym Grupy Tauron nie są podane ceny magazynów energii, które dostawca oferuje. Zapewne wynika to z kilku faktów, ale przede wszystkim indywidualnie tworzonej oferty dla każdego odbiorcy. Można domniemywać, że w zależności od pakietu usług, na jaki zdecyduje się klient, otrzyma on bardziej atrakcyjną ofertę cenową na urządzenie magazynujące. Oczywiście są to jednak tylko nasze przypuszczenia. Zważywszy na litowo-jonową technologię wykonania modułów bateryjnych w akumulatorach od Taurona, ceny magazynów energii recenzowanego dostawcy powinny być odpowiednio niższe od rynkowej konkurencji oferującej zalety technologii litowo-żelazowo-fosforanowej. Na cenę magazynów z pewnością będzie miała także wpływ ich pojemność oraz obecność (lub) brak systemu zarządzania baterią. Zainteresowani ofertą Taurona klienci powinni zatem skontaktować się bezpośrednio z przedstawicielem firmy.

Bezpłatne Porównanie Ofert Magazynów Energii

Magazyn energii Tauron – jakie zalety?

Zalety magazynów energii Tauron:

dostawca to gigant na rynku energetycznym;
w cenie magazynu jest samo urządzenie, jego dobór, dostawa i montaż;
możliwość zakupienia fotowoltaiki i magazynu energii w jednym miejscu;
wsparcie technologiczne i usługi serwisowe;
5 lat gwarancji na akumulatory;
możliwość dopasowania koloru urządzenia do wnętrza (czarny lub biały);
współpraca z producentami komponentów najwyższej jakości;
rygorystyczne systemy zabezpieczeń pracy urządzeń;
możliwość rozbudowy systemu magazynującego według potrzeb;
oferta dostawcy w trakcie rozbudowy.

Podsumowanie recenzji i nasza opinia
Ocena producenta
Stosunek jakości do ceny
Parametry i funkcjonalność
Design
Serwisowanie
Tauron dostarcza obecnie magazyny energii, które mogą odpowiadać na potrzeby niewielkich gospodarstw domowych lub biur wyposażonych w podstawowe sprzęty. Zdecydowaną zaletą tych urządzeń jest możliwość rozbudowy ich pojemności, niezwykle estetyczny design oraz zastosowanie komponentów najwyższej jakości. Tauron pracuje obecnie nad poszerzeniem oferty i można się spodziewać, że już niedługo technologia litowo-jonowa w magazynach energii zostanie zastąpiona technologią LiFePO4, która zagwarantowałaby klientom firmy zdecydowanie lepszą żywotność urządzeń. Na korzyść propozycji od Taurona może wpływać wielkość przedsiębiorstwa i zaufanie do marki, którym mogą obdarzać ją klienci korzystający z innych usług Grupy Tauron.
4.3
Nasza ocena
Informacje o autorze

Marta Kazimierska

Zainteresowana rynkiem nowych technologii i rozwiązań wspierających wdrożenia odnawialnych źródeł energii. Śledząca trendy w gospodarce i kulturze Dalekiego Wschodu. W szczególności skoncentrowana na badaniu perspektyw rozwoju magazynowania energii elektrycznej i elektromobilności w Polsce. Ciekawi ją także tematyka poziomu samoświadomości ekonomicznej konsumentów. Entuzjastka turystyki motocyklowej i książek każdego gatunku.

Dodaj komentarz
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments