Mieszkania dla rozwoju – wyraźny podział na dwa filary Mieszkania Plus

5 /5
(Ocen: 1)

Mieszkanie Plus, jako program rządowy o ogromnej skali, prowadzony ma być przez dwie odrębne instytucje: Bank Gospodarstwa Krajowego Nieruchomości oraz Krajowy Zasób Nieruchomości. Oba podmioty zajmować mają się nieco innym zakresem działania, dlatego zadecydowano o podziale programu na dwa odrębne człony.

Mieszkania dla Rozwoju – komercyjna strona M+

BGK Nieruchomości, będące spółką akcyjną Skarbu Państwa, w swoich pracach skupić ma się głównie na tworzeniu puli tanich mieszkań na najem. Powstawać one mają na gruntach samorządowych i prywatnych przy udziale finansowania z BGK Nieruchomości. Wiceprezes spółki Włodzimierz Stasiak na antenie TVN24 Bis zdefiniował działalność BGK N tak:

W tym momencie wyraźniej zaczynamy komunikować to rozróżnienie, że BGK Nieruchomości realizuje komercyjną część programu Mieszkanie Plus – „Mieszkania dla Rozwoju – Mieszkania dla Rodzin”. Działamy komercyjnie, bez zaangażowania środków podatników, w związku z czym musimy generować oczekiwany przez inwestora zwrot.

Choć informacja pojawiła się w mediach 14 września – dopiero od niedawna BGK N zaczęło podkreślać nową nazwę komercyjnego filaru: “Mieszkania dla rozwoju”.

Krajowy Zasób Nieruchomości – bank ziemi pod Mieszkanie Plus

Oba filary, komercyjny i rządowy, współdziałać mają razem w celu budowy tanich mieszkań. W związku z faktem, że prace nad programem Mieszkanie Plus są bardzo dynamiczne – pojawić się mogą dalsze podmioty i podziały. Wciąż czekamy na informacje o – ustawa pojawić się miała w drugiej połowie bieżącego roku, prawdopodobnie jednak działania legislacyjne się przeciągną.

źródło: TVN24 BIS

Informacje o autorze

Mateusz Gwardecki

Absolwent Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Zwolennik biznesu odpowiedzialnego społecznie. Zainteresowany nowoczesną bankowością i znaczeniem pieniądza. W wolnych chwilach lubi czytać fantastykę naukową i przeszukiwać rynek idei.

Dodaj komentarz
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments