Mieszkanie Plus – jakie nowe lokalizacje w 2019 roku?

5 /5
(Ocen: 2)

Działający już od trzech lat program może pochwalić się oddaniem do użytku 480 mieszkań, co stanowi kroplę w morzu potrzeb mniej zamożnych Polaków. Nadal, pomimo początkowych obietnic, prace związane z rządowym programem przebiegają bardzo wolno. Co zatem czeka nas w 2019 roku i gdzie powstaną kolejne Mieszkania Plus? Zapraszamy do lektury!

Na jakim etapie realizacji jest Mieszkań Plus?

Jak wiemy rządowy program Mieszkanie Plus, który został zainicjowany jesienią 2016 roku, miał zwiększyć liczbę mieszkań na wynajem. Polska już od wielu lat znajduje się w czołówce krajów UE, pod względem małej ilości mieszkań na jednego mieszkańca (na 1000 mieszkańców przypada jedynie 360 lokali, przy czym jest to, aż o 20 procent mniej niż w pozostałych krajach UE). Dla wielu polskich rodzin ceny rynkowe mieszkań stanowią barierę nie do przejścia. Program Mieszkanie Plus skierowany jest właśnie do osób, które znajdują się między przysłowiowym “młotem i kowadłem”, czyli zarabiają zbyt mało, aby starać się o kredyt hipoteczny, ale zbyt dużo, by ubiegać się o mieszkanie komunalne bądź socjalne. Beneficjenci programu nie tylko mogą wynajmować mieszkania, przy korzystnych stawkach cenowych za m², ale również dojść do własności po 15, 20 lub 30 latach użytkowania mieszkania.

Nadal jednak, z różnych przyczyn, mieszkań w ramach programu Mieszkanie Plus jest znacznie mniej niż obiecywano na samym początku. W 2016 ówczesna premier Beata Szydło mówiła o milionie mieszkań. Później w kwietniu 2018 roku na konwencji Prawa i Sprawiedliwości oraz Zjednoczonej Prawicy pod hasłem “Polska jest jedna” premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że w 2019 roku w budowie będzie 100 tysięcy mieszkań! Mamy już luty 2019 roku i jak przedstawia się bilans prac związanych z tym sztandarowym programem obecnego rządu? W tym czasie klucze do mieszkań otrzymało tylko 480 rodzin, z czego w większości przypadków, inwestycje realizowane w ramach programu Mieszkanie Plus były wcześniej prowadzone przez inne podmioty (Jarocin, Biała Podlaska).

PFR Nieruchomości wskaże do końca 2019 roku lokalizację 100 tysięcy Mieszkań Plus

Kilka dni temu usłyszeć mogliśmy następne wersje dotyczące Mieszkania Plus, które na ten moment realizowane jest wyłącznie przez PFR Nieruchomości, czyli prywatną część programu (przez co najem mieszkań jest droższy niż obiecywano to na początku i czynsz za nie jest ustalany rozporządzeniem Rady Ministrów). Pierwszą z nich jest wersja wiceministra inwestycji i rozwoju Artura Sobonia “Jesteśmy rozpędzeni. W tej chwili około 30 tys. mieszkań jest już po decyzjach inwestycyjnych. Myślę, że w I kwartale będzie to już o 10–15 tys. mieszkań więcej. Decyzja inwestycyjna oznacza, że jesteśmy po etapie analiz, badań prawnych i geologicznych, wszystkich kwestii związanych z popytem na te mieszkania, mamy kompletną analizę. Oznacza to realizację inwestycji, czyli przygotowanie dokumentacji, uzyskanie wszystkich zgód i faktyczną realizację, potem komercjalizację tych budynków. Chcemy, aby do końca tego roku na różnym etapie realizacji było już około 100 tysięcy mieszkań”.

Natomiast podczas debaty dotyczącej promieszkaniowych programów w Polsce, która miała miejsce podczas Forum Gospodarczego Budownictwa Build 4 Future, członek zarządu PFR Nieruchomości Grzegorza Muszyńskiego powiedział, że “ten rok zakończymy ze wskazaniem adresów dla 100 tys. Mieszkań Plus. Dzisiaj mamy bazę ziemi, o jakiej każdy z deweloperów marzy, a samorządów ciągle do nas przybywa. PFR Nieruchomości ten rok zakończy wskazaniem adresów dla 100 tys. Mieszkań Plus”. Również dodał, że “już dzisiaj mogę powiedzieć, że kilka tysięcy mieszkań się projektuje, a za chwilę będzie kilkadziesiąt tysięcy w projektowaniu… proces budowlany, nawet przy niedużej inwestycji to są cztery lata. Jeśli mówimy o większych inwestycjach to jest minimum 6 lat, żeby to dobrze zaprojektować i wybudować w dobrym standardzie. Musimy pamiętać o jakości, która nie może być w żaden sposób utracona na rzecz szybkości”.

Mieszkanie Plus w Warszawie

Na razie w ostatnich dniach zostały przedstawione plany dotyczące realizacji Mieszkań Plus w Warszawie i Zgorzelcu. W przypadku stolicy, budowa pierwszego Mieszkania Plus rozpocząć się ma w tym roku. Wiadomo już, że nie powstaną one w jednej z wcześniej wskazywanych lokalizacji, czyli na Pradze Południe (ul. Chłopickiego) i i Pradze-Północ (ul. Radzymińska). Niestety te dwie bardzo atrakcyjne działki położone blisko centrum, należą do PKP i jak się okazało kolejarze nie byli zbyt chętni, aby pozbyć się tak cennych gruntów.

Zgodnie z planami, które zostały zaprezentowane przez inwestora, jakim jest państwowa spółka PFR Nieruchomości, powstaną 4 tysiące mieszkań na wynajem z opcją dojścia do własności po 30 latach. Ich lokalizacja to:

  • osiedle Nowe Jeziorki (na styku Ursynowa i podwarszawskiej gminy Lesznowola) – w tym miejscu wybudowanych zostanie 2,7 tysięcy mieszkań o wielkości 55 – 65 m². Przy ul. Karczunkowskiej zarezerwowano już działkę o powierzchni 15 ha, na której stanie z czasem 19 kilkupiętrowych bloków (dla prawie 10 tysięcy osób). Będzie tam Biedronka (którą już zbudowano), a także inne sklepy, szkoły i stacja PKP Warszawa Jeziorki (dzięki której mieszkańcy osiedla szybko dotrą do centrum). Cała inwestycja wyniesie 800 mln złotych i ma być oddana do użytku na przełomie 2022/2023 roku. Jej projektem zajęły się wyłonione w przetargu uznane pracownie AMC Andrzej M. Chołodzyński oraz 22Architekci. Natomiast w połowie tego roku ogłoszony zostanie przetarg na generalnego wykonawcę robót;
  • dzielnica Wola (ul. Ordona i ul. Sowińskiego), gdzie powstać ma 1,6 tysiąca i 400 mieszkań. Grunty pod budowę Mieszkań Plus zostały tam oddane przez PKP i Pocztę Polską już w 2017 roku. Do tej pory działki te przeszły niezbędne analizy i inwestor, którym jest PFR Nieruchomości, jest na etapie uzyskiwania ostatecznych zgód korporacyjnych. Na razie nie ma jeszcze informacji, kiedy rozpocznie się nabór, wiadomo jedynie, że wnioski będzie można składać w Urzędzie Gminy.

W Zgorzelcu powstanie 200 mieszkań

Kolejna duża inwestycja, w ramach rządowego programu Mieszkanie Plus, prowadzona jest w Zgorzelcu (woj. dolnośląskie). Powstać tam ma 200 mieszkań, a rozpoczęcie budowy zaplanowano na przełom 2019/2020 roku. Na ten moment podpisana została już umowa na opracowanie dokumentacji projektowej osiedla. Przy ul. Lubańskiej wybudowane zostaną 4- i 5-kondygnacyjne bloki, o łącznej powierzchni użytkowej przekraczającej 11 tys. m². Przyszli najemcy będą mieli wybór: od najmniejszych kawalerek (30 m²) po 4-pokojowe mieszkania (o powierzchni ponad 69 m²). Do tego, do dyspozycji beneficjentów programu Mieszkanie Plus będzie 220 zewnętrznych miejsc postojowych.

Piotr Kuflewski z pracowni S.A.M.I. Architekci powiedział “”Chcemy zaprojektować osiedle bez barier architektonicznych, dzięki czemu jest przyjazne zarówno dla rodzin z małymi dziećmi, jak i osób starszych i niepełnosprawnych poruszających się na wózkach”. Z przeprowadzonych przez miasto badań ankietowych wynika, że najmem z możliwością dojścia do własności, zainteresowani są młodzi ludzie chcący się usamodzielnić, a także osoby pracujące w okolicach Zgorzelca.

Również już niedługo, najemcy wprowadzą się do Mieszkań Plus w Gdyni i Wałbrzychu, gdzie zakończył się nabór i obecnie trwa weryfikacja wniosków. Następnie w drugim kwartale 2019 roku zakończyć mają się prace prowadzone w Kępicach. Z rządowego programu wycofał się natomiast Stargard, pomimo tego, że miasto podpisało list intencyjny i zostały wyznaczone dwie działki. Powodem takiej decyzji jest koszt m² powierzchni nieruchomości mieszkalnej, który jest wyższy niż zakładano.

Informacje o autorze

Mateusz Gwardecki

Absolwent Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Zwolennik biznesu odpowiedzialnego społecznie. Zainteresowany nowoczesną bankowością i znaczeniem pieniądza. W wolnych chwilach lubi czytać fantastykę naukową i przeszukiwać rynek idei.

Dodaj komentarz
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments