MdM zaskoczył wszystkich

5 /5
(Ocen: 1)

To, że popularność MdM ciągle rosła nie dziwiło nikogo. Jednak ilość zgłoszeń jakie wpłynęły od początku stycznia, zadziwiła wszystkich specjalistów. Polacy są gotowi kupować mieszkania, jednak wciąż potrzebne jest wsparcie. Skłania to do szerszej refleksji nad tematem problemu mieszkaniowego w kraju.

Pierwszy tydzień drugiej puli MdM 2017

Mimo, że branża finansowa przygotowywała się do nowych pieniędzy z programu Mieszkanie dla Młodych, to zainteresowanie przerosło wszelki oczekiwania. Czy pieniędzy zabraknie już w styczniu? W ciągu pierwszych trzech dni funkcjonowania programy wydano ponad 1/3 środków, a saldo na piątek rano wyniosło 209 milionów złotych, które zostały do rozdysponowania. W poniedziałek wpłynęło wniosków na 45 mln. zł., we wtorek na 50 a w środę na 42 miliony. Należy doliczyć jeszcze pieniądze zarezerwowane dla beneficjentów, którym w przeciągu roku urodzi się dziecko. Skąd takie poruszenie? Już w listopadzie banki oferowały specjalne oferty kredytów hipotecznych dla zainteresowanych wzięciem udziału w MdM. Bardziej korzystne finansowanie, marże i prowizje miały zatrzymać potencjalnego klienta do czasu uruchomienia puli. Mimo, iż limity nie były pewne, to umowy przedwstępne dawały klientowi pewność, że dokumenty trafią do Banku Gospodarstwa Krajowego w pierwszej kolejności. Na szczęście nie sprawdziły się prognozy i banki nie wykorzystały możliwości dodatkowego zarobienia na osobach, które ubiegały się o dofinansowanie. Dzięki konkurencji i wolnemu rynkowi kredytobiorcy zyskali ciekawe oferty a ich wnioski zaczęły spływać już od drugiego stycznia.

Najlepsze oferty kredytów dostępne są w naszym kalkulatorze hipotecznym. Codzienne aktualizowana baza daje rzetelny i kompletny obraz ofert dostępnych w Polsce.

Charakterystyka kredytu objętego MdM

Ustawa dokładnie charakteryzuje kredyt, który może być współfinansowany przez program Mieszkanie dla Młodych. Z racji tego, że dokumenty są składane wraz z wnioskiem kredytowym, nieruchomość musi być już wybrana wcześniej. Co do zobowiązania, to:

  • musi być zaciągnięte w złotówkach, co idzie w parze z Rekomendacją S.
  • na okres 15 lat, co ma ograniczyć zakupy komercyjne.
  • z wkładem własnym nie przekraczającym 50%.

Czy rzeczywiście już w lutym zapomnimy o dofinansowaniu na 2017 rok? Ciągle w grze będą środki na MdM 2018. Choć i te powoli się kurczą. W ubiegłym roku, gdy zabrakło środków z puli na bieżące potrzeby, ta na następny rozeszła się ekspresowo. Świadczy to o tym, że wciąż ceny są stosunkowo wysokie i dopiero wymierna pomoc państwa zachęca Polaków do zakupów.

Informacje o autorze

Mateusz Gwardecki

Absolwent Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Zwolennik biznesu odpowiedzialnego społecznie. Zainteresowany nowoczesną bankowością i znaczeniem pieniądza. W wolnych chwilach lubi czytać fantastykę naukową i przeszukiwać rynek idei.

Dodaj komentarz
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments