Mieszkania dla rozwoju – wyraźny podział na dwa filary Mieszkania Plus
Mieszkanie Plus, jako program rządowy o ogromnej skali, prowadzony ma być przez dwie odrębne instytucje: Bank Gospodarstwa Krajowego Nieruchomości oraz Krajowy Zasób Nieruchomości. Oba podmioty zajmować mają się nieco innym zakresem działania, dlatego zadecydowano o podziale programu na dwa odrębne człony.
Mieszkania dla Rozwoju – komercyjna strona M+
BGK Nieruchomości, będące spółką akcyjną Skarbu Państwa, w swoich pracach skupić ma się głównie na tworzeniu puli tanich mieszkań na najem. Powstawać one mają na gruntach samorządowych i prywatnych przy udziale finansowania z BGK Nieruchomości. Wiceprezes spółki Włodzimierz Stasiak na antenie TVN24 Bis zdefiniował działalność BGK N tak:
– W tym momencie wyraźniej zaczynamy komunikować to rozróżnienie, że BGK Nieruchomości realizuje komercyjną część programu Mieszkanie Plus – „Mieszkania dla Rozwoju – Mieszkania dla Rodzin”. Działamy komercyjnie, bez zaangażowania środków podatników, w związku z czym musimy generować oczekiwany przez inwestora zwrot.
Choć informacja pojawiła się w mediach 14 września – dopiero od niedawna BGK N zaczęło podkreślać nową nazwę komercyjnego filaru: “Mieszkania dla rozwoju”.
Krajowy Zasób Nieruchomości – bank ziemi pod Mieszkanie Plus
Oba filary, komercyjny i rządowy, współdziałać mają razem w celu budowy tanich mieszkań. W związku z faktem, że prace nad programem Mieszkanie Plus są bardzo dynamiczne – pojawić się mogą dalsze podmioty i podziały. Wciąż czekamy na informacje o – ustawa pojawić się miała w drugiej połowie bieżącego roku, prawdopodobnie jednak działania legislacyjne się przeciągną.
źródło: TVN24 BIS