MdM 2017 skończył się już po miesiącu

5 /5
(Ocen: 2)

W poprzednich edycjach Mieszkanie dla Młodych napędzało sprzedaż przez cały kwartał. Teraz już wstrzymano przyjmowanie wniosków od pierwszego lutego. Co zadecydowało o sukcesie MdM 2017? Jakie możliwości zostały osobom zainteresowanym dofinansowaniem?

Co oferuje program?

Rządowa dopłata do mieszkania wyliczana na podstawie przelicznika, wahająca się w przedziale od 10 do 30% pomogła już ok. 80 tys. Polakom. MdM z założenia ma pomóc młodym, którzy nie mogą sobie pozwolić na uzbieranie wkładu własnego, ale dysponują zdolnością kredytową. Dlatego wniosek o dofinansowanie składany jest wraz z tym o kredyt hipoteczny. Program nie narzuca z góry, jakie marże czy prowizje powinny pobierać banki. To wszystko regulują mechanizmy wolnego rynku. Jedynie ustawa wymaga, aby wkład własny nie przekroczył 50%, był zaciągnięty na minimum 15 lat i w złotówkach.

Wysokość dofinansowania zależy od regionu. Bank Gospodarstwa Krajowego wyznacza limity MdM, które wyznaczają maksymalną cenę za metr. Dlatego szukając nieruchomości należy na to zwrócić uwagę. Takie mieszkanie nie może mieć więcej jak 75 metrów, a dom nie powinien przekroczyć 100m. W przypadku osób mających trójkę lub więcej dzieci można poszukać lokalu o 10 mkw. większego. Jaki kredyt możesz otrzymać? Dzięki naszej aplikacji – kalkulator kredytu hipotecznego uzyskasz najważniejsze informacje.

Jak jeszcze można uzyskać dofinansowanie

Równolegle do MdM 2017 działała druga pula środków MdM 2018. W dalszym ciągu jest dostępna, w w jej ramach na dopłaty przeznaczone jest ok. 200 mln. złotych. Czy pieniędzy starczy na długo? W zeszłym roku, w analogicznej sytuacji wstrzymano przyjmowanie wniosków już w lipcu. Teraz spodziewamy się, że stanie się to dużo szybciej.

Na takie rozwiązanie chętniej decydują się deweloperzy, niż osoby prywatne, sprzedające jedno mieszkanie. W tym przypadku trzeba trochę poczekać na przelanie środków, ale jest gwarancja, że trafią do osoby zainteresowanej. W końcu państwo jest najlepszym gwarantem. Osoby, które skorzystały z ostatniej takiej możliwości są zdania, że czas minie zanim się zainteresowany obejrzy i już będzie się wprowadzał w wymarzone cztery kąty.

Informacje o autorze

Mateusz Gwardecki

Absolwent Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Zwolennik biznesu odpowiedzialnego społecznie. Zainteresowany nowoczesną bankowością i znaczeniem pieniądza. W wolnych chwilach lubi czytać fantastykę naukową i przeszukiwać rynek idei.

Dodaj komentarz
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments