Mieszkania z programu dopiero za 2-3 lata?

5 /5
(Ocen: 2)

W środę 15 maja w Katowicach odbył się XI Europejski Kongres Gospodarczy, podczas którego głos zabierał między innymi ekspert PFR Nieruchomości – Marek Wielgo. Z jego słów wynika, że wszyscy zainteresowani programem Mieszkanie Plus powinni uzbroić się w cierpliwość, gdyż pierwszych widocznych efektów w realizacji założeń projektu możemy spodziewać się najwcześniej za 2-3 lata. Jak te prognozy wyglądają na tle wcześniejszych zapowiedzi? Skąd mają pochodzić tereny pod zabudowę i jak przedstawia się obecna sytuacja? Zapraszamy do artykułu.

100 tysięcy mieszkań…

W pierwotnych założeniach programu Mieszkanie Plus mogliśmy usłyszeć zapowiedzi, że do końca 2019 roku zostanie oddanych do użytku 100 tysięcy mieszkań w całej Polsce. Miało to pomóc w zapełnianiu deficytu mieszkaniowego, który według różnych danych wynosił wówczas 1,5 – 2 mln lokali. W trakcie działań wprowadzających założenia programu w życie, jasnym okazało się, że spełnienie wcześniejszych zapowiedzi nie dojdzie do skutku. Jak przekonywał rząd, na przeszkodzie stanęły kwestie formalne oraz problemy z wyjaśnieniem statusów prawnych działek, na których miały powstawać kolejne osiedla.

W 2018 roku przekazywano już komunikaty jakoby 100 tys. mieszkań miało do końca 2019 r. znajdować się w fazie budowy. Podczas wspomnianego Kongresu Marek Wielgo wykazał, że niemożliwym jest, aby w ciągu najbliższych dwóch lat, a więc do połowy 2021 ruszyła budowa 100 tys. lokali mieszkalnych. Według słów eksperta, na przygotowanie i wprowadzenie tak dużej inwestycji z fazy projektu w fazę budowy, a w rezultacie jej zakończenie, potrzeba co najmniej…10 lat.

Okazuje się więc, że na zapowiadane 100 tysięcy mieszkań przyjdzie nam jeszcze długo poczekać. Nie znajdują się one bowiem w takiej liczbie ani w fazie budowy, a tym bardziej nie oddano ich do użytku. Dodatkowo samo przygotowanie inwestycji zakładając bardzo sprawne działania w tym zakresie zajmie minimum rok. Trzeba też pamiętać, że prowadzenie prac budowlanych, to przy pomyślnych wiatrach około 22 miesięcy. Z tych danych jasno wynika, że na obiecane 100 tysięcy mieszkań poczekamy jeszcze długo, a jest to jedynie kropla w morzu potrzeb, biorąc pod uwagę utrzymujący się deficyt.

Tereny od PKP we współpracy z Mieszkaniem Plus

Podczas XI Europejskiego Kongresu Gospodarczego głos zabierał również członek zarządu PKP S.A. Krzysztof Golubiewski. Okazuje się, że około jedna czwarta projektów w ramach programu Mieszkanie Plus może zostać zrealizowana na terenach należących właśnie do PKP. Spółka posiada bowiem 50 tys. nieruchomości o łącznej powierzchni 100 tys. hektarów.

Pod budownictwo mieszkaniowe można byłoby wykorzystać ok. 850 ha znajdujących się w 500 lokalizacjach w całej Polsce.

Krzysztof Golubiewski zaznaczył również, że z początkiem maja 2019 roku spółka PKP podpisała umowy na przeprowadzenie inwestycji w Warszawie, Wrocławiu oraz Szczecinie. Może to dawać nadzieję tysiącom zainteresowanych, którzy pytają o realizację założeń programu Mieszkanie Plus w tych lokalizacjach. Dodatkowo Golubiewski poinformował, iż każdy z projektów rozpatrywany jest w ujęciu komercyjnym i spółka PKP nie zamierza z nich korzystać.

Ciekawostką może być fakt, że członek zarządu PKP stwierdził,  iż spółka skupia się obecnie na realizacji projektu wprowadzenia szybkich kolei (200 km/h). Według niego powodzenie inwestycji powinno znacznie ograniczyć migrację zarobkową do innych miast… . W rzeczywistości ciężko zakładać, że wiele osób zdecyduje się na codzienne spędzanie – nawet w najszybszym pociągu – kilku godzin.

Mieszkanie Plus – sytuacja obecna

Właściwie już jak mantrę podajemy fakt, że do tej pory w ramach programu udało się oddać 867 mieszkań w Jarocinie, Kępnie, Białej Podlaskiej, Wałbrzychu oraz Gdyni. Zaznaczyć trzeba, że inwestycje w dwóch ostatnich miastach znajdują się dopiero na etapie oddawania lokali najemcom. Dodatkowo, w fazie budowy znajdują się nie 100 tys., ale 663 mieszkania w Katowicach, Jarocinie oraz Kępicach. Trochę więcej można zaliczyć do etapu projektowania, gdyż jest to 15,5 tys. lokali, których budowa powinna się rozpocząć w ciągu dwóch lat.

Ekspert PFR Nieruchomości poinformował również, że na gruntach należących do spółki, której jest przedstawicielem, można wybudować 41 tys. mieszkań. Działki należące natomiast do Krajowego Zasobu Nieruchomości posiadają potencjał na postawienie ok 60 tys. lokali mieszkalnych.

Największy popyt na mieszkania trzypokojowe

W ostatnim czasie w Dębicach w woj. podkarpackim przeprowadzono internetową ankietę wśród potencjalnych beneficjentów programu Mieszkanie Plus. Zadano pytania o preferowaną liczbę pokoi w wynajmowanym mieszkaniu oraz o to, czy mieszkańcy Dębicy są bardziej zainteresowani samym wynajmem lokali czy z opcją dojścia do ich własności. W sumie zebrano ponad 200 ankiet, na podstawie których wyłoniono wyniki badania.

Okazało się, że najwięcej, bo 44 proc. ankietowanych byłoby zainteresowanych mieszkaniami trzypokojowymi. Wiąże się to zapewne z sytuacją rodzinną osób chcących wziąć udział programie. Wiadomo bowiem, że rodziny wielodzietne są grupą o wysokim priorytecie w rozpatrywaniu wniosków. Nie jest natomiast zaskoczeniem, że aż 95 proc. respondentów wybrałoby wynajem mieszkania z możliwością dojścia do jego własności.

Jak przekonuje wiceprezes PFR Nieruchomości Grzegorz Muszyński, program Mieszkanie Plus świetnie odpowiada w tym przypadku na potrzeby swoich beneficjentów, gdyż w Dębicy zaprojektowanych zostało 200 mieszkań, w tym 40 proc. trzypokojowych. Ich budowa ma ruszyć w III kwartale 2019 roku i gwarantować nie tylko świetną lokalizację (ul.Ratuszowa), ale także wysoki standard wykończenia mieszkań. Pozostaje mieć nadzieję, że zapowiedzi przełożą się w wypadku Dębicy na terminową realizację projektu.

Rząd zapracował na sceptycyzm potencjalnych beneficjentów Mieszkania Plus

Jak wskazywaliśmy w poprzednich artykułach, rozliczenie rządu z zapowiedzi dotyczących realizacji programu Mieszkanie Plus wypada zdecydowanie na niekorzyść ustawodawców. Obietnice bez pokrycia, duże koszty organizacyjne programu oraz znaczne rozbieżności pomiędzy zapowiedziami a stanem faktycznym musiały zaowocować sceptyczną postawą u większości osób, które byłyby zainteresowane udziałem w programie. Wciąż pojawiają się pytania o możliwość składania wniosków w kolejnych lokalizacjach i wciąż nie można udzielić na nie konkretnych odpowiedzi.

Informacje przekazane podczas XI Europejskiego Kongresu Gospodarczego bynajmniej nie napawają optymizmem, ale raczej utrwalają sceptyczne postawy i brak zaufania do realizacji rządowego programu. Zapewne może mieć to istotne znaczenie w kontekście jesiennych wyborów. Warto byłoby w związku z powyższym, aby rząd skuteczniej podszedł do realizacji założeń swojej polityki mieszkaniowej.

Informacje o autorze

Mateusz Gwardecki

Absolwent Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Zwolennik biznesu odpowiedzialnego społecznie. Zainteresowany nowoczesną bankowością i znaczeniem pieniądza. W wolnych chwilach lubi czytać fantastykę naukową i przeszukiwać rynek idei.

Dodaj komentarz
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments