mFinanse opinie i recenzja

Wcześniej jako Aspiro, teraz jako mFinanse. Tak nazywa się kolejna firma, która świadczy usługi pośrednictwa kredytowego w Polsce. Choć mFinanse są częścią grupy mBank, to ich eksperci dostarczą nam ofertę także z innych instytucji finansowych. Czy można jednak zaufać pośrednikowi, którego łatwo pomylić z bankiem-właścicielem? Według danych ZFPF klienci nie mają chyba takich zmartwień – mFinanse stają się poważnym rywalem dla głównej trójki pośredników kredytowych: Expandera, Open Finance i Notusa. Czy to wystarczy, aby wyrobić sobie opinie o mFinanse? Zobacz naszą recenzję!

Jakie usługi świadczy mFinanse?

Zakres produktów jakie znajdziemy w mFinanse nie odbiega od tego, co spotkamy u innych pośredników. W ofercie znajdziemy takie produkty bankowe jak:

kredyt hipoteczny,

kredyt gotówkowy,

kredyt dla firm,

leasing,

ubezpieczenia,

produkty inwestycyjne.

W porównaniu np. do Open Finance czy Notus Finanse, mFinanse informują jeszcze, że pomogą swym klientom wybrać kartę kredytową oraz rachunek bankowy. Widać tu, że zakres usług mFinanse pokrywa się z produktami oferowanymi przez mBank.

W sekcji z komentarzami – na końcu strony – znajdziesz opinie o mFinanse od naszych czytelników.

Jak działa mFinanse?

W mFinanse pracuje około 1000 ekspertów, którzy obsługują klientów w prawie 200 placówkach rozsianych po całej Polsce. Sposób działania mFinanse jest podobny, jak u innych firm zajmujących się pośrednictwem kredytowym. Reguluje to ustawa z 23 marca 2017 roku, która określa obowiązki jakie mają pośrednicy i agenci kredytowi.

Pośrednik finansowy:

nie może pobierać opłaty za usługi od klienta,
źródłem jego wynagrodzenia jest prowizja banku za pozyskanie klienta,
ma obowiązek poinformować klienta o instytucjach finansowych, z którymi współpracuje,
klient może żądać od pośrednika informacji na temat stawki wynagrodzeń w poszczególnych bankach.

Dzięki tym regulacjom, możemy dowiedzieć się, czy zaprezentowana przez eksperta oferta kredytów jest stworzona na podstawie klucza, jakim jest jego wynagrodzenia od banku 😉

Warto też odnotować, że mFinanse to franczyza. W tym systemie działa około 60 placówek mFinanse. Z jednej strony to zaleta, bo znana marka (grupa mBank) może przyciągać doświadczonych ekspertów. Z drugiej, trudniej też o zagwarantowanie odpowiedniego poziomu usług. Podobne problemy ma np. Expander, który też działa w systemie franczyzowym. Wcześniej działał tak Open Finance – w związku z problemami finansowymi, musieli z tego zrezygnować. Tylko Notus Finanse wyróżnia się tu na plus.

Z iloma bankami współpracuje mFinanse?

W przypadku kredytów hipotecznych mFinanse współpracuje z 10 bankami – oto ich lista:

 

Alior Bank S.A., Bank Pocztowy S.A., Bank Polska Kasa Opieki S.A., BNP Paribas Bank Polska S.A., ING Bank Śląski S.A., mBank S.A., Pekao Bank Hipoteczny S.A., Powszechna Kasa Oszczędności Bank Polski S.A., PKO Bank Hipoteczny S.A., Santander Bank Polska S.A.

 

Dla kredytów gotówkowych mFinanse ma podpisaną umowę z mBankiem. Dzięki temu eksperci są upoważnieni m.in. do wykonywaniu czynności faktycznych związanych z działalnością bankową. W sumie pośrednicy Finansów współpracują z 12 instytucjami finansowymi (bez mBanku mLeasing to 10 instytucji finansowych, a odejmując jeszcze banki hipoteczne – właściwie nie wiem, czemu wymienia je mFinanse przy kredytach gotówkowych – to zostanie nam oferta tylko 8 banków):

 

Alior Bank S.A., Bank Pocztowy S.A., Bank Polska Kasa Opieki S.A., BNP Paribas Bank Polska S.A., Idea Bank S.A., ING Bank Śląski S.A., mLeasing Sp. z.o.o., Pekao Bank Hipoteczny S.A., PKO Bank Polski S.A., PKO Bank Hipoteczny S.A., Santander Bank Polska S.A.

 

Na czym zarabia mFinanse?

Eksperci mFinanse otrzymują wynagrodzenie od banku, za pozyskanie klienta. Pośrednik kredytowy sporządza dla nas porównanie oferty, przekazuje wiedzę i pomaga w załatwieniu formalności. Oczywiście ważne są dla eksperta mFinanse, opinie klientów. Jednak system motywacyjny pośredników jest wadliwy – trzeba dbać o klienta, ale wynagrodzenie przecież pochodzi od banków.

Przy takim układzie istnieje pokusa, aby zachęcać klientów do skorzystania z dodatkowych produktów (zob. czym jest misselling), albo koloryzowanie rzeczywistości – np. sztuczne zwiększanie zdolności kredytowej. To jednak nie podoba się znów bankom, więc eksperci finansowi muszą lawirować między zadowoleniem klientów a prowizją banków.

Na koniec 2019 roku zysk netto mFinanse wyniósł prawie 244 mln zł. To trzeci najlepszy wynik spółki w grupie mBank. Więcej zarobiły tylko mBank Hipoteczny (niecałe 454 mln zł) i mLeasing (ponad 750 mln zł).

mFinanse – co warto o nich wiedzieć?

Spółka mFinanse należy do grupy mBank. Na stronie pośrednika znajdziemy informację, że firma działa już od 2005 roku. W rzeczywistości wcześniej funkcjonowała jako Aspiro (firma pośrednictwa kredytowego, która powstała w czerwcu 2009 roku – również będąca częścią mBanku). Dopiero od 2016 roku Aspiro zmieniło się w mFinanse.

Wyciek danych klientów mFinanse

Pod koniec września 2019 roku skrzynki pocztowe i komputery pracowników mFinanse zostały zainfekowane złośliwym oprogramowaniem. O zaistniałej sytuacji poinformował np. portal Niebezpiecznik, do którego zgłaszali się klienci mFinanse, którzy otrzymywali podejrzane wiadomości e-mail.

Według komunikatu mFinanse całą sytuację udało się opanować. Jednak z informacji do jakich dotarła redakcja portalu Niebezpiecznik wynika, że do przejęcia wrażliwych danych klientów (np. hasła i loginu do konta bankowego) mogło dojść jeszcze w inny sposób niż tylko przez otworzenie załącznika z wirusem. Według ich ustaleń klienci logowali się też do swoich rachunków z komputerów pracowników mFinanse. Jeżeli komputer pracownika był zainfekowany każda osoba korzystająca z niego mogła stać się celem ataku hakerów.

Komunikat mFinanse w tej sprawie znajdziemy tutaj.

Ułatwienia w komunikacji z klientami w mFinanse

Na czas epidemii koronawirusa niektórzy eksperci finansowi udostępnili możliwość kontaktu z pośrednikiem za pomocą wideorozmowy – jest tak w Expanderze i Notus Finanse. W mFinanse natomiast możemy porozmawiać z ekspertem osobiście, telefoniczne lub z chatbotem aplikację messenger. Ta ostatnia opcja pozwala nam np. obliczyć swoją zdolność kredytową, ratę kredytu albo umówić się na spotkanie.

Rozmowa przebiega automatycznie. Postanowiłem skorzystać z okazji i zapytać się, czy eksperci mFinanse przewidują możliwość umówienia się na konsultację przez wideorozmowę. Oto odpowiedź:

fragment rozmowy z chatbotem mFinanse w aplikacji messenger

(źródło: chatbot messenger mFinanse)

Szybkość odpowiedzi jest dobra, ale porównując chatbot mFinanse do livechatu Expandera, to mFinanse wypadają wyraźnie gorzej. Podobnie jak w Expander, każda rozmowa sprowadza się do pozostawienia swoich danych kontaktowych. Widać też, że mFinanse nie mają ujednoliconej strategii ułatwień dla klientów na czas koronawirusa. Czy uda mi się umówić na wideorozmowę z ekspertem mFinanse, zależy od jego widzimisię. Chociaż po wpadce z wyciekiem danych, może lepiej żeby mFinanse nie spieszyło się tak z “cyfrową rewolucją” 😉

Kalkulatory mFinanse i porównywarka ofert

Na stronie mFinanse.pl mamy dostęp do trzech najważniejszych narzędzi finansowych. Obliczymy swoją zdolność kredytową, wysokość raty kredytu i otrzymamy porównanie 3 wybranych ofert.

Kalkulator zdolności mFinanse można ocenić jako bardzo dobry. Jego szacunkowy wynik jest rzeczywiście liczony na podstawie podanych przez użytkownika parametrów. Minusem jest to, że podobnie jak inne kalkulatory liczy zdolność dla z góry ustalonego kredytu hipotecznego – a przecież i tutaj spotkamy się z różnymi ofertami.

wynik kalkulatora mFinanse mBank

(źródło: mFinanse)

Wynik mFinanse jest bardzo zbliżony do naszego kalkulatora zdolności kredytowej. Dla tych samych parametrów (przy oprocentowaniu kredytu hipotecznego 4%) otrzymamy wynik 322 719 zł. Pamiętajmy jednak, że to tylko szacunkowa zdolność kredytowa – faktyczny rezultat może się różnić o więcej niż kilkanaście tysięcy złotych.

W mFinanse – inaczej niż w pozostałych porównywarkach ofert kredytów – otrzymujemy trzy anonimowe rezultaty. Dowiadujemy się tylko o kluczowych parametrach takich zobowiązań. Nie wiemy, jednak jaki to bank stoi za ofertą.

wynik porównania ofert mFinanse

(źródło: mFinanse)

Kredyt gotówkowy z mFinanse

Kredyty gotówkowe są produktem finansowym, który dla świadomego konsumenta nie powinien sprawić większych trudności. Szukanie oferty za pośrednictwem eksperta mFinanse może być po prostu nieopłacalne. W końcu przy kredycie gotówkowym formalności są często ograniczone do minimum. A w znalezieniu oferty mogą wystarczyć porównywarki i ranking kredytów gotówkowych.

W związku z tym, że mFinanse działa też w systemie franczyzowym bardzo trudno ocenić jaką jakość prezentują poszczególni pośrednicy kredytowi. W końcu to renoma konkretnego eksperta jest ważniejsza niż logo franczyzy pod którym się prezentuje. Gdy jednak spojrzeć na poziom sprzedaży poszczególnych produktów finansowych, to mFinanse są liderem w ofercie kredytów gotówkowych i kredytów dla firm.

Wartość wypłaconych kredytów firmowych (w mln zł)
lp. Nazwa firmy III kwartał 2019 r. IV kwartał 2019 r.
1 mFinanse 222,70 298,79
2 Open Finance 138,00 125,00
3 Expander Advisors 128,78 93,30
4 Notus Finanse 47,14 40,96
5 Gold Finance 8,75 20,54
6 Alex T. Great 7,30 9,80
Razem 552,67 588,39

(źródło: Związek Firm Pośrednictwa Finansowego)

Kredyt hipoteczny z mFinanse

Jednym z najbardziej wymagających produktów finansowych jest kredyt hipoteczny. Tu pomoc eksperta może zaoszczędzić nam nie tylko nerwów, ale i pieniędzy. Trzeba jednak znaleźć odpowiedniego doradcę – a to może zająć nam tyle samo czasu, co znalezienie oferty na własną rękę. Poza tym i tak zaciągając kredyt hipoteczny musimy poznać na tyle ten produkt, aby wiedzieć z jakim ryzykiem mamy do czynienia.

Czy mFinanse są odpowiednim miejscem na kredyt mieszkaniowy? Ponownie w przypadku systemu franczyzowego, logo marki nie jest tak istotne jak osobista renoma określonego eksperta kredytowego. Jeśli spojrzymy np. na sprzedaż kredytów hipotecznych z udziałem mFinanse, to ten pośrednik ustępuje znacznie Expanderowi i Open Finance – i tylko trochę Notus Finanse.

Nazwa firmy Wartość udzielonych kredytów hipotecznych (w mln zł)
I kw 2019 II kw 2019 III kw 2019 IV 2019 2019 Procent udziału w rynku
Expander 2129,45 2584,48 2665,81 2653,42 10033,16 32,60%
Open Finance 2118 2407 2467 2223 9215 29,95%
Notus Finanse 914,34 1299,5 1557,67 1568,42 5339,93 17,35%
mFinanse 727,99 1091,09 1048,22 909,18 3776,48 12,27%
Gold Finance 311,27 405 405,25 394,17 1515,69 4,93%
Alex T. Great 206 259 211,7 215 891,7 2,90%
Suma: 6407,05 8046,07 8355,65 7963,19 30771,96 100,00%

(źródło: Związek Firm Pośrednictwa Finansowego; opracowanie: enerad.pl)

mFinanse – wady i zalety

Zalety mFinanse:

przynależność do grupy mBank,
pomocny kalkulator zdolności na stronie pośrednika,
oferta produktów finansowych dla przedsiębiorców,
chatbot messenger mFinanse.

Wady mFinanse:

mFinanse działa w systemie franczyzowym,
brak ułatwień dla klientów na czas koronawirusa,
wyciek danych klientów we wrześniu 2019 roku.

Masz inną opinię o mFinanse? Korzystałeś z ich usług? Podziel się śmiało swoim doświadczeniem z naszymi czytelnikami!

Podsumowanie recenzji i nasza opinia
Zakres usług finansowych
Pomoc ekspertów finansowych
Kredyt gotówkowy z mFinanse
Kredyt hipoteczny z mFinanse
mFinanse wyrobiło sobie dobrą opinię w przypadku usług dla przedsiębiorców - jednej z najbardziej wymagających grup klientów. Świadczy o tym pozycja lidera w sprzedaży kredytów dla firm. Duże sukcesy odnosi też mFinanse w kredytach gotówkowych. Zapewne tajemniczym składnikiem sukcesu jest przynależność do grupy mBank. To wszystko, jednak nie przesądza o tym, że pośrednicy mFinanse są lepsi od konkurencji. Podobnie jak u innych firm zajmujących się pośrednictwem kredytowym, najważniejsza jest renoma konkretnego eksperta, a nie marka, którą reprezentuje.
3.1
Nasza ocena
Informacje o autorze

Mateusz Gwardecki

Absolwent Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Zwolennik biznesu odpowiedzialnego społecznie. Zainteresowany nowoczesną bankowością i znaczeniem pieniądza. W wolnych chwilach lubi czytać fantastykę naukową i przeszukiwać rynek idei.

Dodaj komentarz
guest
2 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
View all comments
Przemysław
Przemysław
30 lipca 2021 13:54

Jesteśmy wraz z żoną rozczarowani postawą i “profesjonalizmem” pracownika mFinanse Częstochowa. Pomijam fakt, że mBank przeciorał nas przez prawie 3 miesiące w oczekiwaniu na decyzję kredytową i tym samym naraził nas na konkretne straty finansowe. To doradca od samego początku dokładnie znał naszą sytuację, a mimo to przekazywał nieprawdziwe informacje, a na niewygodne dla siebie pytania z naszej strony, zwyczajnie nie odpowiadał. Zdecydowanie odradzam jakichkolwiek kontaktów z mFinanse i tym Panem, jeśli szanujesz swój czas, zdrowie i pieniądze. Sprawa zgłoszona do Rzecznika Finansowego, bo takie postępowanie z klientami jest karygodne.

Natalia
Natalia
22 maja 2020 15:13

korzystałam z pomocy doradcy z mfinanse przy braniu kredytu hipotecznego i jestem mega zadowolona – rzetelnie zostały mi przedstawione różne oferty, pan doradca wspierał mnie na każdym etapie (nawet doradzał mi jak mam szukać odpowiedniej nieruchomości), mieliśmy regularny kontakt, praktycznie zajmował się wszystkim, obsługa w punkcie również na najwyzszym poziomie, jestem również zadowolona z obsługi posprzedażowej – miło, przyjmnie, klasa – nie to co w np. pko bp, gdzie człowiek czuje się jak na spowiedzi i jeszcze go obrażają i traktują jak intruza oraz pouczają jak dziecko