Marże kredytów hipotecznych poszły w górę

5 /5
(Ocen: 1)

Planujesz zmienić samochód, kupić mieszkanie czy dom, czy po prostu potrzeba Ci pieniędzy na ekstra wydatki? Skąd wziąć pieniądze? Odpowiedź nasuwa się sama – kredyt. Jednakże decydując się na finansowanie kapitałem obcym przygotuj się na większe koszty niż dotychczas. Przez ostatnie tygodnie pojawiały się liczne informacje o podwyżce marż pochodzące od banków oferujących kredyty hipoteczne. W większości instytucji osoby zaciągające kredyt będą zmuszone zapłacić więcej niż rok temu.

Nieoczekiwane zmiany?

Nie do końca. Zmiany w cennikach bankowych są naturalne i występują regularnie. Związane są one z dostosowywaniem oferty do sytuacji panującej na rynku (między innymi poziomu ryzyka kredytowego, a także oferty konkurencji). Jednakże w tegorocznych zmianach jest coś niepokojącego.

Fala podwyżek

Analizując dane dotyczące poziomu marż dla potencjalnego kredytobiorcy (przyjęto wielkość kredytu na poziomie 196 tysięcy złotych z wkładem własnym na poziomie 20%) można łatwo zaobserwować, iż faktycznie jest drożej. Spośród 16 analizowanych instytucji aż 11 z nich podniosło marże. Poziom zmian jest mocno zróżnicowany. Pierwszą, nie do końca zaszczytną pozycję pod tym względem, zajmuje Deutsche Bank z podwyżką na poziomie aż 0,71 pp.. Znaczne podwyżki widoczne są także w ofertach Eurobanku i Citi Handlowego.

Zmiany nie odnotowano w ofercie czterech banków. Jednakże brak zmiany w wysokości marży nie wyklucza zmian w cenie. Wiążę się to z rezygnacją z ofert promocyjnych czy indywidualnym ustalaniem stopy procentowej co nie pozwala na efektywne porównanie ofert.

Na tle rankingu wyróżnia się jedynie Bank Pocztowy. Analiza oferty tego banku wykazuje spadek marży na poziomie 0,21 pp. W tej sytuacji może to być ciekawa propozycja warta analizy jeżeli rozważamy zaciągnięcie kredytu hipotecznego.

Dokładne informacje zostały zawarte na wykresie poniżej.

 

Co jest źródłem podwyżek?

Źródeł wzrostu kosztów kredytu hipotecznego można doszukiwać się w różnych elementach. Najbardziej prawdopodobne wydaje się, że jest to powiązane z faktem, iż w najbliższym czasie ma zostać wprowadzony nowy podatek bankowy (podstawą opodatkowania mają być aktywa).

Czy to on jest winowajcą? Teoretycznie nie. Zapisy zawierające się w ustawie zabraniają przerzucania nowych kosztów na klientów. Czy to działa? Praktycznie nie. W tej kwestii banki są zgodne i twierdzą, iż podwyżki nie mają żadnego powiązania z nowym podatkiem. Sytuacja ta jednak była do przewidzenia. Spadek rentowności kredytów hipotecznych musiał poskutkować podwyżkami bądź cięciami kosztów w celu utrzymania poziomu dochodów.

Jak nie teraz to kiedy?

Mimo to, warto jednak dokładniej przeanalizować panującą sytuację i nie zwlekać z wzięciem kredytu hipotecznego mimo rosnących kosztów. Biorąc pod uwagę wartość wskaźnika WIBOR, który zanotował spadek na poziomie 0,3 pp. widzimy, iż w rzeczywistości wielkość raty kredytu hipotecznego w porównaniu do roku poprzedniego nie wzrosła. Pozwala to na spłatę kredytu na tym samym poziomie co zeszłoroczni kredytobiorcy. Dobrze jednak pamiętać, iż marża kredytowa jest stała zaś wskaźniki pochodzące z rynku międzybankowego mogą ulec w przyszłości zmianom.

Jeżeli zastanawiasz się nad kredytem hipotecznym skorzystaj z naszego kalkulatora, aby w łatwy sposób wybrać najbardziej korzystne rozwiązanie dla siebie.

Informacje o autorze

Mateusz Gwardecki

Absolwent Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Zwolennik biznesu odpowiedzialnego społecznie. Zainteresowany nowoczesną bankowością i znaczeniem pieniądza. W wolnych chwilach lubi czytać fantastykę naukową i przeszukiwać rynek idei.

Dodaj komentarz
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments