MdM Program 2018: ostatni nabór wniosków!

4.5 /5
(Ocen: 6)

To już ostatnia szansa na skorzystanie z programu Mieszkanie dla Młodych. Za chwilę rusza ostatni nabór wniosków o dopłaty w ramach MdM. Do podziału jest aż 380 mln złotych. Zobacz, jak zaoszczędzić na kupnie mieszkania lub domu!

O programie MdM

O tym, jakie są dokładnie zasady działania programu pisaliśmy w artykule: Kończy się program MdM – ostatnia szansa na dopłatę! Nie będziemy, więc powtarzać wszystkiego, a przypomnimy Wam jedynie najważniejsze informacje.

Program MdM to dopłata do kredytu hipotecznego, mogą skorzystać z niego wyłącznie osoby, które nigdy wcześniej nie były posiadaczami nieruchomości. Wsparcie jest udzielane również przy budowie domu metodą gospodarczą. Procentowa wielkość dopłaty jest zależna od liczby dzieci. Jeśli jest ich mniej niż troje obowiązuje dodatkowo limit wiekowy: starający się o dopłatę nie może mieć więcej niż 35 lat. Pod uwagę brany jest tu rocznik, a nie pełna data urodzenia.

Nie zmieniły się również wymagania odnośnie nieruchomości. Na największy metraż mogą zdecydować się pary mające trójkę dzieci lub więcej. Zakupić one mogą dom o powierzchni do 110 metrów kwadratowych, a mieszkanie do 85 metrów kwadratowych. W innych przypadkach wielkość nieruchomości powinna być o 10 mkw mniejsza, aby załapać się na rządowe wsparcie.

Dla danych obszarów określany są limity MdM, czyli maksymalne ceny za metr kwadratowy nieruchomości. Pomaga to uniknąć sytuacji, w których mieszkańcy dużych miast z racji wysokich cen nieruchomości, nie mogliby skorzystać z rządowego programu. Z drugiej strony, ceny mieszkań lub domów na prowincji nie będą sztucznie zawyżane.

Od kiedy można składać wnioski w MdM 2018?

Nabór wniosków zostanie uruchomiony 2 stycznia 2018 roku. Warto wiedzieć, że część banków rozpoczęła przyjmowanie wstępnych wniosków już wcześniej. W tych wypadkach ocenia się zdolność kredytową wnioskodawców oraz czy spełniają oni kryteria wyznaczone w ustawie.

Eksperci szacują, że środki rozejdą się w ciągu dwóch tygodni. O przyznaniu dopłaty decyduje kolejność wpłynięcia poprawnych zgłoszeń do BGK (Banku Gospodarstwa Krajowego), który decyduje o przyznaniu dopłaty. Zainteresowanie programem MdM jest tak duże, że można podejrzewać, że pula pieniędzy zostanie wyczerpana szybciej niż oceniają to specjaliści.

Jak się przygotować do składania wniosków?

Konkurencja o dopłatę będzie bardzo duża. Nie dość, że to już ostatni nabór, to jeszcze prognozy przewidują podwyższenie stóp procentowych. Kredyty hipoteczne staną się droższe i mniej dostępne. Jak przygotować się do złożenia wniosku o skorzystanie z programu MdM w 2018?

Na samym początku warto sprawdzić, jaki kredyt hipoteczny jest dla nas najkorzystniejszy. Należy starannie wybrać bank, w którym będziemy zaciągać zobowiązanie.  Zwracajmy przy tym uwagę nie tylko na samą ofertę kredytową, ale również na konta osobiste czy programy oszczędnościowe. Korzystanie z wielu produktów może nam pomóc w razie ewentualnych problemów ze spłatą lub innych dodatkowych formalności.

Należy upewnić się, że mamy odpowiednia zdolność kredytową. Warto w tym celu skorzystać z narzędzia test zdolności kredytowej. Sprawdzimy też, na jaką sumę możemy zaciągnąć zobowiązanie – na tej podstawie możemy szukać nieruchomości w odpowiedniej cenie.

Kluczowe jest również spełnianie wszystkich wymagań ustalonych w ustawie. Jest to wspomniany już kryterium nieposiadania wcześniej prawa do nieruchomości (poza prawem ułamkowym, które nie zaspokaja potrzeb mieszkaniowych rodziny). Istotne jest też kryterium wiekowe.

Należy pamiętać również o wybraniu odpowiedniej nieruchomości. Ze sprzedajacym warto podpisać promesę sprzedaży mieszkania/domu lub umowę wstępną. Będziemy mieli pewność, że ktoś nie podkupi nam nieruchomości.

MdM 2018 – jeszcze nie jest za późno!

To, że zostało niewiele czasu, nie skreśla Waszych szans na dopłatę do kredytu hipotecznego na pierwszy dom lub mieszkanie. Musicie jednak działać bardzo szybko, ponieważ na spełnienie wszystkich formalności zostało Wam raptem kilka dni. Przy sprawnej organizacji możecie jednak złożyć wniosek o dopłatę w ramach programu MdM na 2018 rok.

A co jeśli nie zdążycie lub nie znajdziecie odpowiedniej nieruchomości? Rząd uruchomił kolejne programy wsparcia mieszkalnictwa w naszym kraju: Mieszkanie Plus oraz Indywidualne Konta Mieszkaniowe (czyli IKMy). Ich wdrożenie wymaga jednak jeszcze trochę czasu, nie możemy z nich jeszcze w pełni korzystać.

Informacje o autorze

enerad.pl

enerad.pl to pierwsza porównywarka cen energii w Internecie. Dzisiaj działamy dla Was nie tylko w branży energetycznej! Dostarczamy Wam porady, opinie, recenzje i rankingi z różnych branż.

Dodaj komentarz
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments