Mieszkania wciąż drożeją

5 /5
(Ocen: 2)

Kupno mieszkania jest jedną z najpoważniejszych inwestycji w życiu każdego z nas. Czego na rynku mieszkaniowym możemy spodziewać się w nadchodzącym roku? Co warto wiedzieć i jak będą kształtować się ceny nieruchomości?

Lokale mogą podrożeć nawet o 5 proc.

Jakie są prognozy dotyczące rynku nieruchomości na najbliższe lata? Według analityków, rok 2018, może być czwartym z rzędu, z rekordowo niskimi stopami procentowymi. Oznacza to, że kredyty będą wciąż tanie, natomiast lokaty nisko oprocentowane. Jak widać przewidywania te uległy pewnym modyfikacjom, ponieważ jeszcze do niedawna, sugerowano dwie, a nawet trzy podwyżki stóp procentowych, w perspektywie najbliższych 12 miesięcy. Podobnie zresztą sytuacja ma kształtować się nawet do 2019 roku, bowiem do tego czasu Rada Polityki Pieniężnej nie zamierza ich podnosić.

Jeżeli wszystko pozostanie zgodnie z przewidywaniami i przy okazji, nie będą miały miejsca jakieś poważne ekonomiczne perturbacje, to kredyty hipoteczne nadal pozostaną takie tanie. Będzie to nakręcać koniunkturę, ale i przy okazji doprowadzi do dalszego wzrostu cen mieszkań. W tym roku ceny nieruchomości mają pójść do góry o 5 proc.

Rekordy na rynku nieruchomości

Według informacji GUS, w poprzednim roku oddano 178 tys. 258 mieszkań, czyli o 9,1 proc. więcej niż w 2016 roku. Samych pozwoleń lub zgłoszeń projektów budowlanych było przeszło 250 tys. (czyli o 18,3 proc więcej niż w 2016 roku). Także o 18,3 proc., względem roku poprzedniego, wzrosła liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto.

Firma doradcza, zajmująca się rynkiem mieszkaniowym REAS, podała, że sprzedaż nowych mieszkań, w sześciu największych miastach Polski, osiągnęła poziom 72,7 tys. Poprawiając jednocześnie o ponad 17 proc. najlepszy, dotychczasowy wynik z 2016 roku. Potwierdza to zatem przypuszczenia, że kolejny rok z rzędu, mamy do czynienia z rekordami na rynku nieruchomości mieszkaniowych i to zarówno pod względem skali sprzedaży jak i liczby wydanych pozwoleń na budowę.

Dlaczego mieszkania wciąż drożeją?

Ceny mieszkań nadal rosną, co nie jest dobrą wiadomością ani dla kupujących, ani dla inwestorów. Powodów takiego wzrostu cen jest kilka. Przede wszystkim dużym problemem są bardzo drogie grunty pod zabudowę wielorodzinną, szczególnie w najlepszych lokalizacjach w mieście. Rosną one nieproporcjonalnie szybko do wzrostu cen mieszkań. Niezbędne jest zatem odrolnienie gruntów, znajdujących się w granicach administracyjnych miast, jak i uwolnienie tych znajdujących się w Krajowym Zasobie Nieruchomości i spółkach Skarbu Państwa.

Następny duży problem stanowią rosnące koszty budowy inwestycji, które są skutkiem podwyżek cen materiałów budowlanych, a także deficytu pracowników. Obecnie klienci mają tak duży wybór nowych mieszkań, że ich wymagania są coraz większe, zarówno pod względem wykończenia budynku, jego architektury, czy też zagospodarowania przestrzennego terenu.

Zdaniem specjalistów, wzrost zainteresowania kredytami hipotecznymi może generować dodatkowy popyt na mieszkania, który spowoduje dalszy wzrost ich cen. Szczególnie, w momencie gdy deweloperzy sugerują, że nie są w stanie, w żaden sposób dostarczyć na rynek większej ilości mieszkań niż obecnie. Z danych NBP, wynika, że mieszkania z rynku wtórnego, w największych polskich miastach, były w trzecim kwartale 2017 roku, prawie 5 proc. droższe niż w analogicznym okresie 2016 roku. Spowodowane jest to na pewno ich dobrą lokalizacją, w porównaniu z nowo wybudowanymi mieszkaniami, które bardzo często bowiem powstają na obrzeżach miast. Wiąże się to z negatywnym zjawiskiem, polegającym na rozlewaniu się miast, a przede wszystkim, brakiem odpowiedniej infrastruktury drogowej i komunikacji miejskiej

Kupno mieszkania najlepsza inwestycja

Jednym z podstawowych czynników wzrostu cen mieszkań jest również to, że nadal przeszło połowa transakcji odbywa się za gotówkę, bez wsparcia kredytów. Inwestycja w mieszkanie, szczególnie te na wynajem jest najlepszą formą pomnażania oszczędności. Przykładowo, sam roczny zysk z najmu netto we Wrocławiu wynosi 7,4 proc. i jest jednym z najlepszych w kraju.

W porównaniu z np. lokatami, gdzie przeciętne, roczne oprocentowanie wynosiło ostatnio 1,67 proc. Po odjęciu 19 proc. podatku, zyskamy jedynie 1,35 proc.zysku. To znacznie mniej, aby zachować wartość nabywczą pieniędzy, za rok bowiem inflacja ma wynieść ok. 2,5 proc. Oznacza to, że wzrost cen pochłaniać będzie wartość pieniędzy dwa razy szybciej niż banki dopisywać będą odsetki do odłożonych przez nas oszczędności.

Co po Mieszkaniu dla Młodych?

Właśnie szukanie odpowiedniej inwestycji dla posiadanego kapitału, jest jednym z ważniejszych powodów, dla których obecny rok, również może okazać się bardzo udany pod względem sprzedaży mieszkań. Już sam styczeń rozpoczął się bardzo dynamicznie. W ciągu zaledwie 38 godzin wyczerpała się pula 381 mln zł z rządowego programu Mieszkanie dla Młodych. Dopłat wystarczyło jedynie dla 12,7 tys. osób, a chętnych było zdecydowanie więcej. Przewiduje się jednak, że większość zainteresowanych, dla których mieszkań nie starczyło, uzupełni swój wkład własny i będzie starać się o kredyt hipoteczny, ale już bez państwowej dopłaty. Wzrost popytu na kredyty na pewno odbije się na wyższej cenie mieszkań.

Również pod wielką niewiadomą znajdują się na razie dwa kolejne rządowe programy, które mają ułatwić nabycie mieszkań. Mowa tu o Mieszkaniu Plus i Indywidualnych Kontach Mieszkaniowych. W pierwszym przypadku, tanie mieszkania na wynajem powstają już w ramach programu pilotażowego. Dalej natomiast nie wiadomo, na jakich zasadach ruszy jego główny filar, oparty o Krajowy Zasób Nieruchomości. W IKM natomiast, dopiero po 5 latach oszczędzania można będzie skorzystać z odłożonych pieniędzy. Nie wpłynie to jednak zasadniczo na obecną sytuację mieszkaniową w kraju.

Niewykluczone także, że w tym roku powstanie ustawa o REIT – ach. Czyli firmach notowanych na giełdzie, które inwestując na rynku nieruchomości i dzieląc się dużą częścią dochodów, korzystać mają z preferencji podatkowych. Jeżeli zaczną faktycznie działać, można spodziewać się większego popytu na mieszkania.

Zdecydowanie jedną z najważniejszych wiadomości, dla tych wszystkich, którzy planują zakup mieszkania, jest to, że stopy procentowe nie wzrosną zarówno w tym jak i w przyszłym roku. Co spowoduje, że nadal będziemy mogli się cieszyć się tanimi i dostępnymi kredytami hipotecznymi. Jednak przy tak zwiększonym popycie musimy liczyć się z tym, że mieszkania będą wciąż drożeć.

Informacje o autorze

Mateusz Gwardecki

Absolwent Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Zwolennik biznesu odpowiedzialnego społecznie. Zainteresowany nowoczesną bankowością i znaczeniem pieniądza. W wolnych chwilach lubi czytać fantastykę naukową i przeszukiwać rynek idei.

Dodaj komentarz
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments