MdM 2018

Ocena: 5 (ilość ocen: 1)

Ocena: 5
(ilość ocen: 1)

Pieniądze dostępne w 2016 i MdM 2017 roku rozeszły się bardzo szybko. Zbliżające się zakończenie projektu działa na wyobraźnię i mobilizuje potencjalnych beneficjentów. Wciąż dostępne są środki w ramach puli przeznaczonej na 2018 rok, który zbliża się coraz szybciej. Mieszkanie dla Młodych bije rekordy popularności i nie ma czemu się dziwić, Polacy chcą i kupują swoje wymarzone nieruchomości.
Do lipca wykorzystano niespełna 10 milionów złotych z całej dostępnej sumy dostępnej na 2018 rok. Po części winne są inne media, które ogłosiły koniec zapisów, nie przedstawiając alternatywy. BGK dalej przyjmuje wnioski, nic nie zapowiada zmiany.

Kto może się zapisać na MdM 2018?

Nie wprowadzono żadnych istotnych zmian. Wysokość dopłaty i warunki dofinansowania MdM w dalszym ciągu są uzależnione od ilości wychowywanych dzieci. Jeżeli nie posiadasz trójki, nie możesz mieć więcej niż trzydzieści pięć lat. Brany pod uwagę jest rocznik, a nie data urodzin. To musi być pierwsza nieruchomość w życiu, nie ważne czy została sprzedana wcześniej. Jedynym wyjątkiem jest udział ułamkowy, który nie zapewnia odpowiednich warunków mieszkaniowych. Ciesząc się trójką dzieci, ograniczenie wieku nie ma znaczenia. Tak samo wymóg pierwszego w życiu lokalu. Ustawodawca przewidział, że rodzina może się rozrastać i zwiększać metraż czy polepszać standard.
Wysokość dopłaty jest również oparta o wielkość rodziny. Bezdzietne małżeństwa, pary i single mogą liczyć na dziesięcioprocentową pomoc, z jednym dzieckiem na piętnaście procent, z dwójką na dwadzieścia, a trójka to już całe trzydzieści! Gdy podczas pierwszych pięciu lat urodzi się kolejne dziecko, otrzymamy po złożeniu w ciągu sześciu miesięcy odpowiedniego wniosku dodatkowe pięć procent. Zastanawiając się nad własnymi możliwościami, najwygodniej jest uzupełnić test zdolności MdM. System przekazuje informacje, o tym jakie wymagania spełniamy, ewentualnie co trzeba poprawić, na co zwrócić uwagę.
Oczywiście kredyt hipoteczny związany z programem Mieszkaniem dla Młodych również musi spełnić kilka warunków formalnych dofinansowania MdM.

Jakiej nieruchomości szukać

Metraż nie uległ zmianie. W dalszym ciągu na najwięcej mogą liczyć wszyscy wychowujący trójkę lub więcej dzieci. Dla nich maksymalna wielkość mieszkania to 85 metrów, domu natomiast 110. Pozostali nie mają znacząco gorszych możliwości, ich nieruchomość musi być o dziesięć metrów mniejsza. Ustawa dotycząca programu MdM dodała do nowych lokali również te z rynku wtórnego. Śledząc sytuacje na rynku, doskonale widać, że takie mieszkania są tańsze i często w interesujących lokalizacjach. Co więcej, można trafić na ofertę już całkowicie wykończonej nieruchomości. Deweloperzy nie chcą zostać w tyle, przedstawiają specjalne oferty, kuszą promocjami i dysponują lokalami dostosowanymi i zoptymalizowanymi pod Mieszkanie dla Młodych już w fazie projektowania.
Ceny nieruchomości nie są takie same w całym kraju. Dlatego raz na kwartał do wiadomości publicznej podawane są limity MdM uzależnione od regionu. Wyznaczane są specjalnie ceny za metr dla największego miasta, potem dla jego okolicy a następnie dla całego województwa. Przelicznik uwzględnia również, czy mieszkanie jest nowe, czy już używane.
Swoją drogę do własnej nieruchomości warto zacząć od ofert banków i wnikliwych kalkulacji, które zapewnią podstawy negocjacyjne. Kalkulator MdM natomiast pozwoli wyliczyć wysokość dofinansowania przyznawanego przez państwo, uwzględniając wymagania ustawodawcy i lokalizacji. Nie warto odkładać decyzji na później, program Mieszkanie dla Młodych kończy się w 2018 roku!

Koniec pierwszej puli MdM 2018 – aktualizacja 06.04.2017

Zamknięcie naboru na dopłaty wypłacane już w przyszłym roku w ramach I puli MdM 2018 stało się faktem. Rezerwowanie środków diametralnie przyśpieszyło po tym, jak BGK zakończył przyjmowanie wniosków na 2017 rok.
Jak jeszcze można skorzystać z dopłaty MdM? Ciągle zabezpieczone jest 381 milionów złotych, które trafią do beneficjentów. Do stycznia zainteresowani dofinansowaniem powinni się przygotować dużo wcześniej, by wniosek spłynął jako jeden z pierwszych. W naszym artykule, krok po kroku podpowiadamy, co należy zrobić – https://enerad.pl/aktualnosci/koniec-pierwszej-puli-mdm-2018/.
Jeśli złożyłeś wniosek w terminie, ale trafiłeś na listę rezerwową – pozostaje oczekiwać Ci na decyzję BGK. Nie wszystkie osoby, które uzyskały pozytywną opinię, skorzystają z dopłaty. Zdarzają się także wnioski podwójne. Jednak szanse na otrzymanie dopłaty MdM z zamkniętej już puli jest minimalne. Warto więc albo negocjować warunki ze sprzedającym i skorzystać ze styczniowej puli, albo zakupić mieszkanie lub dom bez rządowego wsparcia.

Aktualizacja 31.07.2017 – jeszcze w tym roku można złożyć wniosek dopłatę o MdM 2018

Już w sierpniu tego roku ruszy dodatkowy nabór na 2017 i 2018 rok. Łącznie do dyspozycji przyszłych beneficjentów ma trafić 70 milionów złotych, czyli ok. cztery tysiące dopłat. Środki pochodzą z niewykorzystanych środków na dopłatę po narodzinach 3 i kolejnego dziecka oraz od osób, które straciły prawo lub zrezygnowały ostatecznie z udziału w programie. Obecnie rząd opracowuje projekt nowelizacji ustawy.
Decyzja ta rodzi także nadzieję, że podobne, bonusowe środki pojawią się także w przyszłym roku. Oznacza to, że oprócz naboru styczniowego część szczęśliwców załapie się na dopłatę także później.

 1. mam farta – planowałem dopiero zajęcie się mdm, gdy zamknięto pulę. z tego powodu, wiem, że będę startował w styczniu. współczuję za to bardzo wszystkim, którzy złożyli wniosek rzutem na taśmę i nie wiedzą, czy dostaną pomoc czy nie. wszyscy z listy rezerwowej na pewno nie dostaną kasy, to powinno być rozwiązane jakoś inaczej. to skandal

 2. Pozbyłam się złudzeń, nie liczę na listę rezerwowową. Czy np. limity zmieniają się bardzo? deweloper mógłby poczekać, ale jak limit skoczy mi o 30 zł w górę to po ptakach

 3. trzeba wnioski na 2 pule mdm 2018 składać jeszcze raz w styczniu, czy raz wystarczy? taki już miałem wybrany kredyt dobry…

 4. to jest skandal! z dnia na dzień o takim czymś informować. ile trwają formalności, ile czeka się na decyzję kredytowa? po co dawać ludziom nadzieję!

 5. Głowa do góry. Na bank wiele z tych wniosków co złożyli nie przejdzie. musi być dobrze. ale co jak co, to będą nerwowe Święta.

 6. a jest możliwość, że do stycznia zwiększą chociaż trochę limity MdM? Znalazłem prawdziwą perełkę, cena i wszystko ok, ale deweloper przewidział 77 metrów. to w końcu tylko dwa mkw. Jest szansa?

  • Zmiany prawdopodobnie nie będzie. Warto sprawdzić, czy deweloper rozdzielił powierzchnię użytkową i mieszkalną a w ogłoszeniu podał całość.

 7. dostaliśmy 310003 ktoś dostał telefon może powyżej tego numeru? mocno się denerwuje już… Ile to komplikacji, przy dzisiejszej technice to wszystko powinno być potwierdzane od ręki.

  • ja pozbyłem się złudzeń, mam numer od Ciebie o 500 wyższy i szanse są małe bardzo, przynajmniej dla mnie 🙁

 8. skąd się wziął taki przeskok, że jak troje dzieci to 30% a jak mam już dwójkę i trzecie w drodze to w sumie otrzymam 25% z MdM?

 9. A na zwrot podatku VAT też będziemy musieli czekać do stycznia? na dniach otrzymamy pozwolenie na budowę domku jednorodzinnego, którego plan był zrobiony pod mdm

 10. Miasto obiecało mi odsprzedanie mieszkania, które już wynajmuję 3 lata. Nie muszę się śpieszyć, ale mam się określić. Czy dostanę dopłatę na takie coś, ja będzie wyglądała procedura?

 11. Deweloper do mnie zadzwonił i dopytuje się jak sprawy stoją… jak jeszcze go zwodzić? mam 30104 to może zająć całe miesiące, jeżeli w ogóle się dopcham :/

  • Udało się osiągnąć kompromis? mój jeszcze poczeka. Myślę, czy nie spróbować na wszelki wypadek gadki już o styczniu 2018. W końcu mamy doświadczenie, musi się udać.

 12. Złożyli mi wniosek, ale teraz kręcą nosem, że niby coś nie tak ze zdolnością kredytową. Co ja mam zrobić? Chcą się spotkać i rozmawiać, a to przecież podbramkowa sytuacja. Mam jakieś szanse, czy zgadzać się na wszystko? już teraz się bardzo boje, bo kredyt będzie dużym obciążeniem, nie wiem czy poradzimy sobie, jak mi podniosą ratę o większą sumę

 13. a to coś zmieni jak wycofam wnioski z innych banków, a zostanie mi ten wniosek o kredyt z mdm który mi się najbardziej opłaca?

 14. Osiedle, które mnie interesuje jest na granicy z miastem. Niestety od złej strony, tzn łapię się na niższy limit. To oczywiście nie interesuje dewelopera… Czy BGK rozpatruje takie wnioski indywidualnie? jest szansa napisać np wniosek oddzielny?

  • Niestety, nie ma takiej możliwości. Można zwrócić się do BGK z uwagą, że limity MdM nie odpowiadają realnym cenom w regionie.

 15. Witam. Kiedy starac sie o kredyt z MDM? Z zona podpisalismy umowe przedwstepna na zakup mieszkania, wplacilismy przedwplate. W umowie zapisalismy ze pierwsza transze za mieszkanie zaplacimy do 31 stycznia 2018r. Kiedy zaczac cala procedure i czy pewne jest ze do tego czasu otrzymamy pieniadze?

 16. gdy szukałem kredytu w moim banku powiedzieli mi, że program Mieszkanie dla Młodych nie pokrywa kosztów prowizji banku. Jak to możliwe? kredyt przecież to kredyt spłacam z własnej kieszeni wszystko, a nie tylko to, na co mam ochotę. sukurs

 17. Kopiliśmy z żona mieszkanie, a mamy dwójkę dzieci, całkiem niedawno, bo pod koniec 2016. Jak złożymy wniosek teraz, to dostaniemy dofinansowanie w styczniu 2018?

  • Niestety, wniosek o dopłatę MdM musi być złożony razem z tym o kredyt hipoteczny. Na zakupione już wcześniej nieruchomości nie przysługuje dofinansowanie z programu Mieszkanie dla Młodych.

   • noooo też się na tym zastanawiałem. Dziękuję za odpowiedź, chociaż ciężko mi to przechodzi przez klawiaturę, bo w głowie liczyłem już zyski. Miłego dnia, nie dla mnie.

 18. złożyliśmy wniosek praktycznie równo z otwarciem banku PKO BP jeszcze szóstego kwietnia. I do tej pory cisza. Słyszało się o tych, którzy już są szczęśliwymi posiadaczami dopłaty. Mamy trójkę dzieci i zniecierpliwionego dewelopera. Co zrobić, jaka jest nasza sytuacja?

 19. Z żoną chcemy wrócić pod koniec wakacji z emigracji. Na mnie będzie czekała praca, niestety umowa na czas określony, a małżonka będzie szukała już na miejscu. Jest kucharką, nie będzie problemu z pracą. Mamy odłożoną okrągłą sumkę, ok 30% wkładu własnego na typowe mieszkanie w mieście, które nas interesuje. Co musimy zrobić, żeby mieć pewność otrzymania dopłaty?

  • W tym wypadku uzyskanie dopłaty MdM w 2018 roku będzie uzależnione w dużej mierze od Państwa zdolności kredytowej. Ustawa nie reguluje zasad, na których przydzielane są kredyty hipoteczne przez banki. Należy to bezpośrednio do wewnętrznej polityki kredytodawcy. Dlatego dochody osiągane już w Polsce będą miały duże znaczenie.

  • My, emigranci nie mamy łatwo, a jeszcze patrzeć na pomoc, nawet przy wzięciu kredytu próżno patrzeć. To powinno być jakoś normalnie przemyślane na nowo. Ile jest takich osób? ponad 2 czy więcej milionów? Ktoś powinien wyciągnąć do nas rękę. Nie chcemy wracać do niczego, po to się przeważnie wyjeżdża, żeby odłożyć pieniądze na start, samochód mieszkanie czy dom!

 20. byłem w ing i tam mi powiedzieli, że nie ma opcji skorzystania z dopłaty mdm, nie mają o tym kompletnej informacji?

 21. Właściciel mieszkania, które obecnie wynajmuję chce się jego pozbyć. Znam je na wylot i chciałbym je od niego zakupić, przyzwyczaiłem się i lubię je. Na takie też dostanę dopłatę z MdM 2018? Znaczy się, że skoro tam mieszkam, to nie będzie to utrudnienie?

 22. Mam duży problem. Rodzice mieli nas piątkę i 80 metrowy domek. Dostaliśmy to wszyscy razem i najstarszy brat pospłacał wszystkich. Czy taka własność też przekreśli moje marzenia o własnym mieszkaniu? Wyprowadziłem się 160 dalej do dużego miasta, gdzie skończyłem studia i układam sobie życie.

  • Ustawa przewiduje, że beneficjent mógł być właścicielem nieruchomości, której wielkość nie zapewniała odpowiednich warunków mieszkaniowych. Wskazana przez Pana powierzchnia nie powinna utrudnić uzyskania dopłaty MdM.

 23. czy w sytuacji, gdy partnerka ma poniżej 35 lat, ma być współkredytobiorcą, ale kredyt będzie na mnie to dostaniemy dofinansowanie mdm?

  • Wiek młodszej osoby w związku dotyczy małżeństw, związek nieformalny niestety nie ma wpływu na przyznanie dopłaty MdM.

 24. jest szansa, że do końca roku, do czasu MdM 2018 w Opolskiem limit zostanie trochę zwiększony? Deweloper nie chce odpuścić, a to jest kwestia 200 złotych jedynie. Przecież i tak by mu się opłaciło

 25. czy jeżeli ja wychowuję jedno dziecko, a partnerka dwójkę (nie mamy ślubu) to dostaniemy dopłatę jak na trójkę dzieci, jak Ona będzie współkredytobiorcą?

  • W tym przypadku wysokość dopłaty będzie uzależniona od ilości wychowywanych dzieci przez wnioskodawcę.

 26. Jak się skończyło, to na dodatkowe 5% od dziecka, co ma termin na maja też musze czekać do stycznia i tej drugiej puli mdm 2018?

  • Nie, przecież te 5% rezerwują zawsze i ono zostaje na takie właśnie sytuacje. Najlepiej dopytaj w banku, ale jestem prawie na 100% pewna.

 27. Może zagląda tutaj ktoś, kto przeszedł już całą procedurę pod koniec 2016 i starał się o 2017? Jak się przygotowywał, czy może coś poradzić? Albo zna kogoś, kto mógłby pomóc. Informacje wydają się wyczerpujące, tylko jak to zawsze, dużo rzeczy wychodzi w praniu. Co Was najbardziej zaskoczyło? z czym były największe problemy? Czasy, gdy obawialiśmy o deweloperów odchodzą chyba powoli do lamusa.

  • Zaraz znowu pewnie zacznie się podobna gorączka. ale mam nadzieję, że wcześniej skontaktował się ze mną doradca to ominą mnie podobne stresy

 28. Witam, znalazłam mieszkanie, w połowie grudnia mam zgłosić się do banku. Kupujący che aby pieniądze na koncie były u niego do 31.01. Czy zdążę z kredytem jeśli wnioski o dopłatę można składać od 01.01.2018?

  • My byliśmy wczoraj na rozmowie z doradcą. nie jest za późno. Na dobrą sprawę niewiele się to różni od samego kredytu hipotecznego. Tylko najlepiej mieć już upatrzoną nieruchomość, bo to zdecydowanie ułatwia sprawę, chociaż też może coś Wam fajnego polecą na szybko

  • Moim zdaniem się nie zmienią. wiele osób na nich bazuje i jakby drastycznie zmienili to co wtedy? dużo osób by nie dostało dopłaty. Oczywiście w dół jakby poszły 🙂

  • Popieram przedmówcę. nawet złotówka czy dwa w dół może nieźle namieszać. Np deweloper poszedł na rękę klientowi, obniżył cenę zgodnie z limitem, a tu klops i po wszystki i od nowa bo cena została zmieniona. Tym bardziej zmiana mało prawdopodobna ze względu na to, że to ostatnia edycja. No chyba że we wakacje ruszy coś na wzór tej dodatkowej sierpniowej puli

  • Dzień dobry, budując dom systemem gospodarczym w ramach programu, można uzyskać zwrot części podatku VAT za niektóre materiały budowlane. Wniosek należy złożyć w odpowiednim Urzędzie Skarbowym do końca roku kalendarzowego, w którym przystąpiono do użytkowania nieruchomości. Najpóźniej jednak do końca roku 2018.

 29. Jak rozumiem, jeżeli złożę wniosek w ten sam dzień co rusza pula na 2018 i spełnie wszystki wymagania, zagwarantowane mam otrzymanie dopłaty? Proszę o informację jeżeli nie, w przypadku gdy złożę jednak później, cieżko będzie uzyskać takie dofinansowanie?
  Z góry dziękuję za informację

  • Liczy się kolejność wpływu formularzy. BGK ogłasza wyczerpanie puli i tym samym wstrzymuje przyjmowanie wniosków. Eksperci szacują, iż środków starczy na 2-3 tygodnie. Wszystko uzależnione jest od zainteresowania programem. Dopłatę otrzymają osoby, których wnioski wpłyną najszybciej i będą spełniały wszystkie wymogi ustawy.

  • Dzień dobry, wnioski o dopłatę i składane za pośrednictwem banków, będą przyjmowane przez BGK dopiero 2 stycznia 2018 roku (od chwili odblokowania puli). Niektóre banki już rozpoczęły, ale tylko wstępny nabór, w którym oceniają zdolność kredytową wnioskodawców i spełnienie kryteriów ustawy (uprawniających do skorzystania z programu). Zgodnie z przewidywaniami ekspertów środków starczy na około dwa tygodnie stycznia (jednak są to tylko szacunkowe dane).

 30. O przyznaniu dopłaty nie decyduje złożenie dokumentów w banku, ale wprowadzenie wniosku i jego weryfikacja w systemie BGK Zlecenia, a ta możliwa była dopiero od 2 stycznia 2018 roku. W grudniu niektóre banki umożliwiły jedynie skompletowanie dokumentów i oceniały zdolność kredytową osób zainteresowanych. Dlatego złożenie dokumentów w grudniu nie mogło być gwarancją otrzymania dopłaty, jak powiedział Pani doradca. Jeżeli otrzymała Pani status oczekujący, jest szansa na uzyskanie dopłaty, gdy środki zaczną wpływać do puli, jednak nie wiadomo kiedy nastąpiłoby ewentualne przyznanie pieniędzy, a jak rozumiemy nie może Pani czekać.

  • Wczoraj kontaktowal sie z nami doradca z expandera. Poinformal nas ze nasz wniosek byl zlozony bardzo szybko i byl w puli ktora miala dostac dofinansowanie ale byla awaria systemu i ludzi ktorzy byli szybciej wprowadzeni a tym samym im sie nalezalo dofinansowanie zostali wyrzuceni z systemu i zalapali sie ci ktorzy wnioski zlozyli później. Bank złożył reklamacje jako ze to nie z ich winy ponieważ system banku był w porządku. Prosze mi wyjasnic w takim razie na panstwa stronie piszr ze decyduje jedynie kolejlnosc – ktory wniosek zostanie wprowadzony szybciej, doradca z expandera mowil nam to samo, doradca z banku również. Czyli zostalismy oszukani, to nie nasza wina ze system sie zepsuł i nas wyrzucił oraz wielu innych – nic Państwo nie maja zamiaru z tym zrobic? Przeciez w tym momencie Państwo nie wywiazuja sie z tego co maja napisane na.stronie. Zepsul sie system i ludziom ktorym nalezalo sie dofinansowanie go nie dostali, a tym ktorym sie nie nalezalo zostalo przynane – mamy zlozyc.reklamacje co oczywiscir zrobimy, to ze bank sklada reklamacje pewnie tez Państwo wiedzą. Naprawdę nie.widzicie ilu ludzi zostalo oszukanych – z błędu którego jak widac udajecie ze nie ma.

   • Rozumiemy w jakiej sytuacji się Pani znalazła, jednak jesteśmy niezależnym serwisem informacyjnym przedstawiającym wiadomości na temat programu. Nie jesteśmy podmiotem rządowym. Podmiotem odpowiedzialnym w kwestii przyznawania dopłat z MdM jest BGK. Dlatego tę sprawę należy wyjaśnić z bankiem.

 31. Czy jest jeszcze szansa na dostanie dofinansowania, czy będzie jakaś następna pula ? Bo niestety nie złożyłem wniosku jeszcze i stąd moje pytanie.

  • Na chwilę obecną nie ma informacji o planowanym dodatkowym naborze. Pula środków, która dostępna była w sierpniu wiązała się z nowelizacją ustawy. Od tej pory pieniądze z programu miały być rezerwowane w 100%, a nie jak dotychczas w 95%.

 32. Witam, czy jeżeli mój wniosek został zarejestrowany w BGK to znaczy, że powinno mi się udać uzyskać dofinansowanie wkładu własnego? Czy środki jeszcze są, czy już się wyczerpały na 2018?

  • Dzień dobry, nabór wniosków został zakończony 4 stycznia 2018 roku. W tej chwili trwa dopełnianie formalności przez osoby, którym zostały przyznane środki. Na dopłaty oczekują także osoby z listy rezerwowej. Jeśli jest Pan na liście oczekującej, to należy czekać. Wielu zainteresowanych złożyło bowiem wnioski w kilku bankach, część osób rezygnuje z kredytu z dopłatą i właśnie te zarezerwowane wcześniej środki wracają do puli, a później zostaną rozdysponowane pomiędzy oczekujących. Niestety nie wiadomo ile pieniędzy powróci i dla jak wielu wniosków rezerwowych ich wystarczy.

 33. Witam Przyznano mi dofinasowanie ile sprzedawczyni musi czekac na pieniązki drugie pytanie jak jest z meldunkiem w tym mieszkaniu czy moge zameldowac dzieczyne??

  • Najpierw musi załatwić Pan wszystkie formalności związane z samym kredytem. Pieniądze z programu wypłacane są po przeniesieniu własności nieruchomości na beneficjenta. Termin wypłaty określony jest we wniosku o dopłatę. Nie ma przeciwwskazań do zameldowania w mieszkaniu osób trzecich.

Dodaj komentarz