Magazyny energii Victron Energy – opinie i recenzja

Producenci magazynów energii do domowego i komercyjnego użytku zazwyczaj posiadają wcześniejsze doświadczenie i zaplecze w zakresie innych rozwiązań technologicznych wspierających rozwój branży odnawialnych źródeł energii. Jest to zdecydowanie korzystna sytuacja w kontekście dążenia do konstruowania możliwie najbardziej wydajnych urządzeń o doskonałych parametrach. Jednym z takich producentów, posiadającym ogromne doświadczenie technologiczne, jest firma Victron Energy. Oferuje ona w swoim portfolio także magazyny energii. Czy warto zaufać propozycjom holenderskiej marki? Czym charakteryzują się sygnowane przez nią urządzenia?

Bezpłatne Porównanie Ofert Magazynów Energii

Victron Energy – kompleksowe rozwiązania dla systemów zasilania

Pochodząca z Holandii firma Victron Energy może pochwalić się ponad 40-letnim doświadczeniem w branży technologicznych rozwiązań dla systemów zasilających, w tym również systemów energetycznych. Głównymi obszarami działalności producenta są przede wszystkim: autonomiczne systemy zasilania, urządzenia mobilne, telekomunikacja, przemysł, branża motoryzacyjna i jachtowa. Victron Energy przez lata działalności przyjął szereg wytycznych dla swoich produktów, które mają wykazywać wysoką wydajność przy jednoczesnym niewielkim rozmiarze i wadze, odporność na uszkodzenia i trwałość konstrukcji, wysoki stopień ochrony IP, dobrą kulturę pracy oraz konkurencyjną cenę rynkową. Jak widać holenderski producent wysoko stawia wymagania dla swoich projektów, co ma zapewnić nie tylko zadowolenie, ale także zaufanie ze strony klientów, którzy będą ponownie wybierali produkty Victron Energy.

Recenzowane przedsiębiorstwo posiada w swojej ofercie szeroki zakres urządzeń do systemów zasilania. Firma oferuje między innymi panele fotowoltaiczne, regulatory ładowania, akumulatory, ładowarki do akumulatorów, przetwornice napięcia, wiele niezbędnych w systemach energetycznych akcesoriów oraz gotowe zestawy do magazynowania energii. Składają się one z optymalnie skomponowanych elementów dedykowanych do współpracy z instalacją fotowoltaiczną. W skład takiego zestawu wchodzi zazwyczaj autorskie urządzenie Victron będące jednocześnie inwerterem i ładowarką, akumulator, sterownik BMS, licznik energii elektrycznej, rozłącznik akumulatora oraz odpowiednio dobrany mocowo bezpiecznik. Zestawy te różnią się rodzajem napięcia (jednofazowe i trójfazowe) oraz oczywiście oferowaną przez nie pojemnością.

Bezpłatne Porównanie Ofert Magazynów Energii

Dla kogo przeznaczone są magazyny energii Victron?

Victron Energy to jeden z tych producentów technologicznych rozwiązań dla systemów energetycznych, któremu zależy na wpisaniu się w potrzeby możliwie najszerszej grupy odbiorców. W zakresie magazynowania energii pochodzącej z odnawialnych źródeł jest to podwójnie ważne, gdyż wspiera dążenia do popularyzacji tych rozwiązań zarówno w sektorze przemysłowym, usługowym, ale także wśród prywatnych odbiorców. Obecnie dbałość o wysoką jakość i wydajność urządzeń magazynujących energię ma zachęcić prosumentów do podejmowania sporych, jak na polskie warunki inwestycji w takie systemy. Warto zatem, aby producenci magazynów energii zdawali sobie z tego faktu sprawę i dostarczali rozwiązania, które zagwarantują szybki zwrot ze wspomnianej inwestycji i możliwość uzyskiwania przez użytkowników realnych oszczędności. W odniesieniu do tych aspektów Victron Energy dedykuje swoje rozwiązania:

 • odbiorcom prywatnym – zestawy do magazynowania energii Victron są dopasowywane indywidualnie do zapotrzebowania energetycznego gospodarstwa domowego i udostępniają możliwość ich modyfikacji w przypadku zaistnienia zmian w tym obszarze. Jest to niezwykle istotne w kontekście kosztów inwestycji. Właściciel domu nie musi bowiem obawiać się, że w przypadku rosnących potrzeb na gromadzenie energii z instalacji z OZE, będzie zmuszony wymienić magazyn energii;
 • odbiorcom komercyjnym – oferta Victron Energy w przypadku klientów komercyjnych jest bardzo szeroka i elastyczna. Oprócz standardowego gromadzenia energii, zestawy proponowane przez holenderskiego producenta pozwalają dopasować parametry idealnie pod potrzeby małej firmy, jak również dużego przedsiębiorstwa. Oferta jest kompleksowa, inwestor może zaopatrzyć się w jednym miejscu zarówno w panele fotowoltaiczne, inwerter oraz sam magazyn energii z funkcją UPS włącznie.

Jakie rodzaje magazynów energii posiada Victron?

Holenderski producent, hołdując wspomnianym wcześniej wytycznym skupia swoje działania na dostarczaniu klientom rozwiązań najwyższej jakości, wydajności i spełniających wyśrubowane kryteria bezpieczeństwa. Dodatkowo dbałość o realne zmiany w sektorze energetycznym i troska o środowisko sprawia, że firma posiada w swojej ofercie magazyny energii wykonywane w technologii litowo-żelazowo-fosforanowej (LiFePO4). Fakt ten oznacza, że magazyny energii Victron Energy gwarantują swoim użytkownikom zwiększoną w porównaniu do innych technologii liczbę cykli ładowania i rozładowania, co przekłada się na ich wyższą żywotność. Dodatkowo akumulatory tego typu są zdecydowanie mniej podatne na zjawisko przegrzewania się, które w przypadku magazynów energii może być niezwykle ryzykowne zarówno w systemach domowych, jak i komercyjnych.

Pojemność i cechy magazynów energii Victron

To, jak wiele energii jest w stanie zgromadzić i przechowywać do późniejszego wykorzystania magazyn energii, jest jednym z najważniejszych aspektów w kontekście wydajności urządzenia, jego wpływu na generowanie realnych oszczędności w gospodarstwie domowym lub przedsiębiorstwie, a także czerpania innych korzyści z użytkowania magazynu energii. Victron Energy opracował kilka podstawowych zestawów do magazynowania energii, które różnią się między sobą oferowaną pojemnością. Co ważne, parametr ten jest skalowalny, co oznacza, że w razie wystąpienia takiej potrzeby można go dowolnie modyfikować (w zakresie możliwości technologicznych pozostałych komponentów systemu). Wśród podstawowych zestawów magazynujących energię od Victron Energy można wymienić:

 • Magazyn energii 2.5 kWh – 2,4 kW;
 • Magazyn energii 5,1 kWh – 2,4 kW;
 • Magazyn energii 10,2 kWh – 4 kW;
 • Magazyn energii 10,2 kWh – 3 fazy 6.5 kW 400V;
 • Magazyn energii 20,4 kWh – 3 fazy 10.6 kW 400V;
 • Magazyn energii 40 kWh – 3 fazy 22 kW 400V.

Jak widać oferowane pojemności magazynów energii Victron pozwalają na dopasowanie urządzeń zarówno do instalacji domowych, jak i przemysłowych. W skład zestawów do magazynowania energii wchodzą komponenty niezbędne do wydajnego funkcjonowania systemu oraz optymalizacji jego pracy. Wskazane wyżej zestawy dostępne są dla polskiego inwestora na przykład w sklepie internetowym autoryzowanego dystrybutora marki Victron Energy – firmy Suntrack.

Do najważniejszych parametrów magazynów energii Victron należą (parametry mogą się różnić w zależności od modelu urządzenia):

 • technologia litowo-żelazowo-fosforanowa;
 • urządzenia jednofazowe i trójfazowe;
 • możliwość skalowania pojemności zestawu;
 • pojemność od 2,5 kWh do 40 kWh;
 • wysoka trwałość akumulatorów, nawet do 20 lat;
 • zaawansowany system BMS współpracujący z wyspową przetwornicą napięcia;
 • łatwa konfiguracja urządzenia;
 • możliwość wykorzystania jako awaryjne źródło zasilania;
 • monitoring i zarządzanie przez aplikację Victron Connect lub przez portal VRM.

Magazyn energii Victron – cena

Przykłady wymienionych powyżej zestawów magazynujących energię pokazują, że dobór właściwego urządzenia w przypadku każdego inwestora będzie indywidualny. Oznacza to, że również ceny takich urządzeń będą często podlegały w tym kontekście pewnym modyfikacjom. W związku z powyższym dość powszechną praktyką na rynku producentów magazynów energii jest brak ujawniania cen tych produktów do ogólnej wiadomości. W przypadku magazynów energii Victron Energy sytuacja przedstawia się zgoła inaczej. We wspomnianym wcześniej sklepie internetowym można bez większego problemu znaleźć ceny poszczególnych zestawów do magazynowania energii od firmy Victron. Kształtują się one w przedziale od około 24 tys. zł za najmniejszą oferowaną pojemność dla systemu jednofazowego aż do prawie 250 tys. zł za zestaw 40 kWh do instalacji trójfazowej. Jak widać ceny magazynów energii mogą się diametralnie różnić w zależności od oferowanych przez nie parametrów.

Bezpłatne Porównanie Ofert Magazynów Energii

Magazyn energii Victron – jakie zalety?

Zalety magazynów energii Victron:

ogromne doświadczenie technologiczne producenta;
wsparcie techniczne i serwisowanie w Polsce za pośrednictwem autoryzowanego przedstawiciela;
szeroki wybór urządzeń i akcesoriów;
pełna skalowalność systemów magazynowania;
jeden z najbardziej bezawaryjnych systemów na rynku;
wygodne zarządzanie zgromadzoną energią;
konfiguracja pracy dostosowana do potrzeb odbiorcy;
duża kompatybilność z instalacjami fotowoltaicznymi różnego typu;
oferta dostosowana do potrzeb różnych odbiorców.

Podsumowanie recenzji i nasza opinia
Ocena producenta
Stosunek jakości do ceny
Parametry i funkcjonalność
Design
Serwisowanie
Holenderski producent - firma Victron Energy stawia poprzeczkę wysoko dla innych dostawców rozwiązań technologicznych dla OZE. Trzeba przyznać, że mnogość produktów, konfiguracji parametrów oraz innowacyjność stosowanych komponentów w oferowanych zestawach do magazynowania energii jest imponująca i pozwala właściwie każdemu inwestorowi na dopasowanie rozwiązania do własnych potrzeb. Na plus należy także poczytać możliwość współpracy z autoryzowanym przedstawicielem firmy na terenie Polski, co z pewnością ułatwi dostęp do wsparcia technicznego i serwisu. Jedynym minusem, jaki można wskazać w odniesieniu do oferty marki Victron jest design produktów, który wymusza ich instalację w mało eksponowanym miejscu. Nie będzie to jednak z pewnością przeszkodą dla wielu inwestorów.
4.7
Nasza ocena
Informacje o autorze

Marta Kazimierska

Zainteresowana rynkiem nowych technologii i rozwiązań wspierających wdrożenia odnawialnych źródeł energii. Śledząca trendy w gospodarce i kulturze Dalekiego Wschodu. W szczególności skoncentrowana na badaniu perspektyw rozwoju magazynowania energii elektrycznej i elektromobilności w Polsce. Ciekawi ją także tematyka poziomu samoświadomości ekonomicznej konsumentów. Entuzjastka turystyki motocyklowej i książek każdego gatunku.

Dodaj komentarz
guest
2 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
View all comments
ityf7i
ityf7i
15 kwietnia 2022 13:45

250 tys. zł za akumulator? Zycze powodzenia w sprzedazy.

Jarosław
Jarosław
4 sierpnia 2022 13:28
Odpowiedz do:  ityf7i

Sprzedajemy bez problemu. Nie stać cie to nie kupujesz proste.